Jump to content

Ενυδρειο Με Αφρικανες


kats13

Recommended Posts

Όλο το νερό - βιολογία δεν μπορώ να το πάρω απο την αρχή τουλάχιστον, καθώς για ενα διάστημα θα δουλέψουν παράλληλα. Θα προσθέσω όμως στο παλίο. Θα τα δούμε και αναλυτικά όταν έρθει η ώρα. Προς το παρών, μόλις παρέλαβα και δεν υπάρχω απο το κουβάλημα, είναι όμως κουκλί !!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 198
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αντε καλογέμιστο!!!! :)

Βαλτο στη θέση του καμάρωσε το άδειο :P ....σκέψου πως θες να γινει...διαβασε πάρε ιδέες και τα ξαναλεμε για ότι χρειαστείς!

Link to comment
Share on other sites

Όλο το νερό - βιολογία δεν μπορώ να το πάρω απο την αρχή τουλάχιστον, καθώς για ενα διάστημα θα δουλέψουν παράλληλα. Θα προσθέσω όμως στο παλίο. Θα τα δούμε και αναλυτικά όταν έρθει η ώρα. Προς το παρών, μόλις παρέλαβα και δεν υπάρχουμε απο το κουβάλημα, είναι όμως κουκλί !!!

γκουχ γκουχ ! :)

Τα τελευταία 3 μέτρα το δεξί χέρι απλά κοκάλωσε και πήγαινε ...

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Το στηρίζω στο ότι ότι υλικό διακόσμησης και φυτά που υπάρχουν σε ένα παλιό ενυδρείο είναι γεμάτα από βιολογία.Για αυτό εξάλου λέμε ότι ένα καινούριο ενυδρείο θέλει πολύ καιρό για να στρώσει,τουλάχιστον έξι μήνες ώστε κάθε του πιθαμή να είναι βιολογικά ζωντανή. Ποτέ δεν έχω ρίξει βακτήρια σε καινούριο ενυδρείο,πάντα μπόλιαζα από το παλιό το καινούριο και με προσεκτικό τάισμα και ιχθυοφόρτση όλα πήγαν καλά και το σημαντικότερο χωρίς απώλειες.

Link to comment
Share on other sites

Το στηρίζω στο ότι ότι υλικό διακόσμησης και φυτά που υπάρχουν σε ένα παλιό ενυδρείο είναι γεμάτα από βιολογία.Για αυτό εξάλου λέμε ότι ένα καινούριο ενυδρείο θέλει πολύ καιρό για να στρώσει,τουλάχιστον έξι μήνες ώστε κάθε του πιθαμή να είναι βιολογικά ζωντανή. Ποτέ δεν έχω ρίξει βακτήρια σε καινούριο ενυδρείο,πάντα μπόλιαζα από το παλιό το καινούριο και με προσεκτικό τάισμα και ιχθυοφόρτση όλα πήγαν καλά και το σημαντικότερο χωρίς απώλειες.

Ο καθένας έχει τον τρόπο στρωσίματος που έχει μάθει και του βγαίνει από την πείρα του ,αλλά φαντάζομαι και νομίζω οτι πιθανόν να συμφωνείς και εσύ ότι το μεγαλύτερο φορτίο βιολογίας ενός ενυδρείου βρίσκεται μέσα στο βιολογικό υλικό που είναι στο φίλτρο. :)

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως και συμφωνώ στο ότι το βασικό βιολογικό φορτίο βρίσκεται στα βιολογικά υλικά που είναι στα φίλτρα απλά σε καινούριο ενυδρείο συμβάλει πολύ να του βάλεις και κάποια στρωμένα υλικά από ήδη στρωμένο ενυδρείο.Στα δύο φίλτρα που έχω ειναι φουλ στα βιολογικά υλικά από αστέρια της rena,siporax,eheim sump pro και μόνο στο εσωτερικό του juwel πάνω πάνω έχω υαλοβάμβακα για τα αιωρούμενα σωματίδια..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα να ρωτησω κατι, επειδη η μια λαμπα μου ειναι καμμενη και δεν ξερω τι τυπου ουτε ποσα watt ειναι καθως εχει ξεθωριασει τι να αγορασω? η αλλη που λειτουργει ειναι χρωματος ασπρο.

Μπορω να παρω και απλη λαμπα απο μαγαζι με ηλεκτρολογικα?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

To RIO 300 έχεις ε;2 χ Τ5 54W παίρνει νομίζω..

Δεν νομίζω να υπάρχουν λάμπες σε καταστήματα με ηλεκτρονικά..μόνο σε μαγαζιά με ενυδρειακά!Είναι λίγο παράξενες δηλαδή σε αναλογία μήκος-Watt αυτές..

Πάντως να ξέρεις οτι μία λάμπα σου φτάνει και σου περισσεύει..τα αφρικανάκια δεν αρέσκονται και πολύ στον πολύ φωτισμό..

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ομως πως το φωτιστικο του Ριο δεν αναβει με μια λαμπα.Τουλαχιστον το δικο μου οταν ειχα το συγκεκριμενο ενυδρειο δεν αναβε.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ομως πως το φωτιστικο του Ριο δεν αναβει με μια λαμπα.Τουλαχιστον το δικο μου οταν ειχα το συγκεκριμενο ενυδρειο δεν αναβε.

επιβεβαιώνω, ούτε το δικό μου (rio 240) αν και θα το ήθελα

(περιμένω λευκή ταινία led 1 μέτρου μήπως τα αντικαταστήσω..)

Link to comment
Share on other sites

Ανάβει κανονικά με 1 λάμπα δεν έχει πρόβλημα, έτσι άλλωστε διαπίστωσα ότι η μια είναι καμμένη. Οπότε μένω με τη μια και βλέπουμε.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι τότε θα σε σώσουν 2 ταινίες led.. :P

περιμένω το δέμα αλλά είναι κάπου στο δρομο μπλεγμένο με κάρτες δώρα και ευχές και αργεί!!!...

Link to comment
Share on other sites

Ανάβει κανονικά με 1 λάμπα δεν έχει πρόβλημα, έτσι άλλωστε διαπίστωσα ότι η μια είναι καμμένη. Οπότε μένω με τη μια και βλέπουμε.

Ευχαριστώ

Μείνε όπως είσαι μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά. μια ερώτηση για την άμμο, πήγα σε μια μάντρα να πάρω χαλαζιακή και είχε κάτι σακιά (χάρτινη συσκευασία) με άμμο που όπως μου είπε χρησιμοποιείται σε βιομηχανικά δάπεδα. Είναι κατάλληλη. Επίσης ήταν πολύ λεπτή (0,5 mm).

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά. μια ερώτηση για την άμμο, πήγα σε μια μάντρα να πάρω χαλαζιακή και είχε κάτι σακιά (χάρτινη συσκευασία) με άμμο που όπως μου είπε χρησιμοποιείται σε βιομηχανικά δάπεδα. Είναι κατάλληλη. Επίσης ήταν πολύ λεπτή (0,5 mm).

Σε βιομηχανικά δαπεδα βαζουν διάφορα είδη άμμου.

Βάζουν και χαλαζιακή αλλα βάζουν και αλλα τεχνιτα είδη αμμου.....γενικά υπάρχει μια ποικιλία στα υλικά που χρησιμοποιούνται ως αδρανή, για τα βιομηχανικά δαπεδα.

Θα έλεγα να ΜΗΝ την χρησιμοποιήσεις αφού δεν γνωρίζεις τι ακριβώς είναι.

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμή που εχεις το εσωτερικό φιλτρο του juwel μπορεις να παρεις και το fluval 305 για οικονομια.....αλλα αν σκοπέυεις στο μέλλον να μεγαλώσεις κι άλλο τα λίτρα σου προχώρα στην αγορα του 405.

Προσωπικά προτιμώ κατι επώνυμο και αξιοπιστο παρα τα κινεζικα!

Επειδή και εγω εχω στο ενυδρειο το εσωτερικό φιλτρο της juwel εχω κάνει το εξής:

Eχω γεμίσει το εξωτερικό μου φιλτρο με βιολογικό υλικό και το εσωτερικό μου ειναι γεματο με σφουγκάρια. Τελικά πήρα το fluval 305. Μια ερώτηση όταν λες να το γεμίσω βιολογικό υλικό, πέρα από τα 3 δοχεία που έχει, να αφαιρέσω τελείως το πλαστικό με τα σφουγγάρια και να βάλω και εκεί βιολογικό? Νομίζω οτι κάπου είχα διαβάσει ότι δεν δουλεύει έτσι.

H μηχανική και βιολογική υποστηριξη που σου προσφερουν τα σφουκγαρια στο εσωτερικό ειναι φοβερό πλεονέκτημα συν οτι το νερό στο ενυδρειο σου θα είναι διαυγές!!!

Επίσης με αυτο τον τρόπο γλυτώνεις την διαδικασία ανοιγματος του εξωτερικού φιλτρου αφου δεν θα εχει σφουγκάρια να μπουκώνουν!

Επίσης ο θερμαντήρας που πήρα (300watt) σε μήκος δεν χωράει μέσα στο φίλτρο, οπότε αναγκαστικά τον βάζω απέξω, υπάρχει κάποια συγκεκριμένη θέση που ενδείκνυται να τοποθετηθεί?

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που το νερό κυκλοφορεί γύρο από το θερμοστάτη , δεν έχεις πρόβλημα .

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα το fluval 305. Μια ερώτηση όταν λες να το γεμίσω βιολογικό υλικό, πέρα από τα 3 δοχεία που έχει, να αφαιρέσω τελείως το πλαστικό με τα σφουγγάρια και να βάλω και εκεί βιολογικό? Νομίζω οτι κάπου είχα διαβάσει ότι δεν δουλεύει έτσι.

Οχι....το συγκεκριμένο φιλτρο δούλεψε το κανονικά με τα σφουγκάρια του και βάλε βιολογικό υλικό στα 3 καλαθια!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, έκανα ένα πρόχειρο στήσιμο, περιμένω παρατηρήσεις - διορθώσεις

http://imageshack.us/photo/my-images/805/photo1el.jpg/

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι οτι εχεις φερει πολυ μπροστα της πετρες και δεν θα εχουν ζωνη κολυμβυσης,και κατι αλλο για μενα θα ηταν καλυτερα να εχεις μονο ενα σορο απο πετρες παρα δυο

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτό με τη ζώνη το σκέφτηκα και εγώ. Για τους 2 σωρούς το λες για αισθητικούς λόγους ή πρακτικούς? Γενικά σαν στήσιμο όσον αφορά κρυψώνες είναι λειτουργικό?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτό με τη ζώνη το σκέφτηκα και εγώ. Για τους 2 σωρούς το λες για αισθητικούς λόγους ή πρακτικούς? Γενικά σαν στήσιμο όσον αφορά κρυψώνες είναι λειτουργικό?

Ευχαριστώ

Μια χαρα ειναι,για αισθητικους το λεω αλλα μην ακους εμενα,κανε αυτο που αρεσει εσενα :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι μου αρέσει ετσι οπως το έχεις με δυο λόφους....ενα μεγαλο και ενα μικρό!

Απλά αν θέλεις δωσε λίγο περισσότερο χώρο μεταξύ πετρων και μπροστινού τζαμιού οπως αναφέρει παραπάνω και ο φιλος Βασίλης!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...