Jump to content

Νέοοοοοος !!


Recommended Posts

Καλημέρα ! νέος και εγώ (στα ενυδρεία)

Μου έκαναν δώρο ένα μικρό 30 η 40 λίτρα είναι, δεν είμαι σίγουρος είναι οβαλ.

Έχει 3 ψάρια μέσα, ένα Bala Shark . ένα Diamond Gourami και ένα γατόψαρο.

Έχει ένα που ζεσταίνει το νερό αυτό, το μικρό scuba 25

prodotti_foto_44_b.jpg

Ένα φίλτρο αυτό εδώ, ειναι το μινι.

aquaelfamminiplus.jpg

Και ένα θερμόμετρο.

Μου έχουν δώσει και ένα φίλτρο ακόμα το οποίο το καθάρισα αλλά δέν το έβαλα είναι πολύ

δυνατό, ένα magic-jet 5w Hmax 0.6 Qmax200L/ H .

Τροφή της sera flake menu, ένα μπουκαλάκι με stress coat / aloe vera , και μια σακούλα με 100 γραμμ. Συνθετικό φίλτρο της Ηobby Agualon.

Μόλις το πήρα ήταν μέσα καταπράσινο από άλγη, έπιασα και εγώ να το καθαρίσω σαν νοικοκύρης τρομάρα μου!! :angry2: Δεν σας ειχα βρει ακομα!! :angry2:

Εβγαλα τα ψάρια τα έβαλα σε μια γυάλα από χρυσόψαρα που είχα, καθάρισα το γυαλί, το φίλτρο, έπλυνα την άμμο που από πράσινη

έγινε άσπρη και πάλι, έβαλα νερό αλλά ευτυχώς έβαλα πάλι την ίδια άμμο, είχε λίγο πρασινάδα ακόμα μέσα, γιατί το φίλτρο που είχα καθαρίσει (έβγαλα από μέσα το σφουγγάρι και έβαλα το συνθετικό), σχεδόν την ιδία μέρα βούλωσε από την άλγη , έτσι το καθαρίζω συνεχώς αλλά το νερό τώρα είναι καθαρό. έχει ακομα μέσα ένα

ψέυτικο σφουγγάρι και ενα φυτο πλαστικό που εχουν πρασινάδα ακόμα επάνω.

Τα ψαράκια φαίνονται εντάξει μέχρι ώρας, τρώνε κανονικά, εκτός από το Gourami δεν το βλέπω πολύ κινητικό έτσι είναι? Ανεβαίνει και αναπνέει στην επιφάνεια κάπου κάπου αλλά δεν το έχω προσέξει να τρωει, και όταν τρωει, το Bala Shark το κυνηγαει μερικές φορές. Τα τεστ δεν τα βρίσκω εδώ στο Λουτράκι πρέπει να πάω Κόρινθο, Να δω αν θα βρω!. Πρέπει να τεσταρω το νερό τώρα έτσι δεν είναι, η και κάτι άλλο?

έριξα και 10 σταγόνες stress coat όταν έβαλα τα ψάρια μέσα.

Στέλιος <_<

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ! νέος και εγώ (στα ενυδρεία)

Μου έκαναν δώρο ένα μικρό 30 η 40 λίτρα είναι, δεν είμαι σίγουρος είναι οβαλ.

Έχει 3 ψάρια μέσα, ένα silver-Shark . ένα Pearl Gourami και ένα γατόψαρο.

Έχει ένα που ζεσταίνει το νερό αυτό, το μικρό scuba 25

prodotti_foto_44_b.jpg

Ένα φίλτρο αυτό εδώ, ειναι το μινι.

aquaelfamminiplus.jpg

Και ένα θερμόμετρο.

Μου έχουν δώσει και ένα φίλτρο ακόμα το οποίο το καθάρισα αλλά δέν το έβαλα είναι πολύ

δυνατό, ένα magic-jet 5w Hmax 0.6 Qmax200L/ H .

Τροφή της sera flake menu, ένα μπουκαλάκι με stress coat / aloe vera , και μια σακούλα με 100 γραμμ. Συνθετικό φίλτρο της Ηobby Agualon.

Μόλις το πήρα ήταν μέσα καταπράσινο από άλγη, έπιασα και εγώ να το καθαρίσω σαν νοικοκύρης τρομάρα μου!! :angry2: Δεν σας ειχα βρει ακομα!! :angry2:

Εβγαλα τα ψάρια τα έβαλα σε μια γυάλα από χρυσόψαρα που είχα, καθάρισα το γυαλί, το φίλτρο, έπλυνα την άμμο που από πράσινη

έγινε άσπρη και πάλι, έβαλα νερό αλλά ευτυχώς έβαλα πάλι την ίδια άμμο, είχε λίγο πρασινάδα ακόμα μέσα, γιατί το φίλτρο που είχα καθαρίσει (έβγαλα από μέσα το σφουγγάρι και έβαλα το συνθετικό), σχεδόν την ιδία μέρα βούλωσε από την άλγη , έτσι το καθαρίζω συνεχώς αλλά το νερό τώρα είναι καθαρό. έχει ακομα μέσα ένα

ψέυτικο σφουγγάρι και ενα φυτο πλαστικό που εχουν πρασινάδα ακόμα επάνω.

Τα ψαράκια φαίνονται εντάξει μέχρι ώρας, τρώνε κανονικά, εκτός από το Gourami δεν το βλέπω πολύ κινητικό έτσι είναι? Ανεβαίνει και αναπνέει στην επιφάνεια κάπου κάπου αλλά δεν το έχω προσέξει να τρωει, και όταν τρωει, το Bala Shark το κυνηγαει μερικές φορές. Τα τεστ δεν τα βρίσκω εδώ στο Λουτράκι πρέπει να πάω Κόρινθο, Να δω αν θα βρω!. Πρέπει να τεσταρω το νερό τώρα έτσι δεν είναι, η και κάτι άλλο?

έριξα και 10 σταγόνες stress coat όταν έβαλα τα ψάρια μέσα.

Στέλιος <_<

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια είναι πολλά και πολύ μεγάλα για τα λίτρα σου!

Καλό είναι να τα δώσεις και να πάρεις κάτι μικρότερο!

Στο φίλτρο θα πρέπει να βάλεις μακαρόνι!

Τι υλικό έχεις τώρα;

Απο τεστ να πάρεις ΝΟ2, ΝΟ3, ΝΗ3-4, ph, gH, kH!

Δες εδώ:

Τα πρώτα μου βήματα…, Ξεκινώντας και προχωρώντας σωστά

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=5266

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα kouzman

Το ενυδρείο δεν είναι καινούργιο, είναι μεταχειρισμένο με αρκετά χιλιομ… νερά θέλω να πω.

Για το είδος του ενός ψαριού μάλλον κάνω λάθος , μοιάζει πολύ με το Bala Shark και είναι περίπου 10 πόντους μήκος, αλλά είναι πιο αδύνατο.

Το Pearl Gourami είναι γύρω στους 7-8 πόντους μήκος , και το γατόψαρο 4-5 .

Στο φίλτρο έχω μέσα τώρα το συνθετικό φίλτρο Ηobby Agualon το οποίο καθαρίζω κάθε ημέρα σχεδόν γιατί πιάνει άλγη, και ένα σακουλάκι με άνθρακα.

Για τα τεστ το παλεύω!!

Ευχαριστώ!!

Στέλιος :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Τον άνθρακα γιατί τον έχεις μόνιμα στο φίλτρο σου;

Μπορείς να τον αντικαταστήσεις με μακαρόνι και να κερδίσεις σε βιολογία!

:welcome:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...