Jump to content

Ερωτηση Για Τζαμια Και Κοντρες


rastafarian

Recommended Posts

Θελει ενας φιλος μου να φτιαξει ενα ενυδρειο με διαστασεις 90μ χ 35 πλ χ 35υψ. Εχουμε τζαμια 6αρια, μπορουμε να το φτιαξουμε μ αυτα τα τζαμια και με κοντρες μονο κατω? Ρωταω για τις κοντρες γιατι δεν θελει να βαλει και πανω.

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να βαλει και πανω συγουρα,,, σε αυτες της διαστασεις ειχα κανει ενα ενυδρειο χωρις κοντρα επανω και οταν το γεμισα εκανε καμπηλη το τζαμι μπροστα... πρεπει να μπει συγουρα....

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω και εγω αυτο του λεω...αν ειχαμε 8αρι τζαμι μπορει και να γινοταν χωρις κοντρες πανω..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω 85Χ30Χ30 με 6αρι και δεν κάνει καθόλου κοιλιά!Χωρίς κόντρες ούτε πάνω ούτε κάτω!

Έγινε επεξεργασία - Crazy_Beaver
Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα για ασφάλεια να μπουν και πάνω και κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μην βαλει κοντρες εαν φτιαξει ενα καλο καπακι. Σε αντιθετη περιπτωση επιβαλονται οι κοντρες.

Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμη που θα φτιαχτει καπακι μπορουν ευκολα να κρυφτουν οι κοντρες!

απλα το καπακι θα πρεπει να ειναι λιγο χονευτο

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω και εγω αυτο του λεω...αν ειχαμε 8αρι τζαμι μπορει και να γινοταν χωρις κοντρες πανω..

Ναι ανετα με 8αρι χωρις κοντρες πανω..στο ενυδρεια για την χελωνα του sakiscr 8αρι μπηκε με κοντρες μονο κατω. Και υπενθυμιζω οτι μιλαμε για 17 ετων χελωνα/1,5 kg που κοπανιέται μεσα..

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=69380

Link to comment
Share on other sites

Ναι ανετα με 8αρι χωρις κοντρες πανω..στο ενυδρεια για την χελωνα του sakiscr 8αρι μπηκε με κοντρες μονο κατω. Και υπενθυμιζω οτι μιλαμε για 17 ετων χελωνα/1,5 kg που κοπανιέται μεσα..

http://www.aquazone....showtopic=69380

Το ειδα δει το θεμα σας. Τωρα λετε να μη το δοκιμασουμε χωρις κοντρες πανω?

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε να δεις πως εχουν τα πραγματα! εχω δει με 8αρι τζαμι 1,30 υψος και 700λιτρα ενυδρειο να δουλευει χωρις κοντρες χωρις τιποτα τωρα στο θεμα μας μπορεις να το δοκιμασεις και δεν νομιζω να εχεις προβλημα

το ενυδρειο δεν ειναι μεγαλο

μεγαλη προσοχη στο κολημα πρεπει να ειναι καλα γονιασμενο!

το σιγουρο ειναι ομως οτι αν θα βαλεις κοντρες θα εχεις το κεφαλι σου υσηχο

Link to comment
Share on other sites

Κωστη ,μεχρι 80 αρι δεν χρειαζεται κοντρα.Στο 90αρι ειναι απαραιτητο,αλλα μπορεις να τις αποφυγεις με 2 τροπους.

1)φτιαχνεις ενα σιδερενιο τελαρο και το κολλας απο επανω.

2)Κοβεις 2 γυαλια 10*10 και αυτα τα κοβεις διαγωνια και εχεις 4 τριγωνα ,τα οποια τα κολλας στις γωνιες

Link to comment
Share on other sites

Θελει ενας φιλος μου να φτιαξει ενα ενυδρειο με διαστασεις 90μ χ 35 πλ χ 35υψ. Εχουμε τζαμια 6αρια, μπορουμε να το φτιαξουμε μ αυτα τα τζαμια και με κοντρες μονο κατω? Ρωταω για τις κοντρες γιατι δεν θελει να βαλει και πανω.

Αυτό που έφτιαξα εγώ είναι 100χ29χ30 με πεντάρι γυαλί. Κόντρες έβαλα μόνο κάτω.

Το καπάκι είναι ξύλινο και συγκρατεί τα γυαλιά. Οταν βγάζω το καπάκι με γεμάτο νερό ενυδρείο κάνει αρκετή κοιλιά 4-5mm στο κέντρο. Εάν έχετε σκοπό να βγάζετε συχνά το καπάκι θα σας έλεγα να βάλετε σίγουρα κόντρες επάνω για ασφάλεια.

Εγώ οποιαδήποτε εργασία μέσα στο ενυδρείο η οπόία χρειάζεται να βγεί το καπάκι την κάνω μόνο όταν κάνω αλλαγή του νερού και πρίν προσθέσω το καθαρό νερό.

Link to comment
Share on other sites

οι κατω κοντρες δεν χρειαζονται..δεν εχεις υψος..

επισης αν δεν θες πανω κοντρες απο την μια ακρη μεχρι την αλλη μπορεις στη μεση του ενυδρειου(στο υψος που θα εμπαιναν οι κοντρες)να κολλησεις ενα τζαμακι 10χ2 και ενα απο την απέναντι και να τα ενωσεις με ενα ακομα κομματι που θα παταει πανω τους!δεν σου λεω να το κανεις με ενα κομματι μονο, εκτος αν εισαι τοσο σιγουρος οτι θα εφαπτει τελεια και με τις 2 πλευρες!

δεν θα αφηνει το ενυδρειο να κανει κοιλιά και επισης δεν θα φαινεται τοσο ασχημα!με 6αρι τζαμι που εχεις δεν θα υπαρξει προβλημα!

και οι λυσεις του κιχλιδατου ειναι πολυ καλες..

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...