Jump to content

Τρόποι τοποθέτησης άνθρακα και αντιφωσφόρου?


trelllos

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω ποιοι τρόποι ενδείκνυνται ώστε άνθρακας και αντιφώσφορος να είναι λειτουργικοί.

Στο sump μου έχω τρία χωρίσματα. Δεν έχω ειδικό χώρισμα για αυτά. Έτσι αγόρασα ένα εσωτερικό φιλτράκι (260 l/h) και τον τοποθέτησα(τον άνθρακα) εκεί στο μεσαίο χώρισμα. Δεν μου άρεσε όμως και το έβαλα (το φιλτράκι) στο τελευταίο χώρισμα που είναι η main pump. Πάλι όμως δεν μου άρεσε και μετά από ξεσκόνισμα του Sprung έβαλα το δυχτάκι με τον άνθρακα «χύμα» στο τελευταίο χώρισμα. Επίσης έβαλα και έναν κυκλοφοριτή maxi jet 1200 (προς το παρών) για να κυκλοφορεί το νερό.

Σημειωτέων έχω μια κιτρινίλα στο φρέσκο νερό εδώ και πέντε μέρες και δεν λέει να φύγει. Ο άνθρακας που έβαλα είναι ο matrixcarbon και η ποσότητα μόνο 250 ml. Μάλλον είναι λίγος εε?

Για πείτε μου σας παρακαλώ την άποψή σας.

Link to comment
Share on other sites

Για να μπορέσει να αποδώσει κάθε υλικό που βάζεις μέσα στο sump σου πρέπει όλο το νερό να περνάει από την συνολική επιφάνεια του υλικού. Άρα το καλύτερο που έχεις να κάνεις για να έχεις και την καλύτερη απόδωση είναι να βάζεις τα υλικά στα ειδικά διχτάκια που είναι για αυτό τον σκοπό και να τα βάζεις σε ένα χώρισμα του sump σου. Πρέπει όμως το υλικό να καλύπτει όλοκληρη την επιφάνεια του συγκεκριμένου χωρίσματος ώστε να περνάει όλο το νερό από το υλικό σου.

Link to comment
Share on other sites

τα 250ml άνθρακας είναι αρκετά για 400 λίτρα υπό κανονικές συνθήκες.. αλλαγή κάθε μηνα .. .. κατά τη γνωμη μου ο super activated της aquarium pharmaceuticals και ο matrix seachem είναι οι καλύτεροι .. με αυτή τη σειρά :welcome:

… βεβαιώσου ότι το τζάμι είναι καθαρό από την πλευρά του νερού .. ίσος να υπάρχει κάποιο φιλμ βρωμιάς

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη τοποθέτηση του άνθρακα, είναι σε ειδικό χώρισμα στο sump, που να βρίσκεται ακριβώς στην έξοδο της υπερχείλισης. Έτσι όλο το νερό του ενυδρείου περνάει από τον άνθρακα.

Αν δεν υπάρχει τέτοιο χώρισμα στο sump, τότε ο μόνος αποδοτικός τρόπος είναι το εσωτερικό φίλτρο, με μια ροή 1000lt/h ή εξωτερικό φίλτρο κάνιστρο. Ο λόγος είναι ότι ο άνθρακας συσσωματώνεται γρήγορα και η απόδοση-ροή του φίλτρου μειώνεται.

Συμφωνώ για την εξαιρετική ποιότητα του super activated carbon της aq. pharmacueticals.

Link to comment
Share on other sites

Θανάση θα σου πρότεινα να τον βάλεις στο τελευταίο χώρισμα του sump σου. :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Σημειωτέων έχω μια κιτρινίλα στο φρέσκο νερό εδώ και πέντε μέρες και δεν λέει να φύγει. Ο άνθρακας που έβαλα είναι ο matrixcarbon και η ποσότητα μόνο 250 ml. Μάλλον είναι λίγος εε?

Για πείτε μου σας παρακαλώ την άποψή σας.

H ποσοτητα που εβαλες ειναι μια χαρα για τα λιτρα σου και κατα πασα πιθανοτητα θα σου κρατησει πανω απο 4 μηνες στην χειροτερη. Ειναι εξαιρετικος ανθρακας (μαλλον ο καλυτερος για εμενα) με τρομερη αποροφητικη ικανοτητα. Οσο για την ροη που χρειαζετε, απλα να υπαρχει σταθρη ροη ολο το 24ωρο και θα κανει δουλεια μια χαρα. Θεωρητικα εαν περναει αμεσα ολο το νερο του ενυδρειου ειναι το ποιο ιδανικο. Αλλα επειδη αυτο δεν ειναι και τοσο ευκολο παντα θα κανεςι μια χαρα δουλεια να ειναι καπου που σιγουρα θα εχει μια καλη και σταθερη ροη συνεχεια. :welcome:

Η κιτρινιλα σου με τον ανθρακα σου εφυγε?

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους η κιτρινίλα έφυγε.

Τα ζύγισα από εδώ, τα ζύγισα από κει και έτσι κατέληξα να το βάλω στην υπερχείλιση. Είναι το μόνο μέρος που περνάει όλο το νερό και έχει και σταθερή ροή.

Έβαλα το διχτάκι με τον άνθρακα μέσα στην υπερχείλιση και αμέσως άρχισε να φεύγει η κιτρινίλα.

Να κάνω το ίδιο και για τον αντιφώσφορο όταν έρθει η ώρα του?

Επίσης, Μάριε, μιας και θεωρείς ότι ο συγκεκριμένος άνθρακας είναι ο καλύτερος, πιστεύεις ότι θα κρατήσει για μερικούς μήνες λόγω του ότι προς το παρών είναι άδειο το ενυδρείο, ή γενικά κρατάει τόσο? Γιατί σκεφτόμουν να δοκιμάσω τοn KNOPcarbon (λόγω κόστους φυσικά, τα 2 l 23 ευρώ).

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους η κιτρινίλα έφυγε.

Τα ζύγισα από εδώ, τα ζύγισα από κει και έτσι κατέληξα να το βάλω στην υπερχείλιση. Είναι το μόνο μέρος που περνάει όλο το νερό και έχει και σταθερή ροή.

Έβαλα το διχτάκι με τον άνθρακα μέσα στην υπερχείλιση και αμέσως άρχισε να φεύγει η κιτρινίλα.

Να κάνω το ίδιο και για τον αντιφώσφορο όταν έρθει η ώρα του?

Ωραιος! Ετσι, μεγαλη δουλεια το καρβουνακι τελικα. :welcome:

Τo phospate remover δεν χρειαζετε να μπει στην υπαρχειληση απαραιτητα. Οπου και να μπει, φτανει να εχει ροη σταθερα ολη την ημερα οπως προηπα και θα εισαι οκ.

Επίσης, Μάριε, μιας και θεωρείς ότι ο συγκεκριμένος άνθρακας είναι ο καλύτερος, πιστεύεις ότι θα κρατήσει για μερικούς μήνες λόγω του ότι προς το παρών είναι άδειο το ενυδρείο, ή γενικά κρατάει τόσο? Γιατί σκεφτόμουν να δοκιμάσω τοn KNOPcarbon (λόγω κόστους φυσικά, τα 2 l 23 ευρώ).

Δεν εχω δοκιμασει τον ανθρακα της Knop. Αλλα καποια υλικα που εχω δοκιμασει της εταιριας αυτης ειναι πολυ καλα. Μηπως εννοεις της kent? Δεν ειναι αντιστoιχο της seachem. Η seachem ειναι κορυφη σε αυτα τα υλικα. Αν και σε καποιες εταιριες πιθανον να βρεις καποια σποραδικα υλικα καπως καλυτερα. Γενικα ομως ειναι εγγυηση. Ειναι λιγο ποιο ακριβη :thumbup: , αλλα αξιζει τα χρηματα της αφου ειναι πολυ καλα σε κοστος-αποδοση. Ο ανθρακας της ειναι απλα εκπληκτικος. Στο δικο μου συστημα, τα 300-400γρ. κρατανε περιπου 3-4 μηνες. Σε συνθηκες αρκετου βιοφορτιου.

Ο ανθρακας δεν κραταει με τους μηνες οπως λενε γενικα. Ειναι λαθος αυτο. Κραταει αναλογα με το βιοφορτιο, δηλαδη το φωρτωμα του καθε ενυδρειου. Εαν το ειχα στο μισο στοκ, θα μου κραταγε περιπου το διπλο. :thumbup: . Απλο και ουσιαστικο. Θα δεις με την σειρα σου καθε ποτε θα χρειαστει να κανεις τις απαραιτητες αλλαγες. Οπως καταλαβαινεις η απαντηση στην αποροια σου ειναι οτι και τα δυο μετρανε, απλα η εξαιρετικη ποιοτητα αυτου του υλικου ουτος η αλλος ειναι πολυ καλη με αρκετη αντοχη στο χρονο. Εαν εξαιρεσουμε την ποσοτητα φωσφωρικων που ενας φθηνος ανθρακας περιεχει (λογο φθηνοτερης επεξεργασιας και το απαραιτητο μπανιο του σε φωσφωρικο οξυ...), η αλλη παραμετρος που μετραει για τον ανθρακα ειναι η συνολικη αποροφητικοτητα του και η αντοχη του στο χρονο. Αυτη η παραμετρος ειναι που μετραει για εμενα αφου oυσιαστικα θα σου βγει ποιο φθηνος σε βαθος χρονου απο εναν ποιο φθηνο αλλα οχι τοσο εξαιρετικο ανθρακα. :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...