Jump to content

Guppy


Nick kleis

Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Διαβασα σε ενα site πως πρέπει τα αρσενικα να ειναι λιγότερα από τα θυλικά γκαπυς ! Σε ένα ενυδριο 120 λίτρων πόσα αρσενικά και πόσα θυλικά γκαπυς να βάλω;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου.

Μονο γκαπυς θα βαλεις;

Link to comment
Share on other sites

Η αναλογια ειανι 1-3 σε ενα τετοιο ενυδειο θα εβαζα 2 αρσενικα και 5-6 θηλικα ....και σε λιγεσ μερεσ θα γινετε χαμοσ απο γονο..

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχασεισ να βαλεισ κερατοφυλλο

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου.

Μονο γκαπυς θα βαλεις;

Γεια σου και από εμένα! Φίλε, όχι θα βαλω και πλατυ ή οπιστόγραμμα. Οπιστογραμμο φοβαμε μην μου φαει τα γκαπακια υπαρχει τετοια περιπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Αν διαλέξεις να παίξεις με 2ο είδος εκτός από τα Guppy,θα πρέπει να διαλέξεις μεταξύ Platy και Swordtails.

Αυτά τα 2 είδη ανήκουν στο γένος Xiphophorus και υβριδίζουν μεταξύ τους,οπότε καλό είναι να μη μπαίνουν μαζί στο ίδιο ενυδρείο.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείς να διαβάσεις εδώ:

http://www.aquazone....showtopic=42317

http://www.aquazone....showtopic=36731

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα φίλε μου!!!

1)Όπως λέει και ο αγαπητός Φώτης guppys και aristogramma το ξεχνάς εκτός κι αν έχεις ενυδρείο πάνω από 200lt και πάρα πολλές κρυψώνες που και πάλι δεν αρκούν.

2)Αν έχεις guppys ξεχνάς τα platy και τους ξιφοφόρους,ειδικά με τα 2α ιβρυδίζουν.

3)Δεν έχεις σκεφτεί βλέπω να παίξεις με βυθόψαρα ή γαρίδες!!! Σε 120lt και με αρκετή βλάστηση είναι ότι πρέπει!

4)Σε αυτά τα λίτρα καλό είναι να βάλεις 2 αρσενικά με 6 θυληκά guppy.Σε 2 μήνες δεν θα βλέπεις ενυδρείο από τις γέννες!!!!

5)Αν κρατήσεις χαμηλά το ph (το οποίο δεν αναφέρεις πόσο είναι) θα μπορούσες να βάλεις αρλεκίνους ή ροδόστωμμα και θα είχες ένα πανέμορφο βιότοπο.

ελπίζω να μην σε κούρασα και πραπάντων να σε βοήθησα.

Εύχομαι να το χαρείς!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...