Jump to content

Υπερκινητικοτητα Σε Γαριδες


Recommended Posts

Λοιπον, σημερα απο την ωρα που αναψαν τα φωτα στο γαριδαδικο παρατηρω οτι οι γαριδες μου ειναι πολυ υπερκινητικες. Ενω τις αλλες μερες απλως οργωναν τον βυθο και γενικα το ενυδρειο, σημερα τις βλεπω να πετουν απο δω και απο κει σαν τρελες. Παρατηρισα επεισης οτι οι πιο πολλες που το κανουν ειναι αρσενικες.

Σημαινει κατι αυτο? Εσεις που εχετε γαριδαδικα εχετε δει κατι τετοιο στο δικο σας?

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως όταν το βλέπω αυτό σημαίνει πως κάποια κυρία θέλει άντρα. Αλλά δεν είναι σίγουρο 100% γιατί πολλές φορές δεν έχει γίνει και κάτι. Αλλά το σύστημα έτσι πάει, βγάζει πουκάμισο η θυλικία και μαζί εκρύνει και φερομόνες. Τα αρσενικά αρχίζουν να ψάχνουν την θυληκιά και αν την βρουν έχουμε αυγά.

Link to comment
Share on other sites

Ωπα!! Τετοια να μου λες φιλε γιατι το περιμενω πως και πως αυτο!!!

Η αληθεια ειναι οτι τις τελευταιες μερες εχω δει 2-3 πουκαμισα αλλα δεν ξερω αν ειναι απο αρσενικο η θυλικο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει οτι ειναι συχνο φαινομενο που επαναλαμβανεται σε καθε σεληνιακο κυκλο, που επηρεαζει την γονιμοτητα των γαριδων.

Ειναι η λεγομενη φρενιτιδα του ζευγαρωματος.

Θα γινεις πατερας!

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει οτι ειναι συχνο φαινομενο που επαναλαμβανεται σε καθε σεληνιακο κυκλο, που επηρεαζει την γονιμοτητα των γαριδων.

Ειναι η λεγομενη φρενιτιδα του ζευγαρωματος.

Θα γινεις πατερας!

Ακριβώς!

Και είχαμε πανσέληνο :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως ειχαμε πανσελινο..

Παντως δεν εχω δει καμια αβγομενη μεχρι στιγμης, ελπιζω τις επομενες μερες να δω! :)

Link to comment
Share on other sites

Και ναιιιιιιιιιιι!!!!! Τελικα ειχατε δικιο!!! Τωρα που πηγα να ταισω τις γαριδες μου ειδα μια με παρα παρα πολλα αβγουλακια!!! :icon_dance:

Μαλλον νιωθουν καλα και αρχισαν επιτελους τις γεννες!

Ειδα και κατι αλλα αβγουλακια κολλημενα σε φυλλα απο την κρυπτοκορινα μου και μαλλον ειναι απο τα ramshorn σαλιγκαρια που εχω, μονο που δεν ξερω ποια ειναι ακριβως.. :P

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

εγω πια όταν γεννάνε τα σαλιγκάρια μου δεν γιορτάζω... Τα μαζεύω και τα πετάω στα helena. Τι γαρίδες έχεις; Μεγιά τα γεννητούρια. Τι φιλτράκι χρησιμοποιείς; (μπορεί να έχεις θέμα με τους διαδόχους).

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα ramshorn τα γουσταρω!

Εχω blue pearl γαριδες.

Φιλτρο εχω ενα εσωτερικο και συγκεκριμενα αυτο http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2163

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...