Jump to content

Μπορούν Να Μυρίσουν Και Να Δούν Εκτός Ενυδρείου;


Recommended Posts

Μπορούν τα ψάρια να δούν ή να μυρίσουν πράγματα εκτός ενυδρείου;

Η απορία δημιουργήθηκε επειδή βλέπω τα ψάρια (fancy χρυσόψαρα) να τρελένονται στην κυριολεξία όταν το φαγητό σερβίρεται.

Αυτό γίνεται πιό έντονο όταν το φαγητό έχει έντονη "μυροδιά"

Τώρα είτε όντως κάτι παίζει΄με αυτά ... Είτε τα έχω παίξει εγώ απο την πολύ ενασχόληση με αυτά !!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν μπορούν να μυρίσουν αλλά το σίγουρο είναι πως βλέπουν καλά έξω από το ενυδρείο. Τα δικά μου μόλις με βλέπουν να πλησιάζω κάνουν σαν τρελλά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν μπορούν να μυρίσουν αλλά το σίγουρο είναι πως βλέπουν καλά έξω από το ενυδρείο. Τα δικά μου μόλις με βλέπουν να πλησιάζω κάνουν σαν τρελλά.

Συμφωνω απολυτα.

Link to comment
Share on other sites

εμένα όταν με δούν να ταιζω το μονομάχο γίνεται χαμός στο άλλο ενυδρείο, οπότε σίγουρα βλέπουν τα ψάρια, αφου τα δύο ενυδρεία έχουν απόσταση 4 μέτρα :bigemo_harabe_net-81:

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα βλέπουν έξω απο το ενυδρείο.

Το καταλαβαίνεις πως έρχονται κοντά σου όταν πας να ταϊσεις. Εγώ βλέπω πολλές φορές τους δίσκους (για τους οποίους υποστηρίζεται πως έχουν αυξημένη ευφυεία - για ψάρια) να μαζεύονται στην δεξιά πλευρά του ενυδρείου και να κοιτάνε όλοι προς την τηλεόραση.

Σϊγουρα δεν παρακολουθούν το πρόγραμμα αλλά είναι αναμφισβήτητο πως έχουν συνείδηση του περιββάλοντας τους.

Σίγουρα έχουν αυξημένη ακοή.

Για την όσφρυνση δεν μπορώ να πω κάτι αλλά και με τα φώτα χαμηλωμένα με το που θα πέσει τροφή μέσα σε dt μαζεύονται όλοι.

Link to comment
Share on other sites

Οτι βλεπουν απο τα τζαμια ναι.Οτι μυριζουν εξω απο το νερο δε νομιζω.Μηπως το τραπεζι ειναι κοντα στο ενυδρειο και απλα σε βλεπουν να περνας;Μετα παιζει ρολο αν τα ψαρια ειναι φυτοφαγα,παμφαγα ή σαρκοφαγα. :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Οτι βλεπουν απο τα τζαμια ναι.Οτι μυριζουν εξω απο το νερο δε νομιζω.Μηπως το τραπεζι ειναι κοντα στο ενυδρειο και απλα σε βλεπουν να περνας;Μετα παιζει ρολο αν τα ψαρια ειναι φυτοφαγα,παμφαγα ή σαρκοφαγα. :bigemo_harabe_net-134:

Αλήθεια λες ή κάνεις πλάκα?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το παρατήρησε η γυναίκα μου, γιατί όταν βάζαμε να φάμε (δεν υπάρχει οπτική επαφή με τα ψάρια) και το φαγητό μύριζε έντονα τότε τα ψάρια τρελαινόντουσαν !!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάθει πλάκα... :bigemo_harabe_net-69:

Κ

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μπορώ να σκεφτώ ίσως έχει μια βάση...

Στο ενυδρείο γίνεται ανταλλαγή αερίων από την επιφάνεια οπότε οσμές μπορούν να περάσουν στο νερό,όπως γίνεται και

με την οξυγόνωση,όταν υπάρχει ανατάραξη.

Να κλείνεις την αεραντλία όταν σερβίρεις. :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Kokkinos πλακα κανω φιλε μου.Ειναι παντως πολυ περιεργο και ενδιαφερων αν ισχυει περι μυρωδιας.

Link to comment
Share on other sites

Το να μυρίζουν εκτός ενυδρείου δεν γνωρίζω αλλά βλέπουν σίγουρα, τα δικά μου μόλις με δουν έρχονται όλα προς το μέρος μου φυσικά για φαγητό, μάλιστα το foxface με ακολουθεί κατά μήκος του ενυδρείου συνέχεια μόλις αντιληφθεί την παρουσία μου.

Link to comment
Share on other sites

Tα ψάρια όχι μόνο βλέπουν καλά έξω από το ενυδρείο αλλά έχουν και απόλυτη συναίσθηση του περιβάλλοντος. Αισθάνονται τις αλαγές και αναγνωρίζουν τις ώρες και τις διαθέσεις των ανθρώπων. Εχω δει απίστευτες καταστάσεις που ομολογούν πραγματική ευφυία και όχι ένστικτο. Οσον αφορά τις μυρωδιές δε νομίζω να αντιδρούν σε αυτές αλλά στους ήχους των πιάτων και τις ετοιμασίες για το φαγητό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...