Jump to content

Σκεψεις Για Ενα 240 Με Πιρανια


tsoum

Recommended Posts

Χαίρεται!

Η αφορμή μου να ξεκινησω το χόμπυ ήταν κατι βίντεο με πιρανια που είχα δει πριν 2,5 χρόνια. Τώρα, παίζει ενα 240αρι rio και θα ήθελα να ρωτήσω μερικές γενικές πληροφορίες για τους ομορφους αυτούς θηρευτές, οι οποίες (δυστυχώς) πρεπει να συνοδευοντε και απο τιμές, καθως δεν διαθέτω και τα απειρά να ρίξω... Απο εξοπλισμό έχω 2 2217 ενα 2213 και ενα εσωτερικό απο ριο 180. Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω ενα 2217 και το εσωτερικό. Πιστευω πως θα είμαι καλυμμένος για αρκετά μεγάλο ευρος επιλογών. Απο τις ποιο ρυπογόνες τροφές μεχρι τις ποιο καθαρες.

Τωρα, στα σημαντικά. Τι ψάρια θα μπορουσα να βάλω; Ποια απο αυτά είναι ποιο ευκολα να βρεθούν σε χαμηλή σχετικά τιμή; Το μεγεθος στο οποίο θα τα πάρω δεν με απασχολεί όσο το τελικό μέγεθος ωστε να μην έχω σκοτωμούς μεσα στο ενυδρείο καθως, εκτος και αν βγεί καποια αλλη προσφορά δεν με βλέπω για αναβαθμιση στο αμεσο μέλλον.

Απο αποψη κόστους διατήρησης τι παίζει; Είναι απαραιτητο να ταϊζω κρεατα, θαλασσινα κτλπ; Σε τυποποιημένες τροφες αρκουνται τα ψάρια;

Συγκάτοικους μπορώ να έχω; Έχω δει στο "καρφιτσωμένο" θεμα μερικά ενυδρεία που έχουν και κοπαδια απο τετρα. Μπορώ να κάνω κάτι τετοιο; Επίσης, εναν πλεκο θα μπορούσα να βάλω ή θα κινδυνευει; Εχω ήδη "διαθέσιμο" εναν gibbiceps στα ~20εκ.

Περιμένω απόψεις! Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Υ.Γ. κάπως χαζή απορία, αλλα υπάρχει κίνδυνος επίθεσης όταν κάνεις αλλαγες μέσα στο ενυδρείο; Θα πρεπει να προμηθευτώ κανενα τέτοιο δηλαδή; :D :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται!

Η αφορμή μου να ξεκινησω το χόμπυ ήταν κατι βίντεο με πιρανια που είχα δει πριν 2,5 χρόνια. Τώρα, παίζει ενα 240αρι rio και θα ήθελα να ρωτήσω μερικές γενικές πληροφορίες για τους ομορφους αυτούς θηρευτές, οι οποίες (δυστυχώς) πρεπει να συνοδευοντε και απο τιμές, καθως δεν διαθέτω και τα απειρά να ρίξω... Απο εξοπλισμό έχω 2 2217 ενα 2213 και ενα εσωτερικό απο ριο 180. Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω ενα 2217 και το εσωτερικό. Πιστευω πως θα είμαι καλυμμένος για αρκετά μεγάλο ευρος επιλογών. Απο τις ποιο ρυπογόνες τροφές μεχρι τις ποιο καθαρες.

Τωρα, στα σημαντικά. Τι ψάρια θα μπορουσα να βάλω; Ποια απο αυτά είναι ποιο ευκολα να βρεθούν σε χαμηλή σχετικά τιμή; Το μεγεθος στο οποίο θα τα πάρω δεν με απασχολεί όσο το τελικό μέγεθος ωστε να μην έχω σκοτωμούς μεσα στο ενυδρείοθες περιπου 70-80 λιτρα για καθε ενα ενήλικο red belied και για καθε 1cm του ψαριου 10 λιτρα για την οικογενεια serrasalmus βεβαια ολα αυτα ειναι σχετικα δωσε οσα παραπανω λιτρα μπορεις. καθως, εκτος και αν βγεί καποια αλλη προσφορά δεν με βλέπω για αναβαθμιση στο αμεσο μέλλον.

Απο αποψη κόστους διατήρησης τι παίζει; το ιδιο και μετα αλλα ισως και ποιο φτηναΕίναι απαραιτητο να ταϊζω κρεατα οχι, θαλασσινα κτλπ κατεψηγμενες τορφες γαριδα καλαμαρι κτλ; Σε τυποποιημένες τροφες αρκουνται τα ψάρια;κατα τη γνωμη μου ναι αλλα περα απο τα red belied τα αλλα δυσκολα θα τη δεχτουν.

Συγκάτοικους μπορώ να έχω;με red beleid σιγουρα οχι,με ανω τον 30cm ψαρια τις οικογενειας serrasalmus παίζετε αλλα εξαρτάτε απο πολλα πραγματα.Έχω δει στο "καρφιτσωμένο" θεμα μερικά ενυδρεία που έχουν και κοπαδια απο τετρα. Μπορώ να κάνω κάτι τετοιο; Επίσης, εναν πλεκο θα μπορούσα να βάλω ή θα κινδυνευει;οτι ψαρια και να βαλεις μεσα παντα θα υπαρχει ο κίνδυνος των απωλειών ήδη "διαθέσιμο" εναν gibbiceps στα ~20εκ.

Περιμένω απόψεις! Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Υ.Γ. κάπως χαζή απορία, αλλα υπάρχει κίνδυνος επίθεσης όταν κάνεις αλλαγες μέσα στο ενυδρείο; Θα πρεπει να προμηθευτώ κανενα τέτοιο δηλαδή; :D :D :D :D

αμα εχεις 15-20 ψαρια των 20-25cm θα το επερνα δεν ξερεις πως μπορει να αντιδραση ενα τέτοιο κοπαδι.

στο ενυδρειο αυτο εχεις αρκετες επιλογες απο την οικογενια serrasalmus:Compressus, Elongatus, Maculatus,Spilopleura,Sanchezi,αλλα ειναι δυσευρετα και σχετικα ακριβα.

Τωρα μπορεις να βαλεις και 3red belied αλλα δεν το προτείνω γιατι οταν δεν ειναι μεγάλο κοπαδι δεν θα δεις πραγματική συμπεριφορά παρολα αυτα ειναι πολυ οικονομικα και ευκολα θα τα βρεις.

ολα τα πιρανχας θελουν καλο φιλτράρισμα,λογο των τροφων και της ποσότητας που τρώνε.Οτι αλλο θες εδω είμαστε :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου! Απ'οτι είδα υπάρχουν red belly με 9-10€ :icon_dance:

Απο τα serrasalmus ποιο θα έλεγες οτι είναι ποιο ευκολο να βρεθεί; Σε τι τιμές παίζουν αυτά αν είναι μικρά; (Όπως είπα δεν με πειραζει να πάρω ενα μικρό ψάρι και να το μεγαλώσω εφόσον θα είναι χαμηλή η τιμή του)...

Link to comment
Share on other sites

παντος τα red belly ειναι γερα ψαρια!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου! Απ'οτι είδα υπάρχουν red belly με 9-10€ :icon_dance:

Απο τα serrasalmus ποιο θα έλεγες οτι είναι ποιο ευκολο να βρεθεί; Σε τι τιμές παίζουν αυτά αν είναι μικρά; (Όπως είπα δεν με πειραζει να πάρω ενα μικρό ψάρι και να το μεγαλώσω εφόσον θα είναι χαμηλή η τιμή του)...

serrasalmus μόνο απο λίστες παραγγελίας μαγαζιών η απο κάποιο χομπιστα.Τα μεγέθη που φέρνουν συνήθως είναι από 10-15 cm έως πολύ μεγάλα ανάλογα το είδος και είναι ακριβά ακόμη και μικρά οι τιμές παίζουν ανάλογα το ειδος τα περισσότερα είναι άγρια πιασμένα.Από το φόρουμ με γύρω στα 100-15ευρο κατι θα βρεις από καταστήματα 150+,στο ενυδρειο σου θα έβαζα ένα ser elongatus.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου! Απ'οτι είδα υπάρχουν red belly με 9-10€ :icon_dance:

Απο τα serrasalmus ποιο θα έλεγες οτι είναι ποιο ευκολο να βρεθεί; Σε τι τιμές παίζουν αυτά αν είναι μικρά; (Όπως είπα δεν με πειραζει να πάρω ενα μικρό ψάρι και να το μεγαλώσω εφόσον θα είναι χαμηλή η τιμή του)...

απο serrasalmus αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει τιποτα στην αγορα (καταστηματα).νομιζω πως καποιο καταστημα εχει rhombeus αλλα η τιμη του.......αστο.αν εισαι τυχερος θα βρεις μονο απο χομπιστα σε λογικη τιμη.red belly σιγουρα θα βρεις και στην τιμη που αναφερεις.

Link to comment
Share on other sites

Αφου διαβασα λίγο παραπάνω για τα πιρανχα... Ακυρο διότι τα red belly θελουν κοπαδάκι και δεν έχω αρκετά λίτρα να τους προσφέρω, και απο τα serrasalmus, απο αυτά που έχω δεί περνάνε περισσοτερη ώρα κρυμμένα παρα εξω. Εκτος αυτού, απο αυτά που μου λέτε κιολας, δεν μπορώ να διαθέσω τόσα χρήματα. :S

Οπως έψαχνα για διαφορες πληροφορίες, κοίταξα και τους άλλους θηρευτές και έπεσα πάνω στα channa! Ειδικά τα channa bleheri πολύ ομορφα ψάρια! Επειδή είναι ιδανικά για τα λίτρα μου (μια 3αδα-4αδα είναι οτι πρέπει) και αφ'ενός είναι σχετικά φθηνα στα 20€ το ψάρι, αφετέρου τα φέρνει στην κανονική του παραγγελία (χωρίς προπαραγγελίες κτλπ δλδ) ένα κατάστημα στην Αθήνα, οπότε μια αποστολή και είμαστε κομπλέ!

Αν εχετε καποια πληροφορία για τα ψάρια αυτά, παρακαλώ μοιραστείτε την! :D

Link to comment
Share on other sites

Αφου διαβασα λίγο παραπάνω για τα πιρανχα... Ακυρο διότι τα red belly θελουν κοπαδάκι και δεν έχω αρκετά λίτρα να τους προσφέρω, και απο τα serrasalmus, απο αυτά που έχω δεί περνάνε περισσοτερη ώρα κρυμμένα παρα εξω. Εκτος αυτού, απο αυτά που μου λέτε κιολας, δεν μπορώ να διαθέσω τόσα χρήματα. :S

Οπως έψαχνα για διαφορες πληροφορίες, κοίταξα και τους άλλους θηρευτές και έπεσα πάνω στα channa! Ειδικά τα channa bleheri πολύ ομορφα ψάρια! Επειδή είναι ιδανικά για τα λίτρα μου (μια 3αδα-4αδα είναι οτι πρέπει) και αφ'ενός είναι σχετικά φθηνα στα 20€ το ψάρι, αφετέρου τα φέρνει στην κανονική του παραγγελία (χωρίς προπαραγγελίες κτλπ δλδ) ένα κατάστημα στην Αθήνα, οπότε μια αποστολή και είμαστε κομπλέ!

Αν εχετε καποια πληροφορία για τα ψάρια αυτά, παρακαλώ μοιραστείτε την! :D

κι εγω αυτα ακριβως ψαχνω φιλε μου.για το καταστημα που λες απο αθηνα, ο,τι θελεις μιλαμε και με πμ.
Link to comment
Share on other sites

http://thesnakeheadforum.com/viewtopic.php?f=62&t=308 δεν ξερω αν το χεις δει αλλα αξιζει τον κοπο

Link to comment
Share on other sites

πως γινεται να ειναι ιδανικα αφου φτανουν το 1 μετρο ....

το συγκεκριμενο ειδος που συζηταμε φτανει τα 15-20cm φιλος
Link to comment
Share on other sites

κατα καιρους ασχολήθηκα με το είδος (snakehead)υπάρχουν αν δεν κανω λάθος πανω απο 7 είδη που τα βρίσκεις σε πετ σοπ εγω ασχολήθηκα με 4 είναι πολύ έξυπνα

μπορείς να τα μάθεις να τρώνε απο το χέρι σου (οπως τα oskar) είναι πολύ επιθετικα και οτι χωράει στο στομα τους το τρώνε

συνήθως καθονται στον βυθό ή σε κάποιο διακοσμητικο δεν κολυμπάνε ιδιαίτερα και κρίβονται αρκετα

oi τιμές τους παίζουν απο 5€ εώς και 100€ το ίδιο ψάρι!!!

Στην Αθηνα φερνει την προσεχή Δευτέρα ενα πετ σοπ (δεν θέλω να αναφέρω όνομα,μονο σε πμ) σε πάραπολυ χαμηλές τιμες

για οποιαδήποτε πληροφορία με χαρα να βοηθήσω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...