Jump to content

Ενυδρειο Με Αφρικανες


kats13

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα τη βοήθεια σας. Πριν από 2 χρόνια μου χάρισαν ένα ενυδρείο. H αλήθεια είναι ότι τους πρώτους μήνες βασίστηκα αποκλειστικά και μόνο σε συμβουλές από pet μαγαζιά. Αρκετά αργότερα άρχισα σιγά σιγά να διαβάζω σε forum.

To ενυδρείο είναι σε διαστάσεις 80(μ)34(υ)χ35(π).

Μέσα έχω 2 παπαγαλόψαρα (μετά έμαθα τη ιστορία) και 5 κιχλίδες labidochromis.

Οι κιχλίδες στην αρχή ήταν σε αναλογία 1-2, αργότερα το ένα θηλυκό πέθανε και έχω μείνει με τα 2 αρχικά και 3 παιδάκια.

Από όσα έχω διαβάσει καταλαβαίνω ότι, αφενός δεν ταιριάζουν μεταξύ τους και αφετέρου το ενυδρείο είναι πολύ μικρό για τα ψάρια. ΤΙ με συμβουλεύετε να κάνω?

Ευχαριστώ

post-48121-0-48799200-1323892298_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 198
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για το παπαγαλοψαρο δε λεω τιποτα.

Αν δεις τη φωτογραφια που ανεβασες,διαπιστωνεις αμεσως πως το ενυδρειο ειναι μικρο για τα συγκεκριμενα ψαρια.

Βγαλε τα αγγελια να τα δωσεις,και διαβασε ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα τη βοήθεια σας. Πριν από 2 χρόνια μου χάρισαν ένα ενυδρείο. H αλήθεια είναι ότι τους πρώτους μήνες βασίστηκα αποκλειστικά και μόνο σε συμβουλές από pet μαγαζιά. Αρκετά αργότερα άρχισα σιγά σιγά να διαβάζω σε forum.

To ενυδρείο είναι σε διαστάσεις 80(μ)34(υ)χ35(π).

Μέσα έχω 2 παπαγαλόψαρα (μετά έμαθα τη ιστορία) και 5 κιχλίδες labidochromis.

Οι κιχλίδες στην αρχή ήταν σε αναλογία 1-2, αργότερα το ένα θηλυκό πέθανε και έχω μείνει με τα 2 αρχικά και 3 παιδάκια.

Από όσα έχω διαβάσει καταλαβαίνω ότι, αφενός δεν ταιριάζουν μεταξύ τους και αφετέρου το ενυδρείο είναι πολύ μικρό για τα ψάρια. ΤΙ με συμβουλεύετε να κάνω?

Ευχαριστώ

1) να βρεις καπου να δωσεις τα ψαρια σου ( ολα )

2) να κανεις ενα καλο καθαρισμα στο ενυδρειο σου ετσι ωστε να ειναι ετοιμο για το καινουργιο σου σεταπ

3) και απο εκει και περα να συζητησουμε για το τι μπορεις να βαλεις στο ενυδρειο σου και τι σου αρεσει , ενημερωτικα και μονο οι επιλογες σε Αφρικη που εχεις ειναι λιγες ( λογο λιτρων ) .

Link to comment
Share on other sites

Να τα δώσω όλα?

ναι :)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

Επειδή σκέφτομαι να αγοράσω μεγαλύτερο ενυδρείο, ίσως και να κρατήσω και το υπάρχον, το ενδεχόμενο να τα διατηρήσω σε μεγαλύτερο παίζει?

Η κάτι από τα 2 πρέπει να φύγει οπωσδήποτε?

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να κρατήσεις τα labido θα πρέπει να τα βάλεις σε μεγαλύτερο ενυδρείο το λιγότερο 180 λίτρα και 1 μέτρο μήκος. Θα διαφωνήσω με τον Γιώργο για τις λίγες επιλογές στο υπάρχων ενυδρείο από Αφρική και μπορείς να δεις παρακάτω μερικές από το άρθρο του Vaggef που σου πρότεινε ο Στράτος να διαβάσεις. Υπέροχα ψάρια που θα λάμψουν σε ένα species ενυδρείο.

1. Χαρέμι Neolamprologus occelatus

2. Χαρέμι Neolamprologus stappersi (melagris)

3. Χαρέμι Lamprologus callipterus

4. Ζευγάρι από Julidochromis transcriptus με χαρέμι N.Multifaciatus ή Ν.Brevis ή Α.Compressiceps "shell"

5. Ζευγάρι Ν.Brichardi

6. Ζευγάρι N.pulcher

7. Zευγάρι N.Caudopunctatus

8. Zευγάρι ή ομάδα των 6+ ατόμων Ertemodus Cyanostictus

:)

Link to comment
Share on other sites

ok, ευχαριστώ για τις απαντήσεις, είμαι σε αναζήτηση καταρχάς μεγαλύτερου ενυδρείου και από αυτό θα εξαρτηθεί πως θα προχωρήσω.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να κρατήσεις τα labido θα πρέπει να τα βάλεις σε μεγαλύτερο ενυδρείο το λιγότερο 180 λίτρα και 1 μέτρο μήκος. Θα διαφωνήσω με τον Γιώργο για τις λίγες επιλογές στο υπάρχων ενυδρείο από Αφρική και μπορείς να δεις παρακάτω μερικές από το άρθρο του Vaggef που σου πρότεινε ο Στράτος να διαβάσεις. Υπέροχα ψάρια που θα λάμψουν σε ένα species ενυδρείο.

1. Χαρέμι Neolamprologus occelatus

2. Χαρέμι Neolamprologus stappersi (melagris)

3. Χαρέμι Lamprologus callipterus

4. Ζευγάρι από Julidochromis transcriptus με χαρέμι N.Multifaciatus ή Ν.Brevis ή Α.Compressiceps "shell"

5. Ζευγάρι Ν.Brichardi

6. Ζευγάρι N.pulcher

7. Zευγάρι N.Caudopunctatus

8. Zευγάρι ή ομάδα των 6+ ατόμων Ertemodus Cyanostictus

:)

Κωστη το λιγες παει ως προς

1) κοχυλοψαρα ( χαρεμι )

2) καποιο ζευγαρι απο τα παραπανω

Απλα καλα εκανες και εβαλες ακριβος τα ειδη που μπορει να φιλοξενησει ο φιλος :D

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω πως το λές, απλά τα κοχυλόψαρα μεταξύ τους, όπως και τα πετρόψαρα μεταξύ τους είναι τόσο διαφορετικά που δεν συνιστούν απλά δυο επιλογές. Θα δεις εντελώς άλλα πράγματα από τα Brichardi, άλλα από τα Punks, άλλα από τα Julies κ.ο.κ

Το μόνο σίγουρο είναι να ξανασκεφτείς το θέμα παπαγαλόψαρο. Η φύση και τα δημιουργήματα της είναι απείρως ομορφότερα κατά την γνώμη μου.

:)

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ απόλυτα, απλά όπως και να είναι τα έχω 2 χρόνια και τα λυπάμαι να τα δώσω

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρεις περισσότερη χαρά αν έχεις μια σωστή ψαροσύνθεση...

Δες λίγο τα προφίλ των ψαριών της Αφρικής και μετά τα παπαγαλόψαρα θα σου φανούν... δεν μπορώ να εκφραστώ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

τελικά προχώρησα στη λύση του μεγαλύτερου ενυδρείου. Αγόρασα μεταχειρισμένο ένα RIO 300 και θα ήθελα τη βοήθειας σας προκειμένου αυτή τη φορά να στηθεί ένα σωστό ενυδρείο.

Καταρχάς να πω ότι έχω σκοπό, να μεταφέρω τα labido από το παλιό. Στόχος είναι πρώτα να στηθεί το καινούργιο και μετά να γίνει η μετάβαση των labido. Τα παπαγαλόψαρα και o pleko θα φύγουν.

Ξεκινώντας λοιπόν το στήσιμο σιγά σιγά, θελω να ρωτήσω τα εξής (σε πρώτη φάση):

1. Πρέπει να αγοράσω θερμάστρα, πόσα watt χρειάζεται? Από παρουσιάσεις άλλων παιδιών είδα ότι έχουν 300.

2. Το ενυδρείο έχει το μαμήσιο εσωτερικό φίλτρο του. Θα χρειαστώ και εξωτερικό? Και τι δυνατοτήτων?

3. Επιλογή υποστρώματος και πετρών.

Αυτά σε πρώτη ενέργεια, οποιαδήποτε βοήθεια, συμβουλή θα έλεγα απαραίτητη :D

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

τελικά προχώρησα στη λύση του μεγαλύτερου ενυδρείου. Αγόρασα μεταχειρισμένο ένα RIO 300 και θα ήθελα τη βοήθειας σας προκειμένου αυτή τη φορά να στηθεί ένα σωστό ενυδρείο.

Καταρχάς να πω ότι έχω σκοπό, να μεταφέρω τα labido από το παλιό. Στόχος είναι πρώτα να στηθεί το καινούργιο και μετά να γίνει η μετάβαση των labido. Τα παπαγαλόψαρα και o pleko θα φύγουν.

Ξεκινώντας λοιπόν το στήσιμο σιγά σιγά, θελω να ρωτήσω τα εξής (σε πρώτη φάση):

1. Πρέπει να αγοράσω θερμάστρα, πόσα watt χρειάζεται? Από παρουσιάσεις άλλων παιδιών είδα ότι έχουν 300. 300 watt

2. Το ενυδρείο έχει το μαμήσιο εσωτερικό φίλτρο του. Θα χρειαστώ και εξωτερικό? Και τι δυνατοτήτων? Το εσωτερικό θα το κρατήσεις θα το εμπλουτίσεις με βιολογικό υλικό και εκεί θα μπεί και ο θερμαντήρτας στο διμαέρισμα του φίλτρου που είναι για τον θερμαντήρα. Εξωτερικό φίλτρο είναι καλό να έχεις και για ασφάλεια και βέβαια πιο πολλή βιολογία συνολικά ,ενα φίλτρο με 1000 λτ/'ωρα πιστεύω οτι είναι καλό

3. Επιλογή υποστρώματος και πετρών.Άμμο χαλαζιακή ή αραγωνίτη ή ανάμεικτο ,πέτρες ασβεστολιθικές ή και οτι βρείς

Αυτά σε πρώτη ενέργεια, οποιαδήποτε βοήθεια, συμβουλή θα έλεγα απαραίτητη :D

Ευχαριστώ

Πες ,μας τις μετρήσεις σου σε ph ,gh ,kh

:)

Link to comment
Share on other sites

Σωκράτη ευχαριστώ,

δεν το έχω στήσει ακόμα το ενυδρείο, για την ακρίβεια δευτέρα παραλαμβάνω.

Link to comment
Share on other sites

αντε με το καλο να γενηθει ακομη ενας αφρικανος!

Link to comment
Share on other sites

αντε με το καλο να γενηθει ακομη ενας αφρικανος!

ταγκανίκας αφρικανος να προσθέσω :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι για φίλτρο το fluval 405, καμιά άλλη πρόταση?

αυτά τα κινέζικα τα sun sun λένε τίποτα? ή τα JBL?

Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι για φίλτρο το fluval 405, καμιά άλλη πρόταση?

αυτά τα κινέζικα τα sun sun λένε τίποτα? ή τα JBL?

Απο την στιγμή που εχεις το εσωτερικό φιλτρο του juwel μπορεις να παρεις και το fluval 305 για οικονομια.....αλλα αν σκοπέυεις στο μέλλον να μεγαλώσεις κι άλλο τα λίτρα σου προχώρα στην αγορα του 405.

Προσωπικά προτιμώ κατι επώνυμο και αξιοπιστο παρα τα κινεζικα!

Επειδή και εγω εχω στο ενυδρειο το εσωτερικό φιλτρο της juwel εχω κάνει το εξής:

Eχω γεμίσει το εξωτερικό μου φιλτρο με βιολογικό υλικό και το εσωτερικό μου ειναι γεματο με σφουγκάρια.

H μηχανική και βιολογική υποστηριξη που σου προσφερουν τα σφουκγαρια στο εσωτερικό ειναι φοβερό πλεονέκτημα συν οτι το νερό στο ενυδρειο σου θα είναι διαυγές!!!

Επίσης με αυτο τον τρόπο γλυτώνεις την διαδικασία ανοιγματος του εξωτερικού φιλτρου αφου δεν θα εχει σφουγκάρια να μπουκώνουν!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον PRINCE..αυτό έχω κάνει και εγώ έπειτα από συμβουλές του!

Με το εσωτερικό της Juwel και με ένα fluval 305 ή με ένα eheim 2217(που θα το βρεις εύκολα από αγγελία) πιστεύω πως είσαι μια χαρά!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις, λογικά θα καταλήξω σε ένα από τα παραπάνω (fluval 305 ή με ένα eheim 2217), είναι και σχετικά οικονομικά.

Αύριο με το καλό παραλαμβάνω το ενυδρείο, οπότε τις επόμενες ημέρες θα σας κουράσω με τις αρχάριες ερωτήσεις μου.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση, σκέφτομαι να προσθέσω στο υφιστάμενο σε λειτουργία ενυδρείο, βιολογικό υλικό το οποίο να χρησιμοποιήσω μετά στο καινούργιο φίλτρο. Έχει νόημα?

και πόσο καιρό θα κάνει να μπολιάσει από το υπόλοιπο βιολογικό υγρό. Μήπως αν έβαζα τίποτα υγρά βακτήρια κτλ θα βοηθούσε?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ναί είναι πολύ καλό να τοποθετήσεις βιολογικό υλικό στο ήδη στρωμένο ενυδρείο και μετά να μεταφέρεις το υλικό στο καινούριο.Θα χρειαστεί όμως καιρός,τουλάχιστον δύο μήνες. Μια ακόμα καλή ιδέα είναι να βάλεις στρωμένα υλικά από το παλιό (πέτρες,φυτά) στο καινούριο μαζί με την προσθήκη νέων.Έτσι θα αναπτυχθεί γρηγορότερα η βιολογία στο καινούριο.

Link to comment
Share on other sites

Ναί είναι πολύ καλό να τοποθετήσεις βιολογικό υλικό στο ήδη στρωμένο ενυδρείο και μετά να μεταφέρεις το υλικό στο καινούριο.Θα χρειαστεί όμως καιρός,τουλάχιστον δύο μήνες. Μια ακόμα καλή ιδέα είναι να βάλεις στρωμένα υλικά από το παλιό (πέτρες,φυτά) στο καινούριο μαζί με την προσθήκη νέων.Έτσι θα αναπτυχθεί γρηγορότερα η βιολογία στο καινούριο.

που το στηρίζεις αυτο φιλε μου?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση, σκέφτομαι να προσθέσω στο υφιστάμενο σε λειτουργία ενυδρείο, βιολογικό υλικό το οποίο να χρησιμοποιήσω μετά στο καινούργιο φίλτρο. Έχει νόημα?

Και βέβαια έχει νόημα!

Ομως η βιολογια δεν θα αναπτυχθεί σε όλο το νεο υλικό....όσο και αν το αφησεις μέσα θα αναπτυσεται όσο χρειαζεται....

Αναγκαίο είναι όμως εδώ να εμπλουτίζεις με βακτήρια τη βιολογία σου στο νεο ενυδρειο για ενα μηνα τουλάχιστον.

Επίσης μπορείς να πάρεις όλο το νερό απο το στρωμένο ενυδρειο καθως και το βιολογικό του υλικό....με αυτα βοηθάς το νέο ενυδρείο πολύ περισσότερο!

και πόσο καιρό θα κάνει να μπολιάσει από το υπόλοιπο βιολογικό υγρό. Μήπως αν έβαζα τίποτα υγρά βακτήρια κτλ θα βοηθούσε?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...