Jump to content

Alternanthera reineckii "roseafolia" (Pink) HELP


skippergr

Recommended Posts

Καλησπέρα το πρόβλημα σε σχέση με το εν θέματι φυτό είναι το ακόλουθο εδώ και μία εβδομάδα που έχει προστεθεί στο ενυδρείο το κομμάτι του μίσχου που έχει φυτευτή με τα ριζία αποσυντίθεται με αποτέλεσμα να βγαίνει στη επιφάνεια

Χαλίκι που υπάρχει είναι το ΦΟΝΤΟΒΙΒΟ 5εκ και τέτρα complete substrate με προσθήκη crypto ph 7.5 kh 16 (προσπαθώ να το μειώσω στο 10)

Link to comment
Share on other sites

αστο λιγο στην επιφανεια να δυναμωσει να μεγαλωσουν και οι ριχες του και φυτεψε το μετα

πος σου φενεται σαν φυτο ευκολο η δυσκολο?

στη θεση σου θα εφτιαχνα μια μικρη emersed seτ up οσπου και ολο να καταστραφει να εχω ενα μερος του που θα μπορω να το ξαναδοκιμασω πιο μετα...

Link to comment
Share on other sites

Θα δω δε ξέρω ακόμα η α είναι ότι με όλα τα υπόλοιπα δεν έχω πρόβλημα αλήθειgeria densa , Sagittaria platyphylla , Çudrocotyle leucocephala, Anubias barteri, Anybias a fzelii, κα

Link to comment
Share on other sites

το εχω και εγώ 15 μερες και παρόλο που το αφησα εξω απο το νερό 20 ωρες πριν το φυτέψω (μη ρωτάτε πως το εκανα αυτό) ζει ακόμη και δεν εχει χάσει το χρώμα του, οταν το φυτεψα ειχε μαραζώσει ολο... δεν φαινεται ακατόρθωτο φυτό

Link to comment
Share on other sites

Το φυτό αυτό το έχω και εγώ, θέλει υπόστρωμα και χαλίκι 1-3mm.

Είναι προβληματικό μέχρι να συνηθίσει στης νέες συνθήκες ιδιαίτερα άμα προέρχεται από πολλή διαφορετικές συνθήκες νερού. Προσοχή το κομμάτι που θα φυτέψεις πρέπει να είναι γύρο στα 25 εκατοστά αλλιώς δύσκολα ριζώνει

Και πολλή φως, όσο πιο πολλή τόσο πιο έντονο το κόκκινο χρώμα του.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχεις φωτισμό. Τα υπόλοιπα φυτά που λές είναι πολύ εύκολα και δεν ζητάνε πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Για τα 120 λ περίπου 95 καθαρά δύο λάμπες της arcadia 25 watt fresh water +25 original tropical

Link to comment
Share on other sites

Για τα 120 λ περίπου 95 καθαρά δύο λάμπες της arcadia 25 watt fresh water +25 original tropical

Link to comment
Share on other sites

Είσαι ακριβώς στο όριο

Βάλε αν μπορείς CO2 και φύτεψέ την σε σημείο που να βλέπει το φως

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ από CO2 χρησιμοποιώ της dennerle που χρησιμοποιεί τη θερμοκρασία χωρίς φιάλη

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ από CO2 χρησιμοποιώ της dennerle που χρησιμοποιεί τη θερμοκρασία χωρίς φιάλη

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι ούτε με πατέντα μπορώ να προσθέσω 3 λάμπα ήδη το έχω κάνει για τη δεύτερη

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και ανακλαστήρας θα δοκιμάσω πάντως νέα πατέντα για την αντικατάσταση τους από τ5

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με το Echinodorus 'Red Diamond' δεν έχω κανένα πρόβλημα σε αντίθεση μάλιστα

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το εξής κόλπο δέσε με προσοχή ένα ματσάκι 3-4 κομμάτια. Ένα πόντο πάνω από της κομμένες άκρες τοποθέτησε ένα βάρος και αφήσετε τα φυτά στον πάτο να συνέρθουν θεωρητικά τα φυτά θα πρέπει να βγάζουν ρίζες, αλλά σου ανέφερα και πιο μπροστά θέλουν ψιλό χαλικάκι 1-3mm γιατί έχουν ευαίσθητες ρίζες. Ο κορμός του φυτού άμα παρατήρησες είναι σε σύγκριση με τα άλλα φυτά μαλακός και ευαίσθητος στη πιέσεις. Άμα λιπών τα φυτέψεις σε πολλή χοντρό χαλίκι δύσκολα επιβιώνουν. Αυτό γιατί όσο και παράξενο να σου φαίνεται ακόμη και μέσα στο νερό το χοντρό χαλίκι ασκεί μια έστω και μικρή πίεση στον κορμό του φυτού και αυτό αρχίζει να αποσύνθετε. Ένας άλλος λόγος αποσύνθεσης του κορμού είναι ο φωτισμός. Εάν δεν φτάνει μέχρι τον πάτο το φως ο κορμός πάλη αποσύνθετε, αυτό θα το καταλάβεις εάν ταυτόχρονα μαζί με την αποσύνθεση του κορμού χάνεις και τα κάτω φύλα του φυτού. Επίσης εάν η απόσταση μεταξύ τον μίσχων του φυτού αυτού είναι μεγαλύτεροι από το ασύνηθες 3 πόντους, και το χρώμα του δεν είναι έντονο, τότε πάλη φταίει ο φωτισμός. Εάν το φυτό γενικά δεν πάει καλά τότε δεν του αρκεί το CO2. Αυτό το φυτό απαιτεί περισσότερο CO2 από τα σύνηθες φυτά. Αλλιώς το φυτό δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις στο νερό. Ανακεφαλαιώνω

1. πολλή φως

2. ψιλό χαλίκι

3 CO2 παραπάνω από το σύνηθες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...