Jump to content

Τζαμί. Λίγη Βοήθεια.


chanikos

Recommended Posts

Project:

1.30 μήκος

0.50 πλάτος

0.60 ύψος

Τι πάχος γιαλιου προτείνετε?

Τι ποιότητα γιαλιου προτείνετε?

Ρονταρισμενα η όχι?

Γνωρίζετε κάποιο εργοστάσιο στην Αττική που έχει καλές τιμές για τα τζάμια?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Project:

1.30 μήκος

0.50 πλάτος

0.60 ύψος

Τι πάχος γιαλιου προτείνετε? 10άρι για σιγουριά(και 8άρι μπορείς),με κόντρες εννοείται!

Τι ποιότητα γιαλιου προτείνετε?Δικό σου θέμα

Ρονταρισμενα η όχι? Ναι

Γνωρίζετε κάποιο εργοστάσιο στην Αττική που έχει καλές τιμές για τα τζάμια? www.ialemporia.gr

Ευχαριστώ.Τίποτα

Ένα θέμα που θα σου έλεγα να σκεφτείς είναι οι αναλογίες του ενυδρείου σου!

Πολύς κόσμος δεν δίνει σημασία σε αυτό αλλά ένα ενυδρείο που έχει ίσο ή μεγαλύτερο πλάτος από ύψος έχει καλύτερες αναλογίες οπτικά και ακόμα επιτρέπει την καλύτερη οξυγόνωση του νερού! Αν σε παίρνει αύξησε λίγο το πλάτος δλδ!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δες λιγο το δικο μου ενυδρειο το εχω κανει 135 χ45 χ60 υψος

και εχω βαλει 10 τζαμι και οχι ρονταρισμενο και το αγορασα 35 ευρω το τετραγων... πληρωσα 130

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δες λιγο το δικο μου ενυδρειο το εχω κανει 135 χ45 χ60 υψος

και εχω βαλει 10 τζαμι και οχι ρονταρισμενο και το αγορασα 35 ευρω το τετραγων... πληρωσα 130

Λοιπον το ειδα το ενυδρειο σου και ειναι πολυ ωραιο. Βεβαια εγω θα κανω samp απο κατω.

Την κοληση των τζαμιων ποιος στην εκανε?

Link to comment
Share on other sites

Ένα θέμα που θα σου έλεγα να σκεφτείς είναι οι αναλογίες του ενυδρείου σου!

Πολύς κόσμος δεν δίνει σημασία σε αυτό αλλά ένα ενυδρείο που έχει ίσο ή μεγαλύτερο πλάτος από ύψος έχει καλύτερες αναλογίες οπτικά και ακόμα επιτρέπει την καλύτερη οξυγόνωση του νερού! Αν σε παίρνει αύξησε λίγο το πλάτος δλδ!

δηλαδη να το παω στα 0.60 μου λες?

Ευχαριστώ πολυ για τις πληροφοριες που μου εδωσες.

Έγινε επεξεργασία - chanikos
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη να το παω στα 0.60 μου λες?

Ευχαριστώ πολυ για τις πληροφοριες που μου εδωσες.

τι σκοπευεις να βαλεις μεσα ; πολυ καλος τζαμας εδω στην κηφισια.. εχουν πολυ καλα εργαλεια ΜΗΤΡΟΓΙΑΝΝΗΣ Χ. - ΤΣΙΑΜΑΣ Ι. ΑΒΕΕ ΥΑΛΟΠΙΝΑΚΩΝ εχω μεινει ευχαριστημενος οσες φορες χρειαστηκε

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη να το παω στα 0.60 μου λες?

Ευχαριστώ πολυ για τις πληροφοριες που μου εδωσες.

Για reef προοριζεται.

Λοιπόν αν θα πάς για reef τότε σίγουρα θα κάνεις το πλάτος σου τουλάχιστον 60! Στο reef παίζει ακόμα πιο σημαντικό ρόλο η οξυγόνωση οπότε σίγουρα θες πλάτος τουλάχιστον όσο ύψος! Όσο παραπάνω σε παίρνει στο πλάτος τόσο το καλύτερο!Φυσικά ανεβαίνουν και τα λίτρα οπότε κοίταξέ το και αυτό!

Το πλάτος θα σου δώσει περισσότερη άνεση στο στήσιμο του βράχου σου και θα σου επιτρέψει να πετύχεις καλύτερη κυκλοφορία γύρω από τον βράχο με αποτέλεσμα λιγότερα υπολείμματα και καλύτερο βιολογικό καθαρισμό!

Εγώ να σου πώ την αλήθεια για να διατηρηθούν τα λίτρα που έχεις διαλέξει θα έκανα το πλάτος 60 και το ύψος 50 και θα το έκανα rimless το ενυδρείο με ένα κρεμαστό φωτιστικό από πάνω να είναι κόσμημα! Φυσικά έτσι πρέπει να πας σε 12άρι τζάμι που θα σου ανεβάσει λίγο το κόστος αλλά για μένα χαλάλι! Με τις διαστάσεις που σου προτείνω και ποιο σωστό είναι το ενυδρείο και ποιο εύκολα θα το φωτίσεις αφού θα έχει λιγότερο ύψος νερού να διεισδύσει το φως!

Αλήθεια με τι θες να φωτίσεις;και τι θές να κρατήσεις;Στο ρωτάω γιατί με στάνταρ διαστάσεις φωτιστικών ίσως έχεις λιγότερο φως στους 5-10 τελευταίους πόντους δεξιά αριστερά του μήκους!Βέβαια αναλόγως τι θα επιλέξεις για φωτισμό!

Τέλος ποιος θα το κολλήσει;

Αν είσαι εσύ ελπίζω να το έχεις ξανακάνει!

Αυτά από μένα!Καλή επιτυχία!

Έγινε επεξεργασία - Crazy_Beaver
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αν θα πάς για reef τότε σίγουρα θα κάνεις το πλάτος σου τουλάχιστον 60! Στο reef παίζει ακόμα πιο σημαντικό ρόλο η οξυγόνωση οπότε σίγουρα θες πλάτος τουλάχιστον όσο ύψος! Όσο παραπάνω σε παίρνει στο πλάτος τόσο το καλύτερο!Φυσικά ανεβαίνουν και τα λίτρα οπότε κοίταξέ το και αυτό!

Το πλάτος θα σου δώσει περισσότερη άνεση στο στήσιμο του βράχου σου και θα σου επιτρέψει να πετύχεις καλύτερη κυκλοφορία γύρω από τον βράχο με αποτέλεσμα λιγότερα υπολείμματα και καλύτερο βιολογικό καθαρισμό!

Εγώ να σου πώ την αλήθεια για να διατηρηθούν τα λίτρα που έχεις διαλέξει θα έκανα το πλάτος 60 και το ύψος 50 και θα το έκανα rimless το ενυδρείο με ένα κρεμαστό φωτιστικό από πάνω να είναι κόσμημα! Φυσικά έτσι πρέπει να πας σε 12άρι τζάμι που θα σου ανεβάσει λίγο το κόστος αλλά για μένα χαλάλι! Με τις διαστάσεις που σου προτείνω και ποιο σωστό είναι το ενυδρείο και ποιο εύκολα θα το φωτίσεις αφού θα έχει λιγότερο ύψος νερού να διεισδύσει το φως! οταν λες rimless τι εννοεις?

Αλήθεια με τι θες να φωτίσεις;και τι θές να κρατήσεις;Στο ρωτάω γιατί με στάνταρ διαστάσεις φωτιστικών ίσως έχεις λιγότερο φως στους 5-10 τελευταίους πόντους δεξιά αριστερά του μήκους!Βέβαια αναλόγως τι θα επιλέξεις για φωτισμό! http://www.reefgeek....ntroller_by_ATI αλλα ετσι οπως το πάω δεν θα βρω ποτε τις διαστασεις. Βαση του φωτιστικου εβγαλα και τα μετρα.

Τέλος ποιος θα το κολλήσει; Ψαχνω να βρω καποιον που να εχει γνωσεις με το θέμα και να μου κάνει καλή τιμή.

Αν είσαι εσύ ελπίζω να το έχεις ξανακάνει!

Αυτά από μένα!Καλή επιτυχία!

Έγινε επεξεργασία - chanikos
Link to comment
Share on other sites

Rimless ονομάζονται τα ενυδρεία που δεν έχουν πάνω κόντρες. Γράψε στο γούγλι να δεις διάφορες φώτο!

Όσο για το φωτιστικό είναι δύναμη!Αν πας με αυτό μπορείς άνετα να φωτίσεις τις διστάσεις σου και σε παίρνει και για 5-10 πόντους περισσότερο πλάτος νομίζω!Αν πας για μήκος στο 120 μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το 8Χ39 ΙΜΟ!

Τέλος ψάξε καλά!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να κανεις ρονταρισμα στα τζαμια......δινει λιγοτερες πιθανοτητες στο τζαμι να σπασει αν κατι το χτυπησει στις γωνιες ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ δεν εχεις πιθανοτητα να κοπεις απο τις εκθετιμενες επιφανειες !!!!Θα κοστισει κατι παραπανω αλλα απο το να το δεις να γινεται κομματια...... Να εχεις υποψιν σου οτι το φωτιστικο που προτεινεις κανει κανενα χιλιαρικο στην Ελλαδα!Γνωμη που παντα αν ειναι να δωσεις τοσα λεφτα δωστα πρωτα σε καποιο αλλο εξαρτημα για αρχη.....σκιμμερ , οσμοση , κυκλόφορητες , πετρα αραγωνιτη και αλλα πολλα και παρε ενα μτχ φωτιστικο με λιγα ευρα για αρχη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...