Jump to content

Άσπρο Χνούδι Στο Βράχο ???


Delta

Recommended Posts

Εδώ και καμμιά βδομάδα, ο ΝΒ μου (στον οποίο μόλις άρχισε να αναπτύσεται κοραλλίνη και άλλες μορφές ζωής) άρχισε να καλύπτεται από ένα άσπρο χνούδι. Είναι σαν πολύ λεπτές τρίχες, κοντό -γύρω στα 3 χιλιοστά, και φαίνεται περίπου όπως το χνούδι σε ένα ροδάκινο, αλλά λίγο πιό μακρύ.

Αν βάλω το χέρι και το τρίψω αισθάνομαι σαν να γλιστράει λίγο.

Προσπάθησα να βγάλω φωτογραφία, αλλά δε μπορώ να πετύχω καλό κοντραστ, και δε φαίνεται..

Μήπως ξέρει κανείς τι είναι; (και πως το ξεφορτώνομαι; )

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι κάποιος μύκητας θα είναι. Θα φύγει απο μόνο του.

Είναι συχνό φαινόμενο όταν ξεκινά να ζωντανεύει κάτι νεκρό. Το βλέπουμε συχνά σε ξύλα όταν τα βάζουμε σε ενυδρεία.

Ο βράχος πόσο καιρό είναι στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Ο βράχος είναι περίπου 3 μήνες στο ενυδρείο. Πριν 2-3 βδομάδες έκαναν τον κύκλο τους και εξαφανίστηκαν οι διάφορες άλγες (πρώτα καφέ, μετά πράσινη).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια... Το χνούδι δε φεύγει με τίποτα... Το turbo snail επίσης δεν τo τρώει. Στα σημεία που είναι ακριβώς κάτω από τα φώτα παρατηρώ φυσαλίδες, οπότε ίσως να φωτοσυνθέτει, αν και είναι άσπρο-διαφανές.

Οι μετρήσεις μου ήταν ΚΗ=9, PO4=0, NO3=0, Mg=1300, Ca=450, Ph=8.1.

Έψαξα πολύ στο νετ, και βρήκα μερικές αναφορές σε RC και άλλα forum, που λένε ότι μπορεί να είναι dinoflaggelate algae (αν και εκείνη συνήθως έχει χρώμα), η οποία είναι άτιμη και έχει οδηγήσει μέχρι και σε ξεστήσιμο μερικούς. Κατά τ'άλλα άλλοι λένε ότι τo "καθάρισαν" με συνδυασμό

1) συσκότιση για 3-4 μέρες

2) ανέβασμα Ph στο 8.4

και μερικοί έριξαν και οξυζενέ (!!?)

Δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω - η συσκότιση είναι μάλλον εύκολο να δοκιμαστεί και ο Θεός βοηθός...

Αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο θα ήμουν ευγνώμων αν μπορούσε να με διαφωτίσει...

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα ξανά για φωτο, αλλά επειδή είναι σχεδόν διαφανές δεν κάνει αντίθεση και δε μου βγαίνει καλά, αλλά βρήκα 2 εικόνες στο δίκτυο που φαίνεται κάτι ακριβώς σαν το δικό μου.

http://www.hunt101.com/data/500/medium/DSCN13481.JPG

http://www.hunt101.com/data/500/medium/DSCN13472.JPG

Link to comment
Share on other sites

Έκανες καθόλου προσαρμογή στα φώτα?

Δεν μου φαίνεται για άλγη. Πιθανόν να είναι κάτι το οποίο αποβάλει ο νεός βράχος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έκανα - ξεκίνησα με 1 ώρα την ημέρα και ανέβηκα σταδιακά, 15 λεπτά την ημέρα περίπου (μερικές μέρες το ξέχναγα). Τώρα είμαι στις 10 ώρες την ημέρα. Λες να είναι θρεπτικά που βγάζει ο βράχος; Πόσο καιρό αναμένεται να κρατήσει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...