Jump to content

100λιτρα για demasoni?


zairisjim

Recommended Posts

Εγώ πάντως θα βάλω σε 100 λτ 4 demasoni γιατί έπαθα πλάκα με αυτά τα ψαράκια....

Θα ειναι λαθος.

Ο χωρος ειναι μικρος,και χρειαζεσαι μεγαλυτερη ομαδα,για να μετριασεις την επιθετικοτητα.Δεν θα σου βγει.

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο Στράτος. Θα χρειαστείς τουλάχιστον διπλάσιο όγκο νερού, πολύ πέτρα και ομάδα περίπου 8-10 ατόμων. Σε αντίθετη περίπτωση θα καταλήξεις πιθανότατα με ένα μόνο ψάρι που θα έχει καθαρίσει τα υπόλοιπα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Αδερφε ακου τους πρωλαλησαντες γιατι κ γω ηθελα σε 230λτ να βαλω demasoni με labido αλλα οσο περισσοτερο διαβαζα τοσο ολα κατεληγαν στο να μην μπουν μαζι. Τωρα η τελικη αποφαση ειναι δικη σου αλλα δεν νομιζω να σου βγει σε τοσα λιγα λιτρα...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως εκείνο που μου τη δίνει είναι όταν βλέπω ενυδρεία αχταρμά με 20-30 ψαράκια μέσα λίγο από όλα για αυτό το σκέφτομαι. Δηλαδή όταν βλέπεις σε 200 λίτρα 30 ψαράκια και δεν έχουν χώρο να σταθούν ε να πάρει η ευχή λες σε 100 λίτρα με πολλές κρυψώνες κάτι θα γίνει... Τέλος πάντων η τελική απόφαση είναι του καθενός....

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως εκείνο που μου τη δίνει είναι όταν βλέπω ενυδρεία αχταρμά με 20-30 ψαράκια μέσα λίγο από όλα για αυτό το σκέφτομαι. Δηλαδή όταν βλέπεις σε 200 λίτρα 30 ψαράκια και δεν έχουν χώρο να σταθούν ε να πάρει η ευχή λες σε 100 λίτρα με πολλές κρυψώνες κάτι θα γίνει... Τέλος πάντων η τελική απόφαση είναι του καθενός....

Ποτε δεν επικροτησαμε κατι τετοιο.

Εσυ αποφασιζεις!

Link to comment
Share on other sites

Το "δεν μπαίνουν" δυστυχώς μερικές φορές δεν είναι απλή συμβουλή,είναι νόμος.

Όλοι εδώ μέσα θέλουμε να βλέπουμε τον κόσμο να χαίρεται τα ενυδρεία του και μας στεναχωρεί όταν γίνεται το αντίθετο από άγνοια.

Δείξτε εμπιστοσύνη στις προτάσεις που γίνονται ύστερα από προσωπικές εμπειρίες και παθήματα. :)

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα δημιουργηθηκε απο ποστ που εγιναν εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=70573&pid=619878&st=0entry619878

Επειδή η συζήτηση εξελίσσεται καλό θα είναι να αναπτυχθεί σε νεο θεμα και όχι σε θεμα αλλου συγγραφέα!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε εγώ δεν μπόρεσα να τα κρατήσω εδώ. Πράγματι πανέμορφα ψάρια αλλά έχουν ιδιαιτερότητες. Θα είναι κρίμα να χάνεις ψάρια...

Πρότασή μου να επιλέξεις κάτι διαφορετικό και όταν με το καλό πας σε περισσότερα λίτρα τα βάζεις!

Link to comment
Share on other sites

Σωστή η επισήμανση και ζητώ συγγνώμη. Απλά επειδή έχω multifasciatus (Ταγκανίκα) μου φαίνονται πια πολύ άχρωμα συγκρινόμενα με τα demasoni. Κια επειδή λόγω παντόφλασς (χα χα χα) δεν μπορώ να πάρω ένα 300σάρι γιααυτό το σκέφτομαι....

Link to comment
Share on other sites

Σε 100 λίτρα φίλε μου δυστυχώς δεν θα καταφέρεις να τα κρατήσεις με επιτυχία..

Και επειδή θα χρειαστεί να το γεμίσεις πέτρα,τα καθαρά σου λίτρα θα είναι 70 με το ζόρι!Κρίμα δεν είναι τέτοιες ψαρούκλες(αν και σχετικά μικρά σε μέγεθος) να μπούνε σε τόσα λίτρα;Άσε που θα γίνει αυτό που λέει ο Κωστής πιο πάνω..αν βάλεις μόνο 5 ψάρια στο τέλος θα μείνεις μόνο με 1..

Αν τα γουστάρεις τόσο προσπάθησε για μεγαλύτερο ενυδρείο..αλλιώς υπάρχουν και άλλες επιλογές για να έχεις χρώμα στο ενυδρείο σου..

Link to comment
Share on other sites

Επιστροφή σε julidoxhromis transcriptus τότε. Απλά πρέπει να ξεφορτωθώ τα multifasciatus. Όποιος ενδιαφέρεται ας στείλει πμ.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...