Jump to content

Συνταγη Για Σκορδο..


nikostrex

Recommended Posts

ΣΥΜΠΛΕΓΜΑ ΒΙΤΑΜΙΝΩΝ Β

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ

Το σύμπλεγμα των βιταμινών Β αποτελείται από οκτώ βιταμίνες Β. Αυτές εμπλέκονται, η καθεμία ξεχωριστά, σε συστήματα συνενζύμων απαραίτητα για την απελευθέρωση ενέργειας από λίπη, υδατάνθρακες, πρωτεΐνες και αλκοόλες. Όπως και η βιταμίνη C, οι βιταμίνες Β είναι υδατοδιαλυτές και διηθούνται στα μαγειρικά υγρά. Για να διατηρηθούν οι υδατοδιαλυτές βιταμίνες, θα πρέπει να χρησιμοποιείται ή να καταναλώνεται ο ζωμός των λαχανικών μετά το βράσιμο.

Προϊόντα που περιέχουν Βιταμίνες Β >>

Ο ΡΟΛΟΣ ΤΩΝ ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΩΝ ΒΙΤΑΜΙΝΩΝ Β

Β1 – Θειαμίνη

Η βασικότερη ασθένεια που οφείλεται σε μεγάλη έλλειψη της εν λόγω βιταμίνης είναι το μπέρι-μπέρι (beri-beri), το οποίο εμφανίζεται πλέον σε περιορισμένο μόνο βαθμό στις αναπτυγμένες χώρες. Οι μικρού μεγέθους ελλείψεις εμφανίζονται με τη μορφή κατάθλιψης, ευερεθιστικότητας, έλλειψης συγκέντρωσης και απώλειας μνήμης. Τα δραστήρια άτομα χρειάζονται περισσότερη θειαμίνη από τα άτομα που υιοθετούν έναν καθιστικό τρόπο ζωής. Η θειαμίνη εμπλέκεται στην απελευθέρωση ενέργειας από τους υδατάνθρακες.

Καλύτερες πηγές: σπόροι κολοκύθας, άγριο ρύζι και καρύδια.

Εχθροί: ζέστη, αλκαλικό περιβάλλον.

Β2 – Ριβοφλαβίνη

Η έλλειψή της προκαλεί πληγές και ερεθισμό στα χείλη, λιπαρό δέρμα γύρω από τη μύτη, κάψιμο και ερεθισμό των ματιών. Η ριβοφλαβίνη έχει έντονο κίτρινο χρώμα που την κάνει χρήσιμη ως χρωστική τροφίμων, αλλά μπορεί να προκαλέσει ακίνδυνο χρωματισμό των ούρων. Εμπλέκεται στα συνένζυμα που είναι απαραίτητα για τη μετατροπή των πρωτεϊνών, των λιπών και των υδατανθράκων σε ενέργεια. Είναι χρήσιμη για τα σκασμένα χείλη και άλλα δερματικά προβλήματα.

Καλύτερες πηγές: εκχύλισμα μαγιάς, φύτρο σταριού, τυρί.

Εχθροί: ζέστη, αλκαλικό περιβάλλον.

Β3 – Νιασίνη

Η βασικότερη ασθένεια που οφείλεται σε μεγάλη έλλειψη της Β3 είναι η πελλάγρα. Οι μικρού μεγέθους ελλείψεις εμφανίζονται με τη μορφή κούρασης, κατάθλιψης και απώλειας της μνήμης. Η νιασίνη μπορεί να παραχθεί στο σώμα με τη χρησιμοποίηση τρυπτοφάνης, Β1, Β6 και βιοτίνης. Είναι ιδιαίτερα χρήσιμη για στους ηλικιωμένους, διότι βοηθά στη διατήρηση της λειτουργίας της μνήμης. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τον έλεγχο των λιπών στο αίμα (μόνο με τη μορφή νιασίνης), αλλά σε υψηλές δόσεις απαιτείται ιατρική καθοδήγηση.

Καλύτερες πηγές: εκχύλισμα μαγιάς, κρέας, καρύδια.

Εχθροί: βιομηχανοποιημένα τρόφιμα.

Β5 – Παντοθενικό οξύ

Το παντοθενικό οξύ εμπλέκεται στη λειτουργία των επινεφριδίων και το σχηματισμό αντισωμάτων. Είναι μέρος του συνενζύμου Α, το οποίο εμπλέκεται στην απελευθέρωση ενέργειας απ’ όλα τα τρόφιμα. Η κόπωση, η κεφαλαλγία, η ζαλάδα και η μυϊκή αδυναμία σχετίζονται κατά γενικό κανόνα με μικρές ελλείψεις σε βιταμίνη Β5. Είμαι ευρέως γνωστή και ως «αντί-στρες» βιταμίνη. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για την αντιμετώπιση πόνων στις αρθρώσεις.

Καλύτερες πηγές: καρύδια και σπόροι.

Εχθροί: ζέστη, όξινο ή αλκαλικό περιβάλλον.

Β6 – Πυριδοξίνη

Εμπλέκεται στη μετατροπή των απαραίτητων λιπαρών οξέων σε προσταγλανδίνες, οι οποίες βοηθούν στη ρύθμιση της ορμονικής ισορροπίας. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τη μείωση της κατάθλιψης που σχετίζεται με το προεμμηνορροϊκό σύνδρομο (PMS). Η Β6 μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την πρόληψη της ναυτίας, χωρίς όμως να εμφανίζει 100% επιτυχία. Βοηθά στη σταθεροποίηση των επιπέδων των υγρών, συμμετέχοντας στην ισορροπία καλίου/νατρίου. Είναι σημαντική για το μεταβολισμό των πρωτεϊνών και των λιπών. Μπορεί ένα μέρος της να καταστραφεί από τα αντισυλληπτικά, από θεραπεία ορμονικής υποκατάστασης (HRT), από το αλκοόλ και το κάπνισμα.

Καλύτερες πηγές: φύτρο σταριού και ψάρια.

Εχθροί: βιομηχανοποιημένα τρόφιμα.

Β12 – Κοβαλαμίνη

Μεγάλη έλλειψη βιταμίνης Β12 οδηγεί σε κακοήθη αναιμία, μια κατάσταση η οποία μπορεί να απειλήσει την ανθρώπινη ζωή. Η απορρόφηση της βιταμίνης Β12 εξαρτάται από μια ουσία που είναι γνωστή ως «εσωτερικός παράγοντας» και εντοπίζεται στο γαστρικό υγρό. Η Β12 είναι απαραίτητη για τη σύνθεση του DNA, το μεταβολισμό των λιπαρών οξέων και τη διατήρηση του περιβλήματος της μυελίνης γύρω από τα νεύρα. Η χρήση της έχει ερευνηθεί και σε ασθενείς με σκλήρυνση κατά πλάκας. Η Β12 μπορεί να εμφανίσει έλλειψη στους αυστηρά χορτοφάγους, στους αλκοολικούς ή σε άτομα με βακτηριδιακές ή παρασιτικές λοιμώξεις. Είναι πιθανό η έλλειψη βιταμίνης Β12 να αποκρυφτεί εάν η δοσολογία σε φυλλικό οξύ είναι ανεπαρκής ή πολύ αυξημένη.

Καλύτερες πηγές: ζωικά προϊόντα, μερικά είδη φυκών και εμπλουτισμένες τροφές.

Εχθροί: αλκαλικό περιβάλλον στο μαγείρεμα.

Φυλλικό οξύ

Η έλλειψη φυλλικού οξέος προκαλεί μεγαλοβλαστική αναιμία, η οποία εμφανίζεται συνήθως κατά την κύηση. Η έλλειψη φυλλικού οξέος κατά την εγκυμοσύνη μπορεί να προκαλέσει γεννητικές ανωμαλίες όπως δισχιδή ράχη (spina bifida). Το φυλλικό οξύ είναι απαραίτητο για τη σύνθεση του DNA και την κυτταρική διαίρεση. Ελλείψεις εμφανίζονται συνήθως στους ηλικιωμένους, τους αλκοολικούς και τις μέλλουσες μητέρες. Η χαμηλή λήψη φυλλικού οξέος μπορεί να οδηγήσει σε υψηλά επίπεδα ομοκυστεΐνης στο αίμα, η οποία αυξάνει τον κίνδυνο εμφάνισης στεφανιαίας νόσου και εγκεφαλικού. Κατά παράξενο τρόπο, η έλλειψη βιταμίνης Β12 μπορεί να αποκρυφτεί τόσο από ανεπαρκή ποσότητα φυλλικού οξέος όσο και από υψηλά επίπεδα αυτού.

Καλύτερες πηγές: συκώτι, φύτρο σταριού και πράσινα λαχανικά.

Εχθροί: οξυγόνο σε υψηλή θερμοκρασία.

Βιοτίνη

Εμπλέκεται στο μεταβολισμό των υδατανθράκων και των λιπών. Η βιοτίνη παίζει σημαντικό ρόλο στην παραγωγή των λιπών και του γλυκογόνου και στο μεταβολισμό των αμινοξέων με διακλαδισμένη αλυσίδα. Η έλλειψη βιοτίνης στους ενήλικες είναι σπάνια, στα μωρά και στα μικρά παιδιά όμως είναι πιο συχνή με αποτέλεσμα αυτά να εμφανίζουν δερματικά προβλήματα, όπως σμηγματορροϊκή δερματίτιδα και νόσο του Leiner (αποφολιδωτική ερυθροδερμία). Μερικές φορές, μπορεί να συνιστάται η λήψη βιοτίνης σε χρόνιες περιπτώσεις υπέρμετρης ανάπτυξης του ζυμομύκητα Candida albicans.

Καλύτερες πηγές: συκώτι, κρόκος αυγού, αλεύρι σόγιας, δημητριακά και μαγιά.

Εχθροί: τρόπος μαγειρέματος (σημείωση: η βιοτίνη είναι συνδεδεμένη στην αβιδίνη στο ασπράδι του ωμού αυγού, αλλά απελευθερώνεται κατά το μαγείρεμα).

Παρα-αμινοβενζοϊκό οξύ (ΡΑΒΑ)

Δεν πρόκειται για βιταμίνη Β, αλλά για ένα συμπαράγοντα. Η έλλειψή του προκαλεί δερματικά προβλήματα όπως λεύκη (απώλεια του χρωματισμού του δέρματος), έκζεμα ή ευερεθιστικότητα και κατάθλιψη. Το PABA φαίνεται να εμπλέκεται στο μεταβολισμό των αμινοξέων και των ερυθρών αιμοσφαιρίων και επιπλέον αποτελεί μέρος της δομής του φυλλικού οξέος. Μπορεί να παρέχει προστασία από την υπεριώδη ακτινοβολία, αλλά μόνο όταν εφαρμόζεται στο δέρμα με τη μορφή λοσιόν.

Καλύτερες πηγές: συκώτι, αυγά, φύτρο σταριού και μελάσα.

Εχθροί: κανένας γνωστός.

Χολίνη και Ινοσιτόλη

Η χολίνη και η ινοσιτόλη δεν είναι βιταμίνες Β αλλά παράγοντες του συμπλέγματος Β, που μπορούν να σχηματιστούν στο σώμα. Η χολίνη διεγείρει την παραγωγή λεκιθίνης και αποτελεί μέρος του νευροδιαβιβαστή ακετυλοχολίνη, η οποία είναι ζωτικής σημασίας για τη μετάδοση της νευρικής ώσης. Η λήψη της με συμπλήρωμα, δεδομένου ότι είναι γαλακτωματοποιητής, μπορεί να βοηθήσει άτομα με αθηροσκλήρωση, κυνάγχη, θρόμβωση, εγκεφαλικό, υψηλή πίεση, γεροντική άνοια και νόσο Αλτζχάιμερ.

Καλύτερες πηγές: συκώτι, λεκιθίνη.

Εχθροί: βιομηχανοποιημένα τρόφιμα.

ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΟΥΜΕ ΕΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΜΕ ΣΥΜΠΛΕΓΜΑ Β;

Γενικά ως συμπλήρωμα, ένα σύμπλεγμα Β είναι ιδιαίτερα χρήσιμο στις ακόλουθες περιπτώσεις:

• Άτομα με στρες – για να αναπληρώσει τις βιταμίνες Β που χρησιμοποιούνται σε καταστάσεις άγχους, για να αυξήσει, όταν απαιτείται, την απελευθέρωση ενέργειας και να προστατεύσει την υγεία των επινεφριδίων και του νευρικού συστήματος – Β5 και Β6.

• Η Βιταμίνη C συμπληρώνει τη δράση των βιταμινών Β, καθώς εμπλέκεται στο σχηματισμό των κορτικοστεροειδών στα επινεφρίδια. Η αντιοξειδωτική δράση της βιταμίνης C μπορεί να ωφελήσει στην αντιμετώπιση των ελευθέρων ριζών που παράγονται λόγω του άγχους.

• Δραστήρια άτομα, αθλητές και αθλήτριες, άτομα που ασχολούνται με το body building, ποδηλάτες κτλ, διότι όσο περισσότερο δραστήριο είναι ένα άτομο, τόσο μεγαλύτερες ανάγκες έχει σε βιταμίνες Β για τη μετατροπή των λιπών, των υδατανθράκων και των πρωτεϊνών σε ενέργεια – Β1, Β2, Β3, Β5 και Β6.

• Καταπονημένα άτομα που εμφανίζουν συχνά έλλειψη σε βιταμίνες Β, η οποία μπορεί να οφείλεται σε μια φτωχή δίαιτα. Τα βιομηχανοποιημένα ή ραφιναρισμένα τρόφιμα περιέχουν αλλοιωμένα θρεπτικά συστατικά, ιχνοστοιχεία και συμπλέγματα βιταμινών Β. Ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού στις δυτικές χώρες καταναλώνει βιομηχανοποιημένα, ραφιναρισμένα τρόφιμα με χαμηλή θρεπτική αξία.

• Το δέρμα, τα μαλλιά, τα μάτια και η γενική υγεία του πεπτικού συστήματος θα επηρεαστούν εάν τα κύτταρα δεν παράγουν ικανοποιητική ποσότητα ενέργειας. Για τη δομική συνοχή του δέρματος, το πάχος και το χρώμα των μαλλιών, συνιστάται βιοτίνη και PABA.

• Διατήρηση της υγείας των ερυθρών αιμοσφαιρίων – φυλλικό οξύ, Β12 και PABA.

• Διατήρηση της στοματικής υγείας και του βλεννογόνου του πεπτικού σωλήνα – Β1, Β2 και φυλλικό οξύ.

• Εγκεφαλική δραστηριότητα – χολίνη, ινοσιτόλη, νιασίνη, Β1, Β5 και Β6.

http://www.douni.gr/?section=ingredients&icategory=1&id=8

Αν και η πηγη αφορα Βιταμινες για χρηση προς τον ανθρωπο, θα παρατηρησεται πως οι συγκεκριμενες βιταμινες εχουν αρκετους παραγοντες που μπορουν να αλιωσουν το αποτελεσμα τους και η βιταμινη C που ειναι η πρωτη που αλιωνεται παιζει καθοριστικο ρολο στην συνεργασια του με τις βιταμινες Β. Αποψη μου ειναι πως το φρεσκο θα ειναι παντα το καλυτερο προιον για οποιοδηποτε προιον και αν δεν πιστευεται εμενα ρωτιστε τον γιατρο σας!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τωρα Ick δεν μου εχει τυχη ποτε να εχω δοξα το θεο αλλα σιγουρα στην προσπαθεια αντιμετωπισεις του θελω να πιστευω πως παιζουν και αλλοι παραγωντες περαν του σκορδου οπως φαρμακα, αυξηση θερμοκρασιας, σε ποιο σταδιο το πετυχενουμε, κλπ, που μπορουν να παιξουν καθοριστικο ρολο στην ολη θεραπεια.

εδω φιλε Rik θα επισημανω οτι κανεις ενα λαθος το παρασιτο που λεγεται ick στο θαλλασινο και ειδικα στο reef ενυδρειο δεν προβλεπεται να γινει με φαρμακα, αυτες η μεθοδοι αφορουν το γλυκο και οχι το θαλασσινο το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να αυξησης λιγο την θερμοκρασια για να πετυχεις γρηγοροτερα το κυκλο του παρασιτου και επειδη αυτο ειναι ενα αλλο κεφαλαιο και νομιζω οτι δεν χρειαζεται να το αναλυσουμε εδω!!

αν θελεις φτιαξε την συνταγη με το δικο μου τροπο και εδω ειμαστε για οποιεδηποτε παρατηρησης και σχολια οπως σωστα ειπε και ο φιλος Στρατος

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.Αλλο ενα που θελω να επισημανω,ειναι ο πραγματικα σε πολυ ομορφο κλιμα διαλογος.Μπραβο σας.

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Νικολή!

Ξεχάστηκα τελείως στο οτι βρισκόμαστε στα περί αλμυρού και εκει δεν μπορω να εκφέρω αποψη περι φαρμακευτικης αγωγης, αλλα οσο αφορα την συνταγη, εκτιμω ολα τα μελη οπως και τον Στρατο αλλα σε καποια θεματα μιλαει και η επιστημη οποτε για την ωρα εχω, και συνεχιζω να εχω την αποψη μου ως προς την χρηση του! Εσυ δηλαδη θεωρης ακομα πως η χρηση του μετα απο μηνες ειναι η ιδια με το φρεσκο;

Link to comment
Share on other sites

οσο παλιωνει μεσα στο μπουκαλι ανεβαινουν τα οξεα που βρισκονται στο σκορδο το αν χανει της βιταμινες μετα απο καιρο ειναι κατι που πρεπει να το πας σε χημειο για να το δεις οπως εγραψα και σε παραπανω ποστ

δεν σε παρεξηγω απλα το ονομα σου δεν μου εχεις πει ακομα και εγω δεν θελω να σε γραφω ως Rik :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.Αλλο ενα που θελω να επισημανω,ειναι ο πραγματικα σε πολυ ομορφο κλιμα διαλογος.Μπραβο σας.

:)

+1

Link to comment
Share on other sites

Ρικάρντο με λενε φιλε μου και πολλοι φιλοι με φωναζουν Ρικ για να μην παθει καμια κραμπα η γλωσσα τους! :P

Οπως και να εχει, επειδη οντως μιλαμε σαν χομπιστες, ισως θα ηταν καλυτερο οταν φταχνεις το σκευασμα σου να το αναμιγνυεις με νερο οσμωσης και οχι του δυκτιου γιατι βλεπω πως πολλες απο τις βιταμινες του σκορδου εχουν προβλημα κυριως με τα αλκαλικα.

Απο εκει και περα, σιγουρα ενας χημικος θα μας ηταν χρησιμος για να μας δωσει περεταιρω τα φωτα του!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.Αλλο ενα που θελω να επισημανω,ειναι ο πραγματικα σε πολυ ομορφο κλιμα διαλογος.Μπραβο σας.

:)

φιλε Στρατο καλημερα

ο καλος διαλογος φερνει και καλα αποτελεματα με τον φιλο Ρικαρντο δεν εχουμε τιποτα να χωρισουμε ισα ισα το να αλλαζουμε αποψης μονο θετικα μπορουμε να το δουμε χομπιστες ειμαστε που θελουμε το καλυτερο για τα ζωντανα μας

εισαι ενα μεγαλο κεφαλαιο του aquazone κατε εμε και η γνωμη σου μετραει πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

Η προσωπική μου εμπειρία με αυτή την συνταγή είναι πολύ καλή!! Είχα Ick και παρόλο που χρησιμοποιούσα γνωστό σκεύασμα του εμπορίου δεν είχα αποτελέσματα!! Με την συνταγή του Νίκου όχι μόνο απαλλάχτηκα από το Ick αλλά την χρησιμοποιώ κάθε 2-3 μέρες μουλιάζοντας την τροφή. Το σκεύασμα το έχω στο ψυγείο εδώ και 5 μήνες και είναι οπτικά όπως την πρώτη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Κανε ενα πειραματακι για να μας φυγει η απορια φιλε μου. Εφοσον εχεις ετοιμο σκευασμα 5 μηνων στο ψυγειο σου, βγαλτω και αφησε το λιγο εξω για να παρει την θερμοκρασια δωματιου ετσι ωστε να δοκιμασεις μια γουλια και να το γευτείς σωστα, και μετα παρε και δοκιμασε μια γουλια απο φρεσκο σκευασμα που θα εχεις φτιαξει για να μας πεις εαν βρεισκεις διαφορα. Αν θελεις οντως να δοκιμασεις σε παρακαλω να εισαι ειλικρινεις 100% για να μπορεσουμε να βγαλουμε, αν βγαλουμε καποια συμπερασματα.

Απο εκει και περα ολοκληρη χημικη βιομηχανια φαρμακων αναδυκνειει τους εχθρους των βιταμινων του, πραγμα το οποιο σε υδατινο περιβαλλον που μπορουμε να το διατηρουμε σαν σκευασμα σιγουρα η αλιωση ειναι αναπόφευκτη. Καταλαβαινω πως σε εμας τους Ελληνες μας αρεσουν τα "βρώμικα" :bigemo_harabe_net-134: αλλα εσυ στην σκορδαλια σου θα εβαζες φρεσκα σκορδα για να την φτιαξεις η 5 μηνων πολτό σκορδων.

Πιστευω πως σε αυτη την περιπτωση δεν ειμαι εγω ο σκληροκεφαλος και ας μην εχω την υποστιρηξη κανενός μια που σε καμια περιπτωση το φρεσκο δεν μπορει να συγκριθει με το μπαγιατικο και σας το απεδηξα και με στοιχεια το ολο θεμα, και δεν ξεπουλιεμε απλα για να συμφωνισω και να σας κανω την χαρη. Δυστηχως ποτε δεν ειχα πολλους να με αγαπανε μια που δεν χαριζομαι απλα για να κανω το χατιρη σε κάποιον. Ενας, δεν γυρισε να πει, ναι ρε Ρικαρντο οντως εχεις βασιμες υποψιες για το ολο θεμα. Αλλα Ελληνες δεν ειμαστε, τα βλεπουμε τα αποτελεσματα και στην πολιτικη, σιγα μην κανουν κυβέρνηση τοσα κομματοσκυλα που μαζευτικαν σαν τα κοκκορια και ο καθενας θελει να το παιξει ο "Σωτηρας" της Ελλαδος! Τε σπα... απορω με τον εαυτο μου μερικες φορες γιατι προσπαθω να ανοιξω τα ματια στους ανθρωπους, για να με βριζουν στο τελος, οπως αγαπατε και μιλαω παντα φιλικοτατα γιατι δεν εχω καμια ορεξη για σπαμαρισμα σε λογια του αερα και εγωισμου.

Link to comment
Share on other sites

Κανε ενα πειραματακι για να μας φυγει η απορια φιλε μου. Εφοσον εχεις ετοιμο σκευασμα 5 μηνων στο ψυγειο σου, βγαλτω και αφησε το λιγο εξω για να παρει την θερμοκρασια δωματιου ετσι ωστε να δοκιμασεις μια γουλια και να το γευτείς σωστα, και μετα παρε και δοκιμασε μια γουλια απο φρεσκο σκευασμα που θα εχεις φτιαξει για να μας πεις εαν βρεισκεις διαφορα. Αν θελεις οντως να δοκιμασεις σε παρακαλω να εισαι ειλικρινεις 100% για να μπορεσουμε να βγαλουμε, αν βγαλουμε καποια συμπερασματα.

Απο εκει και περα ολοκληρη χημικη βιομηχανια φαρμακων αναδυκνειει τους εχθρους των βιταμινων του, πραγμα το οποιο σε υδατινο περιβαλλον που μπορουμε να το διατηρουμε σαν σκευασμα σιγουρα η αλιωση ειναι αναπόφευκτη. Καταλαβαινω πως σε εμας τους Ελληνες μας αρεσουν τα "βρώμικα" :bigemo_harabe_net-134: αλλα εσυ στην σκορδαλια σου θα εβαζες φρεσκα σκορδα για να την φτιαξεις η 5 μηνων πολτό σκορδων.

Πιστευω πως σε αυτη την περιπτωση δεν ειμαι εγω ο σκληροκεφαλος και ας μην εχω την υποστιρηξη κανενός μια που σε καμια περιπτωση το φρεσκο δεν μπορει να συγκριθει με το μπαγιατικο και σας το απεδηξα και με στοιχεια το ολο θεμα, και δεν ξεπουλιεμε απλα για να συμφωνισω και να σας κανω την χαρη. Δυστηχως ποτε δεν ειχα πολλους να με αγαπανε μια που δεν χαριζομαι απλα για να κανω το χατιρη σε κάποιον. Ενας, δεν γυρισε να πει, ναι ρε Ρικαρντο οντως εχεις βασιμες υποψιες για το ολο θεμα. Αλλα Ελληνες δεν ειμαστε, τα βλεπουμε τα αποτελεσματα και στην πολιτικη, σιγα μην κανουν κυβέρνηση τοσα κομματοσκυλα που μαζευτικαν σαν τα κοκκορια και ο καθενας θελει να το παιξει ο "Σωτηρας" της Ελλαδος! Τε σπα... απορω με τον εαυτο μου μερικες φορες γιατι προσπαθω να ανοιξω τα ματια στους ανθρωπους, για να με βριζουν στο τελος, οπως αγαπατε και μιλαω παντα φιλικοτατα γιατι δεν εχω καμια ορεξη για σπαμαρισμα σε λογια του αερα και εγωισμου.

Be cool Ricardo.Aν και σ'αυτο μοιαζουμε. :)

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως σε αυτη την περιπτωση δεν ειμαι εγω ο σκληροκεφαλος και ας μην εχω την υποστιρηξη κανενός μια που σε καμια περιπτωση το φρεσκο δεν μπορει να συγκριθει με το μπαγιατικο και σας το απεδηξα και με στοιχεια το ολο θεμα, και δεν ξεπουλιεμε απλα για να συμφωνισω και να σας κανω την χαρη.

το παραπανω ειναι αποσπασμα απο τον φιλο Ρικαρντο

απο τα παραπανω λεγομενα σου φιλε Ρικαρντο καταρχην προσβαλεις εμενα που σου μιλησα πιστευω με το καλυτερο τροπο και σου παρεθεσα οχι δικες μου αλλα αποψης της Βασιλικής Πυρογιάννη, κλινική διαιτολόγος - διατροφολόγος και κατα δευτερον τα υπολοιπα μελη του aquazone που εχουν χρησημοποιηση την παραπανω συνταγη

θα σε παρακαλεσω με πολυ κοσμιο τροπο να σταματησεις εδω και να μην αφηνεις ειρωνιες και πνευμα στο λογο σου

ασχολουμε απο 1992 στο χομπυ δεν ειμαι καπου στο χθες ... και η λογικη τα ξερω ολα καπου πρεπει να σταματησει!!!

Link to comment
Share on other sites

οσο για τα στοιχεια που αναφερεις δεν μπορεις να τα τεκμηριωσεις μιας και μονο σε χημικο εργαστηριο θα μπορουσε να συμβη κατι τετοιο...

το κατα ποσο χανει μερος απο της βιταμινες ΤΟ ΣΚΟΡΔΟ! οταν ειναι μεσα στο ΨΥΓΕΙΟ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αστο φιλε Νικο, το περιμενα πως θα το επερνες προσωπικα και λυπαμαι που δεν παραδεχεσαι καποια πραγματα, οποτε δεν υπαρχει λογος να συνεχιστει η ολη συζητηση.

Συγνωμη εαν σας έθιξα, καλο σας βραδυ!

Link to comment
Share on other sites

Ρικάρντο και Νίκο οι βιταμίνες που περιγράφετε ανήκουν στις υδατοδιαλυτές βιταμίνες που έχουν συνένζυμα για να ενεργοποιηθούν σε ανάλογη ενεργή μορφή και δρούν βιοκαταλυτικά.

Τα περισσότερα ένζυμα εχουν βέλτιστο Ph στο οποίο η ενεργότητα τους είναι η μέγιστη δυνατή.Σε πολλά ένζυμα η ενεργότητα τους σε συνάρτηση και το Ρh είναι καμπύλες διαφορετικές και η θερμοκρασία παίζει σημαντικό ρόλο στις αντιδράσεις αυτές.

(Α.Τρακατέλης καθηγητής Βιοχημείας ΑΠΘ)

Θα πρέπει να εξετάσεις κάθε ουσία χωριστά πράγμα που απαιτεί πολλούς χημικούς τύπους μιάς και υπάρχουν αρκετές κατηγορίες και μαθηματικές πράξεις.Αλλά απο την στιγμή που το αφήνεις στο ψυγείο παραμένει ζωντανό.Σαν την μαγιά την φρέσκια που βάζεις στο ψυγείο.

Link to comment
Share on other sites

Ρικάρντο και Νίκο οι βιταμίνες που περιγράφετε ανήκουν στις υδατοδιαλυτές βιταμίνες που έχουν συνένζυμα για να ενεργοποιηθούν σε ανάλογη ενεργή μορφή και δρούν βιοκαταλυτικά.

Τα περισσότερα ένζυμα εχουν βέλτιστο Ph στο οποίο η ενεργότητα τους είναι η μέγιστη δυνατή.Σε πολλά ένζυμα η ενεργότητα τους σε συνάρτηση και το Ρh είναι καμπύλες διαφορετικές και η θερμοκρασία παίζει σημαντικό ρόλο στις αντιδράσεις αυτές.

(Α.Τρακατέλης καθηγητής Βιοχημείας ΑΠΘ)

Θα πρέπει να εξετάσεις κάθε ουσία χωριστά πράγμα που απαιτεί πολλούς χημικούς τύπους μιάς και υπάρχουν αρκετές κατηγορίες και μαθηματικές πράξεις.Αλλά απο την στιγμή που το αφήνεις στο ψυγείο παραμένει ζωντανό.Σαν την μαγιά την φρέσκια που βάζεις στο ψυγείο.

Αλεξη σε ευχαριστουμε για την υποδειξη μιας και εισαι Γιατρος και σιγουρα γνωριζεις πολυ παραπανω απο εμας

σημειωση>> ο Αλεξης για οσους δεν γνωριζεται ειναι ψυχιατρος

ευχαριστουμε και παλι

Link to comment
Share on other sites

Νίκο το διάλυμα μετά λίγο ζέσταμα να φτάσει 10 βαθμούς τουλάχιστον ή και παραπάνω για να λειτουργήσει.Τα ένζυμα αυτά μετά τους 50 βαθμούς παραμένουν ανενεργά.Με βάλατε και άνοιξα το τούβλο της Βιοχημείας που έχω και είναι 6 τόμοι σε ένα αλλά τα είχα σημειωμένα γιατί είχα πάρει και άριστα (απο τα λίγα που έχω)στο συγκεκριμένο μάθημα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα για ενζυμα και τέτοια δεν ξέρω δεν έχω ειδικότητα!! Αυτό όμως που βλέπω είναι που μετραει και για τον λόγο ότι είμαι πρακτικός τύπος έχω να πω ότι αν είχαμε παρατηρήσει κάτι που δεν πήγαινε καλά με την συνταγή θα την είχαμε κόψει μαχαίρι !! δεν νομίζω ότι κανένας από εμάς αν έβλεπε ότι κάτι δεν πάει καλά θα συνέχιζε.. έχουμε επενδύσει κάτι μικρές περιουσίες στα ενυδρεία μας…. Και πίστεψε με στα 400 λίτρα που έχω δεν έχω ξοδέψει λίγα λεφτά οπότε δεν διακινδυνεύω και δεν αφήνω τίποτα στην τύχη του

Link to comment
Share on other sites

εγω θα προτεινα να γινει ενας καλος και κατανοητος οδηγος μαζεμενα ολα τα βασικα χαρακτηριστηκα της συνταγης αυτης.

απο ολους που συνεβαλαν μεσα στο ποστ αυτο και τεκμηριωσανε της θεσης τους

Link to comment
Share on other sites

Νικολα την εκανα την συνταγη :bigemo_harabe_net-81: , θα το αφησω στο ψυγειο και την κυριακη θα ξεκινησω να ταιζω με σκορδαλια. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Ρικάρντο και Νίκο οι βιταμίνες που περιγράφετε ανήκουν στις υδατοδιαλυτές βιταμίνες που έχουν συνένζυμα για να ενεργοποιηθούν σε ανάλογη ενεργή μορφή και δρούν βιοκαταλυτικά.

Τα περισσότερα ένζυμα εχουν βέλτιστο Ph στο οποίο η ενεργότητα τους είναι η μέγιστη δυνατή.Σε πολλά ένζυμα η ενεργότητα τους σε συνάρτηση και το Ρh είναι καμπύλες διαφορετικές και η θερμοκρασία παίζει σημαντικό ρόλο στις αντιδράσεις αυτές.

(Α.Τρακατέλης καθηγητής Βιοχημείας ΑΠΘ)

Θα πρέπει να εξετάσεις κάθε ουσία χωριστά πράγμα που απαιτεί πολλούς χημικούς τύπους μιάς και υπάρχουν αρκετές κατηγορίες και μαθηματικές πράξεις.Αλλά απο την στιγμή που το αφήνεις στο ψυγείο παραμένει ζωντανό.Σαν την μαγιά την φρέσκια που βάζεις στο ψυγείο.

Καλημερα Αλεξη, Νικο και σε ολη την παρεα.

Μια που ειμαι και εγω ανησυχο πνευμα και μια που εθεσες την παραμετρο μαγια, σημερα το πρωι εκανα ενα ψιλογκουγκλαρισμα μηπως και βρω περισσοτερες απαντησεις περι του θεματος γιατι πρωτα απο ολα με ενδιαφερει η αληθεια και αν γινεται να ειναι καπως εμπειρεστατωμενη και οχι απλα στην πρακτικη εμπειρια του καθε χομπυστα που σιγουρα δεν μπορει να ειναι απολυτη απλα απο την απλη παρατηρηση εαν τα ψαρια ειναι καλα ή οχι.

Επειδη πολλα εχουν υποθει και ισως καπου χαθηκε και η μπαλα απο την πρωτη δημοσιευση μου ακομα αναφερω πως το σκορδοζουμι οντως εχει θετικες επιδρασης απλα το θεμα συντηρησεις του στο διαστημα 6 μηνων ειναι υπερβολικο και σιγουρα θα υποστη οπσδηποτε αλλιωσεις σε αυτο το μεσοδιαστημα μια που δεν κανουμε χρηση καποιας ιδιαιτερης μεθοδου συντηρησεις περαν του ψυγειου (Προσοχη μιλαμε για την απλη συντηρηση και οχι για καταψυξη).

Το θεμα των συνενζυμων με το φτωχο μου μυαλο, καταλαβαινω πως ειναι ενα θεμα ενεργοποιησεις του συμπλεγματος των βιταμινων Β και οχι το εαν αυτες στο χρονο αλλιωνονται η οχι, μια που συντρεχουν πολλοι παραγωντες που μπορουν να αλλιωσουν τις εν λογο ευεργετικες του ουσιες, λογο του υδατικου δυαλιματος που παρεβρισκεται το σκευασμα και της οξυτητας η της αλκαλικοτητας, στην αμεση επαφη με τον αερα και αρα το οξυγωνο, το φως κλπ. που μπορουν να επιρεασουν τις ουσιες του σκευασματος.

Φιλε Joveno εαν ειχες διαβαση ολες τις δημοσιευσεις θα εβλεπες πως αναφερω οτι το σκευασμα δεν θα σου κανει κακο εαν το κανεις χρηση μετα απο 5 μηνες! Απλα δεν θα κανει τιποτα μια που δεν εχει τις ιδιες ευεργετικες ιδιοτητες με ενος φρεσκου και αρα απλα το πολυ πολυ θα ριχνεις απλα μεσα εναν ζωμο χωρις καποιο ιδιαιτερο οφελως.

Οποτε εαν θελεται καντε τον κοπο να διαβασεται τις παρακατω πληροφοριες που βρηκα περι μαγιας μια που μιλαμε για αναλογο προιον με τις αναλογες Βιταμηνες και τους τροπους συντηρησεις του.

Η μικροβιακή χλωρίδα των προζυμιών αρτοποίησης προέρχεται απο μία φυσική επιλογή της αρχικής χλωρίδας του αλεύρου, εξαρτώμενη και αυτή η ίδια απο τις συνθήκες καλλιέργειας και αποθήκευσης του σιταριού (θερμοκρασία και υγρομετρία), από τα χαρακτηριστικά του αλεύρου (τύπος, επεξεργασίες) και του περιβάλλοντος (οξύτητα και νερό).

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Προζυμη

Σε συνέχεια μίας πλήρους ανάλυσης των μηχανισμών γήρανσης της αρτοχλωρίδας,

το Τμήμα Έρευνας και Ανάπτυξης της ΛΕΣΑΦΡ κατόρθωσε να βελτιώσει την πορεία ωρίμανσης ενός προζυμιού προκειμένου να παρατείνει τη διάρκεια ζωής του. Το “CREME DE LEVAIN” είναι ζωντανό προζύμι. Η μεταβολική ζυμωτική του δραστηριότητα είναι εγγυημένη για 12 εβδομάδες απο την ημερομηνία παραγωγής του. Αυτό το προϊόν υψηλής τεχνολογίας αντανακλά τον πλήρη έλεγχο των παραγόντων ζύμωσης, τομέα εξειδίκευσης της ΛΕΣΑΦΡ.

* “Χλωρίδα οφέλους”: μίγμα μυκήτων και βακτηρίων παρόντα στο φυσικό περιβάλλον του εργαστηρίου του αρτοποιείου.

http://www.zymes.gr/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=4&Itemid=39&limitstart=4

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Βιολογικη Μπυρα

Στην ετικέτα της «Πειραϊκής» αναγράφονται τόσο η ημερομηνία παραγωγής όσο και η ημερομηνία λήξης, καθώς η μπίρα μπορεί να διατηρηθεί έως τρεις μήνες μετά την εμφιάλωση σε θερμοκρασία δωματίου. Υπάρχει λόγος: «Η μπίρα είναι φρέσκια. Αυτό σημαίνει ότι δεν έχει υποβληθεί στη διαδικασία της παστερίωσης, η οποία εξασφαλίζει μεν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής στο τελικό προϊόν, αλλά εξαφανίζει τα αρώματα και ισοπεδώνει τη γεύση του».

Και βέβαια πρέπει να φροντίζουμε να τη διατηρούμε σε δροσερό περιβάλλον στο σπίτι είτε -το καλύτερο- εντός ψυγείου. Μην ξεχνάτε πως, όπως συμβαίνει με όλα τα φρέσκα προϊόντα, πρέπει να τη διαχειριζόμαστε με προσοχή.

http://portal.kathimerini.gr/4Dcgi/4dcgi/_w_articles_oiko1_1_11/10/2007_207540

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Αποθήκευση, Διανομή και Πώληση.

Παράγοντες που επηρρεάζουν την ποιότητα και συμβουλές για τη σωστή αποθήκευση

Φως: Είναι εχθρός της μπύρας. Πρέπει να αποθηκεύεται σε σκοτεινό μέρος και όχι κάτω από τον ήλιο η αλλο τεχνητο φως

Θερμοκρασία: Επηρεάζεται η διάυγεια, η γεύση και η διάρκεια ζωής της. Να αποφεύγονται οι ακραίες θερμοκρασίες κατά τη μεταφορά και την αποθήκευση, πχ τα φορτηγά να σκεπάζονται. Χρόνος: Επηρεάζει την ποιότητα, γεύση και τη φρεσκάδα της. Όσο πιο φρέσκια είναι τοσο καλυτερη. Πρεπει να εφαρμόζεται η αρχή FIFO (FIRST IN, FIRST OUT) δηλαδή ότι μπαίνει στην αποθήκη πρώτο βγαίνει πρώτο.

Σκόνη - Υγρασία: Να αποθηκεύεται σε καθαρή και ξηρή αποθήκη.

Δυνατές μυρωδιές: Μπορεί να περάσουν από την συσκευασία και να επηρεάσουν την ποιότητα της. Να μην αποθηκεύεται κοντά σε κρεμμύδια, ψάρια, καφέ, διαλυτικά υγρά, πετρέλαιο, καθαριστικά, χημικά κ.α..

Πως πίνουμε σωστά μία μπύρα Οι μπύρες lager / pilsen σερβίρονται σε 5 - 7 οC και οι μπύρες ale / stout σε 10- 12 οC

Χρησιμοποιούμε ειδικά ποτήρια μπύρας που τη βοηθάνε να ελευθερωθεί το άρωμα και ο αφρός της. Πρέπει να είναι καθαρά και χωρίς ίχνος λίπους διότι καταστρέφεται ο αφρός της. Σερβίρεται πάντα με αφρό ο οποίος οφείλεται στα ίδια τα φυσικά συστατικά της και είναι ένδειξη για την ποιότητα και το άρωμά της.

Μπύρα και υγεία

Από την αρχαιότητα είναι γνωστό ότι η μπύρα έχει και θεραπευτικές ιδιότητες και σήμερα αναγνωρίζεται ότι η κατανάλωσή της έχει ευεργετικές επιδράσεις στον άνθρωπο που οφείλονται σε ορισμένα συστατικά της. Περιέχει όλες τις βιταμίνες της ομάδος Β που προέρχονται κυρίως από τη μαγιά που είναι απαραίτητες έναντι πολλών ασθενειών.

Πολλά ανόργανα συστατικά που προέρχονται από το νερό και το κριθάρι είναι βασικά για τη λειτουργία διαφόρων συστημάτων του οργανισμού. Οι αντιοξειδωτικές ενώσεις (πολυφαινόλες) που προέρχονται από το κριθάρι και το λυκίσκο μειώνουν τις καρδιοπάθειες και το άγχος.

Οι ενώσεις του λυκίσκου δρουν κατά της οστεοπόρωσης και έχουν καταπραϋντική δράση. Τα φυτοοιστρογόνα του λυκίσκου δρουν κατά του καρκίνου και έχουν αγχολυτική δράση.

Δεν περιέχει παθογόνα μικρόβια λόγω του βρασμού του γλεύκους και της παστερίωσης. Έχει αποδειχθεί ότι κάνει καλό στις γυναίκες κατά την περίοδο της εγκυμοσύνης και λoχείας.

http://www.stefanosgogakos.gr/articles_det.asp?article_id=1

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Απο της παραπανω πληροφοριες λοιπον εγω βγαζω το συμπερασμα πως ακομα και στο ψυγειο το σκευασμα πανω των 3 μηνων δεν μας παρεχει καποιο ιδιαιτερο οφελος μια που δεν κανουμε χρηση καποιας τεχνικης συντηρησης και παστεριωσης. Απο την αλλη δεν ξεχνω την δημοσιευση μου 26 που επισημη φαρμακοβιομηχανια επισυμανη τους εχθρους που μπορουν να εχουν οι συγκεκριμενες βιταμινες και το περιβαλλον στο οποιο εμεις τις συντηρουμε για να μην αναφερω και τη βιταμινη C που ειναι απο τις πρωτες που αλλοιώνονται εντος λιγων ημερων στο ψυγειο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νικολα την εκανα την συνταγη :bigemo_harabe_net-81: , θα το αφησω στο ψυγειο και την κυριακη θα ξεκινησω να ταιζω με σκορδαλια. :bigemo_harabe_net-64:

ωρε μυρωδιες ... μην τυχον εχεις τη γυναικα σου διπλα την ωρα που ταιζεις και λιποθυμηση :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Ρικάρντο πολύ καλά έκανες και το έψαξες το θέμα με την μαγιά(αν και το έφερα απλά ώς παράδειγμα).Από όλα αυτά βγάζεις το συμπέρασμα οτι τα ένζυμα είναι ζωντανά..+αυτά που έκανες copy paste απο το google χωρίς αναφορές στην δραστικότητα του εν λόγω DIY σκευάσματος.

Η βιταμίνη C ή ασκορβικό οξύ είναι η γ-λακτόνη ενός οξενικού οξέως που διαθέτει επιπλέον δομή ενεδιόλης στον C-1,&C-3.Το ασκορβικό οξύ είναι ασταθής ένωση και έυκολα οξειδώνεται σε δευδρο-ασκορβικό οξύ.Οπότε άστοχη η σύγκριση του με τις υπόλοιπες βιταμίνες.

Πολλά συνένζυμα είναι ή περιέχουν σαν δραστικά συστατικά βιταμίνες που ο οργανισμός δεν τις συνθέτει.Δεν είναι τρόφιμα με την συνήθη έννοια αλλά δρουν βιοκαταλυτικά.Αυτές πρέπει να ληφθούν απο την τροφή.

Απλά και ωραία.Το διάλυμα με το σκόρδο κρατά το μισό της βιταμίνης που διαλύεται στο νερό και σταθεροποιείται απο ηλεκτροστατικές έλξεις,δεσμούς υδρογόνου και δυνάμεις van der Waals.Περιμένει να ενεργοποιηθεί όταν έρθει σε επαφή με τα άλλο της μισό που βρίσκεται στο όργανο στόχο μέσω του μεταβολισμού του ψαριού (μεταφορά μέσω βιολογικών μεμβρανών).Η διαδικασία αυτή περιλαμβάνει σύνδεσεις με 1,2 ή και πολλά υποστρώματα.

Κάτι που με διακρίνει και μένα είναι το ψάξιμο της φαρμακοκινητικής σε συνδυασμό με μελέτες μεγάλων φαρμακοβιομηχανιών που σκοπό έχουν το κέρδος και ευθύνονται για αποσύρσεις πολύ αξιόλογων φαρμάκων που δοκιμάστηκαν σειρά ετών και αποσύρθηκαν γιατί το κέρδος ήταν μικρό και δεν μπορούσαν να πουλήσουν πιο άκριβά.........και για νέες επιδημίες που δημιουργούν σε εργαστήρια αυτοί και την αντίδραση καταρράχτη που έχει όλο αυτό σε συστήματα υγείας που πέφτουν και σηκώνονται μέσα σε ώρες.Έχω στείλει 10άδες επιστολές διαμαρτυρίας για σκευάσματα που αφορούν το πεδίο μου που είναι και αντικείμενο μελέτης και αν μη τι άλλο είχα παρατηρήσει ότι ήταν δοκιμασμένα,πολύ αποτελεσματικά και κρατούσαν τον ασθενή σε άριστα επιθυμητά επίπεδα.Προσπάθησα μάταια να εισάγω φάρμακα απο Καναδά,Γαλλία και άλλες χώρες για αρρώστους(Τb.majeptil). Αντιμέτωποι μου αυτοί οι ίδιοι που προσπαθούσαν να λανσάρουν "καινούργια" ενέσιμα φάρμακα στην 150πλάσια τιμή(450ευρώ).

Τα φάρμακα έχουν ημερομηνία λήξης ένα χρόνο πέρα απο την αναγραφόμενη.Αυτά τα κρατάω για μένα και δεν τα δίνω αλλού :) Και πολλούς φαρμακοποιούς που ξέρουν την δουλειά τους και δεν είναι απλοί φάρμακο-πολιτές(όπως είναι το σούπερ μάρκετ ένα πράμα) αν τους ρωτήσεις θα σου πουν ακριβώς το ίδιο (αν τους δώσεις ληγμένα φάρμακα τα στέλνουν σε ανθρωπιστικές αποστολές πράγμα που κάνω χρόνια). Από απλά συμπεράσματα λοιπόν λέω με σιγουριά οτι μπορεί το διάλυμα να διατηρηθεί 6 μήνες στο ψυγείο αλλά η καμπύλη της δραστικότητας του θα πέφτει με τον καιρό κατακόρυφα (θα γίνεται λιγότερο δραστικό),γιατί θα πέφτει η συγκέντρωση του σε σχέση με τον χρόνο.

Oλα αυτά βασίζονται στην παρατήρηση.Η επιστήμη όλη έχει τις βάσεις της εκεί.Εφόσον τόσοι χομπίστες βρήκαν την συνταγή με το σκόρδο χρήσιμη στην αντιμετώπιση ασθενειών ποιος ο λόγος να μην την εφαρμόσεις και εσύ να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα και να μας τα πεις χωρίς υποθέσεις και αντιδράσεις τύπου κόκα κόλα...

Link to comment
Share on other sites

Ρικάρντο πολύ καλά έκανες και το έψαξες το θέμα με την μαγιά(αν και το έφερα απλά ώς παράδειγμα).Από όλα αυτά βγάζεις το συμπέρασμα οτι τα ένζυμα είναι ζωντανά..+αυτά που έκανες copy paste απο το google χωρίς αναφορές στην δραστικότητα του εν λόγω DIY σκευάσματος.

Η βιταμίνη C ή ασκορβικό οξύ είναι η γ-λακτόνη ενός οξενικού οξέως που διαθέτει επιπλέον δομή ενεδιόλης στον C-1,&C-3.Το ασκορβικό οξύ είναι ασταθής ένωση και έυκολα οξειδώνεται σε δευδρο-ασκορβικό οξύ.Οπότε άστοχη η σύγκριση του με τις υπόλοιπες βιταμίνες.

Πολλά συνένζυμα είναι ή περιέχουν σαν δραστικά συστατικά βιταμίνες που ο οργανισμός δεν τις συνθέτει.Δεν είναι τρόφιμα με την συνήθη έννοια αλλά δρουν βιοκαταλυτικά.Αυτές πρέπει να ληφθούν απο την τροφή.

Απλά και ωραία.Το διάλυμα με το σκόρδο κρατά το μισό της βιταμίνης που διαλύεται στο νερό και σταθεροποιείται απο ηλεκτροστατικές έλξεις,δεσμούς υδρογόνου και δυνάμεις van der Waals.Περιμένει να ενεργοποιηθεί όταν έρθει σε επαφή με τα άλλο της μισό που βρίσκεται στο όργανο στόχο μέσω του μεταβολισμού του ψαριού (μεταφορά μέσω βιολογικών μεμβρανών).Η διαδικασία αυτή περιλαμβάνει σύνδεσεις με 1,2 ή και πολλά υποστρώματα.

Κάτι που με διακρίνει και μένα είναι το ψάξιμο της φαρμακοκινητικής σε συνδυασμό με μελέτες μεγάλων φαρμακοβιομηχανιών που σκοπό έχουν το κέρδος και ευθύνονται για αποσύρσεις πολύ αξιόλογων φαρμάκων που δοκιμάστηκαν σειρά ετών και αποσύρθηκαν γιατί το κέρδος ήταν μικρό και δεν μπορούσαν να πουλήσουν πιο άκριβά.........και για νέες επιδημίες που δημιουργούν σε εργαστήρια αυτοί και την αντίδραση καταρράχτη που έχει όλο αυτό σε συστήματα υγείας που πέφτουν και σηκώνονται μέσα σε ώρες.Έχω στείλει 10άδες επιστολές διαμαρτυρίας για σκευάσματα που αφορούν το πεδίο μου που είναι και αντικείμενο μελέτης και αν μη τι άλλο είχα παρατηρήσει ότι ήταν δοκιμασμένα,πολύ αποτελεσματικά και κρατούσαν τον ασθενή σε άριστα επιθυμητά επίπεδα.Προσπάθησα μάταια να εισάγω φάρμακα απο Καναδά,Γαλλία και άλλες χώρες για αρρώστους(Τb.majeptil). Αντιμέτωποι μου αυτοί οι ίδιοι που προσπαθούσαν να λανσάρουν "καινούργια" ενέσιμα φάρμακα στην 150πλάσια τιμή(450ευρώ).

Τα φάρμακα έχουν ημερομηνία λήξης ένα χρόνο πέρα απο την αναγραφόμενη.Αυτά τα κρατάω για μένα και δεν τα δίνω αλλού :) Και πολλούς φαρμακοποιούς που ξέρουν την δουλειά τους και δεν είναι απλοί φάρμακο-πολιτές(όπως είναι το σούπερ μάρκετ ένα πράμα) αν τους ρωτήσεις θα σου πουν ακριβώς το ίδιο (αν τους δώσεις ληγμένα φάρμακα τα στέλνουν σε ανθρωπιστικές αποστολές πράγμα που κάνω χρόνια). Από απλά συμπεράσματα λοιπόν λέω με σιγουριά οτι μπορεί το διάλυμα να διατηρηθεί 6 μήνες στο ψυγείο αλλά η καμπύλη της δραστικότητας του θα πέφτει με τον καιρό κατακόρυφα (θα γίνεται λιγότερο δραστικό),γιατί θα πέφτει η συγκέντρωση του σε σχέση με τον χρόνο.

Oλα αυτά βασίζονται στην παρατήρηση.Η επιστήμη όλη έχει τις βάσεις της εκεί.Εφόσον τόσοι χομπίστες βρήκαν την συνταγή με το σκόρδο χρήσιμη στην αντιμετώπιση ασθενειών ποιος ο λόγος να μην την εφαρμόσεις και εσύ να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα και να μας τα πεις χωρίς υποθέσεις και αντιδράσεις τύπου κόκα κόλα...

Καλημερα Αλεξη και ευχαριστω παραααα πολυ για την απαντηση σου γιατι τουλαχιστον πειραμε καποιες ποιο ξεκαθαρες απαντησεις περι του θεματος.

Το copy paste μεσω google το εκανα καθαρα για να δωσω να δουν και οι υπολοιπη οτι το θεμα της συντηρησης ή παστεριωσης ενος προιοντος δεν ειναι τυχαιο και οτι υπαρχει λογος εαν θελουμε να διατηρηθουν τα ευεργετικα στοιχεια ενος προιοντος, ειτε αυτες λεγοντε βιταμινες ειτε καποιων αλλων θετκων ουσιων για να ειναι αποτελεσματικα για ενα μεγαλυτερο χρονικο διαστημα. Απο εκει και περα δεν εχω βρει καποιες αλλες αναφορές ως προς την δραστικότητα του εν λόγω DIY σκευάσματος (και που να το βρω αλλωστε) αλλιως να εισαι σιγουρος πως θα ηταν το πρωτο που θα ποσταρα για να βγαλουμε μια ποιο ξεκαθαρη εικονα περι του θεματος.

Οσο για την βιταμινη C δεν τη συγκρινα με τις αλλες του συμπλεγματος Β αλλα ειναι γεγονος οτι υπαρχει και αυτη στο σκορδο και απο οτι καταλαβα συμπληρώνει τη δράση των βιταμινών Β, καθώς εμπλέκεται στο σχηματισμό των κορτικοστεροειδών στα επινεφρίδια και εχει αντιοξειδωτική δράση που μπορεί να ωφελήσει στην αντιμετώπιση των ελευθέρων ριζών που παράγονται λόγω του άγχους, πραγμα το οποιο την χανουμε σχετικα γρηγορα λογο οξειδωσεις οπως σωστα αναφερες.

Οσο για τα φαρμακα και τις φαρμακοβιομηχανιες κατανοω και συμμεριζομε την αποψη σου και σιγουρα ο τελικος σκοπος ειναι το κερδος αλλα μεσω αυτης της ολης διαδικασιας και ερευνας απο μερος τους μην ξεχναμε πως ανακαλυπτονται και προσφερουν και καινουργια εργαλεία στα χερια σας πολλες φορες καινοτομα, οποτε οσο αφορα και τα συμπερασματα τους πχ τις βιταμινες Β και τους εχθρους τους, περαν του θεματος μαρκετινγκ υπαρχει και μια επιστημονικη εξηγηση του ολου θεματος, δεν μπορουν απλα να λενε παπαδες μια που υπαρχει παντα και ο ανταγωνισμος που μπορει να τους κραξει και να το κλεισουν τελιως το μαγαζι. Εγω μπορει να εκανα υποθέσεις και αντιδράσεις τύπου κόκα κόλα οπως και εσυ περι μαγιας για να δωσω στον αναγνωστη καποιες πληροφοριες, το περι 6μηνου που αναφερει ο Νικος δηλαδη τεκμηριωνεται καπου; η απλα για καποιους οτι δηλωσεις ειναι και για αλλους που σου φερνουν και καποια στοιχεια δεν ισχυει.

Οσο αφορα την ημερομηνια ληξης των φαρμακων και αυτο κατανοητο και το γνωριζω αλλα μην ξεχναμε ομως οτι εχουν υποστει μια διεργασια συντηρησης ενω οταν μιλαμε για φρεσκο προιον το θεμα παιζει σε διαφορετικο ταμπλο. Αυτη την στιγμη πχ και να θελεις να φας φρεσκια τυροπιτα σε τυροπιταδικο δεν θα βρεις πουθενα μια που η νομοθεσια επιβαλη μονο τη χρηση κατεψυγμενων προς καταναλωση προιοντων γιατι παραμονευει παντα ο κυνδινος, μικροβιων, τροφικης δηλητηριασης και δεν ξερω και εγω τη αλλο.

Για να κλεισω το ολο θεμα και για να γινω ξεκαθαρος, το ολο θεμα ξεκίνησε με το οτι συστηνα καλυτερα την χρηση του σκευασματος σε φρεσκια μορφη, για μια 100% αποτελεσματικοτητα του μια που με τον καιρο ψυγειο ξεψυγειο υπαρχει αναποφεκτα σταδιακη αλλιωση. Ειπα κατι λαθος μεχρι εδω;

Απο εκει και περα δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω ποσο μπορει το σκευασμα να αντεξει και για ποιο χρονικο διαστημα μια που αυτο φανταζομε μονο μετα απο μια εργαστηριακη μελετη θα μπορουσαν να βγουν σωστα και εξακριβωμενα συμπερασματα, οποτε αυτο που ειπα καλυτερα να το χρησημοποιειτε φρεσκο για να ειστε σιγουροι για την αποτελεσματικοτητα του!

Τωρα το να το κανω χρηση για 6 μηνες και για 10 χρονια πιστευεις πως θα βγαλω καποια συμπερασματα μια που ετσι και αλλιως δοξα το θεο τα ψαρια μου ζουνε μια χαρα και χωρις το σκευασμα;

Να δω τη;;; Αν ηταν τα ψαρια μου να ειναι καλα μονο με τη χρηση σκορδου τοτε να καταργησουμε και τις αλλαγες νερου, ε γινεται αυτο;

Τελος παντων επειδη η συζητηση πιστευω χαρη και στην επεμβαση σου εδωσε καποιες ποιο ξεκαθαρες απαντησεις , ο καθενας μπορει να χρησημοποιει το σκευασμα, μπαγιατικο ή φρεσκο κακο δεν θα κανει σε καμια περιπτωση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημα με τα θαλασσινά ψάρια Ρικάρντο είναι οτι τα πιο πολλά είναι πιασμένα στην φύση.

Πολλά είδη είναι αρκετά φιλάσθενα απο παθήσεις που έχουν σχέση με το στρες.Το σκορδόζουμο βοηθάει στο καρδιοαγγειακό και στο ανοσοποιητικό ακριβώς όπως και τον άνθρωπο.

Για το πόσο κρατάει το κάθε διάλυμα νομίζω οτι τα είπα όσο πιο απλά θα μπορούσα να τα πώ.Δεν μπορώ να το εκφράσω καλύτερα.

Ξέρω πολλά παιδιά που έχουν χάσει ψάρια και έχουν διαλύσει ενυδρεία για αρρώστιες τύπου Ich.Αφού κάνει καλό το σκόρδο λοιπόν καλό είναι να μην περνάει καμία διαδικασία αν και προτιμώ την εκδοχή του διαλυμένο με νερό.Προσωπικά ούτε και εγώ εχω αντιμετωπίσει τέτοιες αρρώστιες στα θαλασσινά μου και οι σωστές αλλαγές νερού και η ποικιλία τροφών με σκόρδο ή χωρίς είναι το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε για να τα κρατάμε σε καλή κατάσταση.Σε άλλα ψάρια όπως οι δίσκοι είναι επίσης φιλάσθενα.Εκεί δίνω τροφές με σκόρδο.Και κατεψυγμένα με σκόρδο.Και αλλαγές νερού με σκόρδο αν μπορούσα θα έκανα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...