Jump to content

Σκαλαρια Πως Μεγαλωνουν?


χρυσανθη

Recommended Posts

αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι ?

σε ποσο καιρο περνουν το τελικο τους μεγεθος αν εχουν της καταληλες συνθηκες διαβιωσης?

μου γενηθηκε η απορια γιατι εχω 7 σκαλαρια σε 300 λιτρα διαφορα μεγεθη το πρωτο οταν το αποκτησα ειχε μεγεθος 5 επι 6 εκ.

ειναι περιπου ενος ετους απο τοτε που το εχω δεν εχει μεγαλωσει καθολου ( 4 μηνες) ενω τα αλλα που πηρα αργοτερα

μεγαλωνουν το πιο μικρο ηταν 1 επι 1,5 εκ.και σε ενα μηνα εγινε το διπλασιο σε μεγεθος.

το συγκεκριμενο ηταν σε ενα ενυδρειο δυστηχως 20 λιτρα λετε να παιζει ρολο ?( το πρωτο)

θα ηθελα ομως να μαθω πως μεγαλωνουν και ποτε ειναι ηλικιακα ετοιμα για ζευγαρωμα. :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

Εγω που ειχα σκαλαρια καποια μεγαλωσαν γρηγορα κ αλλα οχι τοσο. Τα αρσενικα που ηταν βασικα τα αφεντικα δλδ. μεγαλωσαν γρηγορα γιατι ετρωγαν κ περισσοτερο. Καποια στιγμη τα 2 που ειχαν μεινει στασιμα σε αναπτυξη τελικα πηραν τα πανω τους κ μεγαλωσαν περισσοτερο. Τωρα για ζευγαρωμα νομιζω ειναι ετοιμα οταν βρουν ταιρι. Βασικα ειχα θυληκο που δεν ειχε γεννησει καθολου μεχρις 1.5 ετους, κ το 2 θυληκο στο εξαμηνο που το ειχα εγινε ταιρι με αρσενικο κ γενουσε συνεχως...

Link to comment
Share on other sites

δεν μεγαλωνουν ολα τα ψαρια με τον ιδιο ρυθμο οπως και οι ανθρωποι και τα αλλα ζωα

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για της απαντησεις.

και σας ευχομαι να περασετε καλες γιορτες ολοι και τα ψαρακια μας :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...