Jump to content

Κιχλίδες Vs Φυτά 1 - 0


souits

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους, εχθές έβαλα 2 velisneria στο ενυδρείο με τις Labido, σήμερα το πρωί που ξύπνησα είδα 5-6 φύλα να επιπλέουν. Τι να κάνω; Να τα βγάλω γιατί θα τα καταστρέψουν ή θα τα συνηθίσουν; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Οι συγκεκριμένες αν οχι όλες οι κιχλίδες απο Μαλαούι είναι φυτοφάγες και τους αρέσει να μασουλάνε πρασσινάδες.Δεν ξέρω αν υπάρχουν κάποια φυτά που δεν τρώνε.Ψάξτο αν θέλεις αλλά εγω δεν θα έβαζα καθόλου φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ, αλλά τις μπουκώνω στην spirulina οπότε δεν έχουν και τόσο έλλειψη από πρασινάδα για να δικαιολογεί τέτοιο βανδαλισμό. :D

Link to comment
Share on other sites

Οι συγκεκριμένες αν οχι όλες οι κιχλίδες απο Μαλαούι είναι φυτοφάγες και τους αρέσει να μασουλάνε πρασσινάδες.Δεν ξέρω αν υπάρχουν κάποια φυτά που δεν τρώνε.Ψάξτο αν θέλεις αλλά εγω δεν θα έβαζα καθόλου φυτά.

Καλημέρα. Να διορθώσω τον φίλο Alexpsycho ώς προς το παραπάνω καθώς το είδος Labidochromis caeruleus είναι παμφάγο και ότι φυτογάγο. Επίσης η λίμνη Malawi φιλοξενεί πολλές ομάδες και πολλά είδη που είναι επίσης παμφάγα ή και σαρκοφάγα (πχ aulonocara).

Για το θέμα τώρα, αν βλέπεις ότι δεν τα αφήνουν σε ησυχία βγάλ'τα ή δoκίμασε κάποιο σκληρότερο είδος πχ anubia.

:)

Link to comment
Share on other sites

Έχω και anubia και τις έχουν τρελάνει και εκείνες γύρο γύρο από τα φύλα λείπουν μισοφέγγαρα. :(

Link to comment
Share on other sites

Πίστεψε με στην Αφρική το ψάρι κάνει κουμάντο. Θα κάνει το δικό του ότι κι αν κάνεις, οπότε καλύτερα να αποδεχτείς την ήττα σου και να βγάλεις τα φυτά.

:)

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε, ακόμα στο 24' λεπτό είμαι. Μέχρι το 90+ έχει ακόμα. :P Δεν τα παρατάω ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου επειδη και εχω κανει τρελες προσπαθειες να βαλω valisneries και με τα labido ειδικα αν ειναι μεγαλα δεν εχεις καμια τυχη

τα μονα φυτα τα οποια δεν τα εχουν φαει ειναι οι anoubies οι μεγαλες.

Εχω τρεις μεσα που εχουν πλεξει τις ριζες τους στις πετρες.

Τσαμπα τα λεφτα για τις valisneries και ειναι τοσο ωραιες μεσα στο νταμαρι

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές πρόσπαθησα να φυτέψω σε malawi αλλά δυστυχώς το αποτέλεσμα ήταν πάντα το ίδιο.Σε άλλα ενυδρεία Αφρικής malawi πάνε καλά ,όπως είπε και ο Στράτος τα ψάρια έχουν τον τελευταίο λόγο.Κάποιοι ερυενητές προτείνουν να μπούν πρώτα τα φύτα και μετά από κάποιες εβδομάδες τα ψάρια μήπως και πετύχει η προσπάθεια ,αλλά και αυτό μάλλον δεν είναι σίγουρο.

Μιλώντας για φυτά σε malawi να υπενθυμίσω στους φίλους οτι τα φυτά που απαντώνται στη λίμνη είναι κυρίως το κερατόφυλλο,η Βαλισνέρεια και ειδικά η spiralis και κάποιια είδη potamogeton .

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εγώ στο ενυδρείο με malawi έχω βάλει με απόλυτη επιτυχία μια hygrophila corymposa ''kompact'' η οποία όχι μόνο μεγαλώνει με γρήγορους ρυθμούς αλλά και δεν την έχουν ακουμπήσει.Έχω ακόμα και δύο hygrophila corymbosa ''siamensis'' επίσης με καλά απότελέσματα και δεν τα ακουμπάνε,μόνο κάποια ξεριζώματα.Επίσης έχω και ανούμπιες και microsorium pteropus.Την βαλισνέρια και σε εμένα την έχουν φάει αλλά μετά από αλλαγή θέσης την έχουν αφήσει ήσυχη,

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ με την σειρά μου την εμπειρία μου..σε όλα τα αφρικάνικα που έχω διατηρήσει πάντα είχα και φυτά(vallisneria,anubia) μέσα χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα!!Μπορεί να ισχύει και αυτό που λέει ο κ.Σωκράτης οτι πρώτα μπήκαν τα φυτά και μετά τα ψάρια..μπορεί να έχει να κάνει και με τον χαρακτήρα του κάθε ψαριού ξεχωριστά..τι να πω..

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ με την σειρά μου την εμπειρία μου..σε όλα τα αφρικάνικα που έχω διατηρήσει πάντα είχα και φυτά(vallisneria,anubia) μέσα χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα!!Μπορεί να ισχύει και αυτό που λέει ο κ.Σωκράτης οτι πρώτα μπήκαν τα φυτά και μετά τα ψάρια..μπορεί να έχει να κάνει και με τον χαρακτήρα του κάθε ψαριού ξεχωριστά..τι να πω..

Vag εχεις απολυτο δικιο για αυτο .

Και εγω ειμουν μποστανας πρωτα εβαλα τα φυτα και μετα απο κανενα μηνα εβαλα ψαρια.

Η Valisneries που εχεις στην Φοτο σου ποια ειναι??

Link to comment
Share on other sites

Μερικές είναι Vallisneria americana και μερικές Vallisneria spiralis "Tiger"...

Link to comment
Share on other sites

αληθεια ριχνεται κανενα λιπασμα μεσα η οχι

Αλλοι δεν βάζουν τίποτα ,άλλοι βάζουν κανένα χαπάκι κάτω από την ρίζα και άλλοι ρίχνουν πολύ προσεκτικά ενα υγρό λίπασμα ,προσωπικά εφαρμόζω την πρώτη ή την δεύτερη μέθοδο

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι από αυτούς που είτε δεν ρίχνω τίποτα ή ρίχνω χάπι στην ρίζα και ειδικότερα seacheam fourish tab.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μη στενοχωριέσαι, έχει πολλούς ομοιοπαθείς... Μαζί κι εγώ.

Θα ακούσεις επίσης ότι καλό είναι να βάλεις πρώτα τα φυτά, να τα αφήσεις να θρέψουν λίγο και μετά να βάλεις τα ψάρια αλλά ποιος έχει αυτή την υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

Mr suits και εγω εχω βαλισνερια και ανουμπια στο ενυδρειο μου με μαλαουι μπουνα.Τη βαλισνερια δεν την πειραξανε ποτε.Ισως χασει καποια απ τα φυλλα της μεχρι να προσαρμοστει στο νερο του ενυδρειου σου.Την ανουμπια την εβαλε στο ματι τωρα τελευταια ο κυριαρχος red zebra-red.Κοβει κομματια απο τα φυλλα της αλλα δεν τα τρωει.Νομιζω οτι το κανει στην προσπαθει του να απομακρεινει τα φυλλα απο την εισοδο της σπηλιας του.Οσο για λιπανση χρησιμοποιω σιχεμ φλουρις υγρο.Ειμαι πολυ ικανοποιημενος.Η ανουμπια βγαζει νεο φυλλο περιπου καθε μηνα.Η δε βαλισνερια οταν την εβγαλα απ το ενυδρειο πριν 15 μερες για να αλλαξω το υποστρωμα απο χαλικακι σε αμμο ειδα οτι σε περιπου 10 μηνες εφτασε απ τους 20 ποντους στο 1 μετρο.Μεχρι τωρα χρησημοποιουσα 1 φιλτρο βυθου και 1 εσωτερικο.Ελιζω τωρα με την αμμο και τα 2 εσωτερκα φιλτρα να συνεχισουν το ιδιο καλα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Παίζει να τα κόβουν για αυτό που είπες όσο αναφορά την είσοδο στις σπηλιές. Την πρώτη ημέρα είχα 5-6 κλωνάρια κομμένα από την βάση. Την δεύτερη ημέρα είχε 2-3, την τρίτη 2 και σήμερα 1. >Τι γίνετε; Με κοροϊδεύουν;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...