Jump to content

Ενυδρείο Carrefour


arxarios

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Σήμερα αγόρασα το ενυδρείο του Carrefour, το έστησα κανονικά και αντιμετωπίζω το εξης πρόβλημα: όταν βάζω την αντλία νερού στον πυθμένα του βιολογικού φίλτρου όπως δείχνει το σχεδιάγραμμα, από την έξοδο του σωλήνα βγαίνει μόνο νερό και όχι φυσσαλίδες αέρα.

Είναι λογικό αυτό? Αν όχι τί πρέπει να κάνω?

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος το σύστημα αυτό θέλει αεραντλία δεν ρουφάει απλά αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο δεν βγάζει μπουρμπουλήθρες.

Μόνο νερό...

Εγώ νομίζω ότι όλα δουλεύουν φυσιολογικά.

Και δεν χρειαζεται να βγαζει μπουρμπουληθρες.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι απαρέτητο να βάλεις αέρα στο ενυδρείο σου, η κίνηση της επιφάνειας του νερόυ ειναι αρκετή για να οξυγονώνει το νερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ.....

ΕΠΕΙΔΗ ΑΓΟΡΑΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ, ΠΩΣ ΕΣΤΗΣΕΣ ΤΟΝ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΟ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙ ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ? ΚΑΙ ΤΟ ΣΩΛΗΝΑΚΙ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Link to comment
Share on other sites

Οπως βλεπεις το πλαινο του ενυδρειου: Εχει τρια διαμερισματα,Ξεκιναμε απο αριστερα,μπορεις να βαλεις τον θερμαντηρα. στο μεσαιο απο πανω προς τα κατω ασπρο σφουγγαρακι (αυτο που μοιαζει σαν βαμβακι), μετα το μπλε και μετα μπορεις να βαλεις βιολογικο υλικο. Στο τριτο (να σου πω τι εκανα εγω) εβαλα κατω βιολογικο υλικο (ωστε να παρει υψος η αντλια) και μετα εβαλα την αντλια!οσο για το σωληνακι αερα που λες εγω το εχω βγαλει και δε το χρησιμοποιω. Δεν τραβαει αερα παρα μονο αν το συνδεσεις σε αεραντλια. Αν δε καταλαβες κατι εδω ειμαι

Link to comment
Share on other sites

-Στην ακρη απο το λαστιχακι υπαρχει ενα μαυρο πλαστικο εξαρτημα?Αν ναι τοτε μπορεις να περιστρεψεις την ''κεφαλη'' του ωσπου να βρεις μια τρυπουλα που εχει στο εσωτερικο του.Τοτε μονο κανει αναροφηση αερα, αλλιως ειναι κλειστο.

Δε ξερω αν με καταλαβες, αλλα τελως παντων αν παρατηρησεις προσεκτικα το εξαρτημα θα το βρεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εμένα αυτό το σωληνάκι με το μαύρο πώμα γιατί μου βγάζει νερό και βρίσκεται και πάνω από τη στάθμη του νερού?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό το σωληνάκι με το μαύρο πώμα γιατί μου βγάζει νερό και βρίσκεται και πάνω από τη στάθμη του νερού?

-Κοιταξε να δεις:αν το περιεργαστης καλυτερα θα δεις οτι το μακαρονι αυτο κουμπωνει( γιατι κουμπωτο ειναι) σε ενα ταυ πλαστικο πανω στο οποιο προσαρμοζονται α) το σωληνακι που φευγει και καταληγει στο ενυδρειο και β) το σωληνακι που ερχεται απο τον κυκλοφορητη σου.

Τωρα αν ξεκουμπωσεις τα δυο σωληνακια απο το μαυρο πλαστικο ταυ και περιστρεψεις το ταυ ωστε στη πλευρα που κουμπωνε το σωληνακι του κυκλοφορητη να κουμπωνεις το σωληνακι της εξοδου προς το ενυδριο και στην αλλη πλευρα το σωληνακι του κυκλοφορητη τοτε θα διαπιστωσεις οτι δε χανει νερο απο το μαυρο πωμα! :bowdown: Τωρα πλεον γινεται αναροφηση αερα και οξυγονωση του νερου σου! :lol:

-Για να δεις οτι το νερο σου οξυγονωνετε κανε το εξεις απλο:συνδεεις στην εξοδο του νερου σου ενα κομματι αλφαδολαστιχο και αφηνεις την εξοδο του να βρισκεται μεσα και κατω απο τησταθμη του νερου στο ενυδρειο σου.Αν περιστρεψεις τωρα το μαυρο πωμα θα διαπιστωσεις οτι βγαινουν φυσσαλιδες απο την εξοδο του αλφαδολαστιχου στο ενυδρειο οι οποιες αναλογα την περιστροφη ειτε αυξανονται ειτε δεν υπαρχουν οταν το κλεινεις!! :bowdown:

Αυτα τα λιγα, πιστευω να σε βοηθησα... :)

Link to comment
Share on other sites

-Κοιταξε να δεις:αν το περιεργαστης καλυτερα θα δεις οτι το μακαρονι αυτο κουμπωνει( γιατι κουμπωτο ειναι) σε ενα ταυ πλαστικο πανω στο οποιο προσαρμοζονται α) το σωληνακι που φευγει και καταληγει στο ενυδρειο και β) το σωληνακι που ερχεται απο τον κυκλοφορητη σου.

Τωρα αν ξεκουμπωσεις τα δυο σωληνακια απο το μαυρο πλαστικο ταυ και περιστρεψεις το ταυ ωστε στη πλευρα που κουμπωνε το σωληνακι του κυκλοφορητη να κουμπωνεις το σωληνακι της εξοδου προς το ενυδριο και στην αλλη πλευρα το σωληνακι του κυκλοφορητη τοτε θα διαπιστωσεις οτι δε χανει νερο απο το μαυρο πωμα! :bowdown: Τωρα πλεον γινεται αναροφηση αερα και οξυγονωση του νερου σου! :lol:

-Για να δεις οτι το νερο σου οξυγονωνετε κανε το εξεις απλο:συνδεεις στην εξοδο του νερου σου ενα κομματι αλφαδολαστιχο και αφηνεις την εξοδο του να βρισκεται μεσα και κατω απο τησταθμη του νερου στο ενυδρειο σου.Αν περιστρεψεις τωρα το μαυρο πωμα θα διαπιστωσεις οτι βγαινουν φυσσαλιδες απο την εξοδο του αλφαδολαστιχου στο ενυδρειο οι οποιες αναλογα την περιστροφη ειτε αυξανονται ειτε δεν υπαρχουν οταν το κλεινεις!! :bowdown:

Αυτα τα λιγα, πιστευω να σε βοηθησα... :)

Παρότι δε κατάλαβα πολύ , όταν πάω σπίτι θα προσπαθησω βλέποντας να το καταλάβω. Μπορεί όντως να έχω κάνει λάθος στη σύνδεση και να μοθ βγάζει νερό αντί να ρουφάει.

Ευχαριστώ πάντως :-)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θα ήθελα να ρωτήσω τους κατόχους του ενυδρείου αυτού αν είναι ευχαριστημένοι με την αντλία που περιελάμβανε και την κυκλοφορία του νερού. Έχω την εντύπωση πως το νερό της επιφάνειας στην άλλη πλευρά του ενυδρείου δεν διαταράσσεται σχεδόν καθόλου και έτσι δημιουργείται μια κρούστα που εμποδίζει την οξυγόνωση του νερού. Μάλιστα κάποια από τα ψάρια μου συχνά ανεβαίνουν για να πάρουν ανάσες στην επιφάνεια (κυρίως τα σκαλάρια και τα gouramis).

Αναφέρω πως το ενυδρείο είναι 120 λίτρα (100x30x40) και έρχεται με αντλία που λέει πως είναι 450 lt/h. Το ενυδρείο λειτουργεί 4 μήνες περίπου, είναι δυνατόν να έχει μειωθεί η απόδοση της σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα;

Link to comment
Share on other sites

-Εγω την αλλαξα και εβαλα EHEIM compact με 600λιτ/ωρα :rasp:

Link to comment
Share on other sites

είχα και εγώ το ίδιο ενυδρείο και η αντλία ανακύκλωνε κάτι λιγότερο από 10Lt την ώρα (μετρημένο σε δοχείο με δοσομετρητή)αλλαγή της αντλίας και θα είσαι κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη έκανα λάθος στο προηγούμενο post, 100lt. ήθελα να γράψω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Γιώργο. Δεν είχα σκεφτεί να κάνω τη δοκιμή. Οπότε τα 450lt/h είναι απλά για το κουτί! :rasp:

Μάλλον θα πάω σε αλλαγή αντλίας όπως έκανες εσύ αλλά και ο lmaikl.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τους δύο.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Αυτό το careefour τι ζημία μας έκανε.......

Πανικός!

Που να δείτε τις προσφορές που ξεκινούν από τις 15/1 !!

Επέσε στα χέρια μου ο νέος κατάλογος και έχει ένα ενυδρειάκι 54lt με 47,5 Ευρώ!

Θα πάρω και άλλο μου φαίνεται ... :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το φίλτρο ταιριάζει με αυτό το ενυδρείο η θέλει τίποτα αλλάγές?

Δυστυχως το ενυδρειο του καρφουρ δεν εχει υποδοχες για τους σωληνες των εξωτερικων.Με ενα πριονακι ομως κανεις τη δουλεια.Αν χρειαστεις λεπτομερειες εδω ειμαι

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΧΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 2 ΧΡΟΝΙΑ.ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΣ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙΣ ΤΑ ΦΙΛΤΡΑ ΠΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΝΕΡΟ ΓΙΝΕΤΕ ΧΑΛΙΑ ΜΑΥΡΑ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΒΓΕΝΕΙ ΕΞΩ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ.ΕΓΩ ΠΑΝΤΩς ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΠΕΙΡΕΣ ΠΑΤΕΝΤΕς ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΜΕ ΕΝΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΚΙ ΕΧΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΜΟΥ ΗΣΥΧΟ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα!!!

Μήπως υπάρχει καμιά φωτογραφία βρε παιδιά για το πώς τοποθετούμε τα υλικά και για το πώς μπαίνει η αντλία; Δεν μπορώ να καταλάβω στο δεξί τμήμα πώς μπαίνει η αντλία. Πέρασα κανα 2ωρο πάνω από το ενυδρείο (άδειο ακόμα) για να βρώ πώς αλλά δεν έβγαλα άκρη. :bowdown:

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...