Jump to content

Συνταγη Για Σκορδο..


nikostrex

Recommended Posts

Σεβαστωτατη η αποψη σου και το μονο σιγουρο ειναι πως το σκορδοζουμο κανει καλο και το εχω χρησημοποιηση πραγματικα αρκετες φορες οταν ειχα καποιο θεμα, αλλωτε με θετικη εξελιξη και μια προσφατα, με ασχημο τελος μια που ελειπα αυτο το πασχα και εχασα ενα απο τα Blue jack dempsey μια που ηταν πλεον αργα (σκουλικια). Το λαθος βεβαια σε αυτη την περιπτωση ηταν ολο δικο μου μια που τα αλλαξα ενυδρειο σε λαθος στιγμη και το μικροτερο απο τα δυο στρεσαριστικε πολυ και αν και το επεστρεψα στο προηγουμενο ενυδρειο η ζημια ειχε γινει δυστηχως και σε συνδιασμο με τις διακοπες μου την πατησα.

Οπως και να εχει και εγω κανω χρηση τροφων με σκορδο και κανω χρηση σκορδοζουμου φρεσκο επι τοπου μια στο τοσο ή οταν εχω καποιο θεμα. Αλλα να δωσουμε να καταλαβει ο αναγνωστης οτι στην τροφη σε φυλλαρακι ή σε πελλετ βρισκεται σε αφυδατωμενη μορφη για να συντηρητε και στη βαθεια καταψυξη επίσης συντηρητε μια χαρα.

Και απλα πληροφοριακα και μερικες Οδηγιες προς τους καταναλωτες για τα τροφιμα:

------------------------------------------------------ΦΡΟΥΤΑ ΚΑΙ ΛΑΧΑΝΙΚΑ-------------------------------------------------------------------------------

Τα φρούτα και τα λαχανικά θα πρέπει να τα διατηρούμε στα χαμηλά ράφια του ψυγείου όπου δεν έχει δυνατή ψύξη.

Δεν πρέπει να τα πλένουμε αλλά ούτε να τα καθαρίζουμε γιατί οξειδώνονται και καταστρέφονται οι βιταμίνες τους.

Να μην μένουν κλεισμένα σε σακούλες διότι συσσωρεύεται υγρασία με αποτέλεσμα να μαραίνονται και να αλλοιώνονται.

Να πλένονται καλά πριν καταναλωθούν διότι η επιφάνεια τους περιέχει μεγάλο αριθμό μικροβίων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ανεξαρτήτως της ισχυρής του γεύσης, το σκόρδο είναι λαχανικό χαμηλής οξύτητας. Το pH μιας σκελίδας σκόρδου συνήθως ποικίλει από 5.3 μέχρι 6.3. Όπως και με όλα τα λαχανικά χαμηλής οξύτητας, το σκόρδο υποστηρίζει την ανάπτυξη και την επακόλουθη παραγωγή τοξινών από το βακτήριο

Clostridium botulinum, όταν βρεθούν οι κατάλληλες συνθήκες. Οι συνθήκες αυτές περιλαμβάνουν εσφαλμένη κονσερβοποίηση στο σπίτι και λανθασμένη προετοιμασία και αποθήκευση του μείγματος λαδιού με τα φρέσκα χορταρικά και το σκόρδο.

Η υγρασία, η θερμοκρασία δωματίου, η έλλειψη οξυγόνου και οι συνθήκες χαμηλής οξύτητας συμβάλλουν στην ανάπτυξη του

Clostridium botulinum . Καθώς αυξάνεται, αυτό το βακτήριο παράγει μια ιδιαίτερα ισχυρή τοξίνη που προκαλεί την ασθένεια της βοτυλίασης. Αν δεν θεραπευτεί σύντομα, είναι δυνατό να επέλθει θάνατος μέσα σε λίγες μέρες από την κατανάλωση του τοξικού φαγητού.

Μείγματα σκόρδου σε λάδι που μένουν αποθηκευμένα σε θερμοκρασία δωματίου παρέχουν τις κατάλληλες συνθήκες για την παραγωγή της τοξίνης της βοτυλίασης (χαμηλή τοξικότητα, χωρίς ελεύθερο οξυγόνο στο λάδι και ζεστή θερμοκρασία). Ο ίδιος κίνδυνος ισχύει και για το ψημένο σκόρδο που αποθηκεύεται σε λάδι. Προσοχή λοιπόν.

Μπορείτε να καθαρίζετε σκελίδες από σκόρδα και

να τα αποθηκεύετε σε γυάλινο βάζο στο ψυγείο για την χρήση 10-15 ημερών.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ανεξαρτήτως της ισχυρής του γεύσης, το σκόρδο είναι λαχανικό χαμηλής οξύτητας. Το pH μιας σκελίδας σκόρδου συνήθως ποικίλει από 5.3 μέχρι 6.3. Όπως και με όλα τα λαχανικά χαμηλής οξύτητας, το σκόρδο υποστηρίζει την ανάπτυξη και την επακόλουθη παραγωγή τοξινών από το βακτήριο, όταν βρεθούν οι κατάλληλες συνθήκες. Οι συνθήκες αυτές περιλαμβάνουν εσφαλμένη κονσερβοποίηση στο σπίτι και λανθασμένη προετοιμασία και αποθήκευση του μείγματος λαδιού με τα φρέσκα χορταρικά και το σκόρδο.

Η υγρασία, η θερμοκρασία δωματίου, η έλλειψη οξυγόνου και οι συνθήκες χαμηλής οξύτητας συμβάλλουν στην ανάπτυξη τουClostridium botulinum . Καθώς αυξάνεται, αυτό το βακτήριο παράγει μια ιδιαίτερα ισχυρή τοξίνη που προκαλεί την ασθένεια της βοτυλίασης. Αν δεν θεραπευτεί σύντομα, είναι δυνατό να επέλθει θάνατος μέσα σε λίγες μέρες από την κατανάλωση του τοξικού φαγητού.

Μείγματα σκόρδου σε λάδι που μένουν αποθηκευμένα σε θερμοκρασία δωματίου παρέχουν τις κατάλληλες συνθήκες για την παραγωγή της τοξίνης της βοτυλίασης (χαμηλή τοξικότητα, χωρίς ελεύθερο οξυγόνο στο λάδι και ζεστή θερμοκρασία). Ο ίδιος κίνδυνος ισχύει και για το ψημένο σκόρδο που αποθηκεύεται σε λάδι. Προσοχή λοιπόν.

Μπορείτε να καθαρίζετε σκελίδες από σκόρδα και

να τα αποθηκεύετε σε γυάλινο βάζο στο ψυγείο για την χρήση 10-15 ημερών.

γεια να τελειωνουμε μια και καλη με το ολο θεμα για το ποσο αντεχει στο χρονο και μεσα στο ψυγειο το σκορδο

παρακατω σου παραθετω φιλε Ρικαρντο μεσα απο τον ΕΟΦ και τους νομους για την συντηρηση τροφιμων

το εξης

http://www.gcsl.gr/media/trofima/62.pdf

αν δεν βαριεσαι διαβασε το...

Link to comment
Share on other sites

Ένα μεγάλο Ευχαριστούμε για όλους που ασχοληθήκαν τόσο διεξοδικά με το θέμα όπου θα απασχολήσει πάρα πολλούς.

Link to comment
Share on other sites

Ένα μεγάλο Ευχαριστούμε για όλους που ασχοληθήκαν τόσο διεξοδικά με το θέμα όπου θα απασχολήσει πάρα πολλούς.

εμεις ευχαριστουμε που μεσα απο το aquazone μας δινεται το βημα να εκφερουμε αποψη και λογο .

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια και δεν βαριεμαι Νικο, αλλα εαν θελεις να γινεις και ποιο σαφης φανταζομαι αναφερεσαι στον πινακα, θερμοκρασιων, υγρομετρικης καταστασης και χρονου διατηρησης τροφιμων σε ψυκτηκους θαλαμους οσο αφορα το σκορδο;

Εαν καταλαβες το σκορδο πρεπει να ειναι ολοκληρο σε θρερμοκρασια -1+2, υγρασια κατω του 70% για να μπορει να διατηρηθει για 6 μηνες!

Στο ειπα και πριν μην το περνεις προσωπικα, το θεμα ειναι να βγαλουμε μια καλυτερη γενικη εικονα ως προς την συντηρηση του και οχι να σου την πω!

Link to comment
Share on other sites

γεια να τελειωνουμε μια και καλη με το ολο θεμα για το ποσο αντεχει στο χρονο και μεσα στο ψυγειο το σκορδο

παρακατω σου παραθετω φιλε Ρικαρντο μεσα απο τον ΕΟΦ και τους νομους για την συντηρηση τροφιμων

το εξης

http://www.gcsl.gr/m.../trofima/62.pdf

αν δεν βαριεσαι διαβασε το...

εδω αναφερεσαι στο χρονο τον 10 ημερων και μαλιστα με υπογραμμισει! υπαρχουν και ανησυχιες γαι τυχον βακτηρια που μπορουν να εμφανιστουν.. κατι τετοιο καταριπτεται οταν βρισκεται στο ψυγειο!

δευτερον η υγρασια που αναφερει ειναι στο 70 της% στο 100% τι εχουμε?

Link to comment
Share on other sites

Αν αναφερεσαι σε αυτη την δημοσιευση: Μπορείτε να καθαρίζετε σκελίδες από σκόρδα και να τα αποθηκεύετε σε γυάλινο βάζο στο ψυγείο για την χρήση 10-15 ημερών.

Να ξερεις πως δεν το εγραψα εγω αλλα ειναι γραμμεςνο στο site οπου βρήκα τις παραπανω πληροφοριες, και να εισαι σιγουρος πως μου βαζει ακομη περισσοτερες υποψιες!

Οσο για την υγρασια αναφερει οτι το προιον πρεπει να συντηρητε σε ψυγειο με υγρασια λιγοτερη του 70 % για να μπορει να συντηρηθει για 6 μηνες. Στο 100% εχουμε το νερο και αρα το σκευασμα σου!

Έγινε επεξεργασία - Rik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενα αλλο σημαντικο θεμα ειναι και το Clostridium botulinum που επακολουθει παραγωγη τοξινων με αποτελεσματα διατροφικής δηλητηρίασης. Ελπιζω να ειναι μια ακραια περιπτωση μια που με την συντηρηση του σκευασματος στο ψυγειο θελω να πιστευω πως εχουμε μια σωστη ασπιδα ως προς την μη αναπτυξη αυτου του βακτηριου γιατι κατα τα αλλα στο σκορδο υπαρχουν ολες οι υπολοιπες παραμετροι για να αναπτυχθει αυτο το επικυνδηνο βακτηριο. Ελπιζω ο Αλεξης να μας δωσει για ακομη μια φορα τα φωτα του πανω και σε αυτο το θεμα!

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

με ολα αυτα που γραψατε ειμαι πολυ confused!τελικα ειναι καλο να εχουμε αυτο το diy σκορδοζουμο στο ψυγειο για πανω απο 1 μηνα?μεχρι ποσο καιρο προτεινετε να ειναι μεσα στο ψυγειο χωρις να δημιουργηθουν βακτηρια που μπορουν να βλαψουν ζωντανους οργανισμους?

Link to comment
Share on other sites

με ολα αυτα που γραψατε ειμαι πολυ confused!τελικα ειναι καλο να εχουμε αυτο το diy σκορδοζουμο στο ψυγειο για πανω απο 1 μηνα?μεχρι ποσο καιρο προτεινετε να ειναι μεσα στο ψυγειο χωρις να δημιουργηθουν βακτηρια που μπορουν να βλαψουν ζωντανους οργανισμους?

Φιλε μου αυτο προσπαθουμε να καταλαβουμε αλλα σιγουρα οι 6 μηνες ειναι υπερβολη. :)

Link to comment
Share on other sites

Ενα αλλο σημαντικο θεμα ειναι και το Clostridium botulinum που επακολουθει παραγωγη τοξινων με αποτελεσματα διατροφικής δηλητηρίασης. Ελπιζω να ειναι μια ακραια περιπτωση μια που με την συντηρηση του σκευασματος στο ψυγειο θελω να πιστευω πως εχουμε μια σωστη ασπιδα ως προς την μη αναπτυξη αυτου του βακτηριου γιατι κατα τα αλλα στο σκορδο υπαρχουν ολες οι υπολοιπες παραμετροι για να αναπτυχθει αυτο το επικυνδηνο βακτηριο. Ελπιζω ο Αλεξης να μας δωσει για ακομη μια φορα τα φωτα του πανω και σε αυτο το θεμα!

Η τροφιμογενής αλλαντίαση προκύπτει όταν ο Clostridium botulinum αναπτύσσεται και παράγει τοξίνη σε τρόφιμο το οποίο στη συνέχεια καταναλώνεται χωρίς να προηγηθεί κατάλληλο μαγείρεμά του ώστε να καταστραφεί η τοξίνη. Η τοξίνη παράγεται συνήθως, σε τρόφιμα ακατάλληλα παρασκευασμένα ή κονσερβοποιημένα, χαμηλής περιεκτικότητας σε αλάτι ή ζάχαρη, χαμηλής οξύτητας,καθώς και σε παστεριωμένα ή ελαφρώς μαγειρεμένα τρόφιμα που δεν έχουν καταψυχθεί, ειδικά σε αυτά σε αεροστεγή συσκευασία (π.χ καπνιστά ψάρια, προϊόντα κρέατος, σάλτσες κ.α). Η τοξίνη καταστρέφεται με το βρασμό (85οC για 5 λεπτά ή περισσότερο), ενώ τα σπόρια απαιτούν περισσότερο χρόνο για να καταστραφούν(120οC για 10 λεπτά ή περισσότερο).Αδύνατο να δημιουργηθεί σπορογόνο κλοστηρίδιο(Αλλαντίαση) απο το DIY σκορδόζουμο.Το σκόρδο είναι πλούσιο σε φλαβονοειδή και θείο. Παρέχει αντι-φλεγμονώδη και αντι-μικροβιακή δράση.Η χρήση του διαλύματος είναι καθαρά για μούλιασμα τροφής και μπορεί να διατηρηθεί στο ψυγείο όπου παραμένει ανενεργό μέχρι να χρησιμοποιηθεί. Το διάλυμα μπορεί να διατηρηθεί στο ψυγείο αλλά η καμπύλη της δραστικότητας του θα πέφτει με τον καιρό (θα γίνεται λιγότερο δραστικό),γιατί θα πέφτει η συγκέντρωση του σε σχέση με τον χρόνο.Αυτά δεν χρειάζεται να έχω την κάποια ταμπέλα για να τα αποδείξω και έχω 3 μέρες τώρα το διάλυμα στο ψυγείο μου για να μελετήσω την συμπεριφορά του και την δραστικότητα του την οποία θα δώσω σε κατάλληλο εργαστήριο προκειμένου να αποδείξω ή οχι τα λεγόμενα μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μπραβο Αλεξη τεκμηριωνης με σωστο τροπο τα λεγομενα σου :bigemo_harabe_net-64:

βεβαια οταν γνωριζεις απο ιατρικη αυτα γινονται ακομα καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

Η τροφιμογενής αλλαντίαση προκύπτει όταν ο Clostridium botulinum αναπτύσσεται και παράγει τοξίνη σε τρόφιμο το οποίο στη συνέχεια καταναλώνεται χωρίς να προηγηθεί κατάλληλο μαγείρεμά του ώστε να καταστραφεί η τοξίνη. Η τοξίνη παράγεται συνήθως, σε τρόφιμα ακατάλληλα παρασκευασμένα ή κονσερβοποιημένα, χαμηλής περιεκτικότητας σε αλάτι ή ζάχαρη, χαμηλής οξύτητας,καθώς και σε παστεριωμένα ή ελαφρώς μαγειρεμένα τρόφιμα που δεν έχουν καταψυχθεί, ειδικά σε αυτά σε αεροστεγή συσκευασία (π.χ καπνιστά ψάρια, προϊόντα κρέατος, σάλτσες κ.α). Η τοξίνη καταστρέφεται με το βρασμό (85οC για 5 λεπτά ή περισσότερο), ενώ τα σπόρια απαιτούν περισσότερο χρόνο για να καταστραφούν(120οC για 10 λεπτά ή περισσότερο).Αδύνατο να δημιουργηθεί σπορογόνο κλοστηρίδιο(Αλλαντίαση) απο το DIY σκορδόζουμο.Το σκόρδο είναι πλούσιο σε φλαβονοειδή και θείο. Παρέχει αντι-φλεγμονώδη και αντι-μικροβιακή δράση.Η χρήση του διαλύματος είναι καθαρά για μούλιασμα τροφής και μπορεί να διατηρηθεί στο ψυγείο όπου παραμένει ανενεργό μέχρι να χρησιμοποιηθεί. Το διάλυμα μπορεί να διατηρηθεί στο ψυγείο αλλά η καμπύλη της δραστικότητας του θα πέφτει με τον καιρό (θα γίνεται λιγότερο δραστικό),γιατί θα πέφτει η συγκέντρωση του σε σχέση με τον χρόνο.Αυτά δεν χρειάζεται να έχω την κάποια ταμπέλα για να τα αποδείξω και έχω 3 μέρες τώρα το διάλυμα στο ψυγείο μου για να μελετήσω την συμπεριφορά του και την δραστικότητα του την οποία θα δώσω σε κατάλληλο εργαστήριο προκειμένου να αποδείξω ή οχι τα λεγόμενα μου.

Οντως πολυ ενδιαφερων Αλεξη, και χαιρομε πραγματικα που αρχισες το ολο πειραμα και εβαλες και στο προγραμμα και εργαστηριακες μια που σιγουρα θα εχουμε μια ξεκαθαρη εικονα απο πρωτο χερι μαλιστα! Αυτο και αν ειναι ερευνα!!! :bigemo_harabe_net-111:

Τωρα οσο αφορα για το Clostridium botulinum να σου πω την αληθεια ψιλοτρομαξα στην αρχη οταν το πρωτο διαβασα μια που

το σκόρδο είναι λαχανικό χαμηλής οξύτητας.

Το pH μιας σκελίδας σκόρδου συνήθως ποικίλει από 5.3 μέχρι 6.3. Όπως και με όλα τα λαχανικά χαμηλής οξύτητας, το σκόρδο υποστηρίζει την ανάπτυξη και την επακόλουθη παραγωγή τοξινών από το βακτήριο όταν βρεθούν οι κατάλληλες συνθήκες.

Θελω να πιστευω πως ειμαστε καλυμμένοι με το ψυγειο μια που ουτε το μαγειρευουμε ουτε το βραζουμε, ουτε ζαχαρες αλατια χρησημοποιουμε και απο οξυγονο δεν ξερω σε τη βαθμο παιζει στο μπουκαλακι του σκευασματος, και απο υγρασια ειμαστε στο φουλ.

Απο εκει και περα εφοσον εχεις την δυνατοτητα για εργαστηριακες δοκιμες θα ηταν πολυ ενδιαφερων και πολυτιμο να μαθουμε πως θα κανεις την ολη ερευνα!!!

Πιστεψε με, ουτε και σε εμενα μου αρεσει να προσπαθω να βρω στοιχεια με ταμπελες, αλλα δυστηχως ειναι ο μονος τροπος που προσωπικα μπορω να κινηθω και να κανω την ερευνα. Σκοπος μου δεν ειναι να αμφησβητησω κανεναν απλα για να τον βαλω σε δυσκολη θεση αλλα το να εχουμε καποια βάσιμα στοιχεια στο βαθμο που μπορουμε και με τις αναλογες περιορισμενες γνωσεις μας για το καλο του χομπυ μας!

Παντα ημουν ετσι και παντα θα ειμαι, και οσοι με γνωριζουν λιγο, ξερουν πως δεν βλεπουν καποια καινουργια συμπεριφορα απο μερος μου.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το όλο θέμα ενώ ήταν τοσοοοοο μα τοσοοοο ωραίο πηρέ λάθος τροπή χωρίς λόγω!

Το post καθαριστηκε!

Έγινε επεξεργασία - Lamprosk
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ πολύ να προσέχεται όλοι σας πως μιλάτε! Αδικείται το forum που σας φιλοξενεί και υποβιβάζεται το επίπεδο σας! Να μη συνεχιστεί αυτό !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...