Jump to content

Μονομάχος Με Μονομαχινα


kostas1997

Recommended Posts

Για μόνιμη συγκατοίκηση το βλέπω δύσκολο αλλά εξαρτάται και από το μέγεθος του ενυδρείου το πόσο φυτεμένο είναι τι κρυψώνες υπάρχουν και κυρίως από την ιδιοσυγκρασία των ψαριών σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες.

Του μονομαχους τους βαζουμε μαζι μονο οταν ειναι να αναπαραχθουν και μετα παλι τους χωριζουμε.

Χωρισε τα γιατι σε λιγο μπορει να εχεις απολειες.Σε ποσα λιτρα ενυδρειο τα εχεις?

Link to comment
Share on other sites

και ποτε θα καταλαβω οτι θα ναπαραχθουν ??μετα πρεπει οπωσδηποτε να τα χορισω?τ να κανω για να ειναι ετοιμα για αναπαραγωγη? μικρο ειναι γυρω στα 10

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου εγραψα και πιο πάνω είναι λίγο δύσκολη η συγκατοίκηση, πλην της εποχής του ζευγαρώματος και αυτό θέλει μια σχετική προετοιμασία των ψαριών.

Τώρα για το δικό σου πρόβλημα αν δεις οτι το κυνηγητο συνεχίζετε πρέπει να απομακρύνεις τη θηλυκιά γιατι μπορεί τα πράγματα να εξελιχθούν άσχημα.

Γράψε λίγα πράγματα για το ενυδρείο σου πόσα λίτρα είναι, αν εχει φυτά πόσο καιρό τρέχει.

Link to comment
Share on other sites

10 λιτρα ειναι πολυ λιγα φιλε μου και για τους 2 δυστηχως.Υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να χασεις το θυληκο,μπορει και απο στρες στο τελος αν οχι απο το αρσενικο.

Ειναι λαβαρυνθοψαρα και φτιαχνουν τη "φωλια" στην επιφανεια και για αυτο δε θελουν αναταραξη..Ο αρσενικος απο οτι ξερω τη φτιαχνει με φυσαλιδες.

Σε αυτα τα λιτρα αν θες να το χαρεις πιο πολυ το ενυδρειο σου βαλε γαριδες.Αλλιως πηγαινε σε ενα πιο μεγαλο αν θες να κρατησεις το ζευγαρι.

Link to comment
Share on other sites

σε 10 λίτρα αρσενικό με θυληκό, όχι φίλε μου κάποιο απο τα δύο θά το χάσεις.εγώ το καλόκαίρι στο 30λιτρο που έχω ένα μονομάχο, έβαλα μιά θυληκιά και ίσα που γλίτωσα το αρσενικό ( άτιμα θυληκά).κατάλαβα οτι θέλει εμπειρία η αναπαραγωγή και είναι και στην ιδιοσυγκρασία του ψαριού.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε γαριδες δεν μπορεις να βαλεις σε τοσο μικρο ενυδρειο και με μονομαχο μεσα.Φιλτρο,θερμοστατη εχεις?Το εχεις στρωσει το ενυδρειο σου?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε γαριδες δεν μπορεις να βαλεις σε τοσο μικρο ενυδρειο και με μονομαχο μεσα.Φιλτρο,θερμοστατη εχεις?Το εχεις στρωσει το ενυδρειο σου?

Ε ναι μονο γαριδες ενοειται. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε kostas 1997, ψάξε λίγο μέσα στο forum και θα βρεις πολλά θέματα και για τους μονομάχους και γι ατις διάφορες γαρίδες και για set ups μίνι ενυδρείων σαν το δικό σου. Έτσι θα μπορέσεις να φτιάξεις κάτι όμορφο και με το δικό σου γούστο.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

καλύτερα να ξεκινήσεις νέο θεμα.Εαν και δεν έχω εμπειρία απο αυτό το είδος δεν νομίζω πως θα ήταν ασφαλής η καραβίδα αφου τα πιρανχα είναι σαρκοφάγα...καλή συνέχεια :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...