Jump to content

Αγνωστη Ασθενεια Η' Ιck


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 170

- Φίλτρανση ( δε θυμαμαι αλλα αρκετα μεγαλος, βιολογικα σφαιριδια κ υαλοβαμβακας):

- Ιστορικό:

- Ψάρια (2 αγγελοψαρα

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 7

- KH:

- GH7:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):<0.01

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0.025

- ΝΟ3 (νιτρικά):1

- Θερμοκρασία: 28 τωρα

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: JBL

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (ασπρες κηλιδες σα σπυρακι,μαλλον ΙCK κ ξησιμο στο κορμο

ΘΕΡΑΠΕΙΑ (Ηδη ειμαι στη 5η μερα με ΕΧΙΤ φαρμακο οπου καποιες κηλιδες εξαφανιζονται κ αλλες δημιοργουνται. Ξεκινησε με μια απο τη μια πλευρα κ 3 απτην αλλη κ τωρα εχει καμια απτη μια κ δυο απτην αλλη.δεν υφισταται λογικη.

-Δοσολογία: 30 σταγονες 1η μερα κ απο 15 τις επομενες

Φωτος δεν εχω ακομα περασει 8α προσπαθησω να ανεβασω οσο ειναι δυνατον. Τι πιστευετε ρε παιδια οτι μπορει να παιζει. Το κουτακι εγραφε οτι κ σε μια μερα θα ειχαν φυγει κατα 80% κ ηδη ειμαι στη 5η...

To Ενυδρειο τοχω περιπου ενα μηνα και κατι κ τα ωαρια μεσα ειναι 2 βδομαδες

Link to comment
Share on other sites

Δε τοχα στρωσει εξ αρχης καλα αλλα ομως ολα τα επιπεδα ηταν σταθερα κ καλα. Δηλαδη εκανα μετρησεις μεχρι κ πριν μια εβδομαδα που εβαλα μπολι κ συνεχισα να κανω..η αμμωνια που ηταν στο <0.025 εχει παει σχεδον 0 οπως κ το ΝΟ2 απλα περιμενα να ανεβει το ΝΟ3 το οποιο ηταν χαμηλα κ αυτο...γενικα κατα ταλλα ολα ειναι σε λογικα πλαισια δε μ εχει ξεφυγει κατι.ετσι νομιζω δηλαδη τοχω ψαξει πολυ...υπαρχει κατι αλλο που δεν εχω σκεφτει?

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε λίγο παραπάνω τη θερμοκρασία σου. Το ικ οφείλεται σε ένα πρωτόζωο το οποίο πάει και "κάθεται" πάνω στο ψάρι με τη μορφή της άσπρης κηλίδας, όπου και αναπαράγεται. Βρισκόμενο πάνω στο ψάρι δεν επηρρεάζεται από το φάρμακο που ρίχνεις. Εσύ όμως αναβάζοντας τη θερμοκρασία επιταχύνεις τον κύκλο ζωής του, το αναγκάζεις να αναπαραχθεί και οι "προνύμφες" του που βρίσκονται ελεύθερες στο νερό είναι πλέον ευάλωτες από το φάρμακο.

Link to comment
Share on other sites

τοχω ηδη στους 28 βαθμους!! Μεχρι ποσο να το ανεβασω ,φοβαμαι μη δε τη παλεψουν τα ψαρια μετα ξερεις στρεσ κλπ...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα αν δεν εισαι σιγουρος για ικ ανεβασε καμια φωτογραφια να σου πει καποιος πιο εμπειρος αν ειναι.. σε περιπτωση που ειναι ικ διαβασε εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=55372 .. εγω αντιμετοπισα το ικ μονο με ανεβασμα της θερμοκρασιας στους 31 βαθμους (σταδιακα οχι αποτομα) σε 3 μερες ειχαν μειωθει τα σημαδια και σε 5 μερες δεν υπηρχε τιποτα ..ουτε τα ψαρακια ουτε τα φυτα εχουν το παραμικρο προβλημα σε αυτη τη θερμοκρασια(στην περιπτωση μου τουλαχιστον) , τωρα ειμαι στην 16 μερα και απο αυριο θα αρχισω να μειωνω ..καλη τυχη !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...