Jump to content

Γκάπυ Γέννα


thessboy22

Recommended Posts

Καλησπέρα, σήμερα το πρωί που σηκώθηκα είδα στο ενυδρείο μου ότι οι δύο γκαπίνες γεννήσανε τώρα πόσα κάνανε δεν ξέρω γτ δεν τα μέτρησα πάντως είναι πάρα πολλά και δεν ξέρω τι να τα κάνω υπολογίζω καμιά 50 ότι είναι..... πάντως χάρηκα πολύ γτ τις περίμενα πολλές μέρες να γεννήσουν εννοώ ότι ήταν έτοιμες πολλές μέρες και μάλλον το εχθές το βράδυ γέννησαν....

Link to comment
Share on other sites

να τα βαλεις σεμια "γενηστρα" αν θες να κρατησεις τα μικρα για μην τα φανε τα μεγαλα!!!!! :bigemo_harabe_net-81:

Έγινε επεξεργασία - nikolas96
Link to comment
Share on other sites

Εχεις και αλλα ψαρια εκτος απο γκαπυ μεσα;Τα μικρα γινονται ευκολα τροφη.Σε λιγο καιρο θα βαρεθεις να βλεπεις γεννες παντως.

Link to comment
Share on other sites

Tα πλατυ τα ξεσκιζουν.Η πυκνη βλαστηση βοηθαει αρκετα μερικα να τη γλυτωσουν.Οπως και να χει με τοσα ζωοτοκα ολο και καποιο θα επιβιωνει απο τις συχνες γεννες.Η σωστη αναλογια ειναι 1 αρσενικο για 2 θυληκα να ξερεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα πλάτυ μέχρι τώρα δεν τα πειράζουν. Έχω πολλά φυτά μέσα, μακάρι να ζήσουν όλα. έχω 6 θυληκά με 4 αρσενικά είναι καλά???

Link to comment
Share on other sites

Η σωστή αναλογία είναι 1m - 3f.

Link to comment
Share on other sites

Τα πλάτυ δεν τα πειράζουν, γτ έχω και άλλα 3 μικρά γκάπυ απο παλιά γέννα εδω και 1 μήνα και μέχρι τώρα δεν τα έχουν πειράξει καθόλου....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά!!! Η γκαπίνα μου είναι πολύ φουσκομένη και κάθεται κάτω στο χαλίκι και τα 3 αρσεικά που έχω την περυτριγιρίζουν και δεν την αφήνουν καθόλου και αυτή έχει ασπρήση απο το κακό της, μήπως είναι έτοιμη να γεννήσει και μήπως θα μου γεννήσει και πολλά κιόλας???

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά! Γι'αυτό το λόγο σου πρότεινα 1m - 3f.

Καλή λευτεριά εύχομαι. :)

Αν δεις οτι στρεσάρεται υπερβολικά ίσως είναι καλύτερα να μπει σε γεννήστρα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και άλλα γκάπυ έκτος απο αυτά που είπα πριν άλλα μόνο 3 αρσενικά την κυνηγάνε να το πως αλλιώς, υπάρχει περίπτωση λεω εγώ τώρα να πεθάνει??? επειδή την βλέπω πολή άσπρη....

Link to comment
Share on other sites

Για να σου προτείνω γεννήστρα,που προσωπικά είμαι κατά της χρήσης..... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!! Τελικά η γκαπίνα μου γέννησε γύρω στα 4-5 μικρά και σήμερα το πρωί που σηκώθηκα την βρήκα πεθαμένη αλλά και το κακό είναι και ότι δεν βρήκα και ούτε ένα μικρό. Και θέλω να ρωτήσω υπάρχει περίπτωση να φαγώθηκαν απο τα άλλα ψάρια ( πλάτυ, ξυφοφορους ) που έχω μέσα??? Βοηθήστε με!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρέθηκαν τα μικρά κρυβόντουσταν μέσα στα φυτά που έχω, αλλά θέλω να ρωτήσω κάτι μήπως πρέπει να τα βάλω σε γεννήστρα ή σε άλλο πιο μικρό ενυδρείο που έχω για να μην φαγωθούν απο τα άλλα???

Link to comment
Share on other sites

Πυκνά φυτά και τίποτε άλλο.Ο Νο1 κίνδυνος των ψαριών είναι το στρες.Με τη μεταφορά το μόνο που τους προσφέρεις είναι αυτό...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Φίλε μου να σου ζήσουν τα μικρά!!!Αν και γράφω μετά από μακρά απουσία λόγω υποχρεώσεων θα σου πρότεινα στο ενυδρείο να αφήσεις μόνο τα guppys.

Αυτό γιατί τα πλάτυ θα σου τρώνε τα μικρά και γιατί με τους ξιφοφόρους ιβρυδίζουν!!!Πριν 3 μήνες πήρα θυληκιά από μαγαζί,έτοιμη γκαστρωμένη και από τα μικρά που έβγαλε ήταν ιβρύδια!!Αυτό πίστεψέ με δεν το θέλεις!!!

Όσο για γεννήστρες,ΟΧΙ και πάλι ΟΧΙ.Στρεσάρουν τα ψάρια.Αν έχεις πυκνή βλάστηση είσαι μια χαρά!Μην περιμένεις από 40-50 μικρά να σου επιβιώσουν όλα!!!!

Και τέλος άλλαξε την αναλογία.Αν έχεις 3 αρσενικά θα πρέπει να έχεις τουλάχιστον 8-9 θυληκές.

Έγινε επεξεργασία - Nikitas79
Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Καλησπέρα εχω ενα ενυδρείακι 30 λίτρα και εχω ενα αρσενικό και 2 θυληκα γκαπυ τα εχω ενα μηνα και εχω μεσα άμμο και 3 δεντράκια η γκαπυνα η μια σήμερα γέννησε καμια 20ρια αλλα με το που τα βγαζει τα τρώει μου ποσες πιθανότητες εχω να ζήσει τουλάχιστον 1? Ακομα γεννάει 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...