Jump to content

γιατι ειναι ετσι τα platy μου;;


Maru !!

Recommended Posts

εχω αυτα τα πορτοκαλι πλατυ περιπου 6 μηνες...εχω και αρσενικα και θηλυκα αλλα τα θηλυκα παρολο που οι κοιλιες τους ειναι τουμπανο δεν γεννανε....γιατι;μηπως ειναι μικρα σε ηλικια;επισης το ενα εχει κατι ασπρες σταμπες στη μουριτσα του..υπαρχουν στιγμες που η σταμπα δεν υπαρχει και υπαρχουν και στιγμες που εμφανιζεται για μερες...κοιταξτε πως ειναι...

post-1581-1165140425_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εχω αυτα τα πορτοκαλι πλατυ περιπου 6 μηνες...εχω και αρσενικα και θηλυκα αλλα τα θηλυκα παρολο που οι κοιλιες τους ειναι τουμπανο δεν γεννανε....γιατι;μηπως ειναι μικρα σε ηλικια;επισης το ενα εχει κατι ασπρες σταμπες στη μουριτσα του..υπαρχουν στιγμες που η σταμπα δεν υπαρχει και υπαρχουν και στιγμες που εμφανιζεται για μερες...κοιταξτε πως ειναι...

Δηλαδή όταν λές ότι είναι τούμπανο οι κοιλιές τους μήπως μπορείς να προσδιορίσεις το ποσο καιρό περίπου συμβαίνει αυτό?για τίς στάμπες τώρα αυτό έχει να κάνει με κάποιο παράσιτο ή προτόζωο το οποίο κάνει το κύκλο του!
Link to comment
Share on other sites

τα ειχα αγορασει μικρουλικα και οσο μεγαλωναν,μεγαλωνε και η κοιλια τους...τωρα ειναι περιπου ετσι(αυτη τη φωτο την κατεβασα απ το google).τα δικα μου ειναι σκετο πορτοκαλι.λες να ειναι τα ballon;δεν μεγαλωνει αλλο η κοιλιτσα τους τωρα..

post-1581-1165146964_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Maru !!
Link to comment
Share on other sites

τα ειχα αγορασει μικρουλικα και οσο μεγαλωναν,μεγαλωνε και η κοιλια τους...τωρα ειναι περιπου ετσι(αυτη τη φωτο την κατεβασα απ το google).τα δικα μου ειναι σκετο πορτοκαλι.λες να ειναι τα ballon;δεν μεγαλωνει αλλο η κοιλιτσα τους τωρα..

Αγαπητή Maru το οτι δέν γεννούν η πιό πιθανή αιτία είναι ότι πέρασαν κάποια θεραπεία με χημικά και δυστυχώς στηρώθηκαν(οι περισσότερες θεραπείες έχουν αυτό το αποτέλεσμα εκτός απο κανα2),όσο αναφορά το αν είναι ballon η δικιά μου εκδοχή είναι πως είναι διασταυρωμένα ballon!!!1
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι δεν μπορω να ανοιξω την φωτο .....

Το πρωτο σου ψαρακι δεν ειναι εγκυος, απ οτι μπορω να δω απο την φωτο, απλως ειναι η κατασκευη τους ετσι γιατι υπαρχει διασταυρωσει με μπαλουν (εχω κι εγω μια αλλα μου γενναει).

Ποσο καιρο τα εχεις παρει παρει;

Αν το ψαρακι ειναι μικροτερο απο 6 μηνες υπαρχει περιπτωση να αλλαξη να γινει αγορακι γιατι η αναπτυξη του δεν εχει ολοκληρωθη, μου χει τυχει παρα πολλες φορες. Βεβαια υπαρχει τροπος για να το καταλαβεις κι αν μπορουσα να ανοιξω την φωτο θα σου λεγα με περισσοτερη σιγουρια.

Τα ασπρακια ειναι καποια μολυνση. Καλο θα ηταν να κρατας το νερο πολυ καθαρο και να κανεις καθε βδομαδα αλλαγες νερου για να ειναι ολα οκ.

Link to comment
Share on other sites

τα εχω περιπου 6 μηνες..αυτα τα φουσκωτα ειναι θηλυκα(προς το παρον) γιατι τα αρσενικα που ειναι πιο αδυνατουλικα πανε και τα κυνηγουν....

Link to comment
Share on other sites

Εγω που ειχα εναν ιδιο ο οποιος δεν ειχε αλλαξει φυλο και τον ειχε ερωτευτει ο αλλος ο αρσενικος και ολο τον κυνηγαγε τον φουκαριαρη μεχρι που τον ξεπαστρεψε ενω εχω πολλες θηλυκιες αυτος εκει.

Στην αρχη να ξερεις ολα για θηλυκα φαινονται μεχρι να γινει η αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...