Jump to content

Setup2_Aquaterrarium_Michelantzelo


Recommended Posts

Ειναι αξιοπιστο καταστημα. Μη φαβασαι. Ανταγωνιζεται στα ισα τα Γερμανικα καταστηματα, τα οποια εχουν κ χαμηλοτερο συντελεστη ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Και πολυ καλα κανουν κατα την γνωμη ου!!!Καιρος ητανε γιατι ειχαν ξεφυγει τα πραματα.Ωραια λοιπον ευχαριστω παιδες :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.Τελικα ενα φιλαρακι μου δανεισε τη συγκεκριμενη ταιστρα :

http://www.aquariumline.com/catalog/hydor-mixo-automatic-aquarium-food-feeder-with-electronic-timer-control-p-8212.html?language=en

Την δοκιμασα και πεταει μια χαρα τις γαριδουλες...Τωρα μενει να το δοκιμασω και στον κυριο.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή στις συσκευασίες με τις γαρίδες γιατί πολλές φορές έχω βρεί ενδιάμεσα, μίνι κοχύλια και μίνι καβούκια σαλιγκαριών... Λίγο βλέπε τες πριν τις ρίχνεις χύμα μέσα στην ταϊστρα. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kαι επιστρεφω ξανα με update στο επιπλο του ενυδρειου,και περιμενω σχολια σας.

Ευχαριστω προκαταβολικα

post-47121-0-60313900-1329504491_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οπως και με την αγορα στην τιμη των 50 € .

Eheim food timer 3581

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη μου αρεσει η εξελιξη του ενυδρειου σου...Με φιλτρο τι εκανες τελικα??? Συνεχισε δυναμικα να μας ενημερωνεις...

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και πάλι.

Αποφάσισα λοιπον να κανω μια απλη σχετικα παρουσιαση το ενυδρείο του Michelantzelo..

Κάτι εντελώς καινουργιο των τελευταιων 2 ημερων!!!!!!

Οι 3 παρακάτω φωτογραφίες ελπίζω να σας δίνουν μια εικόνα και εχουμε να λεμε :

1) Ξέρα :

3 σχετικά μεγάλες πέτρες και ενα tyrtle dock station απο Αγγλια της zoomed(Επιπλεει με βεντουζες αναλογα τη σταθμη του νερου).

1 μεγάλη (καφε) τοποθετημενη καθετα κοντα στην ξέρα όπου και εκει καθεται γιατι ειναι μισος μεσα και μισος έξω απο το νερο.Συνηθίζει να τρωει και εκει.

1 κίτρινη σχεδον κολλητά στην καφε όπου το τελείωμα της ειναι σχεδον στην επιφανεια και τον βοηθά για ωθηση να περασει απο τον κυκλοφορητη νερού.

1 σε σχημα πήλης όποου κάθεταιο και παρατηρεί/

Θεωρώ πως είναι αρκετα ικανοποιητικές,προς το παρόν. Σε αυτην της zoo med στεγνώνει ολοκληρος και απο κατω όπως μου είχε αναφέρει

ο Billias και τον ευχαριστώ για αυτό.

2)Φίλτρο :

Eheim 2008 εσωτερικό

Χαρακτηριστικά :

Κυκλοφορία νερού 300λ/ω

Για ενυδρεία μέχρι 60 λιτρα.

Σχετική βιολογία του :

α) Κομμένο το σφουγγάρι πoυ είχε στο μισό

β) Κομμένο σφουγγάρι άνθρακα(ενεργού απ οτι μου παν στο πετ, eheim aquaball 13 €) και τοποθετημένο στον υπολοιπο χώρο

γ) Στο κένο οσο εμεινε μπιλάκια eheim substrat pro ( 20 € )

3)Ενυδρείο :

112 λίτρα μεταχειρισμένο και μαλλον handmate απο αυτον που το ειχε.

Διαστασεις Ενυδρείου :

80(υψος) Χ 35(πλατος) Χ 40(υψος)

4)Καπάκι ενυδρείου :

α)Εσωτερικη λάμπα φθορίου (μακρόστενη) κατα μήκος

β)Τοποθετήμένο κεραμικό ντουι στο πίσω μερος,οπου ανοιγει το καπάκι, με λάμπα για ερπετά 13w exo terra repti glo 5.0 με uv a uv b

με χρονοδιακοπτη αναμενη για 10 ωρες.

γ)Στο πίσω μέρος,οπου ανοιγει το καπάκι, ειναι τρυπημένο κατα μήκος για να μην θολώνει.

5)Θερμοκρασία :

α)Θερμοκρασία νερού 26 Κελσιου

β)Θερμοστάτης eheim 25w (max 25 λίτρα) εκτός λειτουργίας γιατί ε΄χω τον απο κατω

γ)Θερμοστάτης eheim jager 75w (max 100 λίτρα)

6)Κυκλοφορητής Νερού

Eheim Compact 1000

Τοποθετημενος στη μεση και καθετα.

7)Κλειστό καπάκι το βράδυ για διατήρηση υγρασίας αλλά θολώνει το ενυδρείο.

Λόγω διαφοράς θερμοκρασίας???

8)Σκέψη για αγορά αυτόματης ταιστρας...

Θα ηθελα πολυ να ακουσω γνώμες

(Μέσα η τροφη που θα τοποθετείτε ειναι αποξηραμενες γαρίδες του εμπορίου για χελωνακια.Θα λειτουργει???)

Αυτά λοιπόν παιδιά με το δικό μου σχετικά απλο setup και περιμένω τα σχόλια,τις αποψεις ακόμα και τις ιδέες σας για καλυτέρευση των συνθηκών.

Ευχαριστώ όλους προκαταβολικά !!!!!!

post-47121-0-32797100-1329514533_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα παιδια και MrZoo για ακομη μια φορα.Επεσαν πολλες υποχρεωσεις με τη σχολη για αυτο χαθηκα.

ξελίξεις ναι υπαρχουν.Η ταιστρα δουλεψε για ενα μηνα αψογα και εμεινα πολυ ευχαριστημενος,τελικα κατι ξερουν και επιμενουν στην ehiem!!!

Απο κει και περα μεγαλωσε ο βλακακος μου και ειναι μες την τρελλη χαρα.Δεν θελετε να σας πω μολις αντιλαμβανεται φαι τι γινετε....

Τωρα ερωτηση που θελω ν κανω ειναι η εξης αν και εχω ανοιξει τετοιο θεμα για υποστρωμα χελωνοενυδρειου.Δεν μπορουμε να βαλουμε κατι φυσικο ετσι ωστε ν ααπορροφα τις αΚΚΑΘΑΡΣΙΕς για παραδειγμα χαλαζιακη αμμο οπως και στην φυση τους?Χωρις ομως να χρεαιζεται πλυσιμο???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...