Jump to content

Skimmer


komis

Recommended Posts

Σκέφτομαι να αντικαταστήσω τo skimmer που έχω στο ενυδρείο μου 350lt

με το H&S A-150-F2001. Είναι εξωτερικό και έχει ενσωματωμένη αντλία.

Θέλω να ρωτήσω αν χρειάζεται και δεύτερη αντλία για να λειτουργήσει στέλνοντας νερό μέσα

από το ενυδρείο ή αν αρκεί η αντλία του. Έχει ειπωθεί ότι μπορεί να τοποθετηθεί και κάτω από το

ενυδρείο. Αυτό όμως δεν μπορώ να το χωνέψω διότι θεωρώ ότι θα πετάγεται νερό από το

δοχείο συλλογής του βρώμικου νερού. Ισχύει κάτι τέτοιο?Υπάρχει κάποια σχετική εμπειρία με το

εν λόγω σκίμμερ?

Επίσης έχω δει σε λειτουργία το V2-1000 έχοντας ακούσει καλά σχολια και με πολύ καλύτερη τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αντικαταστήσω τo skimmer που έχω στο ενυδρείο μου 350lt

με το H&S A-150-F2001. Είναι εξωτερικό και έχει ενσωματωμένη αντλία.

Θέλω να ρωτήσω αν χρειάζεται και δεύτερη αντλία για να λειτουργήσει στέλνοντας νερό μέσα

από το ενυδρείο ή αν αρκεί η αντλία του. Έχει ειπωθεί ότι μπορεί να τοποθετηθεί και κάτω από το

ενυδρείο. Αυτό όμως δεν μπορώ να το χωνέψω διότι θεωρώ ότι θα πετάγεται νερό από το

δοχείο συλλογής του βρώμικου νερού. Ισχύει κάτι τέτοιο?Υπάρχει κάποια σχετική εμπειρία με το

εν λόγω σκίμμερ?

Επίσης έχω δει σε λειτουργία το V2-1000 έχοντας ακούσει καλά σχολια και με πολύ καλύτερη τιμή.

Η εμπειρια μου με τα σκιμμερ της συγκεκριμενης εταιριας ειναι αρκετα καλη. Ολα δουλευουν με τον ιδιο τροπο και ειναι πολυ απλα στη τοποθετηση και ρυθμιση τους.

Το σκιμμερ που αναφερεις ειναι καταρχην εξωτερικο αλλα αμα θες μπορεις να το βαλεις και μεσα στο sump. Δεν υπαρχει κανενας κινδυνος να πεσει πισω στο ενυδρειο η βρωμια που μαζευεται στο καπακι, εκτος εαν το αφησεις να γεμισει και δεν το καθαριζεις. Οποτε εαν δεν το ειχες στο sump, θα βρωμιζες το πατωμα. Εαν ειναι σωστος στο καθαρισμα του δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

Για να δουλεψει αυτος ο τυπος σκιμμερ της H&S θελει μια αντλια η οποια θα το τροφοδοτη με νερο. Η αντλια που εχει πανω του ειναι για να σπαει το νερο με τον αερα. Κατι που δεν ισχυει με το TMC που λογο σχεδιασης δεν μπορει να συγκριθει σε αποδοση με το H&S. Παντως για τους λογους που ανεφερα κα πριν, αναμεσα στο TMC V2-1000 και το H&S A-150-F2001 προσωπικα θα προτειμουσα το H&S. :welcome:

Υστ. Το H&S ειναι venturi με needle impeller και απολυτο σπασιμο του αερα με το νερο, ενω το TMC ειναι σαν venturi. Εκει ειναι η μεγαλυτερη διαφορα στην αποδοση τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...