Jump to content

Προβλημα Με Τον Δισκο !!!


ilias8573

Recommended Posts

τους ταιζω 3-4 φορες την ημερα απο λιγο για να μην μενει τροφη στον πυθμενα.

τους δινω σπανακι βρασμενο,σπιρουλινα,φυλαρακια λαχανικων και αραια τροφη για δισκους σε κοκκους.

οσο για το σκορδοζουμο οι δικοι μου δισκοι δεν διχνουν και ιδιετερη προτιμηση σε αυτο σαν να μην τους αρεσει,γενικα προτιμουν τις προτεινες σε οποια μορφη, ειναι λιγο δυσκολοι στο φαγητο τους.

Link to comment
Share on other sites

Μην παραμελείς την τροφή σε κόκκους, είναι ειδικά φτιαγμένη για τα ψάρια και έχει όλα όσα χρειάζονται. Καλά τα λαχανικά αλλα μην υπερβάλουμε και έχουμε το αντίθετο αποτέλεσμα. Αν δεν τους αρέσει το σκορδοζουμο, μούλιασε την τροφή σε βιταμίνες.

Link to comment
Share on other sites

τους ταιζω 3-4 φορες την ημερα απο λιγο για να μην μενει τροφη στον πυθμενα.

τους δινω σπανακι βρασμενο,σπιρουλινα,φυλαρακια λαχανικων και αραια τροφη για δισκους σε κοκκους.

οσο για το σκορδοζουμο οι δικοι μου δισκοι δεν διχνουν και ιδιετερη προτιμηση σε αυτο σαν να μην τους αρεσει,γενικα προτιμουν τις προτεινες σε οποια μορφη, ειναι λιγο δυσκολοι στο φαγητο τους.

Τα εχουν δοκιμασει καθολου αυτα;

Link to comment
Share on other sites

Τα εχουν δοκιμασει καθολου αυτα;

τα δοκιμαζουν δεν νομιζω να τους αρεσουν μαλλον η πεινα τους κανει και τα τρωνε γιατι καθε φορα που τα ταιζω πεφτει ενα ειδος τροφης και τιποτα αλλο μεχρι την επομενη φορα που θα φανε.Η απορια μου δεν εχει λυθει ακομα, τα εσωτερικα παρασιτα απο τι δημιουργουνται τελικα ??

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν σε υγρή μορφή Sera fishtamines και JBL atvitol. Προσωπικά προτιμώ την δεύτερη σαν μεγαλύτερη συσκευασία και ίδια αποτελέσματα.

Κ

Link to comment
Share on other sites

Βιταμίνες θα πάρουν απο την τροφή.

Αν θέλεις να ρίξεις όμως μπορώ να σου προτείνω το Discus Vitamin & Aminos της εταιρείας Microbelift. Βάλω το 1/4 τις δόσεις που αναλογή στα λίτρα μου όμως.

Link to comment
Share on other sites

Η απορια μου δεν εχει λυθει ακομα, τα εσωτερικα παρασιτα απο τι δημιουργουνται τελικα ??

Τα παράσιτα δεν δημιουργούνταν, απλά μεταδίδονται με διάφορους τρόπους από ψάρι σε ψάρι

από σύστημα σε σύστημα. Για αυτό και πρέπει κάνουμε αποπαρασίτωση σε κάθε νέο οργανισμό (ζώο, φυτό)

που εισάγουμε στο σύστημα μας ή και σε όλο το σύστημα αν δεν είναι δυνατό να τα περάσουμε καραντίνα.

Όταν φανούν τα συμπτώματα από κάποιο παράσιτο του εντέρου το πρόβλημα είναι σε προχωρημένο

στάδιο το ζωντανό έχει ήδη νοσήσει από κάποια βακτηριακή λοίμωξη που έχει φράξει το έντερο και

έχει πρήξει την κοιλιά του ψαριού τα άσπρα πράγματα που μπορεί να κρέμονται από το πρωκτό του

είναι κατεστραμμένη εσωτερική επιφάνεια του εντέρου που αποβάλλεται.

Βικιπαίδεια:

Παράσιτα

Link to comment
Share on other sites

Τα παράσιτα δεν δημιουργούνταν, απλά μεταδίδονται με διάφορους τρόπους από ψάρι σε ψάρι

από σύστημα σε σύστημα. Για αυτό και πρέπει κάνουμε αποπαρασίτωση σε κάθε νέο οργανισμό (ζώο, φυτό)

που εισάγουμε στο σύστημα μας ή και σε όλο το σύστημα αν δεν είναι δυνατό να τα περάσουμε καραντίνα.

Όταν φανούν τα συμπτώματα από κάποιο παράσιτο του εντέρου το πρόβλημα είναι σε προχωρημένο

στάδιο το ζωντανό έχει ήδη νοσήσει από κάποια βακτηριακή λοίμωξη που έχει φράξει το έντερο και

έχει πρήξει την κοιλιά του ψαριού τα άσπρα πράγματα που μπορεί να κρέμονται από το πρωκτό του

είναι κατεστραμμένη εσωτερική επιφάνεια του εντέρου που αποβάλλεται.

Βικιπαίδεια:

Παράσιτα

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια ερωτηση.... το σκορδοζουμε πως το φτιαχνουμε και πως το "σερβιρουμε"?

εχουμε καμια εξελιξη?

Link to comment
Share on other sites

Για μένα είναι καλύτερα να πάρεις το έτοιμο που είναι για ενυδρειακή χρήση, αλλά αν θέλεις να φτιάξεις μόνος σου θα πρέπει να πάρεις μερικές σκελίδες φρέσκο σκόρδο ώστε να είναι ζουμερό και να τις πολτοποιήσεις. Υπάρχει ειδικό μαγειρικό εργαλείο για την δουλειά αυτή.

Θα βάλεις τον πολτό σε ένα τούλι και τα τον πιέσεις να πάρεις μερικές σταγόνες απο το ζουμί του.

Με αυτό το ζουμι μουσκεύεις την τροφή για 5-10 λεπτά πριν την ταϊσεις στα ψάρια σου.

Κ

Link to comment
Share on other sites

Για μένα είναι καλύτερα να πάρεις το έτοιμο που είναι για ενυδρειακή χρήση, αλλά αν θέλεις να φτιάξεις μόνος σου θα πρέπει να πάρεις μερικές σκελίδες φρέσκο σκόρδο ώστε να είναι ζουμερό και να τις πολτοποιήσεις. Υπάρχει ειδικό μαγειρικό εργαλείο για την δουλειά αυτή.

Θα βάλεις τον πολτό σε ένα τούλι και τα τον πιέσεις να πάρεις μερικές σταγόνες απο το ζουμί του.

Με αυτό το ζουμι μουσκεύεις την τροφή για 5-10 λεπτά πριν την ταϊσεις στα ψάρια σου.

Κ

:)

Link to comment
Share on other sites

αν τους βλεπεις χωρις ορεξη για προσπαθησε να τους δωσεις κατι που τρωγανε φουλ.,..

εγω ταιζω καθημερινα μοσχοκαρδια με βιταμινες,,,,,καθημερινα σπιρουλινα και συνοδευτικα d50 plus ,tetra discus bits,αποξηραμενη αρτεμια,,,και μια φορα την εβδομαδα bloodworms

τους δινω 4 περιπου γευματα την μερα,,,,ειναι περιπου 4 μηνων και γινονται τερατα,,,,

προβληματα με εντερικα αντιμετωπισα τον πρωτο καιρο(που εχασα και ενα ψαρακι) που τους εδινα τροφες ''κονσερβες'' τυπου flakes και και και,...

μολις εμπλουτισα την διατροφη τους ολα πηγαινουν ρολοι,,συχνες αλλαγες ,καθε βδομαδα καθαρισμος σφουγγαριων στο φιλτρο (δεν ακουμπαω το αλλο φιλτρο γεματο σιποραξ)

αν θελεις καλη κατεψυγμενη στειλε μου π,μ,,,να μην θεωρηθει διαφημηση,,,,,

Link to comment
Share on other sites

Φίλε mod, τα δισκάκια χρειάζονται 5-6 γεύματα την ημέρα αντι για τα 4 που τους δίνεις σε αυτή την ηλικία. Ψάξε το λίγο για να μην εχεις προβλήματα υποανάπτυξης στο μέλον.

Φιλικά Κων/νος

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε συμφορουμιτη,,,, νομιζω οτι κανεις λαθος,,,,τα γευματα πρεπει να ειναι 4-5.....η πεψη σε αυτη την ηλικια των δισκων διαρκει το λιγοτερο 3 ωρες,,,,οποτε μπορεις να κανεις και 5 γευματα,,,,εγω κανω 4 επειδη καθημερινα ταιζω μοσχοκαρδια,,,

υγ

αν δεις το ποστ μου,,,λεω 4 ΠΕΡΙΠΟΥ,,,,

μερικες φορες ειναι και 5,,,,(λιγες)

3 ομως ποτε,,,,,

ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία - mod
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια καλησπερα συγνωμη που δεν απαντουσα αλλα μετακομισα και για αυτο ημουν απων.

οι δισκοι εμειναν δυο εβδομαδες στους 34 βαθμους και στα υπολοιπα ψαρακια εγινε θεραπεια με χεξαμιτα .

δεν ειχα αλλη απολεια εκτος απο το ατυχο ραμιρεζακι . οι δισκοι ειναι μια χαρα και εχουν μπει στο ενυδρειο μονοι τους πλεων.

τα υπολοιπα ψαρακια ειναι σε αλλο και αυτα ειναι σουπερ.

Ξανα σας ευχαριστω για την βοηθεια σας !!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...