Jump to content

αποριουλες


Maru !!

Recommended Posts

καλησπερα!σκεφτομαι τισ τελευταιες μερες να βαλω φυτα στο ενυδρειο μου..το ενυδρειο ειναι στρωμενο και το εχω 2 χρονια περιπου.μπορω να βαλω φυτα τωρα η θα πρεπει να ξανα αρχισω απ την αρχη(δηλ λιπασμα,φυτευμα,χαλικι κλπ);επισης με τα φυτα ποιες πρεπει να ειναι οι ιδανικες τιμες του ph,της αμμωνιας κλπ;χρειαζεται με τα φυτα να ριχνω καποια ειδικα φαρμακα;φοβαμαι μηπως κανω κατι λαθος και πανε στραβα μετα ολα...ευχαριστω για την βοηθεια! :welcome:

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει στις ενεργειες που πρεπει να κανω για φυτεψω φυτα;τι χρειαζεται να αγορασω για να μεγαλωσουν σωστα τα φυτα μου,με ποιο τροπο θα τα φροντιζω και τι διαδικασιες πρεπει να κανω ωστε να μην αυξηθει απο λαθος δικο μου η αμμωνια κλπ...δεν ξερω καθολου απο φυτουλια...θα πρεπει να αλλαξω και τπτ αλλο στο ενυδρειο;στα 120 λιτρα ποσα φυτα μπορω να βαλω;σορυ που σας ζαλισα λιγακι.... :thumbup::welcome:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να φυτεψεις διαφορα φυτα χωρις να φοβασε για τις τιμες της αμμωνιας.Ισα ισα που η αμμωνια ειναι και ενα ειδος τροφης για τα φυτα.Το μονο που προσεχεις ειναι οτι δεν αντεχουν σε θερμοκρασιες πανω απο 28 C.

Απο εκει και περα αναλογα τα φυτα που θα βαλεις πρεπει να εχεις το καταλληλο φως (W/lit.), θα χρειαστει να χρησιμοποιεις λιπασμα (υπαρχουν ταμπλετες αλλα και σε υγρη μορφη), CO2 και διαφορα αλλα που μπορει να σου χρειαστουν.

Καλυτερα ριξε μια ματια στην κατηγορια φυτεμενο ενυδρειο για να δεις καποια πραγματα και διαφορες απαντησεις που εχουν δωθει και μετα θετεις τις αποριες σου.

Παντως ειναι πιο ευκολο απ' οτι φαινεται και πολυ πιο ομορφο ενα ενυδρειο με φυτα. :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα!Για να ξεκινησεις ενα φυτεμενο ενυδρειο, αρχισε με μια αναφορα στο τι φωτισμο εχεις ή σκεφτεσαι να βαλεις.Απο δικη μου εμπειρια, μπορω να σου πω οτι απο 0,3 watt/λιτρο και πανω εισαι ΟΚ για ευκολα φυτα.Επισης, υποκαταστατο του υποστρωματος ειναι οι ταμπλετες που βαζεις κοντα στις ριζες των φυτων.Για παροχη CO2 μπορεις να αγορασεις μπουκαλα και εξοπλισμο ή για πολυ πιο οικονομικα φτιαξε ενα DIY μονη σου.Λιπασματα υπαρχουν στο εμποριο πολλα και διαφορα, αναλογα τις αναγκες.

Περιληπτικα θες

-Φωτισμο

-Λιπανση ριζας και φυλλωματων (ταμπλετες,υποστρωμα-λιπασματα)

-Παροχη CO2

Κατα τη γνωμη μου, ξεκινα με ευκολα φυτα.Ceratophylum Demersum, Hygrophylla Polysperma, Anubia, Elodea, Vallisneria κλπ.Ψαξε εδω http://www.aquazone.gr/images/plants/plant_print.html και δες ποια σου αρεσουν.

Η αμμωνια εφοσον το φιλτρο σου ειναι στρωμενο δεν προκειται να σε απασχολησει και δεν εχει σχεση με τα φυτα.Τα φυτα καταναλωνουν παραγωγα της οπως τα νιτρικα (ΝΟ3).

Καλη συνεχεια και οτι χρειαστεις ρωτα! :welcome:

Link to comment
Share on other sites

τελικα αγορασα τα φυτακια που γραφω στ προφιλ μου(διπλα)..η λαμπα που εχω ειναι της jbl ειναι 25watt και ειναι η ροζ.χρειαζεται να αλλαξω λαμπα και αν οχι ποσες ωρες τη μερα πρεπει να εχω ανοιχτο το φως για τα φυτα που εχω;σας ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια!! :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τη φυτά θέλεις να Βάλης αλλά για την περίπτωση που θέλεις να κάνης μια τέλια δουλεία σου προτείνω τα παρακάτω.

1.Χρειάζεσαι πάνω από όλα ένα ιδικό καλοριφέρ για φυτά. Είναι ένα καλώδιο ανάλογα με το μέγεθος του ενυδρείου και το τοποθετούμε στον πάτο του ενυδρείου με βεντούζες, δημιουργώντας ένα ελικοειδές σχήμα, ή θερμότητα που βγάζει δεν είναι ικανή να θερμάνει το ενυδρείο, εξάλλου δεν είναι αυτός ο σκοπός του. Ο σκοπός του είναι να θερμαίνει ελαφρός το νερό που βρίσκεται κάτω στο χώμα. Όπως όλη γνωρίζουμε το ζεστό νερό ανεβαίνει πάνω και φρέσκο οξυγονωμένο νερό κατεβαίνει κάτω, αποτέλεσμα η συνεχής ανακύκλωση του νερού στο χώμα. Έτσι η ρίζες τον φοιτών οξυγονώνονται και δεν σαπίζουν και το και τα φυτά αναπτύσσονται περίφημα.

2.χρειάζεσαι ένα υπόστρωμα. Στο υπόστρωμα τα φυτά μπορούν να ριζώσουν πιο καλά και έχει την ιδιότητα να κρατάει διάφορα θρεπτικά συστατικά. Μετά το χαλίκι της αρεσκείας σου

3.φωτισμό που να μιμείται το spectrum του ήλιου. Εάν δεν έχεις τέτοιο φωτισμό τότε τα φυτά ανάλογα με την ευαισθησία τους κάποια θα μαραθούν, κάποια θα μείνουν στάσιμα και τα λιγότερο ευαίσθητα θα πάρουν γρήγορα ύψός με πολλή λίγα και λεπτά φύλα σαν μια απεγνωσμένη προσπάθεια να βρουν φως.

4.Σίδηρο και ιχνοστοιχεία. Πωλείτε σε διάφορες μορφές, χάπια που διαλύονται στο νερό ταμπλέτες που βάζουμε στο υπόστρωμα ή σε υγρή μορφή, που το θεωρώ εγώ προσωπικά πιο εύχρηστο στην δοσολογία του. Λιγότερο αποτελεσματικές θεωρό της ταμπλέτες για τον εξής λόγο. Τα περισσότερα φυτά χρησιμοποιούν της ρίζες τους σαν στήριγμα περισσότερο και λιγότερο για να απορροφούν τα θρεπτικά συστατικά. Τα θρεπτικά συστατικά τα απορροφούν με τα φυλλώματα τους. Η ταμπλέτες έχουν νόημα μόνο άμα γνωρίζουμε ότι τα φυτά που έχουμε στο ενυδρείο ανήκουν στην κατηγορία που απορροφούν τα θρεπτικά συστατικά τους από της ρίζες τους.

5.Co2 μηχανισμό αυτό είναι λίγο ακριβός άλλα απαραίτητος για το σωστό καταπράσινο ενυδρείο. Εάν είναι δυνατόν να υπάρχει και αυτοματισμός που να σταματάει την παροχή Co2 το βράδυ ακόμα καλλίτερα. Έτσι κάνουμε οικονομία και δεν επιβαρύνουμε το ενυδρείο με περιττό Co2. Γιατί ως γνωστό τα φυτά το βράδυ καταναλώνουν οξυγόνο αινώ την ημέρα Co2. Εάν λιπών αποφασίσουμε να βάλουμε Co2 σε οποιαδήποτε μορφή είτε αγορασμένο μηχανισμό είτε να κάνουμε μόνη μας με ζάχαρη και μαγιά ( που δεν το συνιστώ) πρέπει να προσέξουμε το εξής, να μην χρησιμοποιούμε της γνωστές φυσαλίδες οξυγόνου δια δύο λόγους. Πρώτον δεν χρειάζονται πια, διότι το απαραίτητο οξυγόνο για τα ψάρια το δίνουν τώρα τα φυτά και δεύτερον με την αναταραχή του νερού που δημιουργούν η φυσαλίδες παρασύρουν μαζί και το Co2 που είναι απαραίτητο για τα φυτά μας.

6.Πρέπει να πάρουμε φυτά που κάποια μεγαλώνουν γρήγορα ώστε να υπάρχει γρήγορη απορρόφηση των νιτρικών.

7.Φυτά που μεγαλώνουν πολλή τα τοποθετούμε πίσω και φυτά που μεγαλώνουν λίγο μπροστά.

8.τέλος χρειάζεσαι υπομονή και να μην το Βάλης κάτω στης ενδεχόμενες αποτυχίες που δεν πιστεύω να έχεις.

Εάν έχεις απορίες εδώ ήμαστε να σου πω πιο πολλές λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει λιγο ν' ανεβασεις τον φωτισμο σου.To ενυδρειο σου πρεπει να ειναι παριπου 100 λιτρα

καθαρα αρα για φυτα που δεν θελουν πολυ φωτισμο πρεπει να εχεις τουλαχιστον 30W.

Link to comment
Share on other sites

Δες και εδώ:

Κατάλογος διάγνωσης & θεραπείας ασθενειών υδρόβιων φυτών

http://www.aquazone.gr/index.php?pid=26

Αλγη

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=612

Πρόβλημα με άλγη:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4470

Μάκρο- & μίκρο- στοιχεία

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4678

Θρεπτικά στοιχεία & λιπάσματα για τα φυτά

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4644

Link to comment
Share on other sites

ποση ωρα θα εχω αναμμενο το φως του ενυδρειου;ποσο χρειαζονται τα φυτα;χθες τα φυτεψα αλλα ταλαιπωρηθηκαν λιγακι και σημερα ειχε τριπιτσες ενα φιλαρακι απο ενα φυτο...απ τη μεταφορα και την ταλαιπωρια η του λειπει κατι απο βιταμινες;

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω τη φυτά έβαλες, αλλά κάποια είδη φυτών από την απότομη αλλαγή του νερού π.χ. από σκληρό σε μαλακό νερό αντιδρούν με το να ρίχνουν κάποια φύλα και να τα αντικαταστήσουνε με νέα προσαρμοσμένα στο νέο νερό. Εάν λίπη κατή από το ενυδρείο αυτό θα το καταλάβεις πάνω κάτω μετά από μια εβδομάδα, τόσο θέλουνε τα φυτά για να προσαρμοστούν στο νέο τους περιβάλλων. Μετά από μια εβδομάδα όμως πρέπει να αρχίζουν να μεγαλώνουν, με εξαίρεση τα ανουμπιας τα οποία μεγαλώνουν πολλή αργά.

Τώρα πόση ώρα θα έχεις το φως αναμμένο η απάντηση είναι το λιγότερο 10 το περισσότερο 12 ώρες. Και αυτό γιατί τα περισσότερα φυτά προέρχονται από περιοχές γύρο από τον ισημερινό και στον ισημερινό ή μέρα και η νύχτα έχουνε από 12 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μπορούσαμε στο ενυδρείο να εξομειώσουμε τις τροπικές συνθήκες και τις εκάστοτε γωνίες που πέφτουν οι ακτίνες του ήλιου ανάλογα με την κάθε ώρα της τροπικής ημέρας. Τα φυτά χρειάζονται φωτισμό από 8-10 ώρες. Από κει και πέρα η μεγαλύτερη διάρκεια δεν τους προσφέρει κάτι περισσότερο. Ειδικά αν πρόκειται για αρκετό φωτισμό.

Προς το παρόν θα αφήσεις να ρίξουν τα παλιά τους φύλλα και να προσαρμοστούν στις νέες συνθήκες. Αργότερα θα ξεκινήσεις με κάποια μικρή σε δοσολογία λίπανση.

Έγινε επεξεργασία - neon
Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω!τα φυτα που εχω βαλει τα χω γραψει διπλα στο προφιλ μου..κανα 2 φιλαρακια τους εχουν καποιες τριπιτσες.στο μαγαζι που τα αγορασα πηρα τηλ και μου ειπανε οτι υπαρχει πιθανοτητα να εχω σαλιγκαρακια...εγω νομιζω οτι μαλλον ειναι απ την ταλαιπωρια που περασαν μεχρι να φυτευτουν γιατι τα φυλλαρακια τους χθες ηταν πεσμενα και το φυτο εγερνε,ενω σημερα ειναι πολυ καλυτερα...απλα μονο το ενα φυλλαρακι εχει τριπιτσες και ειναι λιγακι καφε σαν μαραμενο...εχεις δικιο,ειναι πολυ νωρις ακομη για να ξερω..θα τα αφησω λιγακι να προσαρμοστουν στο περιβαλλον και αν συνεχισουν ετσι...........σ ευχαριστω!μου ηταν απκετα χρησιμες οι πληροφοριες σου! :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Στα ενυδρεία μου έχω Anubias barteri & Anubias nana. Η 1η ψηλώνει πολύ και μπαίνει πίσω, ενώ η nana είναι πολύ κοντή και μεγαλώνει οριζόντια κατά μήκος του βυθού, άρα μπορεί να φυτευτεί μπροστά χωρίς να σου κρύβει τη θέα πίσω!

Οι Anubias είναι απίστευτες και τις προτείνω με 1000 :thumbup:

Τώρα έχω 20 συνολικά. Όσες έχω αγοράσει ζουν και βασιλεύουν (απώλειες=0), ενώ οι παλιότερες είναι πάνω από 6 ετών σήμερα...

Δεν έχω κανένα υπόστρωμα, αλλά μόνο σκέτο χαλίκι. Δεν έχω ρίξει ποτέ κανένα λίπασμα φυτών. Ο φωτισμός μου δεν είναι ο ιδανικός. Δε βάζω ούτε CO2. Το καλοκαίρι η θερμοκρασία του νερού φτάνει στους 30 και μένει κολλημένη εκεί για πολλές μέρες.

Γενικώς δε τις φροντίζω καθόλου κι αυτές συνεχίζουν να μεγαλώνουν αργά και σταθερά. Αυτό το φυτό έχει απίστευτη αντοχή πέρα από κάθε όριο :welcome:

Επίσης τα φύλλα της δεν είναι τρυφερά, άρα λογικά δε θα αρέσουν σε όποιο ψάρι θελήσει να τα δοκιμάσει!

Για τα άλλα φυτά που έχεις, δε γνωρίζω κάτι, αλλά σίγουρα θα έχουν κάποιες απαιτήσεις. Όρεξη να έχεις να τα φροντίζεις και αυτά θα γίνουν όμορφα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

γιατι ειναι ετσι;;;

post-1581-1165495812_thumb.jpg

post-1581-1165495825_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ελεγχος φωτισμου,ριξε και λιπασμα.

Link to comment
Share on other sites

ελεγχος φωτισμου,ριξε και λιπασμα.

Πολυ προσοχη στην ποσοτητα του λιπασματος.Χωρις τον καταλληλο φωτισμο μπορει το λιπασμα να το καταναλωσουν διαφορων ειδων αλγες που θα εμφανιστουν και οχι τα φυτα.

Τα παντα στα φυτα εξαρτονται απο την ισοροπια που πρεπει να υπαρχει αναμεσα στο φως, λιπασμα, CO2 και στην ποσοτητα και το ειδος των φυτων.

Μπορει και να πεσουν και μερικα φυλλα στα καινουργια φυτα.

Δωσε στα φυτα σου λιγο χρονο μεχρι να προσαρμοστουν και να αρχισουν να αναπτυσονται.

Εν τω μεταξυ διαβασε την κατηγορια φυτεμενο ενυδρειο και σχετικα αρθρα για να καταλαβεις τι γινεται σχετικα με τις παραμετρους φως-λιπασμα-CO2 και τον ρολο που παιζουν στα φυτα. :welcome:

Link to comment
Share on other sites

πριν φυτεψουμε τα φυτα στο ενυδρειο μας πρεπει να τα ξεπλυνουμε??

Ναι. Τα ξεπλενουμε καλα για να μην μεταφερουμε μαζι τους σαλιγκαρια στο ενυδρειο ή κατι αλλο επικυνδυνο.

Μαλιστα μπορεις να τα ξεπλυνεις με διαλυμα χλωρινης σε αναλογια 1/19 ( 1χλωρινη/19 νερο) κρατωντας τα απο τις ριζες και βουτωντας μονο τα φυλλα στο διαλυμα για 1-2 λεπτα. Προσοχη, μονο τα φυλλα γιατι οι ριζες θα χαλασουν.

Εγω τα ξεπλενω βαζοντας τα κατω απο την βρυση μονο με νερο και τριβοντας τα οσο μπορω και δεν εχουν κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Για να αποφύγεις την εισαγωγή μικροβίων ή αυγών σαλιγκαριών βύθισε τα επί 5 -10 λεπτά μέσα σε διάλυμα στύψης ένα κουταλάκι του γλυκού σε ένα λίτρο νερό και μετά ξεπλύνετε σε νερό βρύσης πριν τα βάλεις στο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

skippergr Δημοσιεύθηκε Χθές 07/12/2006, 20:26:07

Για να αποφύγεις την εισαγωγή μικροβίων ή αυγών σαλιγκαριών βύθισε τα επί 5 -10 λεπτά μέσα σε διάλυμα στύψης ένα κουταλάκι του γλυκού σε ένα λίτρο νερό και μετά ξεπλύνετε σε νερό βρύσης πριν τα βάλεις στο ενυδρείο

Τα βυθιζω σε νερο απο το ενυδρειο ή απο τη βρυση??Διαλυμα στυψης τι ειναι ??

Τα φυτα εχουν προβλημα απο αποτομες μεταβολες της θερμοκρασιας??

Link to comment
Share on other sites

πριν φυτεψουμε τα φυτα στο ενυδρειο μας πρεπει να τα ξεπλυνουμε??

Δες και εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...ost&p=38954

Link to comment
Share on other sites

μακάρι να ειχα και εγώ αφαιρεσει τα αυγα των σαλιφκαριών απο τα φυτά πριν τα φυτεψω... θα ειχα γλυτώσει απο πολλους μπελάδες. οντως οι ανουβιες ειναι αρκετα ανθεκτικιές, σε εμενα 2 ρίζες εζησαν για 10 μερες χωρίς καθόλου φως. το μονο που με ανυσηχει ειναι πως ο πλέκος γλύφει τα φυλλα τους, επλίζω να μην ειναι κακο.

Link to comment
Share on other sites

παλι καλά, το πάθο ςμου ειναι τα ψαρια βυθού και τα φυτά και σε ενα μαγαζί μου ειχαν πει πως τα πλέκο τρώνε τα φυτα και τρόμαξα... θα επρεπε να διαλέξω ενα απο τα 2... η φίλη μας δεν θα χρειαστεί co2 ακόμη νομίζω... εγώ εχω τη μια γωνία του ενυδρίου δασος και μερικά αλλα και ολα ακόμη αναπτυσσονται κανονικά (ο κερατόφυλλος θελει κλάδεμα καθε 10 μερες...) εσεςι τι λέτε? (βεβαια συμφωνα με το πίνακα και εγώ ειμαι ενα κουτάκι κατω απο το οριο....)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...