Jump to content

Η Diy Υπερχείλιση Μου


jimmis1974

Recommended Posts

εννοω την αποσταση του πανω U που ακουμπαει στο τζαμι του ενυδρειου μεχρι την εισοδο της υπερχειλ.

Οσο μεγαλυτερο ειναι αυτο τοσο ζοριζεται να ξεκινησει μετα απο διακοπη.

Καλο ειναι λοιπον να ακουμπαει η υπερχειλιση στο πανω τζαμι και να στοιριζεται , εε η σταθμη ποσο κατω θα ειναι 5 με 6 με 7 cm το πολυ απο το πανω μερος του ενυδρειου ?

Εκει ειναι καλα , παραπανω θα υπαρχει θεμα, μην την κανει και πανω απο 10cm !!! Αλλωστε ποσο θα κατεβασει την σταθμη απο το χειλος του ενυδρειο , δεν νωμιζω πανω απο 6 με 7 cm , και πολυ λεω .. !

post-6379-0-86240500-1372718706_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - jimmis1974
Link to comment
Share on other sites

γιατι να σε δεσμευσει? θα το τρυπησεις εκει που θες να ειναι η σταθμη σου !!!

Τρυπα Φ32 θα κανεις και θα παρει συνδεσμο Φ32 , εχει λαστιχακια μεσα και σφιγγει , δεν περνα τιποτα απο διαροη !!!!

http://aquario.gr/texnologikos-eksoplismos/ylika-syndesmologias/i-i-i-i-i-i-i-i-i-i-i-i-i/pvc-22.html#.UdHtJmJA1Uo

Μία ερώτηση ακόμα. Ποια τιμή είναι λογική για τον σύνδεσμο που μου δείχνεις; Γιατί 10€ για ένα κομματάκι πλαστικό είναι κάπως...

Link to comment
Share on other sites

.............

Και κάτι άλλο ρε παιδιά (και συγγνώμη για το πρήξιμο) το ενυδρείο κολλήθηκε το Σάββατο. Ο μάστορας μου λέει ότι σε 48 ώρες είναι εντάξει, αλλά εγώ νομίζω ότι σε 8άρι τζάμι θέλει παραπάνω χρόνο η σιλικόνη για να παγώσει καλά. Είναι όντως έτσι όπως τα λέει ο τζαμάς ή όχι;

Παιδιά τελικά με το ενυδρείο πόσες μέρες πρέπει να περιμένω;

Αστο μια βδομαδα

Η σιλικόνη στεγνώνει δύο χιλιοστά το 24ωρο , άρα σε 8άρι τζάμι έχει δίκιο ο τζαμάς , σε 48 ώρες είναι έτοιμο .

Link to comment
Share on other sites

Η σιλικόνη στεγνώνει δύο χιλιοστά το 24ωρο , άρα σε 8άρι τζάμι έχει δίκιο ο τζαμάς , σε 48 ώρες είναι έτοιμο .

24 ωρες 2 mm, 48 ωρες 4 mm, 48 ωρες = 2 μερες, το τζαμι ειναι 8 mm, ποσες μερες θελει? :bigemo_harabe_net-69:

Link to comment
Share on other sites

24 ωρες 2 mm, 48 ωρες 4 mm, 48 ωρες = 2 μερες, το τζαμι ειναι 8 mm, ποσες μερες θελει? :bigemo_harabe_net-69:

Ναι αλλά το τζάμι έχει 2 πλευρές.

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη ειμαι λιγο εως πολυ ασχετος ,στο σημειο που ενωνεται ο σωληνας πλυντηριου με το pvc τι σωληνα εβαλες φ32 η μικροτερο? κ με τι το κολλησες (oχι το λαστιχο πλυντηριου, το σωληνα μεσα στο Τ) με κολλα pvc κ αυτο η με σιλικονη? thanks

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη ειμαι λιγο εως πολυ ασχετος ,στο σημειο που ενωνεται ο σωληνας πλυντηριου με το pvc τι σωληνα εβαλες φ32 η μικροτερο? κ με τι το κολλησες (oχι το λαστιχο πλυντηριου, το σωληνα μεσα στο Τ) με κολλα pvc κ αυτο η με σιλικονη? thanks

στο Τ εβαλα μουφα απο Φ32 σε Φ25 και μπηκε το σπιραλ μια χαρα , αν ψαξεις ομως μπορει να βρεις και το ιδιο σπιραλ να εχει στη μια ακρη του λαστιχο με Φ32 διατομη.

Δεν το κολησα με τιποτα , χωνευτό απεξω το εκανα και σφικτηρα απλο μετα.

Έγινε επεξεργασία - jimmis1974
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Και φυσικα πειραζει που βγηκε παραπανω και προεξέχει απο το ενυδρειο παραπανω !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δεν θα σου ξεκιναει με τιποτα μετα απο διακοπη , δεν θα εχει την δυναμη να ανεβασει και  να διωξει τον αερα , και αν ξεκινησει θα αργισει πολυ !!!!!!!!

Οσο πιο μικρη ειναι η αποσταση του πανω U με την εισοδο της υπερχειλιση τοσο πιο καλα δουλευει .

 

Καλα εφτιαξες νεο ενυδρειο και εφτιαξες και υπερχειλιση ? :blink:

Κανε μια τρυπα στο τζαμι να ξεμπερδευεις !!!

Και γω απο χειμωνα το αδιαζω ολο και τρυπαω τζαμι !!

Ρε συ θα μας τρελάνεις!!

Διαβαζω όλο το θεμα με μεγάλη προσοχή και βλέπω που γραφεις πώς εισαι ευχαριστημενος με την υπερχειλιση καιξ αφνικά πετάς ένα ''θα κάνω τρυπα στην πλάτη'' και λέω τι μας λέει τώρα?

Τελικά για κάποιον που θελει να φτιαξει αυτου του ειδους την υπερχειλιση, να το κάνει ή να πάει κατευθειαν σε τρύπα??

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι το τρύπημα. Αν όμως δεν θες να τρυπήσεις θα πρέπει να καταφύγεις σε τέτοιες λύσεις

Link to comment
Share on other sites

Σε γνωστό ενυδρειομάγαζο που ρώτησα μου ειπαν πώς αν κάνω τρύπα στην πλάτη θα εχω θόρυβο και θα εχω και φιλμ στην επιφάνεια.Επειδη θελω να προβω σε μια απο τις δυο λυσεις (εξωτερικη υπερχειλιση ή τρύπα στην πλάτη ) τί να κάνω τελικά?

Έγινε επεξεργασία - malamadre
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Υπάρχει τρόπος να μην έχεις θόρυβο το εχω φτιάξει . Απλά δεν είμαι σπίτι να το βγάλω φωτο στείλε μου ένα πμ να το θυμηθώ να το ανεβάσω εδώ να το δεις. Όσο για το φιλμ εξαρτάτε Από τους κυκλοφορίες σου αν θα έχεις και όχι από την επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...