Jump to content

Αγορά Απο Ελλάδα.απάτη Αλλά Ελληνικά.


Recommended Posts

Πρόσφατα(εχθές) μου ήρθε ένα πακετάκι με αντιφόσφωρο που ενώ η συσκευασία του έλεγε 1000ml μου φάνηκε πιο λίγο.Επειδή ο Ελληνας είναι και πονηρός όμως πάντα παίζει στην κουζία να μια ζυγαριά αρκετά αξιόπιστη για να βάζουμε τέλος πάντων τα υλικά στην κατάληλη δοσολογία.Το αποτέλεσμα ηταν μόλις και μετα βίας 700γραμάρια μαζί με το κουτάκι.Και ρωτάω σε τέτοιους καιρούς με τόσο ανταγωνισμό γιατί να εκμεταλεύονται την ανάγκη μας για την καψούρα που έχουμε.Πάντα προτιμούσα αγορές απο το εξωτερικό λόγο ταχύτητας και βιασύνης κάποιοι οχι όλοι εκμεταλεύονται και διαφημίζονται και στην αρχική σελίδα.Κρίμα γιατι πίστευα οτι αυτά τελείωσαν.Να μου δαγκώνουν τον αντιφόσφωρο?Να πληρώνω κιλό και να βγαίνει λίγο παραπάνω απο μισόκιλο.Έλεος.

Link to comment
Share on other sites

τα μλ δεν δηλωνουν το βαρος αλλα τον ογκο του προιοντος ψαξε να βρεις ποσο ειναι το βαρος του αντιφοσφορου για τα 1000 μλ για να εισαι σιγουρος

Link to comment
Share on other sites

Aν εισαι σιγουρος,και αν το καταστημα εχει βημα στο φορουμ,αυτο που κανεις,μονο η λυση δεν ειναι.

Κρατας ανεπαφη τη συσκευασια,ανοιγεις ομορφα ομορφα ενα θεμα στην κατηγορια του μαγαζιου,και ζητας τις αναλογες εξηγησεις-απαντησεις.

Θετοντας το ετσι αοριστα,παιρνει η μπαλα ολους δυστυχως.

Link to comment
Share on other sites

Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, άλλο είναι το 1 λίτρο και άλλο το 1 κιλό. 1 λίτρο αντιφόσφωρο δεν έχει (συνήθως) βάρος 1 κιλό.

Σε ποιό συγκεκριμένο προϊόν αναφέρεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα(εχθές) μου ήρθε ένα πακετάκι με αντιφόσφωρο που ενώ η συσκευασία του έλεγε 1000ml μου φάνηκε πιο λίγο.Επειδή ο Ελληνας είναι και πονηρός όμως πάντα παίζει στην κουζία να μια ζυγαριά αρκετά αξιόπιστη για να βάζουμε τέλος πάντων τα υλικά στην κατάληλη δοσολογία.Το αποτέλεσμα ηταν μόλις και μετα βίας 700γραμάρια μαζί με το κουτάκι.Και ρωτάω σε τέτοιους καιρούς με τόσο ανταγωνισμό γιατί να εκμεταλεύονται την ανάγκη μας για την καψούρα που έχουμε.Πάντα προτιμούσα αγορές απο το εξωτερικό λόγο ταχύτητας και βιασύνης κάποιοι οχι όλοι εκμεταλεύονται και διαφημίζονται και στην αρχική σελίδα.Κρίμα γιατι πίστευα οτι αυτά τελείωσαν.Να μου δαγκώνουν τον αντιφόσφωρο?Να πληρώνω κιλό και να βγαίνει λίγο παραπάνω απο μισόκιλο.Έλεος.

Το πιο απλό και για να είσαι σίγουρος για τη ποσότητα είναι να μετρήσεις τον όγκο του. Το βάρος δεν έχει καμιά σχέση.

Αν θυμάσαι παλιά λέγαμε ένα ανέκδοτο/γρίφο... "ποιο είναι πιο βαρύ? 1 κιλό σίδηρο ή 1 κιλό βαμβάκι?"...... δες το τώρα αυτό ανάποδα, σε όγκο !!!

Link to comment
Share on other sites

Τραβάς μια γραμμή στο κουτί του μέχρι εκεί που φτάνει το προϊόν. Αν το κουτί είναι πλαστικό, παίρνεις μια μεζούρα από την κουζίνα και μετράς πόσα ml νερού χρειάζεται για να φτάσεις στη γραμμή που τράβηξες, και μετά θα ξέρεις αν έγινε λαθροχειρία ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Ο συγκεκριμένος αντιφώσφορος είναι της aqualight και το ειδικό βάρος του GFO 88.932596409 g mol-1 και απο άλλα προιόντα που κοίταξα έπρεπε να είναι τουλάχιστον 850γραμμάρια χωρίς το κουτάκι.Το καπάκι δεν είχε ούτε ταινία προστατευτική ούτε κάποιο αυτοκόλητο να βεβαιώνει οτι δεν είναι ανοιγμένο αλλά μπορεί και απλά να είναι έτσι η συσκευασία και να κάνουν οκοικονομία οι γερμανοι.Αν θέλετε να μεταφερθεί το θέμα σε κάποιο κατάστημα να γράψω ποιό έιναι.Έχοντας ζήσει χρυσές εποχές που πουλούσαν ληγμένα πρόσθετα και τροφές και μέχρι απτασίες για καλούς οργανισμούς είμαι πολύ επιφυλακτικός στις αγορές ειδικά απο τα μέρη μας..Και οι Γερμανοί πολλές φορές μου έχουν στείλει πανάκριβα πρόσθετα και τέστ με ημερόμηνία λήξης μικρότερη των 3 μηνών αλλά ποτέ σε τέτοια υλικά.

Link to comment
Share on other sites

Το ειδικό βάρος μπορεί να είναι αυτό, αλλά υπολογίζεις ότι είναι σε μορφή granules οπότε έχεις και κενά/αέρα ανάμεσα που θα σου "ρίξουν" το βάρος; Γι'αυτό λέω το τεστ με τον όγκο νερού. Πάντως συμφωνώ κι εγώ ότι χωρίς προστατευτική ταινία ή αυτοκόλητο δεν είναι καλά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...