Jump to content

Θανατος μωρων


pan

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους γεννησανε ενα ζευγαρι δισκων που εχω μετα απο 60ωρες περιπου τα αυγα εκολαυτηκαν και ειδα τις πρωτες ουριτσες μετα απο 60 ωρες παλι τα μικρα ηταν ικανα να κολυπμησουν δειλα δειλα στη γεννηστρα οποιο απομακρυνοταν απο την περιοχη το βουταγε ο αρσενικος ή η θυληκια και νομιζοντας οτι το ετρωγε αλλα αυτοι τα πηγαιναν στην περιοχη που ηταν και τα αλλα και τα εφτυναν.Απο τοτε που γεννησαν δεν ταισα δηλ σχεδον 5 μερες για να μην ανεβει η αμμωνια εφοσον κατα την διαρκεια της διαδικασιας αυτης δεν εκανα αλλλαγη νερου.Ολα καλα μεχρι σημερα που δεν βλεπω κανενα μωρο πρα μονο 2 -3.Συνθηκες νερου 6ph αμμωνια 0.Φταιει το ζευγαρι και τα εφαγε τελικα? εκανα εγω κατι λαθος??Ακουω γνωμες

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι ότι οι γονείς, για κάποιο άγνωστο λόγο, αποφάσισαν ότι δεν θέλουν τα μωρά τους.

Ποιός είναι ο λόγος? Αυτό είναι πολύ δύσκολο να το βρούμε. Ίσως να έκριναν, ότι τα μωρά δεν είχαν πιθανότητα επιβίωσης ή να είναι ακόμα ανώριμοι-άπειροι γονείς.

Link to comment
Share on other sites

Το να αφησω τους γονεις 5 και 6 μερες νηστικους απο εκει που ετρωγαν 2 και τρεις φορες την ημερα πιστευεται οτι παιζει καποιο ρολο και μηπως μπορεσει να κανει και κακο αυτο στους γονεις??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους γεννησανε ενα ζευγαρι δισκων που εχω μετα απο 60ωρες περιπου τα αυγα εκολαυτηκαν και ειδα τις πρωτες ουριτσες μετα απο 60 ωρες παλι τα μικρα ηταν ικανα να κολυπμησουν δειλα δειλα στη γεννηστρα οποιο απομακρυνοταν απο την περιοχη το βουταγε ο αρσενικος ή η θυληκια και νομιζοντας οτι το ετρωγε αλλα αυτοι τα πηγαιναν στην περιοχη που ηταν και τα αλλα και τα εφτυναν.Απο τοτε που γεννησαν δεν ταισα δηλ σχεδον 5 μερες για να μην ανεβει η αμμωνια εφοσον κατα την διαρκεια της διαδικασιας αυτης δεν εκανα αλλλαγη νερου.Ολα καλα μεχρι σημερα που δεν βλεπω κανενα μωρο πρα μονο 2 -3.Συνθηκες νερου 6ph αμμωνια 0.Φταιει το ζευγαρι και τα εφαγε τελικα? εκανα εγω κατι λαθος??Ακουω γνωμες

ειδες καλα το ενυδρειο σου μηπως ειναι σε καμια γωνια κολημενα?Μια φορα την ειχα πατησει ετσι,ηταν κολλημενα πισω απο την εξοδο του φιλτρου στη γωνια.Ψαξε καλα!Οσο για το φαγητο νομιζω οτι πρεπει να ταιζεις μια φορα τη μερα αλλα λιγο και μετα μια μικρη αλλαγη της ταξεως 10%-20%.Αυτο τουλαχιστον κανω εγω με καλα αποτελεσματα!

Link to comment
Share on other sites

Οταν αναπαράγονται γενικά τα ψάρια χάνουν κάποια ποσότητας ενέργειας(για αυγα και σπερμα) την οποία πρέπει να την αναπλήρώσουν. Ταισέ τα.

Η αμμωνια γιατι να σου ανέβει? φίλτρο δεν έχεις μέσα? αλαγή νερού αφου σου γέννησαν μην κάνεις, εκτός αν είναι απαραίτητο (Ανεβασμενη αμμωνια π.χ) κάτσε να στανιαρουν τα μωρα να έχουν πληρη κολυμβητικη ικανότητα και μετα κανεις αλαγη νερου. εκτος αν δεν εχεις φίλτρο. τοτε αλάζουν τα πράγματα.

Παντος και εγω θέλω να πιστεύω οτι τα μωρα ειναι κάπου κρυμένα και όχι φαγωμένα.

Για τους δίσκους εχω ακούσει οτι αν δεν είναι έμπειροι γονείς τα τρώνε τα αυγα τους και μετα απο τις 2-3 γέννες στρωνουν.

έλενξε και το φίλτρο σου μηπως τα ρουφιξε μέσα. ή μηπως ειναι αναμεσα στα χαλίκια. αν ειναι μικρα δεν φαινονται καλα.θελουν καλη παρατήρηση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...