Jump to content

Clownfish Με Ick... Βοήθεια-Προτάσεις;


Recommended Posts

Λοιπόν, προχτές έβαλα τα πρώτα ψαράκια στο reef μου - 2 μικρά clownfish, και μάλλον έκανα κακή αρχή, γιατί ενώ όταν τα έβαλα (και στο μαγαζί) φαινόταν μιά χαρά, χτες πρόσεξα σαν ένα άσπρο στίγμα σε ένα από τα 2, και σήμερα βλέπω ότι έχει αρκετά στίγματα το ένα στο σώμα και στα πτερύγια, και λιγα το άλλο.

Σήμερα το φαγητό τους το μούσκεψα σε σκορδόζουμο (seachem garlic).

Το λιγότερο επηρρεασμένο ψάρι τρώει αρκετά (έφαγε 4-5 pellets, και μετά δεν ήθελε άλλες). Το άλλο με τα περισσότερα στίγματα έφαγε μόνο 2.

Το ενυδρείο τρέχει εδώ και σχεδόν 3 μήνες στρωμενο (από τότε που μηδένισαν αμμωνία-νιτρώδη). Οι σημερινές μετρήσεις του ενυδρείου ειναι

ΝΗ3=ΝΟ2=ΝΟ3=PO4=0.

Ca=450, Mg=1300, KH=10.

Φωτισμός με 6χ39W.

Άλλα ζωντανά: μερικά σαλιγκάρια και μια xenia.

Το θέμα είναι τι κάνω τώρα... Ενυδρείο καραντίνα δεν έχω δυστυχώς. Διαβάζοντας στο νετ βλέπω κυρίως 2 "σχολές σκέψεις".

1) Dip σε γλυκό νερό αφού ρυθμίσω ph/θερμοκρασία

2) Dip με φάρμακα. Νομίζω ότι έχω methylene blue κάπου...

θα ήμουν ευγνώμων για οποιαδήποτε βοήθεια από τους πιό σχετικούς...

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε σταδιακα στους 29 προς το παρον,και συνεχισε να ταιζεις με σκορδο.

Ενημερωσε για την εξελιξη.

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασα στους 28.5 ως τώρα, και θα πάω στους 29 μέχρι το βράδυ. Σήμερα τα ψαράκια φαίνονται καλύτερα - τουλάχιστον φάγαν περισσότερο από χτες. Ενώ το βράδυ έβλεπα στίγματα στο σώμα τους, το πρωί δεν υπήρχε τίποτα - έχουν μείνει όμως μερικά στα πτερύγια, τα οποία είναι λευκά αλλά κάπως "ξεθωριασμένα"/θολά (τα στίγματα). Ελπίζω να φύγουν κι αυτά. Συνεχίζω τάισμα 3 φορές τη μέρα με τροφή βουτηγμένη στο σκορδόζουμο...

Link to comment
Share on other sites

Θα φυγουν.Κρατα τη θερμοκρασια στους 29 μεχρι να φυγουν ολα,και συνεχισε τη ρουτινα ταισματος.

Μολις φυγουν τελειως,κρατα ακομα ψηλα τη θερμοκρασια για δυο μερες,και μετα αργο σταδιακο κατεβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 1 βδομάδα περίπου με σκορδόζουμο στην τροφή, τα ψαράκια συνεχίζουν να φαίνονται μια χαρά. Η θερμοκρασία ξανακατέβηκε στους 26.5 και απ'ότι φαίνεται το επισόδειο με το ich έληξε με επιτυχία. Ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...