Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα ,

Προχτες αγορασα εναν μονομαχο και τον εβαλα στο ενυδριο (100 lt. , φυσικα φυτα , μολυ , κοριντορας , αρλεκινους , γαριδες ). Αφου διεκδικισε την περιοχη του απο τα υπολοιπα ηρεμησε και εδειχνε να ειναι πολυ καλα στο καινουργιο σπιτι του . Εχτες παρατηρησα ομως οτι ελειπε ενα κομματι απο την πισω ουρα του (ενα τριγονικο κομματι στο κεντρο - ακρη της πισω ουρας του)! Σημερα το πρωι ειδα οτι ελειπε κιαλο κομματι στο ιδιο σημειο και το τριγωνο ειχε γινει τετραγωνο ! παρεπιπτοντος μετρησεις εκανα πριν 4 μερες και ολα καλα , και αλλαγη νερου - σκουπα εχτες !

οποιος εχει να προτηνει κατι ..... ευχαριστω !

Δυστοιχος φιλε μου ο μονομαχος ειναι μοναχικο ψαρι και δεν τα παει καλα με αλλα. Οπωτε καλο ειναι να του παρεις ενα ενυδρειακι καμια 20αρια λιτρα και με φιλτρο και θερμαστατη και να τον βαλεις εκει. Με καλη διατροφη, θεραπεια με Melafix και ηρεμια απο αλλα ψαρια θα επανελθει η ουρα του.

ευχαριστω για την συμβουλη και για το φαρμακο αλλα δεν θελω να τον στειλω στην εξορια ! επεισης βρηκα και αυτο στην αναζητηση λυσης

εχει παρατηρησει κανεις , τετοια αντιδραση ?

Φιλη αν δεν τον απομακρυνεις απο το κυριως ενυδρειο θα εχεις συνεχεια τα ιδια προβληματα.

Οι μονομαχοι μπαινουν μονοι τους.

Edited by rastafarian

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By yfranky
      ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Εδώ και 3 μέρες έχω παρατηρήσει σε έναν από τους 7 otocynclus μου μια περιοχή στο σώμα του πίσω από το αριστερό μάτι, η οποία έχει ανοιχτό χρώμα σε σχέση με το γύρω δέρμα. Η περιοχή αυτή μεγαλώνει. Σήμερα την παρατήρησα με μεγεθυντικό φακό και μου φαίνεται σαν ανοιχτή πληγή, ελκώδης, ίσως με παράσιτα. Το ψάρι είναι νωθρό και φαίνεται εξαντλημένο. Oι υπόλοιποι οto, όπως και τα άλλα ψάρια στο ενυδρείο, φαίνονται μια χαρά. Υπόψη ότι οι 5 από τους 7 oto ήρθαν στο ενυδρείο πριν από 2 εβδομάδες. Δεν γνωρίζω αν ο άρρωστος είναι από τους καινούριους.
      Ξέρει κανείς τι μπορεί να είναι και πώς μπορώ να το αντιμετωπίσω; Προς το παρόν του έχω κάνει ένα μπάνιο σε αλατόνερο. Οι φωτογραφίες που επισυνάπτω είναι κατά τη διάρκεια και αμεσως μετά το μπάνιο, γι' αυτό και τα πτερύγιά του είναι τόσο πολύ μαζεμένα.
      ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
      - Λίτρα: 150
      - Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): εσωτερικό φίλτρο Jewel bioflow M με σφουγγάρια και siporax
      - Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 3 χρόνια
      - Ψάρια (είδη και αριθμός): 7 οto, 10 cardinal, 2 νεαρά σκαλάρια, 10 γαρίδες caridina japonica
      - Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): τροφή: φυλλαράκια 3 φορές τη μέρα, αλλαγή νερού: 40% κάθε 2 βδομάδες, συνεχής παροχή CO2
      ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
      - PH: 6,9
      - KH: 8
      - GH:
      - ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0
      - ΝΟ2 (νιτρώδη): 0
      - ΝΟ3 (νιτρικά):
      - Θερμοκρασία: 26
      ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
      -Υγρά Τεστ: API
      -Strips:
      -Ηλεκτρονικά:
      ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
      - Είδος Ψαριού: otocynclus
      - Ιστορικό Ψαριού: αγορά πριν 2 εβδομάδες
      - Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): πληγή στο σώμα, νωθρότητα.
      - Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: -
      ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
      Kαμμία
      ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
      3
      ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

• By Babis04
      Καλησπερα σας..ειμαι καινουργιος στο forum και γραφτηκα για τον λογο οτι απλα πριν απο μερικες μερες απεκτησα εναν μονομαχο και τον εχω σε μια μικρη γυαλα και ηθελα να μαθω πως θα μπορω να το συντηρω οσο το δυνατον καλυτερα(πχ απο ποσα λιτρα χρειαζεται να ειναι η γυαλα η το ενυδρειο τι τρωει ,ιδανικες θερμοκρασιες κτλπ)επισης να σας ενημερωσω οτι γενικος ειμαι καινουργιος με το χομπι περι ψαριων και θα ηθελα αν μπορειτε να με βοηθησετε με μερικα tips
    • By Eftihis AstoXoC
      Καλημέρα σας είμαι καινούργιος γενικά σε φόρουμς και ψάχνω πληροφορίες έχω ένα ενυδρείο 100 λίτρα και σκέφτομαι να βάλω 1 μονομάχο 5 kuhli loaches και περίπου 30 κοπαδόψαρα (Green neon tetra ή neon tetra ή ember tetra ή harlequin rasbora ή glowlight tetra) δεν ξέρω πόσα να βάλω ώστε να έχουν και χώρο να μετακινούνται άνετα (από το site aqadvisor με έναν τέτοιο συνδυασμό μου λέει ότι βρίσκομαι από 65% εως 75% ανάλογα με το ψάρι που επιλέγω) επίσης θα ήθελα και μια γνώμη εμπειρική ή γενική για ποιο κοπαδόψαρο να διαλέξω για την συμβίωση και οπτική ευχαρίστηση με τον μονομάχο (το ενυδρείο είναι στα 100 λίτρα με μια μεγάλη ρίζα {Dark Iron Wood} και αρκετές πέτρες σε ποταμίσια άμμο και θα το κάνω σε blackwater θέμα με φύλλα αμυγδαλιάς κτλπ. Η λάμπα θα είναι LED color για φυτά γιατί σκέφτομαι να βάλω: anubias, Java fern, Java moss και ίσως και κανένα φυτό επιφανείας) Ευχαριστώ για ότι συμβουλή και να μου δώσετε είμαι ανοιχτός σε όλες τις απόψεις. 
    • By xrhstostsa
      Πόσο εφικτή θα ήταν η αναπαραγωγή μονομάχων σε πλαστικό δοχείο μαζί με όλα τα σχετικά μέσα φίλτρο, θερμοστάτη  (30λτ.)

• By Mrn
      Αγόρασα πρόσφατα έναν μονομάχο. Έχω στην βρύση φίλτρο για να είναι πιο καθαρό το νερό θα ήταν καλό να το χρησιμοποιώ και στο ψάρι η να βάζω απλό 
    • By Thanasis97
      Καλησπέρα. Εχω πρόβλημα με το μονομαχο μου. Πιστευω οτι εχει δηλητηροαστει απο αμμωνία (δυστυχως δεν εχω τα χρηματα να παρω τεστ) αδειασα ενα μεγαλο μερος του νερου και έβαλα καινούριο τον άφησα μια μερα αλλα τα ιδια..καθεται στο βυθο η πανω στο φιλτρο η σε φυλλαρακια και ξαπλωνει. Τρώει κανονικά αν και τις τελευταίες μέρες δεν του δινω πολυ φαγητο. Σημερα αφου τον εβλεπα ετσι αποφασισα να τον βγαλω απο το νερο και να δω τι θα κανω για να καθαρίσω το ενυδρείο διοτι καθως άδειασα το 80% και τονξαναγεμισα το νερό έγινε τέρμα θολο απο τις βρωμιες μεσα στα πετραδακια. Τωρα ο.μικρος βρίσκεται σε ενα μπουκαλι μη ξεροντας τι να τον κανω. Θα πιασει μηπως αυτο με θαλασσινό αλάτι η με μπιζελι αρακα? Αν ναι ποια ειναι ακριβως τα βηματα που κάνω. Ευχαριστώ.

• By GVC
      Καλημέρα κόσμε.
      Παιδιά θέλω να πάρω για το νέο ενυδρείο έναν μονομάχο. Μιας και το ενυδρείο είναι στο στρώσιμο και έχω άπλετο καιρό μπροστά μου είπα να ψαχτώ λίγο για να βρώ κανένα περίεργο μονομάχο και εις γνώση μου να ανεβάσω και το budget (ακόμα απορώ αν το να έχει παιδιά είναι τελικά ευλογία, μάλλον αν συμφέρει..... ). Στην Αθήνα/Πειραιά βρήκα κλασσικά σχέδια και χρώματα. Για να βρεις μονομάχο περίεργο θα πρέπει να τον έχει φέρει κάποιος και αν τον προλάβεις, τον πρόλαβες (με την προηπόθεση ότι τον πήρες γραμμή ότι υπάρχει σε μαγαζι) ή ριψοκινδυνέυεις να τον φέρεις απ'εξω και αν ζει έχει καλώς; 
      Έχει δοκιμάσει να φέρει κανείς μονομάχο από εξωτερικό; Καμία πρόταση;
      Έχει δοκιμάσει κανείς να παραγγείλει κάποιον μονομάχο σε petshop και να του τον έχουν φέρει; Καμία πρόταση;
      Υπάρχει κάποιο μαγαζί που να φέρνει περίεργα "μοντέλα" μονομάχων;
    • By elatos
      Καλημέρα σας,
      σε ένα από τα 2 θηλυκά Blue Rainbowfish (Melanotaenia praecox), εμφανίστηκε προ 4-5 ημερών εξωτερικός όγκος εκατέρωθεν στα πλευρικά πτερύγιά του που τα καλύπτει κιόλας.
      Γνωρίζει κάποιος περί τίνος πρόκειται, κι αν ναι, με ποιον τρόπο αντιμετωπίζεται;

και μικρή  video-λήψη αν μπορεί να βοηθήσω στην διάγνωση: 
      https://1drv.ms/v/s!AkJEpcBdlOAklfl74rV568MHAINZ0A
    • By bill15
      ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΜΕ ΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ 1,5 ΜΗΝΑ ΠΗΡΑ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 30 ΛΙΤΡΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΟΝΟΜΑΧΟ.ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΑΠΛΑ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ Ο ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ ΚΑΘΕΤΑΙ ΑΡΚΕΤΗ ΩΡΑ ΣΕ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΤΟ ΔΕΙΧΝΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ.ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΟ.ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΕΤΑΡΤΟ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΟ ΕΚΕΙ ΑΚΟΥΝΗΤΟΣ.ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΦΩΛΙΑ ΟΠΩΣ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΦΩΤΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΦΥΣΣΑΛΙΔΕΣ.ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙΑ ΕΙΧΕΣ ΦΩΛΙΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΕ.ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

• By Sof1997
      Καλησπέρα σας παιδιά,
      Απο μικρή πάντα ήθελα να έχω ένα ενυδρείο και κάθησα και το έψαξα και ειδα πως οι μονομαχοι ειναι απο τα ευκολα σχετικα ψαρια για να ξεκινησει καποιος.Εχω ηδη κανει την ερευνα μου και αποφασισα να παρω ενα ενυδρειο 30 λιτρων γιατι αυτο διαβασα ειναι ενα καλο μεγεθος. Το θεμα μου ειναι οτι με ολες αυτες τις πληροφοριες εχω ψιλομπερδευτει.Πηγα και σε ενα πετ σοπ και μου ειπαν οτι να ναι,με μπερδεψαν παρα πανω. Για τοσα λιτρα ποσα watt πρεπει να ειναι η λαμπα γιατι θελω να βαλω μεσα και ανουμπιες η καποιο αλλο φυτο που ειναι ευκολο και δεν χρειαζεται λιπασμα.Επισης το φιλτρο ξερω πως πρεπει να εχει ροη σχεδον μηδαμινη,ποιο ειναι το καλυτερο στην αγορα για ενα ενυδρειο σαν αυτο που θελω εγω; Γενικα θα ηθελα και καποιος να με κατατοπισει και λιγο στο στησιμο ωστε να κανω κυκλο το ενυδρειο πριν βαλω μεσα το ψαρι.
      Ξερω οτι ειναι πολλες οι ερωτησεις αλλα η βοηθεια σας θα ηταν πολυτιμη!!
      Σας ευχαριστω πολυ