Jump to content

Carpet Anemone Τάισμα...


Big Blue

Recommended Posts

Πριν λίγο σε μιά καινούργια σχετικά carpet, έκανα την συνηθισμένη ρουτίνα ταίσματος με μιά γαρίδα.

Αυτη όμως την φορά, με το που ακούμπησα την γαρίδα επάνω της, ακαριαία την άρπαξε,έκλεισε και βυθίστηκε κάτω απο την άμμο, σε βαθμό πλέον να χαθεί.

Το μόνο που υπάρχει πλέον στην θέση της είναι μιά γούβα και μάλιστα μεγάλη, αφού η ανεμώνη δεν ήταν και μικρή.

Επαθα πλάκα λέμε, γιατί αυτό δεν το έχω ξανασυνατήσει.

Τα ερωτήματα πλέον είναι ....

1) Είναι φυσιολογική αυτη η συμπεριφορά;

2) Θα ξαναβγεί στην επιφάνεια, και εαν ναι στο ίδιο μέρος που ήταν πριν;

3) Θα αργήσει να γίνει εαν γίνει το (2);

4) Αυτό ήταν δείγμα ότι πηνούσε πολύ;

5) Eαν δεν την ξαναδώ, τι κάνω;

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Προφανως το ζωντανο πεινουσε πολυ,κι εκανε οτι της ειπε το ενστικτο της.

Αν δεν την ξαναδεις Γιαννη,κανε καμια προσευχη biggrin.png

Link to comment
Share on other sites

Δύο φορές την εβδομάδα την ταίζω Στράτο μου,απο μιά γαρίδα μεγάλη.Ποτέ μέχρι τώρα δεν είχε ξαναδείξει τέτοια συμπεριφορά.

Link to comment
Share on other sites

Θ άρχισε να μεγαλώνει.... οπότε της άνοιξε η όρεξη !!

Link to comment
Share on other sites

Σε στενή παρακολούθηση.

:bigemo_harabe_net-64:

Nαι αρκεί να την δω κάποια στιγμή!!!

Το θέμα είναι πως δεν μπορώ να βρώ πληροφορίες γιά αντίστοιχη συμπεριφορά, και εαν γενικά συνηθίζεται αυτό απο τις carpet....εαν δηλαδή μπορεί να ξαναβγούν στην επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

Όντως πολύ παράξενη συμπεριφορά.

Δεν έχω ακούσει κάτι παρόμοιο.

Link to comment
Share on other sites

Nαι αρκεί να την δω κάποια στιγμή!!!

Το θέμα είναι πως δεν μπορώ να βρώ πληροφορίες γιά αντίστοιχη συμπεριφορά, και εαν γενικά συνηθίζεται αυτό απο τις carpet....εαν δηλαδή μπορεί να ξαναβγούν στην επιφάνεια.

Μπορουν!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ανησυχούσα πολύ, σκάλισα προσεχτικά πριν λίγο το σημείο που είχε βυθιστεί η ανεμώνη και την βρήκα μαζεμένη με την γαρίδα έξω απο αυτήν!!!

Προφανώς στην προσπάθεια που έκανε να βυθιστεί ,απο ένστικτο έκλεισε το στόματης γιά προστασία και δεν πρόλαβε να ρουφίξει την γαρίδα!!!

Πλέον την βλέπω στο ίδιο σημείο, όμως είναι εμφανώς μαζεμένη με αρκετό χαλίκι επάνω της, όμως όσο και εαν προσπάθησα να της το αφαιρέσω, δεν γίνεται γιατί μόλις πάω να την ακουμπήσω αμέσως κλείνει.

Θα δω αύριο πλέον τι ακριβώς θα έχει γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα και μετά την δική μου βοήθεια η ανεμώνη είναι ξανά ακριβώς στο ίδιο σημείο και χωρίς να δείχνει το παραμικρό πρόβλημα,έχοντας διώξει απο το στόμα της τα περισότερα χαλίκια.

Αργότερα θα ξαναδοκιμάσω τάισμα και θα σας πω τι θα γίνει.Εαν μπορέσω μάλιστα θα τραβήξω και βιντεάκι με το τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Απλά την βοήθησα Στράτο, επειδή είχε βεντουζώσει στον πυθμένα του ενυδρείου.

Σιγά σιγά άνοιξα στο σημείο της γύβας περισότερο την τρύπα μέχρι να την βρώ.Στην συνέχεια αφαίρεσα προσεχτικά όσο χαλίκι μπορούσα και την άφησα να επανέλθει μόνη της.

Ολα αυτά με πολύ προσοχή, αφού ήταν εύκολο να της προκαλέσω ζημιά.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλοι μου...

Πριν λίγο έκανα την προσπάθεια ταίσματος και ευτυχώς όλα πήγαν πολύ καλά!!!

Δείτε και το πρόχειρο βιντεάκι που τράβηξε η γυναίκα μου,αν και ο "Παναγιώτης" έβγαινε συνεχώς μπροστά στην κάμερα γιά να κλέψει τα φώτα της σκηνής!!!

http://www.youtube.com/watch?v=lI0sCQR5vU0&feature=youtu.be

Link to comment
Share on other sites

Καλά ολα τα λεφτά ο Παναναγιώτης, τρομερή περίπτωση. :bigemo_harabe_net-163:

Link to comment
Share on other sites

Σε μια Heteractis crispa που εχω μαζευεται-εξαφανιζεται οταν τρομαζει. Οταν πρωτη φορα προσπαθησα να την μετακινησω ξαφνικα την εχασα οταν την ακουμπησα. Απο τοτε 1-2 φορες στις αλλαγες νερου ο σωληνας την ακουμπησε και μεζευτηκε. Μετα απο 3-4 ωρες ξαναβγαινει. Στο ταισμα δεν εχει προβλημα δεν τρομαζει αρπαζει την γαριδα με τα πλοκαμια και την παει στο στομα μαλλον επειδη την εχει ηδη μυρισει στο νερο.

Ειναι φοβερα ζωνατανα, πως απο 15εκ γινονται μικροτερες απο ενα κερμα του ευρω οταν κρυβονται.

Μια φωτο με την μορφη "μανιταριου" που παιρνει με εχει εντυπωσιαζει ιδιαιτερα ειναι αυτη.

post-10172-0-78285400-1323981591_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλα ο Παναγος ολα τα λεφτα ,πολυ φατσα λεμε!!! αντε να σου ζησει και η carpet μια χαρα την βλεπω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλα ο Παναγος ολα τα λεφτα ,πολυ φατσα λεμε!!! αντε να σου ζησει και η carpet μια χαρα την βλεπω!!!

Σε ευχαριστώ πολύ....

Πριν λίγο τελείωσα μιά μικρή ανακατανομή σε κάπουος βράχους στο ενυδρείο, και είμαι πολύ ευχαριστημένος.Εδειξε απίστευτα όμορφο και φάνηκε ο μεγάλος χώρος που έχει κυρίως σε φάρδος.

Πλέον και θέσεις υπάρχουν γιά κοράλια περισότερες, και καλύτερα αερίζονται απο την κυκλοφορία, και τα ψάρια μπορώ να τα παρακαλουθώ καλύτερα,και η carpet έχει πλέον άπλετο χώρο και δείχνει να το απολαμβάνει, και το φώς χτυπάει καλά σε περισότερα σημεία και παραλία σχετικά μεγάλη υπάρχει,γιά κανά σαλαχάκι στην συνέχεια εαν τύχει, επειδή με έχει φάει η γυναίκα μου!!!

Δύσκολο να συνδιαστούν όλα αυτά μαζί, έχοντας παράληλα και 120 κιλά βράχο!!!

Τελικά μετά απο αρκετά χρόνια ακόμη το ενυδρείο διαμορφώνεται...απίστευτο!!!

Οσο γιά τον Παναγωτάκο, πράγματι είναι το κατοικίδιο ψάρι μας, και χαίρομαι πολύ που την γλύτωσε πριν απο αρκετό καιρό, όταν απο ick έχασα 4-5 ψάρια.Και αυτός ήταν χάλια με άσπρα μάτια σαν τυφλός που δεν έβλεπε και κουτούλαγε συνεχώς,Πήγα να σκάσω απο την στεναχώρια μου, όμως τελικά με μιά θεραπεία που έκανα την γλύτωσε.Απο τότε και μετά δεν καταλαβαίνει τίποτε και τρώει τον αγλέορα.

Είναι απο τα ψάρια εκείνα με πολύ έντονη προσωπικότητα, σε σημείο τέτοιο που πραγματικά έχω απορήσει.Καταλαβαίνει την ώρα του φαγητού και όταν ανοίγω το καπάκι, αρχίζει να κουνιέται, και να αναστατώνει το νερό σαν να σου λέει...τάισε με...είναι η ώρα του φαγητού!!!

Οσο για το όνομα, έχει πλάκα, γιατί είναι παρμένο απο το όνομα ενός μέλους του Α/Ζ που μου τον είχει δώσει...περισσότερα δεν λέω...ψάξτε το!!!!

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

πανεμορφο να σου ζησουν φιλε μου και ο παναγος(φοβερη μουρη)και η ανεμωνουλα σου,μονο ενημερωτικα αν και νομιζω θα το ξερεις να προσχεις γιατι η συγκεκριμενη εχει κακη φημη οτι καθησει πανω της το βραδυ κυριως μικροψαρο(ΜΑΝΔΑΡΙΝΟΙ,ΓΟΒΙΟΙ)ειναι και kill,εγω τωρα να δω τι θα κανω με την μετακομιση που θα με παει πσιω και η ανεμωνη των ονειρων μου ειναι η magnifica

Link to comment
Share on other sites

πανεμορφο να σου ζησουν φιλε μου και ο παναγος(φοβερη μουρη)και η ανεμωνουλα σου,μονο ενημερωτικα αν και νομιζω θα το ξερεις να προσχεις γιατι η συγκεκριμενη εχει κακη φημη οτι καθησει πανω της το βραδυ κυριως μικροψαρο(ΜΑΝΔΑΡΙΝΟΙ,ΓΟΒΙΟΙ)ειναι και kill,εγω τωρα να δω τι θα κανω με την μετακομιση που θα με παει πσιω και η ανεμωνη των ονειρων μου ειναι η magnifica

Ναι το γνωρίζω αυτό που λες, όμως μικρά ψάρια δεν έχω στο ενυδρείο και δεν σκοπεύω να βάλω.

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-64: όλα καλά. Μπράβο σου. Και ο Παναγιώτης φοβερός...
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά....πράγματι πλέον όλα καλά.

Πάντως απο ότι έχω καταλάβει το καλύτερο σημείο τοποθέτησης στο ενυδρείο γιά τις carpet,που δίνει και τις μικρότερες πιθανότητες γιά μετακομίσεις είναι, στο κάτω μέρος του ενυδρείου μεταξύ της άμου, και κάποιου κοντινού πλαινού βράχου, έτσι ώστε να τοποθετηθεί ανάμεσα στην άμο και σε αυτόν να κάνει πλάτη!!!

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γιαννη καλησπερα και χρονια πολλα ο Παναγιωτησ τα σπαει, οσο για την ανεμωνη μη φοβασαι ειναι ικανες για ολα εγω τις 3 δικες μου δεν τις ταιζω και κανενα προβλημα μια χαρα.αντιδραση του ενστικτουτης ηταν μην ασχολεισε,εντυποσιακο ομως.καλη χρονια με υγεια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Νίκο...

Να έχεις και εσύ μιά καλή χρονιά.

Link to comment
Share on other sites

Να δω τελικά, τι άλο θα δούν τα μάτια μου σε αυτό το ενυδρείο!!!

Η ιστορία έχει ως εξής:

Πριν λίγες ημέρες είχα εντάξει στο ενυδρείο ένα large Pygoplites Diacanthus ,το οποίο όμως την τρίτη ημέρα έδειξε σημάδια περίεργα χωρίς απολύτως κανένα λόγο, και την τέταρτη ημέρα η κατάστασή του έγινε πολύ άσχημη.

Χωρίς σημάδια ανησυχητικά στο σώμα του, εξασθένησε πολύ και έγειρε στον βυθό, περιμένοντας το τέλος,σε απόσταση κοντά στην carpet ανεμώνη.

Ψάχνοντας το χθές βράδυ σε εκείνο το σημείο δεν το βρήκα και υπέθεσα ότι απεβίωσε σε κάποια κρυφή μεριά του ενυδρείου, και γιά να μην ενοχλήσω με φακούς και φώτα τις υπόλοιπες ζωές, το άφησα γιά να δω σήμερα που βρίσκεται πεθαμένο.

Το πρώί αυτό που αντίκρυσαν τα μάτια μου, με άφησε αποσβολωμένο μπροστά στο τζάμι του ενυδρείου.

Χωρίς να γνωρίζω πως και τι,είδα το μισό ψάρι, μέσα στο στόμα της ανεμώνης, το οποίο είχε διωγκωθεί, όπως βλέπουμε ένα φίδι μεγάλο να τρώει κάτι πολύ μεγαύτερό του.

Το ψάρι είχε ντυθεί γύρω απο το σώμα του, με βλένα της ανεμώνης, προφανώς γιά να μπορέσει να το καταπιεί αυτη με την σειρά της.

Θεώρησα ότι είναι αδύνατον, ότι και να γίνει να μπορέσει να φάει ολόκληρο το ψάρι, και μετά απο πολλές ώρες, αυτό που περίμενα έγινε.

Αφού έφαγε το μισό, το υπόλοιπο το άφησε να πέσει έξω απο το στόμα της.

Εχω πάρα πολύ καιρό να χάσω ψάρι στο ενυδρείο, και δεν περίμενα με τίποτε να γίνει τώρα, και μάλιστα να έχει τέτοιο αποτέλεσμα.

Τελικά κατέληξα στο συμπέρασμα, ότι το ψάρι πρέπει να πέθανε πολύ κοντά της, και με την κυκλοφορία του νερού, που είναι αρκατά μεγάλη στο ενυδρείο, να παρασύρθηκε νεκρό επάνω στην ανεμώνη,και αυτη με την σειρά της, έκανε ότι έκανε.

Γιά του λόγου το αληθές, σας παραθέτω μία φωτογραφία, και ένα video.Οπως είναι φυσικό δεν μπορούσα να περιμένω τόσες ώρες επάνω στο ενυδρείο, γιά να πετύχω την στιγμή που άφησε το μισό νεκρό ψάρι να φύγει απο το στόμα της.

Carpetanemone2-1-2012.jpg

Τα λόγια είναι περιττά!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...