Jump to content

Co2 Αντοχη Στον Χρονο


Recommended Posts

Ρωτησα και αλλου αλλα μια απαντηση δεν μου αρκει, μια 2λ μπουκαλα σε 180(καθαρα θα ειναι 165)προς το παρον η φυτομαζα ειναι μικρη (γι αυτο θελω να παρω και μπουκαλα) αλλα ας υποθεσουμε οτι ειναι γεματο φυτα με παροχη 24/7 (για να μην εχω διακυμανσεις) ποσο θα κρατησει?

Για το σετακι απο olympia μαζι με 1 μανομετρο ηλεκτρομαγνητική κτλ τι λετε αξιζει? καλα το ενα μανομετρο δεν με νοιαζει αλλα δεν ξερω δεν μου γεμιζει το ματι, επισης απο οτι ειδα καποιοι που εχουν την συγκεκριμενη ηλεκτρομαγνητική λενε οτι ζεσταινεται πολυ και επηρεαζει την τσιμουχα της βελονοειδους εσεις τι γνωμη εχετε?

Να ειστε καλα

Link to comment
Share on other sites

Εμενα σε 120λιτρα με παροχη 24/7 (φυσαλιδες 160/180 λεπτο) μου κραταγε 2 με 2μιση μηνες..

Link to comment
Share on other sites

Με την πενταλιτρη ξενιαζεις αν εξερεσεις το κοστος και τον ογκος της , απ΄την αλλη αν εισαι κοντα σε μαγαζι που κανει αναγομωση τοτε δεν υπαρχει και μεγαλο προβλημα να παρεις την 2λιτρη

Έγινε επεξεργασία - krist
Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται παντα ποση παροχη θα εχεις.Εγω με διλιτρη βγαζω κανα 3μηνο αν θυμαμαι καλα.

Ολες οι ηλεκτρομαγνητικες απο οτι ξερω ζεσατινονται παρα πολυ,μη σε ανυσηχει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν ειναι το συστημα της olympia?

01122010775.jpg

βλεπετε η ηλεκτρομαγνητικη ειναι κολλητα με Βελονοειδη και μανομετρο αν καιει τωρα αυτο θα επηρεαζει ολο το συστημα. Δεν ξερω αλλα μπορω να το δουλευω χωρις την ηλεκτρομαγνητικη στην μπριζα αραγε

Link to comment
Share on other sites

Η ηλεκτρομαγνητικη σε βοηθαει να ανοιγει και να κλεινει τη παροχη co2 αυτοματα (βαζοντας τη σε ενα χρονοδιακοπτη φυσικα).Εσυ τι θα κανεις;Θα εισαι απο πανω καθε μερα και θα ανοιγεις και θα κλεινεις τη παροχη οποτε θες;

Link to comment
Share on other sites

Αν τη δουλεύεις 24/7 δε θα έχεις διακυμάνσεις;

Link to comment
Share on other sites

Αν το κλεισε ανοιξε συνεπαγεται ανοδο καθοδο ph αυτο στρεσαρει υπερβολικα τα ψαρια και αρα προτιμω να μενει ανοιχτη και το βραδυ, πολλοι λενε οτι ετσι το εχουν 24/7 χωρις προβληματα, τι διακυμανσεις? το πολυ πολυ βαζεις μια αεραντλια το βραδυ αν δεν εχεις πολυ ροη.Εγω θα προτιμουσα λοιπον χωρις την μαγνητικη και για το κοστος αλλα απο οτι φαινεται παει πακετο

Link to comment
Share on other sites

Η συνεχής λειτουργία δημιουργεί μεγαλύτερες διακυμάνσεις στο Ph.Κάνε μετρήσεις εντός 24ώρου λίγο πριν κλείσουν τα φώτα και λίγο πριν ανάψουν.

Link to comment
Share on other sites

Η συνεχείς λειτουργία δημιουργεί μεγαλύτερες διακυμάνσεις στο Ph.Κάνε μετρήσεις εντός 24ώρου λίγο πριν κλείσουν τα φώτα και λίγο πριν ανάψουν.

+1

Την ημέρα τα φυτά χρειάζονται co2 για την φωτοσύνθεση, το βράδυ όμως -που δεν κάνουν φωτοσύνθεση- δίνουν co2 στο νερό.

Αν λοιπόν έχεις παροχή co2 24/7, το βράδυ θα έχει υπερβολικά πολύ co2 το νερό σου.

Φυσικά πάρα πολύ μεγάλο ρόλο παίζει η φυτομάζα που έχει το κάθε ενυδρείο.

Είναι προσωπική άποψη, μετά από μετρήσεις και πειράματα σε δικό μου ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

ολα ειναι σχετικα.σαφως και παιζει ρολο η φυτομαζα και η ποσοτητα διοξειδιου που δινουμε.σε καλα φυτεμενο θεωρειται νορμαλ το 90/φυσσαλιδες ανα λεπτο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...