Jump to content

Αλλαγές Νερού Απευθείας Με Α/ο


Recommended Posts

Είναι εφικτό να γίνεται αλλαγή νερού απευθείας απο την Α/Ο; Τουτέστιν αδειάζουμε την επιθυμιτή ποσότητα και μετά γεμίζουμε όση ώρα πάρει με την Α/Ο;

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα αφου εχεις μαλαουι ποιος ο λογος?

Link to comment
Share on other sites

Γινεται.Το θεμα ειναι τι οσμωση εχεις.Μη σε παρουν οι ωρες......οι μερες.............. :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Γινεται.Το θεμα ειναι τι οσμωση εχεις.Μη σε παρουν οι ωρες......οι μερες.............. :bigemo_harabe_net-82:

+1

και να εχειs το νου σου να κλεισεις την βρυση οταν θα ερθει η ωρα .... Την εχω πατησει και εχω φυγει απο το σπιτι με την οσμωση ανοιχτη και μετα εψαχνα να βρω μπρατσακια να μπω στο δωματιο :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

LOL :D Με το pH τι γίνεται και τα θρεπτικά συστατικά; Πρέπει να συμπληρώνω ματζούνια; Να ξεκινήσω με μικρές αλλαγές μέχρι να φτάσει "καπου" το pH; Μιλάω τώρα οτι σταδιακά το 100% του νερού θα αντικατασταθεί απο τις αλλαγές με Α/Ο Όσο για την όσμωση έχω στο νου μου για 150GPD, οπότε μιλάμε για 1-2 ώρες για κάθε αλλαγή, ούτε ζέσταμα το νερό, ούτε αντιχλώριο, ούτε τύρφη.... ψήνομαι λέμε ψήνομαι :D

Link to comment
Share on other sites

LOL :D Με το pH τι γίνεται και τα θρεπτικά συστατικά; Πρέπει να συμπληρώνω ματζούνια; Να ξεκινήσω με μικρές αλλαγές μέχρι να φτάσει "καπου" το pH; Μιλάω τώρα οτι σταδιακά το 100% του νερού θα αντικατασταθεί απο τις αλλαγές με Α/Ο Όσο για την όσμωση έχω στο νου μου για 150GPD, οπότε μιλάμε για 1-2 ώρες για κάθε αλλαγή, ούτε ζέσταμα το νερό, ούτε αντιχλώριο, ούτε τύρφη.... ψήνομαι λέμε ψήνομαι :D

Μην αγχωνεσαι με το pH.Ψαρια εκτροφης εχεις.

Κανε τις ρουτινες σου και τις αλλαγες σου σιγα σιγα αφου θελεις με την οσμωση,και συμπληρωματικα βαζε ιχνοστοιχεια.

Link to comment
Share on other sites

Γινεται αλλα πρεπει να εισαι απο πανω 2-3 ωρες να παρακολουθεις

Με 1 μεμβρανη θα εχεις αποδοση 1:3

Θελει υπομονη, τι ψαρια εχεις και θες οσμωση;;;

Link to comment
Share on other sites

Ανεστη στα είπα κι από κοντά.

Θα αλλάζεις τώρα τον χειμώνα 25-30 λίτρα το δεκαήμερο για να μην πέφτει και πολύ η θερμοκρασία και θα ρίχνεις και 4-5 λίτρα νεράκι βρύσης. Θα βάζεις και ένα καπάκι prime και θα είσαι αρχηγός.

Τωρα που είναι μικρά και θα ταΐζεις πολύ και συχνά, καλό θα είναι να το κάνεις και κάθε βδομάδα.

Απλα σκέψου μήπως και πάρεις 2 μεμβράνες για ποιο γρήγορα. Θα με θυμηθείς.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Έχω σκαλάρια!

Βαγγέλη ναι, μου τα είπες, εγώ στο Νιντάλ δεν ξαναπάω (αρρωσταίνω λεμεεεεεε!!! :D ) Θα πάρω 150GPD μεμβράνη οπότε δεν θα παίρνει πολλές ώρες να γεμίσει. Λέω να μην βάλω καθόλου βρύση, μόνο Α/Ο και ιχνοστοιχία, πειράζει;;;

Link to comment
Share on other sites

και 100% A/O νερο να βαλεις και τετοιο να χρησιμοποιεις μονο στις αλλαγες δε πειραζει αρκει να προσθετειες ιχνοστοιχεια.Θα εχεις χαμηλες σκληροτητες,αυτο ειναι το καλο.Με 2η μεμβρανη θα "πετας" λιγοτερο νερο αλλα δες το κοστος που ανεβαινει κατα πολυ (αν δε κανω λαθος).

Το καλυτερο πιστευω ειναι αυτο που λεει ο φιλος βαγγελης παραπανω.

Μετρα το νερο της βρυσης σου για gh και ph και μπορεις να βρεις την ιδανικη αναλογια για το ενυδρειο και τα ψαρια σου.

Εδω στη θεσ/νικη της βρυσης ειναι μονο για ταγκανικα. :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω κάνε ως τώρα 2 αλλαγές 25% με καθαρή Α/Ο και έχω αυτές τις τιμές:

kH: 4

gH: 5

Το pH έιναι πονεμένη ιστορία! Το τέστ της API μου δείχνει 7,6+ και της SERA ~ 6.5 !!! Ποιό σας φαίνετε κοντινότερο σε σχέση με το κΗ gH;

Και να ρωτήσω το άλλο... αλλάζοντας σταδιακά απο αλλαγή σε αλλαγή το βρύσινο νερό με Α/Ο, πού θα "κάτσει" το pH; Όταν δηλαδή θα έχει αντικατασταθεί με τις αλλαγές το νερό και θα είναι καθαρή Α/Ο με ιχνοστοιχία και λίπασμα, τι pH θα έχω;

Link to comment
Share on other sites

Σε 260 λίτρα, με 95% Α/Ο και 5% βρύση, είχα λίγο πριν ανάψουν τα φώτα 6,5 και λίγο πριν σβήσουν 6,9. Ιδιο νερό έχουμε οπότε υπολόγισε :)

Τα παραπάνω με gh/kh 2-3, TDS 0 και ελάχιστη ανατάραξη από το spray bar.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως γενικος τα τεστ του ΡΗ δεν τα εχω βολευτη ποτε ουτε και εγω, σιγουρα για να βγαλεις ποιο σιγουρα συμπερασματα ενα ηλεκτρονικο ΡΗμετρο ειναι η καλυτερτη λυση.

Οσο για το ΚΗ και GH προσωπικα δεν θα το κατεβαζα παρακατω μια που πιστευω ειναι μια καλη αναλογια, σιγουρα το οτι παιζεις απευθειας την ΑΟ στο ενυδρειο δεν βοηθαει. Γιατι δεν φτιαχνεις το νερακι που θες σε ενα δοχειο ετσι ωστε να το φτιαχνεις στα μετρα σου; Η τελος παντων δοκιμασε πρωτα σε ενα δοχειο ποσο νερο ΑΟ+ποσο Δυκτιου+ γενικο λιπασμα και φερτω στα μετρα σου να δεις ποιες αναλογιες να συμπληρωνεις απευθειας εαν δεν μπορεις αλλιως στο ενυδρειο σου. Μην ξεχναςε πως τα λιπασματα περιεχουν ασβεστιο και μαγνησιο + τα υπολοιπα ιχνοστειχια που επιρεαζουν σαφως σε ενα βαθμο την χημεια του νερου, απο την αλλη θα συνφωνησω με τον Βαγγελη στο να χρησημοποιεις το νερο δυκτιου αντι να σκας τζαμπα λεφτα και να παιδευεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...