Jump to content

Recommended Posts

Καλησπερα.

Στο ενυδρειο μου εχω Labido & Demasoni και της 2 τελευταιες ημερες εχουν γεμισει τα περισσοτερα με ασπρους κοκους (σαν αυτους απο αλατι)

Ξερει κανεις να μου πει τι ειναι αυτο ??

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωσε τη φορμα ασθενειων και πες μας ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου,και ποσα ψαρια εχεις απο το καθε ειδος μεσα;

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Βλεπω ασπρους κοκους επανω στα ψαρια. Οχι σε ολα αλλα σε καποια Labido & Demasoni

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 450

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Eheim 2080 & Eheim 2075

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): Ταισμα 1-2 φορες την ημερα και αλλαγη νερου οποτε μου ερθει ! Συνηθως 1 φορα το μηνα.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): Εχω καιρο να μετρισω τιμες γιατι παντα μου βγαινουν το ιδιο και δεν μετραω πια !

- ΝΟ2 (νιτρώδη):

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία:

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: +

-Strips: +

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: Demasoni & Labido

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα) Απο φαρμακο εχω το Baktopur της Sera δεν ξερω αν κανει !

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

post-10214-0-60563800-1324167750_thumb.jpg

post-10214-0-27925700-1324167774_thumb.jpg

post-10214-0-03140500-1324167792_thumb.jpg

post-10214-0-42031400-1324167808_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασία ;

Ανέβα στους 29-30 και έχε έτοιμο το Omnipur .

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι ειναι το Omnipur .

Να το παρω ...?

Στο μεταξυ βλεπω μεσα στο ενυδρειο και πλαιει κατι που ειναι διαφανο σαν ιστος. Σαν πολλοι ιστοι μαζι !

Τι να κανω ...?

Καταρα επεσε ..? ενα ενα ψαρι γυρναει τουμπα

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο λιγο ψαξιμο στο Forum μαλλον πρεπει να παρω Anti Ich να κανω την θεραπεια και στο τελος να βαλω ενεργο ανθρακα και στα 2 φιλτρα μου ωστε να τραβιξει τα υπολειματα !

Πραγματικα δεν ξερω αν προσβαλονται τα ψαρια μου μονο απο αυτο αλλα λογικα ειναι επειδη τα μετεφερα απο το ενα ενυδεριο στο αλλο και στρεσαριστικαν.

Να δοκιμασω με ενυδριακο αλατι και με αυξηση θερμοκρασιας ...?

(Στο μεταξυ το ενα Labido ηταν κατω στην αμμο ακουνητο εδω και πολυ ωρα, και δεν μπορουσα να το μαζεψω λογο δουλειας στο pc κτλ.. πριν λιγο που γυρισα πραγματικα δεν υπαρχει πουθενα!! Περιεργα πραγματα ....)

Οι με τρησεις μου ειναι οι εξης : NO3 : καμια διαβαθμηση απο το ασπρο μεχρι το σκουρο ροζ, ειναι καφε ! NO2 : καμια διαβαθμηση απο το ασπρο μεχρι το σκουρο ροζ, ειναι καφε !

GH : 0 KH : 5 PH : 8 30C Aμμωνια : Το test που εχω της Tropic Marin εχει διαβαθμησεις απο λαχανι μεχρι σκουρο πρασινο, η μετρηση μου δεν εχει κανενα τετοιο χρωμα αλλα βισινι ανοιχτο !!

Σαν κατουρο πρωινο ...... καταλαβα .. χαλια !

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις βαλε παλι τα ψαρια σου στο παλιο ενυδρειο και ακολουθα τις οδηγιες του Σταματη. Πιθανων το ενυδρειο ειναι ακομα αστρωτο μια που απο τις μετρησεις δεν βγαζουμε ακρη, παρε αλλα τεστ, μηπως τα στικ ειναι της Tropica;

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο μου ειναι 450ltr και ειναι πολυ δυσκολο να βγαλω τα ψαρια γιατι εχει πολυ βραχο μεσα !

Στο μεταξυ το ενυδεριο δεν γινετε να ειναι αστροτο γιατι λειτουργει αρμονικα 3 χρονια ....

Κατι με της αλλαγες νερου και τη συντηρηση γενικος πρεπει να ειναι γιατι λογο φορτο εργασιας δεν ειμουν και πολυ τυπικος με το Hobby ..

Link to comment
Share on other sites

Τα Stic ειναι Dennerle και ενω GH - KH & PH μου δειχνουν το χρωμα απο της διαβαθμισεις αναλογα με της τιμες τα NO3 & NO2 δεν μου δειχνουν το χρωμα που εχουν οι τιμες, αλλα καφε η γκρι...

Να ριξω τελικα ενυδρειακο αλατι ?

Θερμοκρασια αυξησα και ειναι 29c

Link to comment
Share on other sites

αν εξακολουθής να έχεις πρόβλημα βάλε Omnipur .

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια μου απο θεμα εμφανισης φαινεται να ειναι καλα. Απλα και μονο ανεβασα θερμοκρασια και τους φυγανε !

Καποια εξακολουθουν ομως να ειναι ανορεκτικα και μεσα στις πετρες χωμενα...

Δεν εχουν κατι για να κανω θεραπεια, αλλα δεν τρωνε καποια και δεν βγαινουν εξω.

Ευχαριστω παιδια αλλα τι λετε να κανω ?

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια δεν βγαινανε καθολου !

Πριν 2 ημερες τους αλλαξα την διαρυθμιση με τους βραχους γιατι δεν ειχε καλη ροη με τους κυκλοφορητες και δεν καθαριζε καλα και τους εκανα αλλαγες νερου 3 φορες σε διαστημα 15 ημερων.

Ολα τα ψαρια ειναι πολυ δραστηρια και τρωνε με ορεξη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...