Jump to content

80L Φυτεμένο (Προσπαθώ)


Soulpikios

Recommended Posts

38944210150514410823142.jpg

φιλοξενεί προς το παρόν ένα μονομάχο, δύο ξιφοφόρους, δύο molly balloons, δύο ζέμπρες, ένα γατόψαρο, ένα γλειφτάκι και ένα νεον που χει επιβιώσει από προηγούμενο ενυδρείο και απορώ πώς ζει ακόμα μόνο του

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα βρεις τη φόρμα παρουσίασης. Συμπλήρωσε όσα περισσότερα στοιχεία μπορείς ώστε να δούμε πως μπορούμε να σε βοηθήσουμε να το βελτιώσεις.

Δείχνει όμορφο αλλά διακρίνω χαμηλό φωτισμό και θολό νερό.Ίσως είναι η φωτό. :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι την έκανα λίγοτερο φωτεινή επειδή παραείναι φωτεινό :P. Είναι θολό στη φώτο γιατί είχα μετακινήσει πριν λίγο κάτι φυτά και ανακατεύτηκε το υπόστρωμα

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν φαίνονται λεπτομέριες λόγω του χαμηλού φωτισμού το ενυδρείο σου μου αρέσει, και όσο θα αναπτύσονται τα φυτά θα γίνετε και πιο όμορφο. :bigemo_harabe_net-64:

Οταν βρεις ευκαιρία ανέβασε και καμία φώτο ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

έχω κανα δυό καλές ακόμα αλλά αύριο σκοπεύω να το εξοπλίσω περαιτέρω αισθητικά οπότε θα βγάλω καινούργιες. Πάντως έχει τραβήξει πολλά με τις μετακινήσεις φυτών γιατί όλο και κάτι καινούργιο σκάει, ή κάποια μεγαλώνουν περισσότερο απ' όσο περίμενα οπότε τα μετακινώ και έχει γίνει ένας χαμός σε χαλίκι/υπόστρωμα :P

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο,ακομα και με σκοτεινη φωτο.Μη μετακινεις συνεχεια τα φυτα γιατι στρεσαρονται και μπορει να ελατωσουν την αναπτυξη τους.Ξυλα ή πετρες δεν εχεις ετσι;Βλεπω και ενα καρδιναλιο να σουλατσαρει μπροστα.

Πραγματικα ωραιο φαινεται.

Link to comment
Share on other sites

Ξύλο αγόρασα σήμερα γιατί είχα μία ανούμπια και ήθελα να τη δέσω! (είχα κάνει πατέντα βάζοντας τη σε γλαστράκι και θάβοντας το γλαστράκι ωστε να μην είναι θαμμένη). Πήρα και ένα Alternanthera rosaefolia αρκετά ανεπτυγμένο οπότε θα ανεβάσω σύντομα νέα φωτο. Σήμερα βέβαια είχα ένα πρόβλημα γιατί βγάζω το φίλτρο και βλέπω ότι δε δούλευε, ψιλοφρίκαρα και καθόμουν ώρα να το φτιάξω, είχε βγει απ' τη θέση του αυτό που γύρναγε. Τώρα το χω βάλει στο φουλ και σκοπεύω να το κρατήσω εκεί για λίγο αλλά δεν ξέρω μετά σε ποιά στάθμη πρέπει να το βάλω με βάση τα λίτρα μου :b. Και αναρωτιόμουν γιατί ήταν ψιλοθολό το νερό :b

Έγινε επεξεργασία - Soulpikios
Link to comment
Share on other sites

ομορφο το ενυδρειο σου.αλλα το νεον δεν το λυπασε να ειναι μονο του;γιατι δεν βαζεις ενα μικρο κοπαδακι;

Link to comment
Share on other sites

Έχει μείνει από προηγούμενο κοπάδι κια επειδή προέκυψε κάτι και αναγκάστηκα να ξαναστρώσω το ενυδρείο σκέφτηκα να μην ξαναπάρω κοπάδι σε νεοστημένο και μου αποδεκατιστούν

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια που έχεις δεν ταιριάζουν μεταξύ τους σε συνθήκες,ίσως και σε συμπεριφορά.

Link to comment
Share on other sites

Η Alternanthera rosaefolia ειναι ψιλοδυσκολο φυτο και φοβαμαι μη στεναχωρηθεις.Ειναι αργο γενικα παντως και θελει κοντα στο 7 ph.

Πρεπει να συμπληρωσεις τη φορμα για να εχουμε μια γενικοτερη εικονα του ενυδρειου σου με τις τιμες που εχεις,διοξειδια,φωτα,ωρες,λιπανση κτλ.

Καρδιναλιος ειναι αν βλεπω καλα και αν κανεις ενα μεγαλο κοπαδι θα παθεις πλακα φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Θα το κάνω μόλις μου περισσέψουν λεφτά για τεστ :P. O καρδινάλιος είναι διαφορετικό του νεον; Εγώ σαν νεον το χα πάρει νομίζω και τώρα του πήρα άλλα 4 να χει παρέα :P

Link to comment
Share on other sites

Γενική κατηγορία ενυδρείου

Κοινωνικό

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 60x30

Συνολικά Λίτρα: 60 μάλλον τελικά :P

Sump (λίτρα):

Οργανισμοί

Φυτά: Hygrophila Polysperma, Cabomba caroliniana, Anubia δεμένη σε ξύλο, Alternanthera rosaefolia και από κει και πέρα άλλο ένα έχω πάρει από πετ σοπ (φαίνεται δίπλα στο ξύλο στη φωτο) και όλα τ' άλλα είναι από ικεα και δεν ξέρω ονόματα

Ψάρια: 5 neon, δύο ξιφοφόροι, δύο molly balloons, δύο γατόψαρα, δύο ζέβρες, ένας μονομάχος, τρία γλειφτάκια μακρουλά ψιλοχρυσαφί δε θυμάμαι όνομα

Άλλα είδη: ένα golden snail

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο: -

Πέτρες: -

Ξύλα: ένα κούτσουρο

Άλλα διακοσμητικά : -

Υπόστρωμα: fluorite της seachem

Βυθός: χαλίκι μπλε-πράσινο

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): μία flora-glo Τ8 15W

Διάρκεια φωτισμού: το χω για 12 ώρες, πείτε μου αν χρειάζεται λιγότερο

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: project uno-max, 50Hz 220-250(?)Volt λέει. σκέφτομαι να το αλλάξω

Θέρμανση/ Ψύξη: ένα θερμοστάτη wave, δε θυμάμαι watt θυμάμαι όμως ότι είναι υπεραρκετός

Λίπανση: εκτός απ' το υπόστρωμα έχω βάλει και μερικές μπάλες της σερα σε κάποια φυτά και χρησιμοποιώ και το integratore της wave

Παροχή CO2: -

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή: tetra-min crisps της tetra

Παράμετροι

δεν έχω κάνει μετρήσεις θα το κάνω τις επόμενες μέρες

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: μια φορά έχω αλλάξει νερό, είναι στρωμένο κανα μήνα τώρα, μια φορά το μήνα υπολογίζω πάντως

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: αντιχλώριο της wave, integratore της wave και το στρώσιμο έγινε με microorganismi της wave αλλά τώρα πήρα sera nitrivec και έριξα προχθες

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Έγινε επεξεργασία - Soulpikios
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...