Jump to content

Μεταφορα Ψαριων Και Φυτων Σε Νεο Ενυδρειο - Βοηθεια


IKLMD

Recommended Posts

Έχω ένα ενυδρείο 80λιτ φυτεμένο με λευκή άμμο το οποίο λειτουργεί 6 μήνες.

Κατασκευάστηκε ένα νέο 120λιτ στο οποίο θα μεταφέρω τα ψάρια, τα φυτά, τα ξύλα και τις πέτρες από το 80αρη.

Επιγραμματικά η διαδικασία που σκέφτομαι είναι η εξής:

1 Γεμίζω το ενυδρείο με νέα άμμο το 90% περίπου της ποσότητας.

2 Γεμίζω 80% περίπου με νερό επεξεργασμένο με αντιχλώριο το νέο ενυδρείο.

3 Παίρνω την μισή ποσότητα από το βιολογικό υλικό του εν ενεργεία φίλτρου την τοποθετώ στο νέο και συμπληρώνω νέο βιολογικό υλικό και στο παλιό και στο νέο.

4 Στραγγίζω τα σφουγγάρια του παλιού στο νέο φίλτρο καθώς επίσης και μέσα στο νέο ενυδρείο.

5 Αδειάζω το 1/3 του νερού του παλιού ενυδρείου – συνηθισμένη αλλαγή νερού – και το αποθηκεύω.

6. Μεταφέρω το ένα από τα δύο ξύλα του παλιού ενυδρείου στο νέο.

7. Μεταφέρω το 1/3 της ποσότητας των φυτών από το παλιό στο νέο ενυδρείο.

8 Μεταφέρω το 1/3 της ποσότητας των πετρών

8. Μεταφέρω προσεκτικά μέρος της άμμου από το παλιό στο νέο ενυδρείο.

9. Προσθέτω το νερό της αλλαγής του παλιού ενυδρείου στο νέο.

10. Προσθέτω βακτήρια στο νέο ενυδρείο.

11. Μεταφέρω 1/3 των ψαριών του παλιού ενυδρείου στο νέο

12. Συμπληρώνω νερό στο παλιό

13. Θέτω σε λειτουργία και τα δύο ενυδρεία

14 Σταδιακή μεταφορά των υπόλοιπων ψαριών, φυτών, ξύλων και πετρών

15 Μετρήσεις και στα δύο ενυδρεία.

16 Διαρκής παρατήρηση και των δύο ενυδρείων.

17 Λίγο τάϊσμα (διαίτης) και στα δύο ενυδρεία

Τα ψάρια που θα μεταφερθούν είναι

14 νεον

2 colissa lalia (ζευγάρι)

4 cory)

1 μονομάχος

Σκέφτομαι την παρακάτω σειρά μεταφοράς

Αρχή 8 νεον

Σε 7 ημέρες μετά και τα δύο collisa lalia

Σε 10 ημέρες μετά το Μονομάχο

Σε 15 2 cory και τα υπόλοιπα νέον

Σε 20 ημέρες τα άλλα δυο cory μαζί με τις 4 αμανο και τα 4 helena

Είμαι σίγουρος ότι κατά την μεταφορά των φυτών θα μεταφερθεί και η απαραίτητη ποσότητα λαθρεπιβατών.

Κατά την σταδιακή μεταφορά των ψαριών θα μεταφέρονται και οι πέτρες, τα φυτά και τα ξύλα

Θα ήθελα την άποψή - παρατηρήσεις σας για την διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Το 80λτ θα εξακολουθήσει να υπάρχει η θα το καταργήσεις? Εαν το καταργήσεις θα σου πρότεινα κάτι διαφορετικό και λιγότερο χρονοβόρο από αυτό που σκέφτεσαι να πράξεις.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα γράφεις όμως θα είσαι (και εσύ και το σπίτι και τα ψάρια) σε φασαρία για 20 ημέρες.

Απο την δική μου εμπειρία, το καλύτερο είναι:

- Μεταφέρεις όσο νερό μπορείς σε ένα βαρέλι

- Μεταφέρεις τα ψάρια σε ένα δοχείο με μια αεραντλία (με χαμηλή την στάθμη τα πιάνεις πιο εύκολα)

- Αδειάζεις το ενυδρείο απο το υπόλοιπο νερό

- Μεταφέρεις στο καινούργιο ενυδρείο άμμο, φυτά, ξύλα ΚΑΙ το παλιό φίλτρο.

- Αδειάζεις το παλιό νερό συν όσο φρέσκο (επεξεργασμένο) χρειάζεσαι

- Συνδέεις και το νεό φίλτρο για να ξεκινάει η αποίκηση των βακτηριδίων (μπρείς να το ξεκινήσεις και στο παλίο ενυδρείο, πριν την μεταφορά)

- Μεταφέρεις τα ψάρια

- Ελέγχεις τα πάντα (μετρήσεις) και πίνεις ένα καφέ

Μην ταϊσεις 1-2 ημέρες

Link to comment
Share on other sites

Το 80λτ θα εξακολουθήσει να υπάρχει η θα το καταργήσεις? Εαν το καταργήσεις θα σου πρότεινα κάτι διαφορετικό και λιγότερο χρονοβόρο από αυτό που σκέφτεσαι να πράξεις.

Έτσι όπως τα γράφεις όμως θα είσαι (και εσύ και το σπίτι και τα ψάρια) σε φασαρία για 20 ημέρες.

Απο την δική μου εμπειρία, το καλύτερο είναι:

- Μεταφέρεις όσο νερό μπορείς σε ένα βαρέλι

- Μεταφέρεις τα ψάρια σε ένα δοχείο με μια αεραντλία (με χαμηλή την στάθμη τα πιάνεις πιο εύκολα)

- Αδειάζεις το ενυδρείο απο το υπόλοιπο νερό

- Μεταφέρεις στο καινούργιο ενυδρείο άμμο, φυτά, ξύλα ΚΑΙ το παλιό φίλτρο.

- Αδειάζεις το παλιό νερό συν όσο φρέσκο (επεξεργασμένο) χρειάζεσαι

- Συνδέεις και το νεό φίλτρο για να ξεκινάει η αποίκηση των βακτηριδίων (μπρείς να το ξεκινήσεις και στο παλίο ενυδρείο, πριν την μεταφορά)

- Μεταφέρεις τα ψάρια

- Ελέγχεις τα πάντα (μετρήσεις) και πίνεις ένα καφέ

Μην ταϊσεις 1-2 ημέρες

Εαν δεν χρειάζεσαι άμεσα το 80λτ είναι το πιο σίγουρο και λιγότερο χρονοβόρο. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το 80αρη θα καταργηθεί.

Η πρότασή σας είναι σπουδαία.

Τα ψάρια που θα μείνουν στο δοχείο δεν θα έχουν πρόβλημα.

Για όλη την διαδικασία υποθέτω οτι θα χρειαστούν 2 ώρες και υποθέτω ότι μιλάμε για ένα σχετικά μικρό δοχείο.

Το παλιό φίλτρο δεν μπορώ να το βάλω στο νέο για διάφορους λόγους. Αυτό που σκέφτομαι είναι κατά την μεταφορά να βάλω όλα τα υλικά (βιολογικά και σφουγγάρια) του παλιού στο νέο φίλτρο και να καταργήσω τελείως το παλιό.

Link to comment
Share on other sites

Το 80αρη θα καταργηθεί.

Η πρότασή σας είναι σπουδαία. Η αλήθεια είναι πως είμαι όντως σπουδαίος... :bigemo_harabe_net-82:

Τα ψάρια που θα μείνουν στο δοχείο δεν θα έχουν πρόβλημα. Όχι, ειδικά αν τους βάλεις και μια αεραντλία θα είναι μαι χαρά. Μπορείς να μην ταϊσεις μια ημέρα πριν την μεταφπρά οποτε θα έχεις και λιγότερα απορρίματα => λιγότερη αμμωνία.

Για όλη την διαδικασία υποθέτω οτι θα χρειαστούν 2 ώρες και υποθέτω ότι μιλάμε για ένα σχετικά μικρό δοχείο. Ένας κουβάς ή ένα μικρό βαρέλι είναι ότι πρέπει.

Το παλιό φίλτρο δεν μπορώ να το βάλω στο νέο για διάφορους λόγους. Αυτό που σκέφτομαι είναι κατά την μεταφορά να βάλω όλα τα υλικά (βιολογικά και σφουγγάρια) του παλιού στο νέο φίλτρο και να καταργήσω τελείως το παλιό. Θα είσαι ok.

Καλή επιτυχία, και αν χρειαστείς κάτι, εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχετε μάσκες, βατραχοπέδιλα και ακόμα καλύτερα στολή δύτη, θα σας χρειαστώ σίγουρα :drunk: για να διευθετήσω την πλημμύρα και κατ επέκταση στην καθαριότητα του σπιτιού πριν την επιστροφή της συζύγου :ballistic: την ημέρα της αλλαγής.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει σταθερή προμήθεια νες καφέ κατα την διάρκεια του εγχειρήματος και μετά μπύρες και σουβλάκια, να έρθουμε να βοηθήσουμε βρε πατρίδα....

Μόλις έρθει η σύζυγος όμως έγω την κάνω. Ακούω αρκετά απο την δική μου δεν θέλω και άλλα.

Η πρόταση πάντως ισχύει. Σε ποιά περιοχή είσαι?

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει σταθερή προμήθεια νες καφέ οσο θέλεις έχω και μία μικρή κινεζικη αντλία που μπορούμε να συνδέσουμε τον κουβά με τον καφέ κατα την διάρκεια του εγχειρήματος και μετά μπύρες βαρέλια και σουβλάκια delivery γιατί ξέρω μόνο να τα τρώω και όχι να τα ψήνω , να έρθουμε να βοηθήσουμε βρε πατρίδα....

Μόλις έρθει η σύζυγος όμως έγω την κάνω θα κανονίσω να έχει και εξωτερικές εργασίες για να αργήσει. Ακούω αρκετά απο την δική μου δεν θέλω και άλλα.

Η πρόταση πάντως ισχύει. Σε ποιά περιοχή είσαι? Πανόραμα

Η εργασία θα γίνει μετά τα φώτα και υπάρξει σχετική ανακοίνωση στον ηλεκτρονικό τύπο

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγει news letter?

Γ%^&(ο, κοιμόμουνα :bigemo_harabe_net-101: και δεν το είδα :bigemo_harabe_net-134: ....... :bigemo_harabe_net-74:

Κ

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη λάθος

Ο δαίμονας του τυπογραφείου έβαλε το χέρι του

Η εργασία θα γίνει μετά τα φώτα και θα υπάρξει σχετική ανακοίνωση στον ηλεκτρονικό τύπο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...