Jump to content

Προβλημα Με Σταθεροτητα Τιμων


d1359432

Recommended Posts

Παιδια καλημερα!

Απο τοτε που εχω ξεκινησει να κανω αλλαγες νερου απο θαλασσα δεν μπορω να φερω τις τιμες του νερου μου στα επιθυμητα επιπεδα + του οτι η κοραλλινη εχει γινει ασπρη.

Το ασβεστιο μου ειναι στο 470, το KH στο 7 και το μαγνησιο δεν γνωριζω γιατι το Test της Tropic Marin που εχω δεν μπορω να ξεχωρισω ακριβως αλλα νομιζω οτι ειναι 1150.

Ανεβασα το KH στο 9 και επεσε μεσα σε μια μερα ξανα στο 7 και την επομενη στο 6, πως γινεται αυτο;

Υπαρχει περιπτωση το μαγνησιο να ειναι πολυ χαμηλο και να μη σταθεροποιει το KH;

Το ενυδρειο ειναι Fish Only χωρις κοραλλια, γινεται να πεφτει το KH τοσο γρηγορα;

Εχω παρατηρησει οτι στην επιφανεια του νερου υπαρχει σκονη και διαβασα κατι για Calcium Precipitation τι ακριβως ειναι αυτο;

Το KH το ανεβαζω με Reef Builder.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Πεσμας λιγο για το ενυδρειο σου περα απο το οτι ειναι fish only ( κυκλοφορια , σκιμμερ ) , καθε ποτε κανεις αλλαγες ,ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο . Αυτο που περιγραφεις για το φιλμ στην επιφανεια μαλλον ειναι λογο κακης κυκλοφοριας στην επιφανεια! Προσπαθησε να γυρισεις καποιον κυκλοφορητη προς την επιφανεια για να δημιουργησεις αναταραξη. Οσο για το ΚΗ ας μιλησουν οι πιο εμπειροι!

Link to comment
Share on other sites

Απο κυκλοφορια εχω συνολικα 5200 λιτρα την ωρα σε ενα Ferplast Dubai 190 λιτρων. Skimmer το Deltec MCE 600 και αλλαγες νερου κανω απο θαλασσα καθε εβδομαδα το πολυ καθε επομενη 40 λιτρα. Και οι 2 βαρανε στην επιφανεια οποτε νομιζω οτι η αναταραξη ειναι αρκετη.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να προσπαθείς να ανεβάσεις το ΚΗ τη στιγμή που το φυσικό θαλασσινό νερό έχει 7.

Να πω ότι έχεις κοράλλια... άντε να το ανέβαζες, αλλά μόνο με ψάρια δεν είναι ανάγκη να προσπαθείς. Περισσότερη "ζημιά" θα κάνεις με τις διάφορες διακυμάνσεις.

Σκοπός είναι το ΚΗ να είναι σταθερό και τι στιγμή που κάνεις συχνές αλλαγές από θάλασσα θα είναι στα 7.

Όλοι οι παράμετροι στο ενυδρείο μας είναι αλληλένδετοι μεταξύ τους... η μεταβολή του ενός επηρεάζει την τιμή κάποιου άλλου.

Τι αλατότητα έχεις και τι pH?

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Το ειχα μετρησει με Test πριν κανω την αλλαγη και ηταν 6.6 και ειπα να το ανεβασω λιγο γι αυτο..

Το PH ειναι 8.2 και η αλατοτητα 1.030

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι το ασβέστιο είναι αδικαιολόγητα ψηλά και μαζί με τα υπόλοιπα που λες , έχω τη γνώμη ότι ρίχνεις πρόσθετα χωρίς λόγο

Αυτό στρεσάρει και την κοραλλίνη

Κατά τη γνώμη μου πρέπει να συνεχίσεις ταχτικές αλλαγές νερού και να παρακολουθείς με αξιόπιστο τεστ το ΚΗ

πόσο καιρό δουλεύει το ενυδρείο ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...