Jump to content

Απομακρισμένος Έλεγχος Ενυδρείου.


Recommended Posts

Καμία "παρεξήγηση" !!! :) Χαίρομαι που υπάρχουν "μάχιμοι" networkers στο φόρουμ, που μπορούν να βοηθήσουν κι αυτοί, στη προσπάθεια απομακρυσμένης παρακολούθησης (κι όχι ελέγχου...) των ενυδρείων και κατά συνέπεια σε λιγότερες χαμένες ζωές και λιγότερες επώδυνες ζημιές.

Πράγματι, είναι αρκετά φιλόδοξο το να προσπαθήσεις να καλύψεις τις απαιτήσεις διαφορετικών χρηστών με διαφορετικές συσκευές, με ένα μόνο οδηγό "βήμα προς βήμα". Αυτός είναι και ο λόγος που επιμένω να δίνω κάποιες θεωρητικές πληροφορίες, ώστε να εξοικειωθεί ένας νέος χρήστης με κάποιες έννοιες και να μπορεί να κατανοήσει κάποιες γενικότερες οδηγίες του τύπου: "κάνε μια συνδρομή σε ένα DDNS provider και αν δεν υποστηρίζει ο router σου το συγκεκριμένο DDNS client, τότε εγκατέστησε το client στο PC σου" ή "βάλε την IP και το port της camera στο port forwarding menu (στο δικό μου router της Sagem, το ονομάζουν "virtual server", για παράδειγμα) του router σου".

Ο άλλος τρόπος, που είναι και περισσότερο εφικτός, είναι οι φίλοι που ενδιαφέρονται να ακολουθήσουν τις οδηγίες χρήσης της camera τους όταν τις παραλάβουν και όταν έχουν ερωτήσεις-απορίες, να ρωτούν ώστε να τους βοηθήσουμε, αν γνωρίζουμε και μπορούμε.

δίκιο έχεις απλά είναι τρομερά φιλόδοξο αυτό που σκεύτεσαι και εκεί είναι το σημείο που έχω την ένστασή μου :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 212
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εδώ είναι το ζουμί... σε δυο γραμμές τα είπες όλα !!!

Αχ, δε με διαβάζεις... :rolleyes:

Το είπα αρκετά νωρίς ότι πρέπει πρώτα να περιμένουμε τις κάμερες να παραληφθούν!

Όμως, δε θα μπορούσα να αφήσω αναπάντητες κάποιες ανακρίβειες που γράφτηκαν, όπως: "πήγαινε στο no-ip να πάρεις static IP", κλπ.

Link to comment
Share on other sites

δίκιο έχεις απλά είναι τρομερά φιλόδοξο αυτό που σκεύτεσαι και εκεί είναι το σημείο που έχω την ένστασή μου :)

Η νεκροψία θα δείξει!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Η νεκροψία θα δείξει!!! :lol:

μακάρι να είμαι εγώ ο άτυχος και να ασχολούμαι συνέχεια με άτομα που δεν θέλουν να μάθουν ;)

Link to comment
Share on other sites

μακάρι να είμαι εγώ ο άτυχος και να ασχολούμαι συνέχεια με άτομα που δεν θέλουν να μάθουν ;)

Όχι, κοίτα να δεις...Δε πιστεύω ΟΥΤΕ ΕΓΩ ότι υπάρχουν εδώ μέσα, άτομα που θέλουν να μάθουν τα των δικτύων...Εδώ, καλά καλά, δε θέλουν να μάθουν για τα ψάρια και τα ζωντανά τους και θέλουν απλά να έχουν ένα όμορφο (το καλύτερο, το μεγαλύτερο, το πιο hi-tech, με τα ομορφότερα και σπανιότερα κοράλλια και ψάρια) ενυδρείο χωρίς να κοπιάσουν στο παραμικρό...

Στα δίκτυα όμως, αν "χάσουν" τη κάμερα ή το GHL controller, δε θα είναι εύκολο να το αντιμετωπίσουν αν δε καταλαβαίνουν τα βασικά, ώστε ακόμη κι αν έχουν κάποια τεχνική υποστήριξη, να μπορέσουν να γίνουν κατανοητοί στους "τεχνικούς" και να βοηθηθούν...

Εγώ αναφέρθηκα στη θεωρία, μόνο στο πλαίσιο των λαθών και των ανακριβών πληροφοριών που εδόθησαν από κάποιους φίλους στο φόρουμ και όπως είδατε, στη τελευταία διαφωνία μου με το φίλο dsidir είχα απόλυτη συνείδηση της πλεονάζουσας (για τους πολλούς) πληροφορίας, ώστε έγραψα μόνο μια παράγραφο με τα απολύτως βασικά.

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

Για να μην λέμε μεγάλα λόγια. Θεωρώ πως το σωστότερο είναι να πάρει ο φίλος την κάμερα στα χέρια του και στη συνέχεια να βοηθήσουμε όλοι βήμα βήμα. Πολλές φορές οι οδηγίες που παρέχονται είναι πολύ κατατοπιστικές και χρήσιμες (από το υλικό που θα αγοράσεις ενοώ) και πιθανόν να μην χρειαστείς καμία βοήθεια. Η καμερούλα σου θα έχει βήμα βήμα ρυθμίσεις τόσο για να την βλέπεις από το τοπικό σου δίκτυο όσο και από έξω (εδώ μάλλον θα χρειστείς λίγο βοήθεια). Οπότε μάλλον δεν έχει νόημα να πούμε από τώρα τι θα μπορούσες να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Παρτε εδω το manual της καμερας για να προετοιμαζεστε ψυχολογικα:

http://apps.tenvis.c...WUserManual.pdf

Ωχ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παρτε εδω το manual της καμερας για να προετοιμαζεστε ψυχολογικα:

http://apps.tenvis.c...WUserManual.pdf

Σωστή κίνηση!

Είδα ότι η κάμερα υποστηρίζει μόνο το DynDNS (.org), το οποίο δυστυχώς δε διατίθεται πλέον δωρεάν.

Όποιος πήρε δωρεάν host names, πήρε. Οι άλλοι θα πρέπει να δώσουν το κατιτίς τους...

Πουλάω λέμε!

(μη τρελαίνεστε... κάτι ψιλά ευρώ έχει η συνδρομή.) :lmao:

Link to comment
Share on other sites

http://s1094.photobu...nt=DSC00185.jpg

εχω αυτο το ενσυρματο modem και το εχω κανει ασυρματο με αυτο της netgear

http://s1094.photobu...%3DDSC00186.jpg

Έγινε επεξεργασία - GXSARA
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη την πατησαμε που την παραγγειλαμε?δεν θα μπορουμε να κανουμε δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη την πατησαμε που την παραγγειλαμε?δεν θα μπορουμε να κανουμε δουλεια?

Αντιθέτως. Η κάμερα έχει ενσωματωμένο DDNS client για το DynDNS.org και έτσι δε χρειάζεται να υποστηρίζει ο router σου τη συγκεκριμένη λειτουργία, αλλά ούτε να έχεις ένα PC διαρκώς ON για να τρέχει το DDNS client. Το μόνο "αρνητικό" είναι ότι το DynDNS δεν είναι πλεόν free και έτσι πρέπει να κάνεις συνδρομή. Όμως το κόστος είναι πολύ χαμηλό. Μόλις 30$ το χρόνο για το πακέτο Dyn Standard DNS. Με το πακέτο αυτό βέβαια, έχεις και μια σειρά άλλες "ευκολίες" που θα μπορούσες πιθανόν να αξιοποιήσεις, όπως τεχνική υποστήριξη και αρκετές τεχνικές "ανέσεις", όπως υψηλή διαθεσιμότητα των servers, κλπ.

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

Αντιθέτως. Η κάμερα έχει ενσωματωμένο DDNS client για το DynDNS.org και έτσι δε χρειάζεται να υποστηρίζει ο router σου τη συγκεκριμένη λειτουργία, αλλά ούτε να έχεις ένα PC διαρκώς ON για να τρέχει το DDNS client. Το μόνο "αρνητικό" είναι ότι το DynDNS δεν είναι πλεόν free και έτσι πρέπει να κάνεις συνδρομή. Όμως το κόστος είναι πολύ χαμηλό. Μόλις 30$ το χρόνο για το πακέτο Dyn Standard DNS. Με το πακέτο αυτό βέβαια, έχεις και μια σειρά άλλες "ευκολίες" που θα μπορούσες πιθανόν να αξιοποιήσεις, όπως τεχνική υποστήριξη και αρκετές τεχνικές "ανέσεις", όπως υψηλή διαθεσιμότητα των servers, κλπ.

Εριξα μιά ματιά στο order, και θα ήταν καλό νε ξέρουμε τι πρέπει να επιλέξουμε, γιατί μας βγάζει κάποιες επιλογές κατά την αγορά, και δεν ξέρω τι πρέπει να επιλέξω!!!

Link to comment
Share on other sites

Δε το πρόσεξα εξαρχής, αλλά έχει μεγαλώσει πολύ το μαγαζί (ονομάζεται "Dyn" πλέον) και προσφέρει πολύ περισσότερα απ΄ότι παλιότερα!

Αυτό που χρειάζεστε, είναι τη δημιουργία κάποιων hostnames της μορφής "mycamera.dyndns.org". Όπου το "mycamera" είναι το hostname καθαυτό και το dyndns.org είναι το domain (χονδρικά). Η Dyn δίνει τη δυνατότητα να επιλέξετε ανάμεσα σε αρκετά domains, εκείνο που σας αρέσει. Εγώ για παράδειγμα, είχα διαλέξει το "ath.cx" (γιατί ήταν μικρό και θύμιζε Αθήνα) και έδωσα στη κάμερα το hostname: "aquariumcamera". Αυτό που ήθελα να χτυπώ στο web browser και να μου εμφανίζει τη κάμερα, ήταν το "aquariumcamera.ath.cx" (το οποίο δε το χρησιμοποιώ τώρα, αλλά το έχω δεσμεύσει...). Ουσιαστικά λοιπόν, αυτό πρέπει να κάνετε. Να διαλέξετε ένα "link" που να σας αρέσει.

Η υπηρεσία που πρέπει να κάνετε συνδρομή είναι "DynDNS Pro" το οποίο είναι ακόμη φτηνότερο (μόλις 20$ το χρόνο!) και η Dyn διαθέτει free trial για ένα μήνα. Οπότε κάντε την δωρεάν εγγραφή σας όταν παραλάβετε τη κάμερα και "παίξτε" δωρεάν για ένα μήνα. Για το δωρεάν μήνα θα έχετε δυνατότητα μόνο για ένα hostname, ενώ αφού το συνεχίσετε κανονικά μετά το πρώτο μήνα, θα έχετε τη δυνατότητα να φτιάξετε, μέχρι 30 hostnames.

Τα υπόλοιπα διαβάστε τα και αν έχετε απορίες τα ξαναλέμε...

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

Δε το πρόσεξα εξαρχής, αλλά έχει μεγαλώσει πολύ το μαγαζί (ονομάζεται "Dyn" πλέον) και προσφέρει πολύ περισσότερα απ΄ότι παλιότερα!

Αυτό που χρειάζεστε, είναι τη δημιουργία κάποιων hostnames της μορφής "mycamera.dyndns.org". Όπου το "mycamera" είναι το hostname καθαυτό και το dyndns.org είναι το domain (χονδρικά). Η Dyn δίνει τη δυνατότητα να επιλέξετε ανάμεσα σε αρκετά domains, εκείνο που σας αρέσει. Εγώ για παράδειγμα, είχα διαλέξει το "ath.cx" (γιατί ήταν μικρό και θύμιζε Αθήνα) και έδωσα στη κάμερα το hostname: "aquariumcamera". Αυτό που ήθελα να χτυπώ στο web browser και να μου εμφανίζει τη κάμερα, ήταν το "aquariumcamera.ath.cx" (το οποίο δε το χρησιμοποιώ τώρα, αλλά το έχω δεσμεύσει...). Ουσιαστικά λοιπόν, αυτό πρέπει να κάνετε. Να διαλέξετε ένα "link" που να σας αρέσει.

Η υπηρεσία που πρέπει να κάνετε συνδρομή είναι "DynDNS Pro" το οποίο είναι ακόμη φτηνότερο (μόλις 20$ το χρόνο!) και η Dyn διαθέτει free trial για ένα μήνα. Οπότε κάντε την δωρεάν εγγραφή σας όταν παραλάβετε τη κάμερα και "παίξτε" δωρεάν για ένα μήνα. Για το δωρεάν μήνα θα έχετε δυνατότητα μόνο για ένα hostname, ενώ αφού το συνεχίσετε κανονικά μετά το πρώτο μήνα, θα έχετε τη δυνατότητα να φτιάξετε, μέχρι 30 hostnames.

Τα υπόλοιπα διαβάστε τα και αν έχετε απορίες τα ξαναλέμε...

Οκ...θα πάμε εκεί αφού ξέρεις και μας το προτείνεις,και στην διαδρομή τα ξαναλέμε, γιατί θα σε χρειαστούμε σίγουρα!!!

Σε ευχαριστούμε πολύ....

Link to comment
Share on other sites

Εχει παραλάβει κάποιος απο εμάς την καμερούλα παιδιά;

Εχουν περάσει καμιά 10ριά ημέρες και δεν έχω καμία ενημέρωση γιά την παραγγελία μου...

Link to comment
Share on other sites

εγω οχι αλλα πιστευω σε καμια βδομαδα να την εχω .2-3 μερες που τι παραγγειλα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μολις παρελαβα την καμερα πολυ καλη φενεται. θα την μελετησω λιγο και θα ενημερωσω για βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν μιλατε ακομα για εφαρμογη iphone που να μπορεις να βλεπεις το ενυδρειο απο παντου γιατι δεν διαβασα ολες τις σελιδες αλλα θα πω οτι εγω στο iphone εχω το icam kai to jumicam και ειναι απλα φοβερα. μπορω να το βλεπω απο οπου και αν ειμαι

Link to comment
Share on other sites

με ανοιχτο υπολογιστη η οχι?

ναι αυτο ειναι ενα προβλημα, πρεπει να εχω ανοιχτο το λαπτοπ....

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω πλέον την κάμερα στα χέρια μου, και κοιτάζω τι όμορφη που είναι, γιατί δεν μπορώ να καταλάβω τι πρέπει να κάνω γιά να δουλέψει!!!

Είναι πλέον αναγκαία η βοήθεια σας παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικες παιδιά!

Λοιπόν εγώ είχα φτάσει ακολουθόντας του manual (και αφού εγκατέστησα το απαραίτητο software), μεχρι και το σημείο όπου έβλεπα το βιντεο στο pc μου, μέσω του καλωδίου ethernet, πείραζα ρυθμίσεις της κάμερας κλπ. Είχα κολλήσει στο να δω το βιντεο μέσω wireless, θα το προσπαθήσω από αύριο που θα βρώ χρόνο. Το επόμενο βήμα θα έιναι να δούμε το βίντεο μέσω δικτύου. Θα χρειαστώ κάποια βοήθεια κι εγώ (αν και της πληροφορικής, από δίκτυα επειδή και δεν εχει τυχει να ασχοληθώ ποτέ είμαι λίγο σκράπας.. πηγαίνω point and shoot και όποτε μου βγεί)

Μπορείτε ξεκινήσετε καθόλου τα βήματα του manual? εγκαταστήσατε το software? τη συνδέσατε μέσω ethernet καλωδίου σε pc? πάμε και όπου κολάτε(με) ρωτάτε(με).. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...