Jump to content

Ενυδρειο Με Αφρικανες


kats13

Recommended Posts

ωραία χαίρομαι που σας αρέσει γιατί έφαγα τα χέρια μου βάλε- βγάλε, άλλα έφτιαχνα έξω στο πάτωμα, άλλα μέσα, χαμός.

Σήμερα πήρα και άμμο, οπότε προχωράμε καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 198
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ωραία χαίρομαι που σας αρέσει γιατί έφαγα τα χέρια μου βάλε- βγάλε, άλλα έφτιαχνα έξω στο πάτωμα, άλλα μέσα, χαμός.

Σήμερα πήρα και άμμο, οπότε προχωράμε καλά.

Αυτες η στιγμες ειναι η ωραιοτερες στιγμες του χομπι μας,οποτε απολαυσετες γιατι ειναι μοναδικες. :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, μετά από εργασίες πολλών ωρών κατέληξε κάπως έτσι:

http://img580.imageshack.us/img580/213/photo02112012.jpg

εχτές το απόγευμα γέμισε με νερό και από τις 8 το βράδυ μπήκαν σε λειτουργία και τα 2 φίλτρα.

Έχω βάλει και στα δύο άνθρακα, σφουγγάρια, βιολογικό (προστέθηκε και βιολογικό από το παλιό ενυδρείο), ενυδρειακό βαμβάκι για να απορροφήσει τη θολούρα από την άμμο.

Το θερμαντήρα δεν τον έχω ανάψει ακόμα.

Γενικά τις πέτρες τις πήγα ποιο πίσω και άφησα μια ζώνη για να κολυμπάνε μπροστά.

Σκέφτομαι να το αφήσω 4-5 ημέρες έτσι όπως είναι σε λειτουργία, να ρουφήξουν τα φίλτρα ότι είναι σε πρώτη φάση, να κάνω τις αλλαγές στο εσωτερικό (σκέφτομαι να προσθέσω μερικές πέτρες σε ύψος) και μετά να αρχίσω το στρώσιμο.

Οποιαδήποτε παρατήρηση ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

επίσης έχω ρίξει ποσότητα χοντρικά για 300 λίτρα αντιχλώριο.

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=551

Σχετικά με το βιολογικό, μήπως πρέπει να αρχίσω να ρίχνω λίγη τροφή για να συντηρηθεί το παλιό βιολογικό, ή δεν έχει νόημα?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, μετά από εργασίες πολλών ωρών κατέληξε κάπως έτσι:

http://img580.images...oto02112012.jpg

εχτές το απόγευμα γέμισε με νερό και από τις 8 το βράδυ μπήκαν σε λειτουργία και τα 2 φίλτρα.

Έχω βάλει και στα δύο άνθρακα, σφουγγάρια, βιολογικό (προστέθηκε και βιολογικό από το παλιό ενυδρείο), ενυδρειακό βαμβάκι για να απορροφήσει τη θολούρα από την άμμο.

Το θερμαντήρα δεν τον έχω ανάψει ακόμα.

Γενικά τις πέτρες τις πήγα ποιο πίσω και άφησα μια ζώνη για να κολυμπάνε μπροστά.

Σκέφτομαι να το αφήσω 4-5 ημέρες έτσι όπως είναι σε λειτουργία, να ρουφήξουν τα φίλτρα ότι είναι σε πρώτη φάση, να κάνω τις αλλαγές στο εσωτερικό (σκέφτομαι να προσθέσω μερικές πέτρες σε ύψος) και μετά να αρχίσω το στρώσιμο.

Οποιαδήποτε παρατήρηση ευπρόσδεκτη.

Απο την στιγμή που εβαλές βιολογικό υλικό απο το παλιό ενυδρειο ειναι σαν να εχεις ξεκινήσει την διαδικασία......

Οπότε ριξε τροφή!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το στήσιμο..μερικές βαλισνεριες στην μέση και θα δείξει ακόμα καλύτερο!!

Αν σου έχουν περισσέψει πέτρες δώσε λίγο ύψος και στις 2 στιβάδες σου..μην το φοβάσαι!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, ευχαριστώ για τα σχόλια παίρνω κουράγιο!!!!

μου έχει μείνει μια μεγάλη πέτρα η οποία θέλει σπάσιμο για να μπει. Θα το κάνω τις επόμενες ημέρες.

φυτά μπορώ να βάλω άμεσα ή να περιμένω καλύτερα να βγάλω άνθρακες κτλ, να ανάψω και τη θερμοκρασία να ζεσταθεί πρώτα?

Επίσης μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτά τα quick start προϊόντα για βακτήρια και να τα συντηρήσω μόνο με τροφή ή θέλουν υποχρεωτικά ψάρια από τη δεύτερη ημέρα?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

άνοιξα το θερμαντήρα, προσέθεσα 2-3 πέτρες από το παλιό ενυδρείο έριξα ζωντανά βακτήρια. Χρησιμοποίησα το bio nitrivec (sera). Βακτήρια έβαλα σε αναλογία 1 καπάκι (10ml) ανά 25 lt, οπότε υπολογίζοντας κοντά στα 300 lt, έβαλα 120ml.

Επίσης έριξα και λίγη τροφή για να συντηρείται το φίλτρο.

Με sticks έκανα τις εξής μετρήσεις:

NO3 μεταξύ 0-10 mg/l

NO2 0-0,5

GH >7 0d

KH 6

PH 7,2-7,6

τι κάνω από εδώ και πέρα, βακτήρια να ρίχνω κάθε μέρα? Στο μαγαζί μου είπε να ρίχνω για 1 εβδομάδα το 1/3 της δοσολογίας.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Έχεις δρόμο ακόμα, βάλε λίγα ακόμα βακτήρια αλλά μέχρι εκεί(άποψή μου). Συνεχείς μετρήσεις, πρέπει να ανέβουν οι σκληρότητες και μετά μπλούμ τα labido μέσα. Οι σκληρότητες θα ανέβουν με Seachem Malawi/Victoria Buffer και Seachem Cichlid Lake Salt. Πρέπει να ανεβάσεις ΡΗ, GH, KH και NO2 >0, NO3 >20, ΝΗ3/ΝΗ4 >0. Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

άνοιξα το θερμαντήρα, προσέθεσα 2-3 πέτρες από το παλιό ενυδρείο έριξα ζωντανά βακτήρια. Χρησιμοποίησα το bio nitrivec (sera). Βακτήρια έβαλα σε αναλογία 1 καπάκι (10ml) ανά 25 lt, οπότε υπολογίζοντας κοντά στα 300 lt, έβαλα 120ml.

Επίσης έριξα και λίγη τροφή για να συντηρείται το φίλτρο.

Με sticks έκανα τις εξής μετρήσεις:

NO3 μεταξύ 0-10 mg/l

NO2 0-0,5

GH >7 0d

KH 6

PH 7,2-7,6

τι κάνω από εδώ και πέρα, βακτήρια να ρίχνω κάθε μέρα? Στο μαγαζί μου είπε να ρίχνω για 1 εβδομάδα το 1/3 της δοσολογίας.

Ευχαριστώ

Πότε υπολογίζεις να βάλεις ψάρια ; ρίξε βακτηρίδια για βοήθεια ,θα προτιμούσα να μετρούσες με υγρά τεστ είνια πιο ακριβή απλά το γράφω και δεν επιμένω γιατί έχουμε κρίση.Buffer και ενυδρειακό αλάτο όπως λέει και ο φίλος πιο πάνω θα έλεγα να το ρυθμίσουμε σε δεύτερη φάση.Βοήθησε λοιπόν την βιολογία σου ρίχνε και λίγη τροφή και σύντομα ψάρια

Link to comment
Share on other sites

σε πρώτη φάση θα βάλω τα labido από το παλιό ενυδρείο. Σίγουρα είναι 1 αρσενικό, 1 θηλυκό, 3 από γέννα δεν μπορώ να καταλάβω φύλο. Το πότε εγώ τα έβαζα και σήμερα απλά θέλω να είναι σωστές οι συνθήκες, γιαυτό και σας ρωτάω πώς να συνεχίσω και τι προτείνετε. Για τα sticks το έχω δει παντού, οπότε θα προχωρήσω σε αγορά υγρών.

Μια που θα κάνω παραγγελία, έχετε κάποια πρόταση σε τροφές?

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Άποψή μου τουλάχιστον 2-3 εβδομάδες στρώσιμο με βακτήρια και 4-6 εβδομάδες χωρίς βακτήρια. Από τροφές οτιδήποτε που να είναι πλούσιο σε σπιρουλίνα, εγώ τα δίνω εννοείτε μόνο από επώνυμες μάρκες και κατά προτίμηση πολύ μικρές μπαλίτσες. Stiks ναι αλλά είναι κατά προσέγγιση. Υγρά είναι ποιο ακριβείς. Εγώ π.χ. ελέγχω κάθε 2 μέρες με stiks κάθε εβδομάδα με υγρά. Οποιοιδήποτε άλλη απορία εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Άποψή μου τουλάχιστον 2-3 εβδομάδες στρώσιμο με βακτήρια και 4-6 εβδομάδες χωρίς βακτήρια. Από τροφές οτιδήποτε που να είναι πλούσιο σε σπιρουλίνα, εγώ τα δίνω εννοείτε μόνο από επώνυμες μάρκες και κατά προτίμηση πολύ μικρές μπαλίτσες. Stiks ναι αλλά είναι κατά προσέγγιση. Υγρά είναι ποιο ακριβείς. Εγώ π.χ. ελέγχω κάθε 2 μέρες με stiks κάθε εβδομάδα με υγρά. Οποιοιδήποτε άλλη απορία εδώ είμαστε.

Για τα labido;

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι ξέρω τα labido είναι παμφάγα αλλά εδώ υπάρχει δίλημμα, εγώ π.χ. έχω μέσα φυτά οπότε εάν δεν τα δίνω σπιρουλίνα τα φυτάκια μου πάπαλα. Από κι και πέρα ο καθένας ότι νομίζει, εγώ μιλάω πάντα με την εμπειρία που έχω με το δικό μου το ενυδρείο και με τα δικά μου ψάρια(labido), τώρα εάν κάποιος θέλει να μάθει τα στάνταρ(τυποποιημένα), ψάχνει τα θέματα που έχει το φόρουμ και βλέπουν πια είναι τα προβλεπόμενα για κάθε ψάρι.

Link to comment
Share on other sites

Διατροφή: Παμφάγο ψάρι, το οποίο στο φυσικό του περιβάλλον τρέφεται με ασπόνδυλα και οστρακοειδή, ενώ στο ενυδρείο μας θα δεχθεί και τροφή χαμηλότερης περιεκτικότητας σε πρωτεΐνη, καθώς και φυτικές τροφές και σπιρουλίνα. Οι διατροφικές του συνήθειες το καθιστούν εξαίρεση στην φυτοφάγα ομάδα των mbuna Κιχλίδων της λίμνης Μαλάουι.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως το εθεσες,φανηκε σαν να δινεις εμφαση στη σπιρουλινα.Γι'αυτο και εκανα παρεμβαση.Και βεβαια μπορεις αναμεσα στα ταισματα να δωσεις και σπιρουλινα,και Kelp.

Το ψαρι ομως εξακολουθει να μην ειναι απολυτα χορτοφαγο.

Κι εγω απο πολυχρονη ενασχοληση και απο εμπειρια μιλαω. :)

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως το εθεσες,φανηκε σαν να δινεις εμφαση στη σπιρουλινα.Γι'αυτο και εκανα παρεμβαση.Και βεβαια μπορεις αναμεσα στα ταισματα να δωσεις και σπιρουλινα,και Kelp.

Το ψαρι ομως εξακολουθει να μην ειναι απολυτα χορτοφαγο.

Κι εγω απο πολυχρονη ενασχοληση και απο εμπειρια μιλαω. :)

+1

Link to comment
Share on other sites

Παρενθεση:Οταν λεω εμπειρια,εννοω προσωπικη εμπειρια .Δεν το παιζω παντογνωστης,για να μην παρεξηγηθω.

:)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, 4η ημέρα λειτουργίας του ενυδρείου, μέτρησα τα εξής:

NO3 μεταξύ 0-10 mg/l (sticks)

NO2 0-0,5 (sticks)

GH >7 0d (sticks)

KH 6 (sticks)

PH 8 (liquid)

NH4 0.5 mg/l (liquid)

NH3 0.03 mg/l (liquid)

θερμοκρασία 25 , εχτές το βράδυ πρόσθεσα 5 ml αντιχλώριο και περίπου 40ml βακτήρια, έριξα και λίγη τροφή να συντηρείται η βιολογία.

Τι κάνω? το αφήνω μερικές ημέρες και συνεχίζω να μετράω ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

επίσης επειδή σιγά σιγά αρχίζω να σκέφτομαι και τη σύνθεση των ψαριών σκέφτομαι εκτός απο τα labido που ήδη έχω, για maingano, και acei.

Τι λέτε?

Γενικά στα λίτρα που έχω σηκώνει 3 χαρέμια ή πρέπει να μείνω στα 2?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, 4η ημέρα λειτουργίας του ενυδρείου, μέτρησα τα εξής:

NO3 μεταξύ 0-10 mg/l (sticks)

NO2 0-0,5 (sticks)

GH >7 0d (sticks)

KH 6 (sticks)

PH 8 (liquid)

NH4 0.5 mg/l (liquid)

NH3 0.03 mg/l (liquid)

θερμοκρασία 25 , εχτές το βράδυ πρόσθεσα 5 ml αντιχλώριο και περίπου 40ml βακτήρια, έριξα και λίγη τροφή να συντηρείται η βιολογία.

Τι κάνω? το αφήνω μερικές ημέρες και συνεχίζω να μετράω ?

Ευχαριστώ

Αντιχλώριο εφόσον δεν άλλαξες νερό δεν χρειάζεται.Συνέχισε να υποστηρίζεις την βιολογία σου με δόσεις στρώσιματος και οχι δόσεις συντήρησης ,αυτά θα τα δεις στην συσκευασία του προιόντος που χρησιμοποιείς.Λίγη τροφή και μέτρησεις σε 5 μέρες ,μην βιάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...