Jump to content

Συμβουλές Για Χρυσόψαρα?


billxs2

Recommended Posts

Ως καινούριος στον χώρο και κάτοχος ενός ταπεινού 20λιτρου ενυδρείου

έλεγα να δοκιμάσω να βάλω 1-2 μικρά χρυσόψαρα για αρχή,

αν και όπως διαβάζω δεν με πέρνει στα λίτρα μου.(λέω να το ρισκάρω) - Μέχρι να μεγαλώσουν... και πιο εξοικειωμένος να αγοράσω αργότερα ένα μεγαλύτερο ενυδρείο..

όσο για το στρώσιμο μου έδωσαν από το petshop 2 μπουκαλάκια και οδηγίες για βακτήρια και χλώριο.

έκανα μία αρκετά λεπτομερή ανάγνωση των post και έχω μείνει έκπληκτος του μεγέθους και της ομορφιάς αυτού του θαλάσσιου κόσμου..

Βέβαια έχω εντυπωσιαστεί και από τις γνώσεις και τα ενυδρεία που έχω δει στο φόρουμ.

Πιστεύω ότι με λίγο τύχη και μεράκι θα τα καταφέρω!!!

Τυχόν προτάσεις και υποδείξεις δεκτές!!

Link to comment
Share on other sites

:welcome: ξεκίνα με ένα μονόμαχο: βάλε σωστό φωτισμό, σκούρο χαλίκί, ένα ξύλο, κάποια εύκολα φυτά πχ ανουμπια,πτερόπους και κερατόφυλλο,στρώσε σωστά το ενυδρείο (ψάξε για μπόλι)και τέλος βάλε τον μονομάχο και ένα σαλιγκάρι (aplle snail).Πραγματικά θα το χαρείς και να μη βιάζεσαι, καλή συνέχεια :D
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλός ήρθες στην κατηγορία του κρύου νερού!

Θα σου πρότεινα να μην βάλεις χρυσόψαρα σε τόσα λίγα λίτρα γιατί ο θάνατος τους είναι σίγουρος.

Υπάρχει ο γενικός κανόνας για ένα χρυσόψαρο 40 λίτρα, μιλώντας πάντα για χρυσόψαρα που δεν γίνονται τέρατα και μάλιστα γρήγορα πχ common :P

Link to comment
Share on other sites

Εκτός το ότι δεν κάνουν τα λίτρα για χρυσόψαρα αν βάλεις θα πάθουν και νανισμο με επιπλοκές στη υγεία τους. Βάλε κανένα μικρό ψαράκι και αργότερα αν κάνεις μεγαλύτερο το σκέφτεσαι για κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

:welcome: ξεκίνα με ένα μονόμαχο: βάλε σωστό φωτισμό, σκούρο χαλίκί, ένα ξύλο, κάποια εύκολα φυτά πχ ανουμπια,πτερόπους και κερατόφυλλο,στρώσε σωστά το ενυδρείο (ψάξε για μπόλι)και τέλος βάλε τον μονομάχο και ένα σαλιγκάρι (aplle snail).Πραγματικά θα το χαρείς και να μη βιάζεσαι, καλή συνέχεια :D

όσον αφορά τον φωτισμό έχει το ενυδρείο την δική του λάμπα.

για χαλίκι πήρα ένα μπλε.

για τα φυτά θα πρέπει να απευθυνθώ στο pet-shop?(είμαι άσχετος !!!)

όσον αφορά το μπόλι εννοείς να βρω κάποια λίτρα από άλλο στρωμένο ενυδρείο?

πόσα λίτρα απαιτούνται? θα μπορούσε να μου δώσει και από το pet-shop?

αν δεν βρω μπόλι ακολουθώ την διαδικασία με τα 2 μπουκαλάκια που αναφέρω στο αρχικό μήνυμα?

Θα χρειαστώ και θερμοστάτη?

Συγχωρέστε με για τις απορίες αλλά κάθε αρχή και δύσκολη!!!

Link to comment
Share on other sites

  1. να είναι τουλαχιστον η λάμπα σου φάσματος 2700 kelvin
  2. το μπλέ χαλίλι είναι λάθος θα στρεσάρει το ψαράκι σου και δεν είναι κάτι φυσικό, θα πάρεις ή μαύρο ή καφέ
  3. όσον αφορά το μπόλι, να βρείς απο εναν άλλο άτομο που έχει στρωμένο ενυδρείο δηλ. να σου στίψει τα σφουγκάρια του, και αυτό το υγρό να το ρίξεις μέσα στο φίλτρο σου και παράλληλα να κάνεις τη διαδικασία με τα 2 μπουκαλάκια.Τέλος πάρε και υγρά τεστ να μετράς την αμμωνία ,Υπάρχουν σχετικά άθρα που μπορείς να διαβάσεις μέσα απο το forum.
  4. φυσικά θα χρειαστείς θερμοστάτη.

καλή συνέχεια :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...