Jump to content

Recommended Posts

Πιστευω ειναι nudibranch.

Θα ηθελα μια αναγνωριση απο σας.Ειναι καταλευκο.Ποιο ειδος ειναι,και τι κινδυνευει απο τα ζωντανα μου;Παραθετω δυο φωτογραφιες.

IMG_6109.jpg

IMG_6107.jpg

Link to comment
Share on other sites

φιλε Στρατο καλησπερα :) και εμενα για nudibranch μου μοιαζει συνηθως οταν ειναι μικρα εχουν ενα λευκο χρωμα. παρατηρησε το βραχο για τυχον αυγα .

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρα γυμνοβράγχιο, τα μόνα "καλά" που ξέρω είναι τα Berghia, όμως δεν πρόκειται για κάτι τέτοιο αφού τα τελευταία έχουν πολύ περισσότερα "κεραιάκια".

Δίνω μικρές πιθανότητες να είναι ταλαιπωρημένο berghia (χάνουν "κεραίες"). Σε μεγάλο ποσοστό είναι zoa-eating-nudi

http://www.wetwebmedia.com/NudiIDF6.htm

http://www.internationalreefers.com/index.php?showtopic=2279

http://www.reeferscafe.com/zoanthids/150-zoa-eating-nudibranch-flatworms-eating-wrasses.html

Σε κάθε περίπτωση Στράτο ΔΕΝ θα το σκότωνα, σε ένα κουβαδάκι με λίγο νεράκι και κάποια πιθανά γεύματα (πχ 2 κεφαλάκια ζώανθους, λίγο μοντι κτλ).

Αν διαπιστωθεί ότι είναι pest, μερικές καλές φωτό για την ιστορία και σκότωμα-απόρριψη (με αυτή τη σειρά).

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο Γιαννη ειναι πια παρελθον.........για παν ενδεχομενο.

Αν βρεθει αλλο θα κανω αυτο που ειπες,Προς το παρων θα ψαξω σχολαστικα ολα τα ζωανθους που εχω.Ενα μισοκλειστομεχρι προχτες το εψαξα,το ντιπαρα σε οσμωση,και δεν βρηκα τιποτα.

Ευχαριστω Γιαννηsmile.png

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε coral rx pro, αν δεν κάνει δουλεία η όσμωση και συνεχίσεις να τα βλέπεις κλειστά. Και σε κάθε περίπτωση ανά 2-3 μέρες ξανά (για τα αυγά)

Link to comment
Share on other sites

Εγινε ξανα χτες για παν ενδεχομενο dip ολων των ζωανθων με το MediCoral της Brightwell,χωρις να βρεθει το παραμικρο.

Προληπτικα θα γινει αλλο ενα dip την Τεταρτη το βραδυ,και αν εχω τα ιδια αποτελεσματα,θα αφησω τα ζωντανα στην ησυχια τους.

Link to comment
Share on other sites

Στο είπα και τηλεφωνικά, το γράφω και για τους υπόλοιπους, τα ζωανθάκια μπορούμε με ασφάλεια να τα κάνουμε και FWD, δηλαδή σε νερό Α/Ο σε θερμοκρασία ενυδρείου για 10-15 λεπτά. Είναι πολύ ανθεκτικοί οργανισμοί.

Link to comment
Share on other sites

Να σε ευχαριστησω και εδω Γιαννη.Ησουν οπως παντα τοσο προθυμος,οσο και κατατοπιστικος.bowdown.gif

Link to comment
Share on other sites

Στο είπα και τηλεφωνικά, το γράφω και για τους υπόλοιπους, τα ζωανθάκια μπορούμε με ασφάλεια να τα κάνουμε και FWD, δηλαδή σε νερό Α/Ο σε θερμοκρασία ενυδρείου για 10-15 λεπτά. Είναι πολύ ανθεκτικοί οργανισμοί.

+1

Link to comment
Share on other sites

Στρατό επανέρχομαι και δεν ειναι για καλο... Monti έχεις ; Τσεκάρε και φωτό για monti nudis....

Sent from my iPhone

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω monti Γιαννη,αλλα δεν ειναι και τα ιδια.Ειχα σε αλλο ενυδρειο παλαιοτερα,και τα ξερω.

Οι ζωανθοι μου παντως ειναι τουμπανο,και ουτε ξαναβρηκα κατι :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...