Jump to content

Καθαρισμα Σιλικονης


Κωστας Τ

Recommended Posts

καλησπερα.εχω ξηλωσει τις αναγλυφες πλατες απο το ενυδρειο και ξυνω με ξυστρα τζαμιων την ξερη σιλικονη.τα πολλα φευγουνε αλλα μενουν σταμπες.υπαρχει τροπος να καθαρισει το τζαμι εντελως μιας και θα μπει πλεον χαρτονι για background?

Link to comment
Share on other sites

Οινόπνευμα και τριψιμο καλό με χαρτί κουζίνας.

Link to comment
Share on other sites

Οινοπνευμα μπλε

Το μπλε οινόπνευμα περιέχει ποσότητες τερεβινθελαίου και μεθανόλης (δηλητήρια) καθώς και κυανούν του μεθυλινέου

Άρα ακατάλληλο για χρήση σε ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

Το μπλε οινοπνευμα ειναι ακριβως το ιδιο με το καθαρο απλα το χρωματιζουν επειδη ειναι φθηνο ωστε να μην γινετε νοθεια. (Λογια γιατρου που τον ρωτησα)

Οινοπνευμα και τριψιμο με ψιλο συρμα κατσαρολας και θα γινει σαν καινουργιο.Απλα καθαρισε οσο μπορεις καλυτερα με την ξυστρα τις σιλικονες ωστε να μην σε ζορισει.

Εννοειτε αδειο ενυδρειο παντα.

Έγινε επεξεργασία - bill28
Link to comment
Share on other sites

Το μπλε οινοπνευμα ειναι ακριβως το ιδιο με το καθαρο απλα το χρωματιζουν επειδη ειναι φθηνο ωστε να μην γινετε νοθεια. (Λογια γιατρου που τον ρωτησα)

Το οινόπνευμα σαν πρώτη ύλη είναι το ίδιο, απλά μετά προστίθενται δηλητήρια για να μην είναι πόσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ανεφερα απλα οτι μου ειπε ο γιατρος.Ο οποιος το χρησιμοποιουσε στον εμβολιασμο του παιδιου μου και γι αυτο τον ρωτησα κιολας.Εγω αλλωστε απο μικρος σε ολα μου τα χτυπηματα εβαζα και βαζω μπλε οινοπνευμα.

Και το ακουαφορτε ειναι δηλητηριο αλλα κανει το καλυτερο καθαρισμα στα ενυδρεια.

Link to comment
Share on other sites

To aquaforte είναι διάλυμα υδροχλωρικού οξέως.Είναι καυστικό αλλά δε γνωρίζω αν είναι δηλητήριο,καθώς παράγεται σε μικρή εννοείται ποσότητα από το ανθρώπινο στομάχι.

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω και θα σου πω ή θα σου το πουν άλλοι :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...