Jump to content

Απομακρισμένος Έλεγχος Ενυδρείου.


Recommended Posts

Ψάνχω να βρω με ποιόν τρόπο ,μπορώ μέσω του Iphone και της κάμερας του σταθερού υπολογιστή μου η του laptop, μέσω internet, να παρακολουθώ όταν θέλω την εικόνα του ενυδρείου μου, όταν βρίσκομαι μακριά απο αυτό.

Σε λίγες ημέρες θα λείψω απο εδω γιά κάποιο διάστημα και επειδή το θέμα τώρα αρχίζω να το ψάχνω, ζητώ και την δική σας βοήθεια, γιά το τι ακριβώς θα πρέπει να έχω και να κάνω.

Σε μιά πρόχειρη έρυενα, βρήκα το παρακάτω, όμως ζητάω κάτι πιό οικονομικό και απλό...

http://plus3.gr/product_info.php?products_id=850

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 212
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Aυτό ακριβώς θέλω, αλά άντε να βρεις τι χρειάζεται,πως γίνεται και πως ρυθμίζεται η διαδικασία!!!

Link to comment
Share on other sites

Usteam και livestream ... Δωρεαν και πολυ καλές τις έχω στο blog μου ...αρκεί να έχεις συνέχεια ανοιχτό υπολογιστή και όχι κοψιματα στο Ίντερνετ....πατά πάνω στο banner με τη διεύθυνση του blog μου για να το δεις.....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θές να κάνεις γίνεται και χωρίς ip web camera οι οποίες είναι πανάκριβες, με τη χρήση κοινής web camera αλλά η ακριβής διαδικασία διαφέρει από σύστημα σε συστημα γιατι εξαρτάται από διάφορους παράγοντες (Λειτουργικό που έχεις, Μοντέλο κάμερας, Είδος Σύνδεσης). Γενικά αυτό που πρέπει να ξέρεις είναι οτι θα πρέπει να βάλεις κάποιο πρόγραμμα για να κάνεις stream το Video και επίσης θα πρέπει να γραφτεις (free) σε κάποια υπηρεσία οπως το dyndns γιατι κατα 99% η σύνδεση σου είναι με δυναμική ip.

καλός οδηγός είναι αυτός (δεν το έχω χρησιμοποιήσει αλλά διαβαζοντάς τον είναι σωστότατος)

http://www.g0hwc.com...ing_webcam.html

Να ξέρεις όμως οτι σε κάθε περίπτωση (ip camera ή web camera) το σύστημα σου θα είναι ευπαθές σε διακοπή ρεύματος.(Όπως και το ενυδρείο βεβαια :bigemo_harabe_net-59:)

Οτι χρειαστείς εδώ είμαστε και καλό ταξίδι.!!!!!

ΥΓ Postαραμε ταυτόχρονα με τον mathaio81 από επάνω, δεν διαφωνώ μαζί του... Η προθυμία για βοήθεια στο forum βρίσκεται σε άλλο επίπεδο...

Έγινε επεξεργασία - spook06
Link to comment
Share on other sites

Έλα εδώ είσαι... δοκιμασμένο, πρακτικό, και τζάμπα !!!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=66267&hl=&fromsearch=1

Link to comment
Share on other sites

Έλα εδώ είσαι... δοκιμασμένο, πρακτικό, και τζάμπα !!!

http://www.aquazone....l=&fromsearch=1

αυτοτο λινκ εψαχνα και εγω και δεν το εβρισκα... :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη ιδεα. Με εβαλες στο λουκι.

Link to comment
Share on other sites

Να είστε καλά ρε παιδιά...

Θα ξεκινήσω να δω τι μπορώ να κάνω,αλά βλέπω απαραίτητη την βοήθεά σας και στην συνέχεια γιατί απο τέτοια δεν σκαμπάζω και πολλά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που χρειάζε3σαι ουσιαστικά είναι μια κάμερα η οποία θα κουμπώσει πάνω στο router απ' ευθείας με καλώδιο ethernet και τέλος. Δεν χρειάζεσαι ούτε ανοικτό υπολογιστή ούτε τίποτα. Απλά χτυπάς σε έναν browser την ip της κάμερας, βάζεις τον σχετικό κωδικό που έχεις δηλώσει και βλέπεις... Μπορείς να βρεις μια τέτοια καμερούλα με 60-70 ευρώ , αλλά αν θέλεις κάτι καλύτερο για να βλέπεις καλά και βράδυ, θα δώσεις κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που χρειάζε3σαι ουσιαστικά είναι μια κάμερα η οποία θα κουμπώσει πάνω στο router απ' ευθείας με καλώδιο ethernet και τέλος. Δεν χρειάζεσαι ούτε ανοικτό υπολογιστή ούτε τίποτα. Απλά χτυπάς σε έναν browser την ip της κάμερας, βάζεις τον σχετικό κωδικό που έχεις δηλώσει και βλέπεις... Μπορείς να βρεις μια τέτοια καμερούλα με 60-70 ευρώ , αλλά αν θέλεις κάτι καλύτερο για να βλέπεις καλά και βράδυ, θα δώσεις κάτι παραπάνω.

Δυστυχώς δεν μπορεί να γίνει αυτός ο τρόπος ,επειδή το ρούτερ είναι έξω απο το σπίτι, και συγκεκριμένα μέσα στο λεβιτοστάσιο, όπου καταλήγουν τα πάντα...απο ρεύματα μέχρι τηλέφωνα και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς.

Απο εκεί μπαίνουν στους τοίχους και φτάνουν στα αντίστοιχα σημεία του σπιτιού.

Να ρωτήσω όμως το εξής:

Αυτό γίνεται εαν συνδέω την κάμερα όπως λές, μέσω μπρίζας ethernet που υπάρχει μέσα στο σπίτι;

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Ναί γίνεται και από το πριζάκι ethernet, αφού στην ουσία με τον router σου συνδέεσαι, ή από το wifi του router αν το έχεις ανοιχτό και έχεις wifi κάλυψη (αλλά χρειάζεται ip camera με wifi)

Μόλις πήρα μια τέτοια κάμερα (ip wifι camera) από ebay, δεν έχω προλάβει να τη ρυθμίσω. 50€ με τα μεταφορικά... ούτε laptop/pc θέλεις μόνο router με σύνδεση ;)

(αυτή την κάμερα πήρα: http://www.ebay.com/...84.m1542.l2649.

- περιγραφή: Tenvis Wireless IP Network WIFI CCTV Webcam Camera Pan/Tilt IR UK Stock

από το λίγο που την περιεργάστηκα, μου φάνηκε μιά χαρά, επίσης έχει και πολλές επιπλέον λειτουργίες, ακόμα και ήχο και μάλιστα 2 ways!.. )

Έγινε επεξεργασία - georgemarousi
Link to comment
Share on other sites

Ναί γίνεται και από το πριζάκι ethernet, αφού στην ουσία με τον router σου συνδέεσαι, ή από το wifi του router αν το έχεις ανοιχτό και έχεις wifi κάλυψη (αλλά χρειάζεται ip camera με wifi)

Μόλις πήρα μια τέτοια κάμερα (ip wifι camera) από ebay, δεν έχω προλάβει να τη ρυθμίσω. 50€ με τα μεταφορικά... ούτε laptop/pc θέλεις μόνο router με σύνδεση ;)

(αυτή την κάμερα πήρα: http://www.ebay.com/...84.m1542.l2649.

- περιγραφή: Tenvis Wireless IP Network WIFI CCTV Webcam Camera Pan/Tilt IR UK Stock

από το λίγο που την περιεργάστηκα, μου φάνηκε μιά χαρά, επίσης έχει και πολλές επιπλέον λειτουργίες, ακόμα και ήχο και μάλιστα 2 ways!.. )

Ναι υπάρχει wifi κάλυψη στο σπίτι απο το ασύρματο ρούτερ, άρα με μιά κάμερα σαν την δική σου και χωρίς ίχνος καλωδίων γίνεται μιά χαρά δουλειά.

Θα κάνω και μιά έρευνα εδω γιά τέτοιες κάμερες, αν και νομίζω ότι θα είναι ψηλό το κόστος.

Απο τις ρυθμίσεις δεν ξέρω πόσο θα δυσκολευτώ γιά να βλέπω μέσω iphone.

Προς το παρών και μετά απο πολύ ψάξιμο,κατάφερα να κάνω δουλειά με την usb κάμερα που ήδη έχω με αυτό εδω...

http://skjm.com/icam/support.php

Πανεύκολο στο σετάρισμα, απλά χρειάζεται συνέχεια ανοιχτό το pc.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Εγω το κανω ηδη εδω και πολύυυυυυυ..... καιρο!!

Ειναι απλό το θέμα.

Παιρνεις μια ip camera. Κατα προτιμηση wifi. Για να μην τραβας καλωδια. Προφανως θα πρεπει να εχεις και wifi router.

Δημιουργεις μια dynamic ip... περνας τους κωδικους σου... αι αυτο ηταν όλο!!

Θα σας εδινα το link για να βλεπετε on line live το ενυδρειο μου... αλλα επειδη κυκλοφορω γυμνος στο σπιτι.... δε σας τη δινω!! :P

Η καμερα που χρησιμοποιώ είναι ιδιο τυπο με την παρακατω. Περιστρεφόμενη... και παρακολουθω με μια ολα μου τα ενυδρεία και ολο το σπιτι!!!

http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Peripherals/Web-Cameras/Turbo-X-Inspector-IIPC-10-Surveillance-Camera.htm

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Εγω το κανω ηδη εδω και πολύυυυυυυ..... καιρο!!

Ειναι απλό το θέμα.

Παιρνεις μια ip camera. Κατα προτιμηση wifi. Για να μην τραβας καλωδια. Προφανως θα πρεπει να εχεις και wifi router.

Δημιουργεις μια dynamic ip... περνας τους κωδικους σου... αι αυτο ηταν όλο!!

Θα σας εδινα το link για να βλεπετε on line live το ενυδρειο μου... αλλα επειδη κυκλοφορω γυμνος στο σπιτι.... δε σας τη δινω!! :P

Nαι αυτό θα κάνω αύριο τελικά, γιά να την έχω πριν τις γιορτές που θα λείπω κάποιες ημέρες.

Θα παραγγείλω αύριο κι'όλας, την ίδια που μου είπε ο Γιώργος, μιά που βρήκα και το πρόγραμμα free γιά το iphone από αυτη την κάμερα και γιά να έχω και έτοιμη την βοήθεια του!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

μεγα θεμα! aiolos respect!!!!! nicolutso ... τουμπανο αυτην η καμερα!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη, δεν εχει σημασια πια καμερα θα εχεις και πιο app στο ινητο. Ολες οι cam δουλευουν σε ολα τα app που ειναι για καμερες.

Το θεμα ειναι να δωσεις τη σωστη ip. Ολα τα αλλα ειναι αλλο θεμα.

ΠΑντως, οτι και να κανεις... παντα υπαρχει και η κακη στιγμη.

Για παραδειγμα, να γινει ενα βραχυκυλωμα ή κατι και να μην εχεις ρευμα. Προφανως δε θα εχεις ρευμα ειτε στο router ουτε στην καμερα.

Μπορεις να ειχεις ups.. αλλα πόση ωρα θα κρατησει??

Link to comment
Share on other sites

Οκ....έχει και εξαιρέσεις ο κανόνας, όμως απο το να έχω την τύφλα μου γενικώς όταν λείπω κάποιες ημέρες, είναι χιλιόμετρα καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκτος απο το buck up battery για τη vortech, εχω ups ΜΟΝΟ για modem, router, camera.

Επισης... εχω δωσει και τα κλειδια του σπιτου σε καποιον γνωστη ψαροκεμμενο. Μετα απο αυτο που επαθα.... κοιταω και την παραμικρη λεπτομερια στην ασφαλεια!!

Το μονο που ψαχνω τωρα να κανω, ειναι μολις οβεται το ρευμα να παιρνω sms....

Link to comment
Share on other sites

Να πω-ρωτησω μια παραμετρο προς οσουσ εχετε καμμερα στισ αποσυνδεσεισ του ρουτερ (Ελλαδα γαρ ) πως παιρνετε την νεα ip η εχετε ολοι επιλεξει σταθερη ip απο τον providers σας??

Link to comment
Share on other sites

Να πω-ρωτησω μια παραμετρο προς οσουσ εχετε καμμερα στισ αποσυνδεσεισ του ρουτερ (Ελλαδα γαρ ) πως παιρνετε την νεα ip η εχετε ολοι επιλεξει σταθερη ip απο τον providers σας??

Το εσωτερικό σου οικιακό δίκτυο (είτε ethernet, είτε wi-fi) χρησιμοποιεί private IP address space, συνήθως class C (με δυνατότητα να έχεις 254 IP συσκευές στο δίκτυο σου). Αν δώσεις καρφωτά (χειροκίνητα) μια private ip address (π.χ. 192.168.1.100) στη κάμερα ή σε ένα PC, τότε ο DHCP server του router (αυτός που δίνει IP addresses στα διάφορα μπλιμπλίκια στο οικιακό σου δίκτυο), δεσμεύει αυτή τη διεύθυνση μόνο για το συγκεκριμένο μπλιμπλίκι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ενημερωτικά, η ebay κάμερα που έχω παραθέσει με την κάμερα που έχει παραθέσει ο φίλος Nikoloutso είμαι κατά 99,9% σίγουρος ότι έιναι η ίδια ακριβώς εκτός από το λογότυπο (και την τιμή φυσικά!!! ;) )

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή στις ip cameras της Linksys (cisco) γιατί δουλεύουν ΜΟΝΟ με το TZO dynamic DNS Service, το οποίο είναι "δωρεάν" για ένα χρόνο, αλλά μετά πρέπει να πληρώνεις συνδρομή για να έχεις τη camera στο internet!!!

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

Ναί γίνεται και από το πριζάκι ethernet, αφού στην ουσία με τον router σου συνδέεσαι, ή από το wifi του router αν το έχεις ανοιχτό και έχεις wifi κάλυψη (αλλά χρειάζεται ip camera με wifi)

Μόλις πήρα μια τέτοια κάμερα (ip wifι camera) από ebay, δεν έχω προλάβει να τη ρυθμίσω. 50€ με τα μεταφορικά... ούτε laptop/pc θέλεις μόνο router με σύνδεση ;)

(αυτή την κάμερα πήρα: http://www.ebay.com/...84.m1542.l2649.

- περιγραφή: Tenvis Wireless IP Network WIFI CCTV Webcam Camera Pan/Tilt IR UK Stock

από το λίγο που την περιεργάστηκα, μου φάνηκε μιά χαρά, επίσης έχει και πολλές επιπλέον λειτουργίες, ακόμα και ήχο και μάλιστα 2 ways!.. )

Λοιπόν συνάδελφε!!!

Πριν λίγο παρήγγειλα και εγω την ίδια κάμερα, και θέλω να σε ρωτήσω εαν ξέρεις....με ποιό τρόπο και εαν μπορεί να δουλέψει και με μπαταρίες.

Ρωτώ, επειδή θέλω να την βάλω σε κάποιο σημείο που θα βλέπει αρκετά πράγματα και όχι μόνο το ενυδρείο.

Στην περίπτωση που κοπεί το ρεύμα εαν μπορούσε να δουλέψει και με μπαταρίες, θα ήταν πολύ καλό.

Επίσης σε εκείνο το σημείο που την θέλω, δεν υπάρχει ρεύμα και θα μπλέξω πολύ τραβώντας κανάλια.

Υπάρχει όμως εκεί κάποιο ματάκι συναγερμού που εαν κοπεί το ρεύμα, αυτό συνεχίζει να δουλεύει απο την μπαταρία του συναγερμού, που είναι εκτός σπιτιού, και θα βολέψει πολύ εαν μπορεί να μπεί μαζί με αυτό.

Δεν ξέρω όμως, με τι ρεύμα δουλεύει το ματάκι,και εαν μπορεί να γίνει τέτοια πατέντα.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Το ρεύμα της καμερούλας, απο ότι είδα είναι DV6V 1.5A

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικη!!

Δεν τα κατέχω πολύ τα ηλεκτρονικά, μόνο σε γενικές γραμμές!.. Θα έλεγα ότι αν τη θέλεις ανεπηρέαστη από διακοπή ρεύματος ίσως γίνεται αυτό που λες να παίρνεις ρεύμα από την καμερούλα (με επιφυλάξεις, θα έλεγα ρώτησε αυτόν που εγκατέστησε το συναγερμό σου), είτε κάποιο μικρό UPS (το οποίο θα έπρεπε να υποστηρίζει εκτός της κάμερας και το ρούτερ για να υπάρχει νόημα - οπότε ίσως 2 UPS αφού είναι αλλού ο router..) αλλά αυτό θα θέλει αρκετό ψάξιμο για το ποιό ups, και σίγουρα κάποια εξοδάκια! Πιστεύω ότι θα δίνει αρκετές ώρες αυτονομία αφού οι καταναλώσεις είναι μικρές

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...