Jump to content

Θολωμενη Επιφανεια


Recommended Posts

εδω και λίγο καιρό παρατηρώ στην επιφάνεια θόλωση σαν να έριξα κάποιο υγρό

το ενυδρείο είναι φυτεμένο με loutwigia reppens τα οποία φτάνουν στην επιφάνεια

και απο ανατάραξη δεν εχω λόγο κατασκευής αλλά και γιατί χαλάει τα φυτά

παρόλα αυτά υπάρχει μια κάποια κινητικότητα του νερού στην επιφάνεια

παλιότερα είχα και ψάρια που ανακατεύαν την επιφάνεια τώρα πλέον δεν εχω

να ανασυχώ???? ή είναι κάτι φυσιολογικό και παροδικό???

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ειναι φιλμ και για να φυγει θελει αναταραξη της επιφανειας. Καλο ειναι να μην υπαρχει φιλμ γιατι δεν βοηθαει στην ανταλλαγη αεριων.

Link to comment
Share on other sites

με φυσαλίδες απο αεραντλία η έξοδος του κυκλφορητή στην επιφάνεια του νερού η πάνω απο αυτήν θα λήσεις το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Πρωτεινικο φιλμ και δε βοηθαει στην οξυγονωση.Βαλε το φιλτρο σου να προκαλει αναταραξη στην επιφανεια και θα φυγει απο μονο του.

Link to comment
Share on other sites

τι πρόβλημα θα έχουν τα φυτά αν το spray bar του φίλτρου είναι ακριβώς στην επιφάνεια του νερού, ώστε να υπάρχει κίνηση? Πάντως το φιλμ που φαίνεται πως έχεις μόνο προβλήματα θα σου δημιουργήσει στα φυτά

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον φιλο,οντως η αναταραξη δε χαλαει κανενα φυτο.Εγω τι να πω με 2 εξωτερικα που χτυπανε κατευθειαν πανω;Υπαρχεικαι κινηση.Ακομα καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

μολις το επαθα κι εγω. που οφειλεται? δηλαδη αν χτυπαμε την επιφανεια φευγει και δεν θα ξαναρθει? μιπως ειναι λογο του θερμοστατη επιδη ο εξωτερικος χωρος εχει κρυο????

Link to comment
Share on other sites

μολις το επαθα κι εγω. που οφειλεται? δηλαδη αν χτυπαμε την επιφανεια φευγει και δεν θα ξαναρθει? μιπως ειναι λογο του θερμοστατη επιδη ο εξωτερικος χωρος εχει κρυο????

Αν χτυπάς την επιφάνεια δεν φεύγει ! :-) Δοκίμασε να δημιουργήσεις ανατάραξη στην επιφάνεια μέ την έξοδο του φίλτρου σου.

Η θολωμένη επιφάνεια υποδηλώνει ανεπαρκή οξυγόνωση. Με ανατάραξη σε κάνα μισάωρο θα έχει εξαφανιστεί.

Link to comment
Share on other sites

Αναταραξη δημιουργώ έχω βάλει το φιλτρο να την ταρακουναει έντονα όμως δε φεύγει ειναι καθαρο το νερο μονο μεχρι εκει που φτανουν τα κυματακια που δημιουργει το φιλτρο... το έχω 2 μερες τώρα.. Τι πάνω λάθος;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνεις κάτι λάθος. Προσπάθησε αν είναι εφικτό να μεταφέρεται η ανατάραξη στο μεγαλύτερο μέρος του ενυδρείου.

Το είχα και εγώ το πρόβλημα στην αρχή , δεν είναι τίποτα !

Δες και εδώ .

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο μου τρέχει 7 μήνες τώρα.... Και δεν είχα ποτε πρόβλημα...Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως είναι πρόβλημα που δημιουργείται από τη μεγάλη ποσότητα τροφής. Βάλε την έξοδο του φίλτρου να "βλέπει" σε όλο το ενυδρείο, δηλαδή τοποθέτησέ την στη μικρή πλευρά και να υπάρχει ανατάραξη κατά μήκος

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια.Και εγω ειχα τι ιδιο προβλημα αλλα απο τοτε που εβαλα το skimmer επιφανειας λυθηκε το προβλημα μια και καλη.

post-11231-0-73253600-1324840573_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

η εξοδος του νερού είναι μέσα στο νερό και η ροή δεν είναι κάθετα αλλά λοξά περίπου 40°

αν το γυρίσω πιο πολύ είτε απο αριστερά είτε απο δεξιά τότε χαλάει τα φυτά

post-17573-0-74021000-1324850381_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το λεγομενω πρωτε'ι'νικο φιλμ το οποιο δημηουργηται λογω των τροφων που ειναι πλουσιες σε λιπη και πρωτεινες. Η ποιο απλη λυση ειναι η αναταραξη, και με λιγο χαρτι κουζινας μπορουμε να το απομακρυνουμε μια που αποροφατε ευκολα απο αυτο. Τα προβληματα που δημηουργει ειναι πολλα και διαφορα οπως δυσκολια οξυγωνωσης και ανταλλαγη αεριων του νερου, μειωση του φωτισμου και τελος εαν το αφησουμε για πολυ καιρο αρχιζουν να δημιουργουνται και αποικιες βακτηριων, μυκιτων και αλγεων.

Link to comment
Share on other sites

εμενα το προβλημα μου ειναι τεραστιο.... και σιγα σιγα το διορθωνω οπως μπορω αλλα δεν το ανεφερα.... ειχε σταματησει το φιλτρο μου 2 εβδομαδες περιπου λογο ενος ατυχηματος αλλα ελειπα και δεν το εφτιαξα .... εκανα αλλαγες νερου σκουπα εκανα μετρησεις εβαλα ανθρακα στο φιλτρο και θελω να πιστευω ολα καλα... τωρα σιγα σιγα θα το παρατηρω να δω πως θα παει.... απλα οταν εκανα αλλγη δεν φαινοταν αυτη η θολουρα εμφανιστικε την επομενη ημερα....

Link to comment
Share on other sites

η εξοδος του νερού είναι μέσα στο νερό και η ροή δεν είναι κάθετα αλλά λοξά περίπου 40°

αν το γυρίσω πιο πολύ είτε απο αριστερά είτε απο δεξιά τότε χαλάει τα φυτά

post-17573-0-74021000-1324850381_thumb.jpg

Τα φυτα ετσι οπως τα εχεις χυμα στον αφρο δυσλολευουν την ολη κατασταση μια που φρεναρουν την σωστη κυκλοφορια και εγκλωβιζουν στην επιφανεια τα λιπη των τροφων.

Την εξοδο γυρνα την να κοιταει διαγωνια λιγο προς τα επανω ετσι ωστε να εχουμε την επιθυμητη αναταραξη και φυτεψε το πολυσπερμα να μην αιωρειτε στην επιφανεια.

Επισης για να βοηθησεις λιγο την κατασταση αφαιρεσε το φιλμ που εως τωρα εχει δημηουργηθει με χαρτι κουζινας ή με μια αποχη και κανε και μια καλη αλλαγη νερου για να ξανασταθεροποιησεις το ολο συστημα σου.

Link to comment
Share on other sites

εμενα το προβλημα μου ειναι τεραστιο.... και σιγα σιγα το διορθωνω οπως μπορω αλλα δεν το ανεφερα.... ειχε σταματησει το φιλτρο μου 2 εβδομαδες περιπου λογο ενος ατυχηματος αλλα ελειπα και δεν το εφτιαξα .... εκανα αλλαγες νερου σκουπα εκανα μετρησεις εβαλα ανθρακα στο φιλτρο και θελω να πιστευω ολα καλα... τωρα σιγα σιγα θα το παρατηρω να δω πως θα παει.... απλα οταν εκανα αλλγη δεν φαινοταν αυτη η θολουρα εμφανιστικε την επομενη ημερα....

Φιλε Μιχαλη, η θολουρα που αναφερεις ειναι μονο στην επιφανεια του νερου ή ειναι γενικα θολω ολο το ενυδρειο σου;

Link to comment
Share on other sites

Μόνο στην επιφάνεια είναι αλλα δεν ξέρω πως να την αντλισω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...