Jump to content

Ξεκινημα Μετα Απο Πολυ Σκεψη Nano Reef


gerolikos282

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα μετα απο 7 χρονια που ασχολουμε με ενυδρειο τροπικο και πολυ σκεψη γιατι πλεον δεν με καλυπτε ειπα να ξεκινησω ενα nano reef με την βοηθεια παντα την δικη σας και αυτο γιατι μολις τα καταστηματα δουν οτι δεν ξερεις..... αυτα που σου λεει ο ενας τα ανερει ο επομενος οποτε σας παρακαλω αν μπορειτε να πειτε την γνωμη σας.

βασικα το ενυδρειο ειναι το FERPLAST CAYMAN 60 PROFESSIONAL φιλτρο εχω το Tetratec EX 600 το οποιο ειναι αχρησιμοποιητο.

Μπορειτε να με βοηθησετε ωστε να μην αγοραζω πραγματα που απλα δεν ειναι για μενα οπως

1)ποσο αραγονιτη θα χρειαστω

2)ζωντανο βραχο

3)τι λαμπες

4)τι κοραλια τα πιο ανθεκτικα

5)ποια ψαρακια τα πιο ανθεκτικα

6)απο skimmer?

7)απο αερισμο?

σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

1. Το πόσο άμμο θα χρειαστείς εξαρτάται απο το τι θες να κάνεις. Θέλεις να έχεις απλά ένα ωραίο οπτικό αποτέλεσμα (2-3εκ) ή θέλεις deep sandbed (>8εκ). Βασικά για να απαντήσουμε στο ερώτημα σου στο πόσο αραγωνίτη χρειάζεσαι πρέπει να μας πεις το πλάτος*μήκος του ενυδρείου και τι βάθος θες να έχει η άμμο.

2. Ξεκίνα με ένα κιλό βράχο ανα 10λίτρα. Όσες φορές έχω βάλει αυτή την αναλογία το ενυδρείο μου φαινόνταν γυμνό. Για να είμαι ειλικρινής, αυτή η αναλογία κακός χρησιμοποιείται γιατί υπάρχουν βράχια που ένα κιλό είναι όσο είναι ένα άλλο κομμάτι δύο. Αυτό που θες είναι επιφάνεια και όχι υποχρεωτικά βάρος. Αλλά ξεκίνα με 1kg/10lt και βλέπεις.

3. Αν και δεν ξέρω τις διαστάσεις του ενυδρείου, μονάχα τα λίτρα του (60lt), πιθανόν να σου πρότεινα δύο λάμπες Τ5 των 24watt. Το αν θα μπορέσεις να βάλεις τέτοιες λάμπες εξαρτάται απο τις διαστάσεις του ενυδρείου (θες περίπου 60εκ μήκος).

4. Δεν υπάρχουν ανθεκτικά κοράλλια για μένα. Μπορεί το ενυδρείο μου να έχει στηθεί με γνώμονα τα πιο δύσκολα κοράλια και αν βάλω ένα σχετικά "εύκολο" μέσα να μη επιβιώσει. Αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι το πόσο εύκολο/δύσκολο είναι ένα κοράλλι εξαρτάται απο το τι σύστημα έχεις σκοπό να δημιουργήσεις.

5. Στα θαλασσινά τα πιο ανθεκτικά είναι συνήθως τα tank breed (εκτροφής). Ανθεκτικό εννοώ ότι συγχωρούν περισσότερο διακυμάνσεις στους παραμέτρους νερού (πχ αλατότητα).

6. Skimmer προτίμησε ένα κρεμαστό για να μη σου "φάει" χωρο μέσα στο ενυδρείο. Στο 60lt που έχω χρησιμοποιώ το Deltec MCE-300 και είμαι ικανοποιημένος. Απλά πρέπει να θυμάσαι να το σβήνεις όταν ρίχνεις τροφή.

7. Αερισμό πιθανόν να εννοείς αεραντλία. Αν ναι, δεν χρειάζεσαι και μη βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο μου ειναι αυτο.συγνωμη που δεν ανεφερα λιτρα και μεγεθος.

cayman60caratteristiche.jpg

to φιλτρο μου αυτο

tetra600ex.jpg

σκεφτομαι η αμμος να ειναι περιπου στα 5 εκ. ετσι το φανταζομαι οσο για βραχο θα ακολοθουθησω πιστα τις οδηγιες σου και βλεπουμε στην ποσοτητα το τι θα βγει.

με τις λαμπες εχω ενα θεμα γιατι οταν αγορασα το ενυδρειο ο πετ σοπας μου ειχε φαει την μια λαμπα μαζι με την εγκατασταση οποτε θα παρω ντουι για ενυδρειο και θα κανω πατεντα τωρα δεν ξερω πως να χωρεσω τ5 λαμπα στο δικο μου που ειναι τ8 ισως να κοψω το καπακι θα δουμε παντος με την τ8 πιστευεις πως δεν εχω μελλον ετσι?

κοραλλια απο οτι διαβασα μεσα στο σαιτ βαζεις μετα απο ενα χρονο οποτε θα τα ξανα πουμε μεχρι τοτε βασικα το ποσο θα εχω το φως ανοιχτο δεν μπορεσα να βρω καπου και το τι φως να εχω.εννοω χρωμα και ενταση?

εσυ πιο σκιμμερ μου προτεινεις οσο για αντιστροφη οσμοση επειδη δεν μπορω να διαθεσω τοσα πολλα και για τοσο μικρο ενυδρειο 75 λιτρων θα αρκεστο στις πατεντες.τι λες και εσυ?Y.Γ ενας πετσοπας μου ειπε στην αλλαγη να βαζω το απιονισμενο νερο μου μαζευσω απο τον αφυγραντηρα που εχω μεσα στο σπιτι ειναι κατι τετοιο εφικτο μου ειπε μαλιστα πως αυτος ετσι εκανε στο μαγαζι του .

πριν διαβασα οτι το φιλτρο πρεπει να εχει μεσα μονο αντι φωσφορο και ενεργο ανθρακα μηπως να μην βαλω το εξωτερικο και να αφησω το μαμα φιλτρο μεσα αφου ουτος η αλλος θα αγορασω και 2 κυκλοφοριτες να γυρναει το νερο μεσα.

να σαι καλα για την αμεση απαντηση σου

Έγινε επεξεργασία - gerolikos282
Link to comment
Share on other sites

Κάθε άμμο εκτός απο την κοκκομετρία διαφέρουν και στο βάρος. Πιστεύω ότι με 10-12kg θα πετύχεις τα 5εκ ύψος που θες. Το αν θα σου βγει λιγότερο/περισσότερο εξαρτάται απο το βάρος.

Με δύο Τ8 νομίζω θα έχεις δυνατότητα να συντηρείς κάποια μαλακά κοράλλια με χαμηλές απαιτήσεις φως. Μπορεί actinodiscus (μανιτάρια) και zoanthids. Δεν έχω εμπειρία με Τ8 οπότε υποθετικά γράφω.

Το πόσο διάστημα θα αφήσεις το ενυδρείο να ωριμάζει πριν βάλεις κοράλλια είναι δικό σου θέμα. Κάποιοι βάζουν μόλις στρώσει το ενυδρείο και έχει κάνει τον κύκλο του αζώτου. Άλλοι, όπως εγώ προτιμώ να το αφήσω να περάσει πρώτα τα στάδια που ακολουθούν (πχ. ξέσπασμα άλγης). Το φως θα το άναβα μετά απο αρκετό καιρό ώστε να φτιάξει ο βράχος μια "επίστρωση" βακτηρίων για να μη βρει εύκολο χώρο η άλγη να εγκατασταθεί. Σε αυτό το χόμπι μη περιμένεις απόλυτες απαντήσεις, ο καθένας λειτουργεί βάση αυτό που του έχει δώσει τα αποτελέσματα που ήθελε. Αν τελικά πας με δύο Τ8 να προτιμήσεις δύο λευκές λάμπες ώστε να μη χάσεις σε ένταση. Η ακτινικές (ονομαζόμενες μπλέ) υστερούν σε ένταση, PAR. Αν πας με δύο Τ5 έχεις επιλογές.

Skimmer πάρε ότι σε αντέχει η τσέπι σου. Κοίτα Deltec, RedSea και Tunze (εσωτερικό).

Είμαι τις άποψεις πως το νερό είναι το Α και το Ω. Οπότε αν θες πραγματικά να ασχοληθεις με ύφαλο, και όχι απλά για κάποιο μικρό διάστημα δοκιμής, να πάρεις οπωσδήποτε Α/Ο. Τα λίτρα δεν έχουν σημασία.

Στην θέση σου εφόσον έχω εσωτερικό φίλτρο να κρατάει αντιφώσφορο και άνθρακα δεν θα έβαζα εξωτερικό φίλτρο. Εκτος κι αν σου κάθεται άσχημα στο μάτι να έχεις ένα φίλτρο μέσα στο ενυδρείο και προτιμάς να είναι εκτός. Για την κυκλοφορία νερού πολλοί συμβουλεύουν να έχεις x20 του συνολικού όγκου νερού. Αυτό εξαρτάται τι κοράλια θα έχεις μέσα, κάποια δεν αρέσκονται στην πολύ ροή και χάνονται με το χρόνο. Για να κάνεις μια σύγκριση ώστε να ξέρεις πάνω κάτω τι κυκλοφορία θες, εγώ στα 45 καθαρά λίτρα έχω κυκλοφορία x50.

Link to comment
Share on other sites

ωραια κατ αρχην να σου πω ευχαριστω για την βοηθεια σου

τωρα στα 10 κιλα αμμο ποσο αραγονιτη θα χρειαστω?kai to skimmer θα το βαλω απο την πρωτη μερα η μπορω να το καθυστερησω και να μπει μετα που θα ειναι να βαλω τα ψαρια (2 κλοουν).

επισεις τον κυκλο του αζοτου τον ελεγχο με τα τεστ σωστα απο αυτα βλεπω το που βρισκομαι.

την αλλη βδομαδα που κατεβαινω θεσ/νικη θα ξεκινησω με αμμο αραγονιτη ζωντανο βραχο 2 προπελλες και υλικα για να βαλω 4 λαμπες τ8 και ο θεος βοηθος.

skimmer λιγο αργοτερα να μαζεψω και κανα φραγκο γιατι ειδα τιμες που ειναι γυρω στα 200 ευρο για deltec

κατι αλλο να προσεξω η να μου προτεινεις αφου θα ξεκινησω?

επισεις τι τεστ θελει αρχικα?

για να ρυθμισω την αλατοτητα τι περνω?νερο βρυσης η απιονισμενο απο αφυγραντιρα

Link to comment
Share on other sites

Δέκα κιλά αμμο είναι δέκα κιλά αραγωνίτη. Πρόσεχε μη κάνεις το λάθος να πάρεις απλή ενυδρειακή άμμο (πχ. χαλαζιακή). Δεν είναι κανα έγκλημα αλλά καλό είναι η άμμος να είναι 100% αραγωνίτη για να κρατά ψηλά της παραμέτρους νερού, οπως pH.

Skimmer δεν είναι υποχρεωτικό να έχεις απο την αρχή. Καλό είναι να υπάρχει για να μη σου κρατά οργανικά το ενυδρείο (χωρίς το skimmer θα συσσωρεύονται μέσα στο σύστημα σου). Απλά όταν είναι να βάλεις το skimmer και τα ψάρια να κάνεις μια γενναία αλλαγή νερού. Οσο για της τιμές μπορείς να ψάξεις για μεταχειρισμένο ή κάποια άλλης εταιρείας.

Για test καλό είναι να έχεις τα τρία βασικά για αρχή. Αυτά είναι NH3/4, NO2 και ΝΟ3. Επίσης ένας μετριτής αλατότητας.

Την αλατότητα την αυξάνεις προσθέτοντας αλάτι και μειώνεις προσθέτοντας αγνό νερό. Προσπάθησε το νερό που θα συμπληρώνεις απο την εξάτμιση να είναι όσο γίνεται πιο "καθαρό".

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα για την βοηθεια billy ειναι πολυ σημαντικη για μενα.οταν βαλω ολα τα πραγματα μεσα μετα απο ποτε περνω μετρησεις ωστε να δω αν ειχε γινει ο κυκλος αζωτου?

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να κάνεις κάτι σωστό και να μην σου παρουσιάζονται προβλήματα στη πορεία, πρέπει να το ξεκινήσεις και σωστά.... και πιο "φτηνά" θα σου βγει και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...

Για ότι χρειαστείς εδώ είμαστε όλοι μας και εκτός αυτού υπάρχει μεγάλη θεματολογία στα άρθρα του ΑΖ.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες το νερο να ειναι οσο πιο καθαρο τι εννοεις?εξηγησε μου το λιγο γιατι ισως να περναμε στο φλου καποια πραγματα που πολλες φορες δεν ειναι.

Αιολος να σαι καλα

Link to comment
Share on other sites

Με νερό αντίστροφης όσμωσης για να μην έχεις προβλήματα με άλγες.

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη ......... :bigemo_harabe_net-64:

Και πανω απολα να εχεις υπομονη......μονο ετσι θα δεις σωστα αποτελεσματα!!!! :bigemo_harabe_net-55:

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας σημερα μιλησα με εναν πετσοπα για αραγονιτη και μου πε αν θελω ζωντανο η νεκρο και πως το νεκρο ειναι καλυτερο αφου θα εχω ζωντανο βραχο.

επισεις ειδα στο ebay να παρω ενα ΡΗ μετρο ηλεκτρονικο στα 10 ευρο περιπου με ακριβεια +-0,1 τι λετε εσεις?επισεις εχει αναφερθει πουθενα στο σαιτ γιατι εψαξα κ δεν βρηκα ενδεικτικες τιμες αγαρωνιτη Ζων. βραχου και τα σχετικα?

γιατι αν κρινω με τον τηλεκατευθυνομενο αερομοντελισμο που ασχολουμε οι τιμες ειναι πολλες φορες εως και 60% πανω απο οτι μπορεις να τα βρεις απο αλλο μαγαζι παλι απο Ελλαδα.

Ατιμο μνημονιο που μας εχεις φτασει..... :bigemo_harabe_net-81:

ευχαριστω παιδια

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να βρεις νεκρό αραγωνίτη, χτύπα το.

Απο αγγελείες του forum μας μπορείς να βρεις ζωντανό βράχο σε καλή τιμή. Απο κατάστημα συνήθως πάνε μεταξύ 10-15Ε.

Όπως έγραψε ο Aiolos, καθαρό νερό σημαίνει αγνό με όσο γίνεται λιγότερα στοιχεία-ιχνοστοιχεία, οργανικά και χημικές ενώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...