Jump to content

Nano Reef


crown

Recommended Posts

πριν 3 μήνες ξεκίνησα την ενασχόληση μου με το θαλασσινό ενυδρείο. και θέλω να το παρουσιάσω για να με βοηθήσετε να το βελτιώσω, πώς θα βάλω φωτο?

Link to comment
Share on other sites

Θα επιλέξεις "εξελιγμένη επεξεργασία" και εκεί σου δίνει την επιλογή για για επισύναψη αρχείου εικόνας

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ

το ενυδρείο είναι diy με διαστάσεις 35-35-60 φίλτρο πλάτης για να κρύβει τον εξοπλισμό,

600λ αντλία για το φίλτρο(το γκρι φιλτράκι εχει βγει), ανθρακας και αντιφώσφορος σκιμμερ sk 300 , 2000l wave maker ,

φωτισμός 1x24w t5 10000k και 1x24 20000k μπλέ

7 κιλά βράχο

8κιλά αραγονήτη

2 amphiprion ocellaris

μερικά μανιταράκια

ζοανθους και μια sinularia

τελικά φωτο το απογευμα γιατί αυτές που έχω είναι που έχω είναι πολύ μεγάλες για να ανέβουν.

Link to comment
Share on other sites

Μου άρεσε το στήσιμο του βράχου.... αυτό το κλιμακωτό που έχει.

Άντε σιγά σιγά να προστεθούν και άλλα μανιτάρια, ζωανθοί κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Μου άρεσε το στήσιμο του βράχου.... αυτό το κλιμακωτό που έχει.

Άντε σιγά σιγά να προστεθούν και άλλα μανιτάρια, ζωανθοί κλπ...

Ωραιο στησιμο οντως.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ παιδιά, να είσαστε καλά.

για να βάλω καμία euphylia και καμία ricordea τι άλλο θα χρειαστώ(φώτα, πρόσθετα κτλ?)

τα κοράλλια πόσο χρόνο αντέχουν κατα τη μεταφορά? έχουν πρόβλημα με τη θερμοκρασία?

Έγινε επεξεργασία - crown
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το ριφάκι σου.Να προσέχεις παραμέτρους και άστο να ωριμάσει.Απο καθαριστές τι έχεις?Τα είδη Euphillia είναι πολλά και δεν θέλουν πολύ φώς.Μπορείς να δοκιμάσεις με προσθήκη στρόνδιου και φαγητό στο στόμα 2 φορές την εβδομάδα.Πρόσεχε γιατί γίνονται μεγάλες.Πρέπει να μετράς ασβέστιο μαγνήσιο και ΚΗ.Στα λίγα λίτρα οι αλλαγές στις παραμέτρους δεν είναι καλές.Βάλε ξένια οπωσδήποτε.Σρούμς και ζοάνθους και άστο να οριμάσει.Για τις Ρικορδέες είναι πολλά τα είδη και ανάλογα έχουν απαιτήσεις σου στέλνω πμ. με εναν γρήγορο οδηγό.Πρόσεχε τι θα βάζεις μέσα ανάλογη μελέτη για να αποφύγεις λάθη.Προπαντώς άσε το τάνκ να ωριμάσει.Μου αρέσουν οι κοραλίνες στους βράχους είσαι σε σωστό δρόμο.Η μεταφορά είναι και λίγο ρουλέτα αλλά με καλή συσκευασία όλα μπορούν να γίνουν,Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση. πολύ χρήσιμο και αυτό για τις ricordeas.

στρονδιο μαγνήσιο και ασβέστιο πρέπει να μετράω κάθε φορά και να βάζω ή γίνεται με κάποια ρουτίνα?

φαγητό εννοείς πλανκτόν που πουλανε έτοιμο σε υγρή μορφή σαν τροφή για κοράλια?

η ξενια τι προσφέρει?

20 ώρες ταξίδι γθια τα κοραλλια με αυτές τις θερμοκρασίες δεν θα μου πρότεινες να το δοκιμάσω?

για καθαριστές έχω 3 σαλιγγάρια (προσφορά φιλου)

Έγινε επεξεργασία - crown
Link to comment
Share on other sites

Μετράς όποια παράμετρο νερού θες μετά απο μια αλλαγή νερού. Μετά απο κάποιο διάστημα, ας πούμε 10μέρες, ξαναμετράς. Αν έχεις απώλειες τότε υπολογίζεις πόσο θα συμπληρώνεις κάθε μέρα (πχ. αν θες 10ml Ca την εβδομάδα, θα ρίχνεις 1.5ml την ημέρα). Απλά μετά απο κάποιο διάστημα θα επιτηρείς αν η ανάπτυξη των κοραλλιών ξεπερνά την δοσολογία που προσθέτεις.

Φαγητό πουλάνε σε καταστήματα, και ναι είναι σε υγρή μορφή. Το αν χρειάζεται εξαρτάται απο τα κοράλλια που θα κρατήσεις.

Η Ξένια δεν προσφέρει τίποτα, κοράλλι είναι :D

Link to comment
Share on other sites

πολλές απορίες μου λύθηκαν μέσα σε λίγο χρόνο. να είσαστε καλά παιδιά...

θα επανέλθω

πολύ όμορφο κοραλλάκι η χενια( :poster_oops: νόμισα ότι έχει κάποια εκπληκτική ιδιότητα)

Link to comment
Share on other sites

για τα soft και αργότερα κάποια lps κοραλλια τι συμπληρώματα θα χρειαστώ?

η κοραλλίνη τι θέλει για να αναπτυχθεί?

μα προσθήκη trace,ca, iodine είμαι καλά?

Link to comment
Share on other sites

Δεν προσθέτεις τίποτα αν δεν δεις έλλειψη. Λέγοντας αυτό το να προσθέσεις αυτά που λες χωρίς μέτριση πιθανόν να κάνει μόνο κακό. Σκοπός των συμπληρωμάτων είναι η σταθερότητα στις παραμέτρους νερού ή την αύξηση σε ένα επιθυμητό βαθμό. Δεν ρίχνουμε συμπληρώματα γιατί έτσι μας έχουν πει...

Τα μαλακά κοράλια "τρώνε" ελάχιστα στοιχεία απο το νερό. Κάποια ιχνοστοιχεία τα καταναλώνουν αρκετά αλλά και πάλι νομίζω με απλές αλλαγές νερού τα μαλακά κοράλια θα πολλαπλασιάζονται εύκολα.

Υπάρχουν πολλά είδη LPS. Ένα Galaxea για παράδειγμα μπορεί να απορροφήσει περισσότερο ασβέστιο απο ένα Cynarina. Το τι συμπληρώματα θες όπως είπα εξαρτάται απο την κατανάλωση που έχεις.

Η κοραλλίνη θέλει ότι θέλουν τα κοράλλια με λίγα λόγια.

Μη μπεις στο τρυπάκι να ρίχνεις ότι σου λένε χωρίς να ξέρεις τι κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο φίλε μου.είσουν κατατοπιστηκότατοσ. τώρα έχω μόνο πολύποδες μανητάρια και μια sinularia. σε κανένα 2μηνο θέλω να βάλω μία euphylia, 1gree star polyp, 1 sun corall.

οπότε πρώτα τεστάκια, θα πάρω ca mg και kh, της sera μπορώ να βρώ εδώ, είναι εντάξει κάνουν τη δουλειά?

Link to comment
Share on other sites

Η Sera σαν εταιρία έχει μεγάλες διακυμάνσεις στα αποτελέσματα των test.

Για παράδειγμα στο kH πάει ανα μονάδα kH. Ενώ μια πιο αξιόπιστη εταιρεία θα πάει ανα 0.2-0.3dkH. Γενικά την εταιρία Sera θα την χρησιμοποιούσα μονο για γλυκού νερού.

Link to comment
Share on other sites

εγκυκλοπαίδεια είσαι!!!!!

έγινε τα τεστ που ανέφερα είναι αρκετα?

trace πώς προσθέτω?( αν προσθέτω)

Link to comment
Share on other sites

Από τα πιο αξιόπιστα για θαλασσινό θεωρούνται της Salifert http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=40045 και η καινούργια σειρά της Red Sea

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=57980

Link to comment
Share on other sites

Τα "trace" είναι τα ιχνοστοιχεία. Αυτά κατα μεγάλο ποσό συμπληρώνονται με της αλλαγές νερού και το αλάτι. Ουδέποτε χρειάστηκε να συμπληρώσω ιχνοστοιχείο σε θαλασσινό ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

σήμερα το πρωί πριν ανοίξουν τα φώτα ρίχνω μια ματιά στο ενυδρείο και λέπω αυτό...η sinularia να έχει σκύψει πάνω από το zoathus

παίζει να κάνει επίθέσεις στα ζοανθους η sinularia?? πρώτη φορά έγειρε προσ εκείνο το σημείο.

post-28219-0-22815400-1324208124_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - crown
Link to comment
Share on other sites

Επιθέσεις με αυτόν τον τρόπο δεν κάνουν τα κοράλλια... μην σε ανησυχεί.

Γενικά όλα τα μαλακά κατά καιρούς έχουν τέτοια..."κρεμάσματα", απλά έχε τον νου σου μην τυχόν αρχίσει και ασπρίζει ή λειώνει το κοράλλι, που τότε θα μπορούσε να είναι ένδειξη ανησυχίας για την υγεία του.

Link to comment
Share on other sites

πάλι καλά, η sinularia είναι σε μεγάλα κέφια δεν τη φοβάμαι τώρα. σε αντίθεση με ένα frag zoanthus που έχει 5 μέρες να ανοίξει και πιστευω ότι αποδήμησε....είχε βγάλει πάνω του μερικά κιτρινα στιγματάκια. τα υπόλοιπα τα βλέπω καλά όμως.

Link to comment
Share on other sites

Τα Sinularia, όπως και τα περισσότερα μαλακά κοράλλια τείνουν να σκύβουν κάθε τόσο και λίγο.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή δεν πειράζει το ένα κοραλλλι να τοποθετείτε σε θέση που να φτάνει το άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...