Jump to content

Συγκάτοικοι Για Kribensis


Κώστας φ

Recommended Posts

γειά σας, αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο μου (rio 125 , κάτι λιγότερα απο 100 καθαρα λίτρα) έχω δύο ζευγάρια kribensis ( το ένα θα δωθεί , αφού το άλλο έχει φτιάξει ήδη τη φωλία του) επίσης έχω 3 sae και 2 apple snail.Μπορώ να προσθέσω αλλα 2 sae ? ( ή δε με πέρνει καθόλου και πρέπει να διώξω και τα άλλα τρία sae ?) Βασικα θέλω να έχω λίγο κίνηση στα πάνω στρώματα του ενυδρείου, αν δε κάνουν τα sae για τα λίτρα μου τι άλλα ψάρια μου προτείνεται για συγκάτοικους των kribensis? ξέχασα να πώ ότι το ενυδρείο έχει και κρυψώνες και φυτά :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα εγω θα αφηνα μονο το ενα ζευγαρι kribensis.smile.png

:)

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΡΑΤΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κώστα, στο ίδιο ενυδρείο με το δικό σου διατηρώ ένα και μόνο ζευγάρι p. sacrimontis με μερικούς otocinclus. Σταδιακά αναγκάστηκα να αποχωριστώ όλα τα υπόλοιπα ψαράκια που είχα.

Από την αρχή έφυγαν τα cory, καθώς σε αυτά τα λιτρα δεν έχει ελπίδα κανένα βυθόψαρο όταν έρθει η εποχή αναπαραγωγής. Στη συνέχεια έφυγαν και τα tetra, αφού συχνά πυκνά είχαν δαγκωμένα πτερύγια και η απώλειες κατά την εκτίμηση μου ήταν θέμα χρόνου.

Εδώ η εξέλιξη τυο ενυδρείου μου με τα kribs : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=60187&st=0

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ και για τις 2 απαντήσεις μάλλον και εγω εκεί θα καταλήξω αλλά σκεφτόμουνα μήπως μπορούν να μπούν ένα κοπαδάκι barbus tetrazona (τιγράκια)? το μήκος του ενυδείου μου είναι 80 cm :bigemo_harabe_net-81:

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω άλλο πρόβλημα ,την τελευταία εβδομάδα δεν τα βλέπω καθόλου....όλο χωμένα είναι....ξέρει κανένας γιατί? Το κάνουν όταν γεννάνε? η θηλύκια ιδικά ,δεν βγαίνει από το βαρέλι για κανένα λόγο...ούτε για φαΐ....

Link to comment
Share on other sites

και εμένα έτσι κάνει, αλλα σημερα επαθα κάτι που δεν έχω πάθει με κανενα αλλο ψάρι, πήγα να φυτεύσω ένα φυτό κοντά στη φωλιά τους και ο αρσενικός μου έκανε κανονική επίθεση, απίσευτο............... :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

τελικά έγινα και εγω μπαμπάς,φίλε ΣΤΡΑΤΟ και φιλε theodor 72 είχατε απόλυτο δίκιο, τα 3 sae και το άλλο ζευγαρι έχουν κάτσει σε μια γωνιά του ενυδρείου και δε κουνιούντε καθόλου, ούτε για φαγητό, μόνο αν πέσει τροφή μπροστά τους.το ζευγάρι σε αυτά τα λίτρα πρέπει να είναι μόνο του.Τα μικρά μου είναι μια χαρά κατω απο τη προστασία των γονιώ τους.Αλήθεια αυτές τις 2 μέρες που έχουν ξεμιτίσει τι τροφή τρωνε? Αυτή που ρίχνω εγώ προφανός, πρέπει να πάρω κάποια άλλη τροφή?οι τροφές που ρίχνω είναι:sera vipagran και jbl gala :bigemo_harabe_net-81:

Link to comment
Share on other sites

γεία σε όλους και χρόνια πολλά,καταρχήν τα μικρά μου μεγαλώνουν μια χαρά, αυτό που έχω παρατηρίση είναι οτι βλέπω στην επιφάνεια του χαλικιού άδεια κέλιφοι απο σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες,υπάρχει καποιο πρώβλημα στο νερό ? και πρέπει να το ψάξω, αλλά απο την άλλη δε θα έπρεπε να ψωφήσουν πρώτα τα μικρούλια? μήπως τα Kribensis τρώνε σαλιγκάρια? και αν ναι, θα μπορέσω να βάλω σαλιγκάρια nerite,που είχα σκοπό? ξέχασα να πώ ότι έχω και 2 apple snail, που είναι μια χαρά :cheers:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ βλέπω συχνά άδεια κελύφη από σαλιγκάρια Ramshorn και δε βλέπω, παρά ελάχιστα, να φτάνουν σε μέγεθος ενήλικου σαλιγκαριού. Δς γνωρίζω τι γίνεται αλλά οι υποψίες μου πέφτουν πάνω στα green kribensis μου...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε εχουμε το ιδιο ενυδρειο...τα τιγρακια επειδη ειναι γρηγορα και επιθετικα μπορει να τρωνε τα μικρα απο τα κριμπ...

εγω το ζευγαρι μου τα εχω με ενα κοπαδακι 6 lemon tetra...ειναι μια χαρα...

Link to comment
Share on other sites

Τα tetra που είχα εγώ (2 serpae και μερικά columbian) δεν είχαν τύχη με τα kribensis όταν ζευγάρωσαν στο 120λιτρο ενυδρείο μου.

Το ένα serpae σφήνωσε πίσω από το εσωτερικό φίλτρο και ψόφησε και τα tetra είχαν δαγκώματα.

Αναγκάστηκα και τα έβγαλα.

Αντιθέτως τα 2 sae που έχω μέσα εδώ και 2 χρόνια δεν καταλαβαίνουν τίποτα...ξεφεύγουν εύκολα και δεν έχουν πρόβλημα ακόμα και στο ζευγάρωμα των kribensis.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις,θα αφήσω τα 3 sae και τέλος.για τα σαλιγκαρια nerite, δε μου είπατε , μπορώ να τα βάλω? :bigemo_harabe_net-108:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλήσπέρα έχω πρώβλημα με το ζευγάρι, είναι η τρίτη πρωσπάθεια που έχω μικρά, αυτή τη στιγμή ζούνε 7 μέρες, το πρωβλημά μου είναι το εξής:

ο αρσενικός προστατεύει τα μικρά και επιτίθεται στην θηλικιά και την έχει απομονώσει άσε που λείπουν κομάτια απο την ουρά της, τι να κάνω?παρακαλώ βοήθεια, sos

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι την κυνηγά γιατί προστατεύει τα μικρά? Μήπως γίνεται το αντίθετο? Από τη δική μου εμπειρία να σου πω ότι χρειάζεται να μπουν τουλάχιστον δύο θηλυκές με τον αρσενικό. Και αυτό γιατί όταν ξεμυτίσουν τα μικρά ο αρσενικός κυνηγά τη θηλυκή για να ζευγαρώσουν και πάλι. Εκείνη όμως προτιμά να μεγαλώσει τα μικρά οπότε της επιτίθεται. Αν όμως υπάρχει και δεύτερη θηλυκή τότε υπάρχει εναλλακτική λύση.

και κάτι που δεν κατάλαβα. Λες πως είναι η τρίτη φορά που έχουν γεννήσει. Τις δύο πρώτες τι έγιναν τα μικρά? Δεν μεγάλωσαν?

Έγινε επεξεργασία - GKAZI
Link to comment
Share on other sites

ο αρσενικός προστατεύει τα μικρά σίγουρα. τη πρώτη φορά ζήσαν 5 μέρες, τη δεύτερη 2 και την τριτη φορα ζούνε 7 μέρες και συνεχίζουν.βασικά τις 2 πρώτες φορές εξαφανιστήκαν τα μικρά, όχι ότι τα είδα να ψωφάνε. τί να κάνω να απομακρύνω το αρσενικό, το θηλικό δε το βλέπω καλά, δε κουνιέται καθόλου

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου βαλέ άλλη μια θηλύκια ακόμα όπως είπε ο Γκάζι πιο πάνω και αν δεν σταματήσει χώρισε το ενυδρείο Αυτή είναι η άποψη μου

ταπεινά,

Chessmate :)

Υ.Γ : Αν είναι τόσο επιθετικός ο αρσενικός κατά τη γνώμη μου χωρισετα γιατί μάλλον θα χάσεις τη θηλύκια :)

Έγινε επεξεργασία - Chessmate
Link to comment
Share on other sites

το θυλικο το έβαλα με τον μονομάχο μου (30 λίτρα) δε το βλέπω καλά, αν ζήσει μέχρι το πρωί θα είμαστε οκ, το αρσενικό εξακολουθεί κα προσέχει τα μικρά, ας ελπίσουμε οτι δε θα τα φάει, :mellow:

Link to comment
Share on other sites

σε ριο 180 με ενα ζευγάρι κριμπενσις μου αφήσανε μόνο ενα πλακοστομο και αυτος επειδή άντεξε

Link to comment
Share on other sites

τελικά ψώφησε :rip: , είμαι να σκάσω, ευτυχώς τα μικρά ζούνε, ο αρσενικός τα προστατεύει, τι λέτε θα ζήσουν τα μικρά? και τι να κάνω? :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα....

Αν δεν έχεις τροφή που είναι ειδική για μικρά προσπάθησε να κάνεις σκόνη τα φλεικς που ρίχνεις για το μεγάλο και θα βρουν να φάνε

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ φίλε μου, έτσι κάνω...........μακάρι να μου ζήσουν τα μικρούλια.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιες κρυψώνες το ενυδρείο σου; Είναι φυτεμένο; Σε περίπτωση ασυμφωνίας χαρακτήρψν πρέπει να υπάρχουν κρυψώνες για τον αδύναμο. Κατά περιόδους μπορεί να συμβεί ακόμα και σε εξακριβωμένα ζευγάρια. Όταν κάποιο ψαράκι έχει τραυματα, πρέπει να διατηρούμε τις καλύτερες δυνατές συνθήκες νερου για να ανακάμψει χωρίς περαιτέρω προβλήματα. Φυσικά εγώ δε θα έβαζα για κανένα λόγω και τρίτο krib.

Διάβασε αν θέλεις και εδώ την δική μου περίπτωση...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, τα μωράκια ζουνε, απλώς μειώθηκε ο πλυθισμος τους, όταν ρίχνω τροφή τρώνε και αυτα ( καλό σημάδι) . επίσης το ενυδρείο μου είναι φυτεμένο και έχει και κρυψώνες. Πραγματικά θέλω πολύ να μεγαλώσουνε τα μικρά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...