Jump to content

Υλικά Για Eheim 2075


KokkinosK

Recommended Posts

Έχω μια αγγελία για ένα ολοκαίνουργιο Eheim 2075 που δίνει ένας φίλος σε πολύ χαμηλή τιμή και έχω μπει στο τριπάκι να το χρησιμοποιήσω στο 300άρι Juwel Rio που έχω τους δίσkους μου, σε αντικατάσταση ενός Eheim 2227 Wet-Dry.

Το φίλτρο έρχεται κομπλέ με τα υλικά του, 2 σφουγγάρια, 2 καλαθάκια full στο Eheim MECHpro, 1 πακέτo Eheim BIOmech και ένα πακέτο Eheim Substrat pro.

Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω μόνον το ένα καλάθι με το MECHpro ( ίσως και όχι ), 1 καλάθι με BIO mech και 2 καλαθάκια με Substrat pro και άλλο αντίστοιχο βιολογικό προϊόν (πχ. αστεράκια API κλπ).

Το 2227 έχει ήδη 4,5 λίτρα substrat pro που λέω να χρησιμοποιήσω κατ΄ευθεία με ένα ελαφρύ ξέβγαλμα.

Καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν τα δουλεύεις μαζί ?Βάλε τα στόκ υλικά μέχρι να πιάσουν και μετά το βγάζεις το παλιό.Αλλά και πάλι επειδή την έχω πατήσει 2 φίλτρα ειναι καλήτερα απο ενα.Δεν μπορούν να χαλάσουν και τα 2 μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Άλεξ, το 2227 το υποστηρίζει ένα Fluval 305 γεμάτο substrat pro και siporax.

Αν κάνω την αλλαγή, θα αφήσω ή το 2075 και το 305 ή το 2075 και το 2227 και το 305 θα πάει στo ενυδρείο με τα Altum Peruensis.

Ο προβληματισμός μου είναι πως να στήσω το 2075 για να έχω το μέγιστο όφελος για τους δίσκους μου.

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια δουλειά θα κάνουν πάνω κάτω Κωσταντίνε απλά θα σε συμβούλευα να βάλεις το mechpro πριν απο biomech,subistat για να δείνει ροή σαν το μακαρόνι που λέγαμε παλιά.Στρώσε πρώτα το καινούργιο σαν 2ο και μετά αν θες το βάζεις στα σκαλάρια σου.

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια δουλειά θα κάνουν πάνω κάτω Κωσταντίνε απλά θα σε συμβούλευα να βάλεις το mechpro πριν απο biomech,subistat για να δείνει ροή σαν το μακαρόνι που λέγαμε παλιά.Στρώσε πρώτα το καινούργιο σαν 2ο και μετά αν θες το βάζεις στα σκαλάρια σου.

Ασφαλώς. Αυτός έιναι ο μόνος τρόπος.... :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...