Jump to content

Απομακρισμένος Έλεγχος Ενυδρείου.


Recommended Posts

Για δοκιμασε να βαλεις στην καμερα, encryption NONE...

Αυτό ακριβώς ήταν το λάθος......

Γράφαμε μαζί!!!!

------------------------------------

1)Το κακό, είναι ότι δεν βλέπω πουθενά προς το παρών ρύθμιση της κάμερας σε χρώματα, εκτός απο φωτεινότητα και κοντράστ!!!

2) Το using adsl dial up τι ακριβώς χρειάζεται;Είναι ατσεκάριστο προς το παρών.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 212
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δε το πρόσεξα εξαρχής, αλλά έχει μεγαλώσει πολύ το μαγαζί (ονομάζεται "Dyn" πλέον) και προσφέρει πολύ περισσότερα απ΄ότι παλιότερα!

Αυτό που χρειάζεστε, είναι τη δημιουργία κάποιων hostnames της μορφής "mycamera.dyndns.org". Όπου το "mycamera" είναι το hostname καθαυτό και το dyndns.org είναι το domain (χονδρικά). Η Dyn δίνει τη δυνατότητα να επιλέξετε ανάμεσα σε αρκετά domains, εκείνο που σας αρέσει. Εγώ για παράδειγμα, είχα διαλέξει το "ath.cx" (γιατί ήταν μικρό και θύμιζε Αθήνα) και έδωσα στη κάμερα το hostname: "aquariumcamera". Αυτό που ήθελα να χτυπώ στο web browser και να μου εμφανίζει τη κάμερα, ήταν το "aquariumcamera.ath.cx" (το οποίο δε το χρησιμοποιώ τώρα, αλλά το έχω δεσμεύσει...). Ουσιαστικά λοιπόν, αυτό πρέπει να κάνετε. Να διαλέξετε ένα "link" που να σας αρέσει.

Η υπηρεσία που πρέπει να κάνετε συνδρομή είναι "DynDNS Pro" το οποίο είναι ακόμη φτηνότερο (μόλις 20$ το χρόνο!) και η Dyn διαθέτει free trial για ένα μήνα. Οπότε κάντε την δωρεάν εγγραφή σας όταν παραλάβετε τη κάμερα και "παίξτε" δωρεάν για ένα μήνα. Για το δωρεάν μήνα θα έχετε δυνατότητα μόνο για ένα hostname, ενώ αφού το συνεχίσετε κανονικά μετά το πρώτο μήνα, θα έχετε τη δυνατότητα να φτιάξετε, μέχρι 30 hostnames.

Τα υπόλοιπα διαβάστε τα και αν έχετε απορίες τα ξαναλέμε...

Εκανα μόλις εγγραφή εκεί, και προχωρώ στην δοκιμαστική περίοδο 30 ημερών, και ο Θεός βοηθός!!!

Τι πρέπει να επιλέξω εδω;

https://account.dyn.com/dns/dyndns/add.html

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν μπορω να δω τι επιλογες εχεις...

Πρεπει να υπαρχει κατι σαν Add hostname...

Οσον αφορα στο activeX υποψιαζομαι οτι στο κοβουν οι ρυθμισεις ασφαλειας του internet explorer...

Link to comment
Share on other sites

Είναι απαραίτητο το Active X;

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Clipboard01-3.jpg

Μάλον δεν φαίνεται τίποτε, και έτσι θα αναγκαστω να τα μεταφέρω εδω, ένα-ένα!!!

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

πως βρισκεις τα στοιχεια του ρουτερ ? και εγω βλεπω με την δευτερη επιλογη αλλα με την πρωτη οχι

πως βαζεις σταθερο ip τα εχω κανει σαλατα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά μην βιάζεστε. ένα ένα...

Καταρχήν είπαν να βάλεις εσύ ip στην κάμερα, μήπως και είχες κάποια προτίμηση. Αν έχεις απενεργοποιημένο το dhcp οκ τότε. Αποκλείετε να μην έχεις άλλο μηχάνημα στο δίκτυο σου....σίγουρα έχεις κάποιον υπολογιστή :bigemo_harabe_net-134: ...και θα έχει πάρει και αυτός ip. Προχωράμε..... Εφόσον δεν έχεις encryption στο ασύρματο δίκτυο σου , φυσικά και δεν χρειάζεται να βάλεις και στην κάμερα σου...δηλαδή βάζεις none.....αυτό όμως αυτομάτως σημαίνει ότι στο ασύρματο δίκτυο του σπιτιού σου μπαίνει ελεύθερα όποιος θέλει από τη γειτονιά σου...ή κανένας περαστικό....Σου προτείνω να βάλεις οπωσδήποτε στο ασύρματο δίκτυο σου δηλαδή στο router κάποιο encryption και να βάλεις και το ίδιο στην κάμερα....με τον ίδιο κωδικό φυσικά....

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με dyndns γράφομαι τώρα για να σας βοηθήσω, αλλά θέλω να μου πείτε μήπως η κάμερα υποστηρίζει kai no-ip που είναι δωρεάν...

Link to comment
Share on other sites

επισκεπτόμαστε το dyndns.com και πηγαίνουμε στην επιλογή dyndns pro trial

Έπειτα .... βάζουμε ως host ότι θέλουμε...π.χ. mycamera.dynalais.org

Κάνουμε click στην επιλογή .....you current ip.....ώστε να βάλει την ip μας

Ολοκληρώνουμε την εγγραφή μας και αποστέλετε ένα e-mail ενεργοποίησης...

Ανοίγουμε τα e-mail μας και κάνουμε κλικ στον σύνδεσμο ενεργοποίσης

Οδηγούμαστε στην σελίδα της dyndns πάλι

οοοοpssss τώρα ζητάει visa ....οπότε δώστε μου screenshoot τι βλέπετε παρακάτω...

* χρέωση δεν γίνετε.....

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με dyndns γράφομαι τώρα για να σας βοηθήσω, αλλά θέλω να μου πείτε μήπως η κάμερα υποστηρίζει kai no-ip που είναι δωρεάν...

Τι φρούτο είναι αυτό,και που το βρίσκουμε στο menu της κάμερας;

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Είναι απαραίτητο το Active X;

άστο το active x , αφούσουπαίζει η καμερούλα με mozilla τι τον θες τον ie..

Link to comment
Share on other sites

επισκεπτόμαστε το dyndns.com και πηγαίνουμε στην επιλογή dyndns pro trial

Έπειτα .... βάζουμε ως host ότι θέλουμε...π.χ. mycamera.dynalais.org

Κάνουμε click στην επιλογή .....you current ip.....ώστε να βάλει την ip μας

Ολοκληρώνουμε την εγγραφή μας και αποστέλετε ένα e-mail ενεργοποίησης...

Ανοίγουμε τα e-mail μας και κάνουμε κλικ στον σύνδεσμο ενεργοποίσης

Οδηγούμαστε στην σελίδα της dyndns πάλι

οοοοpssss τώρα ζητάει visa ....οπότε δώστε μου screenshoot τι βλέπετε παρακάτω...

* χρέωση δεν γίνετε.....

Μισό....μη φεύγεις να το δοκιμάσω...

Link to comment
Share on other sites

Τι φρούτο είναι αυτό,και που το βρίσκουμε στο menu της κάμερας;

εκεί που γράφει στο μενού της καμερας για dyndns μήπως έχει λίστα επιλογών ? και έχει και την no-ip...ουσιαστικά είναι κάτι αντίστοιχο, αλλά απ ' ότι είδα στο manual δεν αναφέρει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Μισό....μη φεύγεις να το δοκιμάσω...

οκ με την ησυχία σου...έχω χρόνο...πάω για ένα τσιγάρο...

Link to comment
Share on other sites

Στο wildcard και στο ipv6 τι βάζουμε;

Mail ruting;

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

εκεί που γράφει στο μενού της καμερας για dyndns μήπως έχει λίστα επιλογών ? και έχει και την no-ip...ουσιαστικά είναι κάτι αντίστοιχο, αλλά απ ' ότι είδα στο manual δεν αναφέρει κάτι.

Στο ddns servis βγάζει διάφορες επιλογές, μεταξύ των οποίων τσεκαρισμένη είναι η none.Οι υπόλοιπες είναι oray.net-dyndns.org.και διάφορα άλα που δεν ξέρω εαν σε ενδιαφέρουν.Επιλογή πάντως no-ip που λές δεν υπάρχει.

Πές μου κάποια στιγμή τι κάνω με την επιλογή adsl

Link to comment
Share on other sites

οπότεθα ακολουθήσουμε την dyndns.... όμως πρώτα πρέπει να δημιοργήσεις και να ολοκληρώσεις την εγγραφή σου.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται να δωθεί μιά visa, η οποία όπως λένε θα χρεωθεί με τα 20 δολάρια, μετά απο 30 ημέρες και εαν θεχθείς να συνεχίσεις.

Προχωρώ να δώσω μιά προπληρωμένη visa που έχει μέσα 5 ευρώ, να δω τι θα γίνει....

Link to comment
Share on other sites

πάντως έτσι όπωςτα βλέπωτα πράγματα.... δύσκολαθα το αποφύγεις το κόστος τον 29.5 dollars το χρόνο , το οποίο βεβαια είναι πολύ μικρό αν θέλεις να έχεις απομακρυσμένη πρόσβαση χωρίς να έχεις ανοικτό τον υπολογιστή σου (με ότι αυτό σημαίνει σε θέματα ασφαλείας - - - δεν το προτείνω)

Link to comment
Share on other sites

Δεν δέχεται προπληρωμένη...προχώρησα με κανονική.

Link to comment
Share on other sites

πάντως έτσι όπωςτα βλέπωτα πράγματα.... δύσκολαθα το αποφύγεις το κόστος τον 29.5 dollars το χρόνο , το οποίο βεβαια είναι πολύ μικρό αν θέλεις να έχεις απομακρυσμένη πρόσβαση χωρίς να έχεις ανοικτό τον υπολογιστή σου (με ότι αυτό σημαίνει σε θέματα ασφαλείας - - - δεν το προτείνω)

Μα αυτό πάμε να δοκιμάσουμε τώρα, και εαν το πετύχουμε να δουλέψει, μετά απο 30 ημέρες θα τα διαθέσω τα χρήματα...αξίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγινε ότι ζητούσε και περιμένω mail που ακόμη δεν έχει έρθει...

Thank you for your order!

We've received your order ....20. You will receive an e-mail confirmation once we've finished processing your order.

If you have any questions or comments about your service, we have a number of ways for you to reach DynDNS:

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...